Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta İhracatın Yıldızları Ödüllendirildi

 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan   İhracatın Yıldızları Ödüllendirdi     Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Borsa’sının ortaklaşa düzenlediği “İhracatın Yıldızları” ödül töreni Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.   Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde bir konuşma yapan ve sanayicinin sıkıntılarını dinleyen Bakan Çağlayan, Kahramanmaraş’ın kendisi için […]

Kahramanmaraş’ta İhracatın Yıldızları Ödüllendirildi

10 Mart 2013 - 18:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan   İhracatın Yıldızları Ödüllendirdi

 

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Borsa’sının ortaklaşa düzenlediği “İhracatın Yıldızları” ödül töreni Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

DSC_5201

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde bir konuşma yapan ve sanayicinin sıkıntılarını dinleyen Bakan Çağlayan, Kahramanmaraş’ın kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

 

 

Bu ödül töreninin Kahramanmaraş’a ilk ziyareti olmadığını hatırlatan Bakan Çağlayan, Ankara Sanayi Odası Başkanlığı ve iş adamlığı döneminde Kahramanmaraş’a ziyaretler gerçekleştirdiğini ifade etti. Mersin Milletvekili olması nedeni ile de Akdeniz bölgesine ayrı bir önem verdiğini dile getiren Çağlayan, Kahramanmaraşlı sanayicinin gerçek bir kahraman olduğunu ifade etti.

Ayrıca kendisinin de fahri bir Kahramanmaraşlı olduğunu dile getiren Çağlayan, Kahramanmaraş için gereken her şeyi yapmaya hazır olduğunun da altını çizdi.

Kendisinin de iş dünyasının içerisinden geldiğini ifade eden Bakan Çağlayan, “Ben işadamlarının içinden gelmekle iftihar ediyorum. 27 yıl sanayicilik yapmış ve 13 yıl da Ankara Sanayi Odası Başkanlığı yapmış ve o dönemde de Kahramanmaraş’ın Sanayi Odası ve Borsa’sı ile yakından çalışmış birisiyim. Allah nasip etti ve 6 yıldır siyasetin içerisindeyim. Siyaseti kendime meslek edinme gibi bir anlayışım yok. Siyaset bittiği yerde bitecek. İnşallah içerisinden çıkmış olduğum iş alemine yeniden döneceğim. Sizlerle geçmişten gelen bu arkadaşlığım ve dostluğum artarak devam edecektir. Ben Kahramanmaraşlının yiğitliğini ve dostluğunu bilen bir insanım. Boşuna Kahramanmaraş’a Kahraman dememişler. Kahramanlığını tek kelime ile yazdıran bir il varsa o da Kahramanmaraş’tır.” Şeklinde konuştu.

 

DSC_5220

“FAİZ LOBİSİNİN CANINI ACITTIĞIMI HİSSEDİYORUM”

 

Bazı bankalara yönelik rekabet kurulunun uyguladığı cezalarla ilgili konuşan Çağlayan:  “Faiz lobisinin canını acıttığımı hissediyorum. Yüksek faizden beslenenler, faiz lobisi ve Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini istemeyenler, benim konuşmalarımdan hiç memnun değiller. Çok üzüldüm sanki buna, bilakis daha çok seviniyorum, demek ki doğru bir iş yapıyorum”

Bakan Çağlayan, iş adamlarının yeni yatırım yapması için düşük faizli kredilere ihtiyacı olduğunu, bundan dolayı faizin düşmesini istediğini vurguladı. Türkiye ekonomisinin artık eskisi gibi olmadığına dikkati çeken Çağlayan, ”Arkadaşlar beni Hans’ın, George’un istihdamı değil, Ali’nin, Veli’nin, Mehmet’in istihdamı ilgilendiriyor. Faiz lobisinin canını acıttığımı hissediyorum. Yüksek faizden beslenenler, faiz lobisi ve Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini istemeyenler benim konuşmalarımdan hiç memnun değiller. Çok üzüldüm sanki buna, bilakis daha çok seviniyorum, demek ki doğru bir iş yapıyorum” diye konuştu.

 

FUARLARA BAKANLIK DESTEĞİ

Çağlayan, ihracat hedeflerinin yakalanması için iş adamlarına yurt dışı fuarlara gidişlerde bakanlığının destek verdiğini anlattı.  Türkiye’nin 241 gümrük bölgesine mal sattığını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti: “Son 4 yılda küresel krizin başlamış olduğu dönemle beraber, sizlerle temaslar kurmasak, sizlerle birlikte planlı programlı seyahatler gerçekleştirmesek, yurt dışı fuarlardaki masraflarınızın yüzde 75’e kadarını bakanlığım karşılamamış olsaydı, biz bu ihracat rakamını yakalayamazdık. İhracatımızda dünya konjöktürünün gidiş istikametinde maalesef kayıplarla karşı karşıya kalırdık. 4 yıllık pazar araştırmasının ihracatımıza getirdiği katkı 42 milyar dolardır. 241 gümrük bölgesine 20 binden fazla ürün çeşidiyle ihracat yapan ve ihracatının yüzde 90’ından fazlası sanayi üretimi olan bir ülkeyiz.”

 

 

“SEVSİNLER SİZİN SERBEST PİYASA EKONOMİNİZİ”

 

AB’nin Türkiye hakkındaki tutumunu da eleştiren Çağlayan, AB’ye karşı bir bakan olmadığını, ancak yapılan bazı uygulamaların kabul edilemez olduğunu ifade etti.

AB’nin serbest piyasa ekonomisini eleştiren Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: ”O kadar demokrat ki bunlar, benim aracıma da kota koyuyorlar. Gerek ikili, gerek transit geçiş kotası almak için dibimiz çatlıyor, alnımız çatlıyor. Her yıl ülkelerle oturup ‘5 bin araç, 10 bin araç kota ver’ diye adeta yalvarıyoruz. Yetmiyor ileride bir daha istiyoruz. Zaman zaman Başbakanımız devreye giriyor, Cumhurbaşkanımız devreye giriyor. Bu nasıl adalet, bu nasıl insan hakları- Malı serbest dolaşamaz, insanı serbest dolaşamaz. Bunun adı serbest piyasa ekonomisi. Sevsinler senin serbest piyasa ekonomini. Eğer buysa tüm dünyaya sesleniyorum, sadece Avrupa’ya değil. Gelin karşılıklı kaldıralım kotaları. Ama bir tane babayiğit çıkmadı karşımıza. Çıksın bir ülke desin ki ‘ben girene çıkana karışmıyorum’. Vaziyet bu.”

“İŞ ADAMININ SEYAHAT HAKKINI KISITLIYORLAR”

İnsan hakları ve demokrasi olan bir bölge ve ülke topluluğunun, iş adamının seyahat hakkını kısıtlayamayacağını vurgulayan Bakan Çağlayan, “Türkiye’ye, Türk insanına ve sizlere vizeyle geçiş imkanı verirken, Kanada, Güney Kore, Japonya, Brezilya’ya vizesiz kendi ülkesine geçiş hakkı veriyor. Bunun cevabı ne biliyor musunuz- ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir. Başka bir şey değildir.” diye konuştu.     Bakan Çağlayan, daha sonra ihracatta başarılı firmaların temsilcilerine plaketlerini verdi.  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ”Faiz lobisinin canını acıttığımı hissediyorum. Yüksek faizden beslenenler, faiz lobisi ve Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesini istemeyenler benim konuşmalarımdan hiç memnun değiller. Ben çok üzüldüm sanki buna, Bilakis daha çok seviniyorum, demek ki doğru bir iş yapıyorum” dedi.

 

 

“FAİZLER DÜŞÜRÜLMELİ”

 

Çağlayan, iş adamlarının yeni yatırım yapması için düşük faizli kredilere ihtiyacı olduğunu, bundan dolayı faizin düşmesini istediğini vurguladı. Türkiye ekonomisinin artık eskisi gibi olmadığını ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:  ”Borçlanma süremiz, borçlanma vademiz oldukça düşük arkadaşlar. Ekonomi Bakanı olarak üretmenin, emeğin ne olduğunu bilen, haksız rekabetin ne olduğunu yaşayabilen bir insan olarak aldım bu kararı. Eğer almasam benden hesap sormanız gerekirdi. Hem bu dünyada hem öbür dünyada. Gerek tekstil gerek konfeksiyonda almış olduğumuz bu koruma önlemleri Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün önceki dönemlerde ne kadar haksız rekabete maruz kaldığının çok net bir göstergesidir.”

“TÜRKİYE 241 GÜMRÜK BÖLGESİNE MAL SATIYOR”

 

 

Türkiye’nin 241 gümrük bölgesine mal sattığını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti: ”Eğer Türkiye son 4 yılda küresel krizin başlamış olduğu dönemle beraber, sizlerle temaslar kurmasak sizlerle birlikte planlı programı seyahatler gerçekleştirmesek sizlerin yurt dışı fuarlardaki masraflarınızın yüzde 75’e kadarını benim Bakanlığım karşılamamış olsaydı biz bu ihracat rakamını yakalayamaz, ihracatımızda dünya konjonktürünün gidiş istikametinde maalesef kayıplarla karşı karşıya kalırdık. 4 yıllık pazar araştırmasının ihracatımıza getirdiği katkı 42 milyar dolardır. 241 gümrük bölgesine 20 binden fazla ürün çeşidiyle ihracat yapan ve ihracatının yüzde 90’ından fazlası sanayi üretimi olan bir ülkeyiz. İhracat yapmadığımız iki pazar var. Biri Mikronezya, diğeri Nauru’dur.” Çağlayan, Türkiye’nin geçen yıl 152,6 milyar dolar mal, 42 milyar dolar hizmet ihracatıyla cumhuriyet tarihinde bir ilki yaşadığını ve ilk defa 194 milyar dolara yakın ihracat yaparak döviz ülkesi haline gelindiğini kaydetti.

”Sevsinler senin serbest piyasa ekonomini.”

 

 

ÇED RAPORUNU VERENLER AB’DEN ÇOK AVRUPALILAR”

 

Bir iş adamının ÇED raporu ilgili sorusunu cevaplandıran Bakan Çağlayan, şunları kaydetti: ”ÇED konusunda işin birkaç boyutu var. ÇED’i veren bir taraf var. İlgili Bakanlığımız var. Ama oradaki bürokratlarımız, Allah’a şükürler olsun AB’den çok Avrupalı olanlar var. AB’nin sanayiciyi sıkmadığı kadar bizim bazı bürokratlarımız sizleri sıkıyorlar. Buna ben de isyan ediyorum. Başbakanımız bu konunun bizzat üzerinde duruyor. Elbette çevre çok önemli bizim için. Gerekeni yapacaklar. Bu ülke hepimizin. Ama bunların bazen sanayiciyi bezdirme ve boğma anlamına gelmemesi gerekiyor. Bundan dolayı aylardır bekleyen yatırım ve yatırımcılar var.”

 

Bakan Çağlayan’ın ardından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük Kahramanmaraş’ın ihracatı ile ilgili bir sunum yaptı. Karaküçük’ün ardından da Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu kısa bir konuşma yaparak sanayicinin sıkıntılarını dile getirdi.

 

Bakan Çağlayan, daha sonra ihracatta başarılı firmaların temsilcilerine plaketlerini verdi.

 

Programa, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Yıldırım Ramazanoğlu, Sevde Beyazıt Kaçar, MHP Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Vali Şükrü Kocatepe, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu ve iş adamları katıldı.

Haber: Cebrail SARI

DSC_5203 DSC_5340 DSC_5387 DSC_5390 DSC_5402

DSC_5437

DSC_5417

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şehi P.Asb.Çvş. Mehmet Ali Horoz Dualarla Ebediyete Uğurlandı Şehi P.Asb.Çvş. Mehmet Ali Horoz Dualarl...

Kuzey Irak’ta bölücü terör örgütü mensupları ile girilen çatışmada şehit olan kahraman Mehmetçiğimiz P.Asb.Çvş. Mehmet Ali Horoz için O...

Kahramanmaraş’ta bu kaçıncı şehit ateşi Kahramanmaraş’ta bu kaçıncı şehit ...

Kuzey Irak’ta süren Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde terör saldırısı sonucu Kahramanmaraşlı P.Asb.Çvş.Mehmet Ali Horoz şehit oldu. Hakka...

Kahramanmaraş’ta Valilik Koordinasyonunda Bayramlaşma Kahramanmaraş’ta Valilik Koordinas...

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer ve protokol üyeleri, Kurban Bayramı münasebetiyle Şeyh Adil Mezarlığı Şehitliğine ve Kapıçam Mezar...

BİLSEM’ ler  ortak yıl sonu bilim ve sanat günleri etkinliği düzenlendi. BİLSEM’ ler ortak yıl sonu bilim ...

Kahramanmaraş’ta Bilim ve sanatın yaygın etkisini artırmak amacıyla  Osmangazi Bilim ve Sanat Merkezi, Nuri Pakdil Bilim ve Sanat...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şehi P.Asb.Çvş. Mehmet Ali Horoz Dualarla Ebediyete Uğurlandı Şehi P.Asb.Çvş. Mehmet Al...

Kuzey Irak’ta bölücü terör örgütü mensupları ile girilen çat...

Kahramanmaraş’ta bu kaçıncı şehit ateşi Kahramanmaraş’ta bu...

Kuzey Irak’ta süren Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde terör sa...

Ahmet Bayazıt İlkokuluna Kütüphane kazandırıldı Ahmet Bayazıt İlkokuluna ...

Kahramanmaraş Adliyesi tarafından başlatılan “Kütüphan...

Fatih Anadolu Lisesi İlk Kez Pilav Günü Yaptı Fatih Anadolu Lisesi İlk ...

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesinin güzide okullar...

Kahramanmaraş’ta Valilik Koordinasyonunda Bayramlaşma Kahramanmaraş’ta Va...

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer ve protokol üyeleri, Ku...

Harun Kurt’tan 2023 / 2024  Eğitim Yılı Sonu Mesajı Harun Kurt’tan 2023...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt, 2023 / 2024 ...

BİLSEM’ ler  ortak yıl sonu bilim ve sanat günleri etkinliği düzenlendi. BİLSEM’ ler ortak ...

Kahramanmaraş’ta Bilim ve sanatın yaygın etkisini artı...

Yıldırım Bayazıt İlkokulunda Karne Töreni Düzenlendi Yıldırım Bayazıt İlkokulu...

6 Şubat 2023 tarihinde depremlerin merkez üssü olan  yaralı ...

Hayrettin Güngör, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine atandı. Hayrettin Güngör, Hatay B...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanı iken 31 Mart yerel...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinin Muhteşem Veda Gecesi Aziz Sancar Anadolu Lises...

Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi tarafından Milli Eğiti...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ