Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kervan, Altınlı Maraş Dondurması Üretti !

Kahramanmaraş’ta ilk kez düzenlenen 11. Ortadoğu Altın ve Mücevherat Fuarı’nın açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada ilk kez yenilebilir altınla yapılan meşhur Maraş dövme dondurmasından kesip yedi. Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde (KAFUM) düzenlenen fuarın açılışının öncesinde konuşan Bakan Fikri Işık, 2013’te 3 milyar 700 milyon dolar olan altın ve mücevherat ihracatının geçen […]

Kervan, Altınlı Maraş Dondurması Üretti !

16 Mayıs 2015 - 12:04A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’ta ilk kez düzenlenen 11. Ortadoğu Altın ve Mücevherat Fuarı’nın açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada ilk kez yenilebilir altınla yapılan meşhur Maraş dövme dondurmasından kesip yedi.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde (KAFUM) düzenlenen fuarın açılışının öncesinde konuşan Bakan Fikri Işık, 2013’te 3 milyar 700 milyon dolar olan altın ve mücevherat ihracatının geçen yıl 4 milyar 500 milyon dolara yükseldiğini ve kuyumculuktan ÖTV kaldırılmasaydı Türkiye’nin yılda 3 milyar 500 milyon dolar ihracat fazlası elde edilemeyeceğini belirtti.

DÜNYADA İLK KEZ YENİLEBİLİR ALTINDAN YAPILAN DONDURMA

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile çok sayıda davetlinin hazır bulunduğu açılış töreninde konuşan Bakan Işık, konuşmasının ardından yurt içi ve yurt dışından 120 toptan firma ve 200 markanın katıldığı fuarın açılışını yaptı ve dünyada ilk kez altın karıştırılarak Kervan- Alpedo tarafından yapılan ve Kervan Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu tarafından sunulan Maraş dondurmasını kesip yedi.

DSCF7276 copy

Çeşitli markalar tarafından tamamı altından yapılan elbiselerin de sergilendiği ve 2 gün daha açık kalacak olan fuarı 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kuyumcular Odası tarafından desteklenen fuarı Start Fuarcılık organize ediyor.

YENİLEBİLİR ALTIN KULLANIMININ KISA TARİHİ

Mısır firavunları zamanından başlayarak altın, tanrıların teveccühünü kazanmak için kullanılmıştır. Antik Mısır’da yaprak altın, firavunların mezarlarının süslenmesinde kullanılmıştır. Bilinen ilk kullanımı yaklaşık 5000 yıl kadar önce Mısır’ın İskenderiye şehrindedir. Mısırlılar ilk başlarda altını bugünkü mücevherler gibi değerli bir metal olarak kullanmışlardır. Sonraları sıvı altından yapılmış iksirler geliştirilmiş, gençliği korumayı ve hastalıklardan arınmayı sağladığı düşünülmüştür.

DSCF7287 copy

Japonya gibi Uzakdoğu medeniyetlerinde de yaprak altının yüzyıllar boyunca yiyecek ve içeceklerde hatta tıbbi amaçlar ile kullanıldığı görülmektedir. 16. yüzyılın ortalarında Avrupalı asillerin mutfaklarında da yerini alan yaprak altın, bazı Avrupa ülkelerinde o kadar yaygınlaşmıştır ki altın kaynaklarının tükenmemesini sağlamak amacıyla bir öğünde en fazla 2 tabakta kullanılması yönünde kısıtlamalara gidilmiştir.

Rönesans döneminde modern tıbbın kurucusu kabul edilen Paracelcus (1493 – 1541), altın da dahil olmak üzere çeşitli metallerin karışımı ile başarılı ilaçlar geliştirmiştir.

1900’lü yıllarda cerrahlar, ufak altın parçalarını derinin altında diz ve dirsek bölgelerindeki iltihaplı eklemlere yakın yerlerde kullanmışlardır.

DSCF7286 copy

Bir Fransız doktorun altının antienflamatuvar özelliğini keşfettiği 1929 yılından beri altın bileşimleri romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlara katılmıştır. Son 20 yıldaki çalışmalarda altın bileşimlerinin potansiyel HIV virüslerine karşı ve hatta bazı kanser tedavilerinde faydalı olduğu görülmüştür.

Altının kullanımının artrit, rahim ağzı kanseri, prostat kanseri, Alzheimer, sinir sistemi ve yaşlanma yavaşlatma gibi alanlardaki tedavi edici özellikleri üzerine birçok kontrollü bilimsel çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarda, herhangi bir yan etkisi olmaksızın altın tüketimi ile semptomların durması veya bazı durumlarda gerilemesi arasında bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir.

Altın; organik topraklarda, meyve ve sebzelerde doğal olarak az miktarda da olsa bulunmaktadır. Ancak; çevresel kirliliğin arttığı günümüzde toprak kalitesi ciddi oranda düşmüş ve genetiği ile oynanmış gıdalar sofralarımızda yerini almaya başlamıştır. Bu da gıdalardan temin edilmesi gereken vitamin ve minerallerin eksik kalmasına yol açmıştır. Yenilebilir altın kullanımı, vücudun ihtiyaç duyduğu her metalden biri olan altın takviyesinde önemli bir yere sahiptir. 24 ayar yenilebilir yaprak altın ve yaprak gümüş, yiyeceklere farklı bir boyut katmaktadır.

DSCF7293 copy DSCF7299 copy DSCF7304 copy DSCF7307 copy DSCF7322 copy DSCF7214 copy DSCF7234 copy DSCF7250 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

Başarılı Okul Müdürüne Ödül Başarılı Okul Müdürüne Öd...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Şehit İdari Ataşe Ga...

Kahramanmaraş’ta İl Geneli Tatil Edildi mi ? Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş’ta bu sabah saatlerinde  başlayan, ilerleyen s...

Dulkadiroğlu İlçesinde Okulların Son Durumu Dulkadiroğlu İlçesinde Ok...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan ilerleyen sa...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ