Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta 2500 Kişiyle Diş Fırçalama Rekoru Kırıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa organize ettikleri Diş Fırçalama Türkiye koreografisi oluşturma etkinliği tescillendi. 12 Şubat Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinlik İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmaları bölümünde ilk söz alan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, bugünün Dünya Diş Fırçalama günü olarak ilan edilmesini istediklerini söyledi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih […]

Kahramanmaraş’ta 2500 Kişiyle Diş Fırçalama Rekoru Kırıldı

21 Nisan 2015 - 17:12A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Habere Ait Foto Galeri için Tıklayın!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa organize ettikleri Diş Fırçalama Türkiye koreografisi oluşturma etkinliği tescillendi.

12 Şubat Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinlik İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde ilk söz alan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, bugünün Dünya Diş Fırçalama günü olarak ilan edilmesini istediklerini söyledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ülkelerin gelişmişlik düzeyi kriterlerinden birisinin de diş fırçası ve macun satışları olduğuna dikkat çekerek: “Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyici kriterlerden biri de diş fırçası kullanım oranı ve macun tüketim miktarıdır. 2010 yılı verilerine göre bu miktar gelişmiş ülkelerde kişi başı 400 gramın üzerindeyken, ülkemizde 110 gram ve yıllık diş fırçası tüketimi ise 0.94 adettir.

6yaşına kadar diş fırçalama alışkanlığı geliştirememiş çocukların sadece yüzde 23’ü büyüdüklerinde dişlerini fırçalayan bireye dönüşmektedir.

Toplumumuzda oldukça yüksek olan diş çürük oranını azaltmak, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek, diş fırçalama alışkanlığı kazandırarak bu konuda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonluğunda Dünya Çocuk Rekorları kapsamında gerçekleştirilecek en çok çocukla toplu diş fırçalama rekor denemesi bugün burada gerçekleştirilecek.

Orhan Kural Hocamızın başkanlığında bulunan heyet bu durumu tescilleyecek. 2500 öğrenci kardeşimizin gerçekleştireceği Dev Türk Bayrağı koreografisinde toplu diş fırçalama tescil işlemi de burada yapılacak. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” dedi.

Habere Ait Foto Galeri için Tıklayın!

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Diş Hekimi Sıtkı Güvenç ise yaptığı konuşmasında, AK Parti Hükümetinin sağlık alanında çok büyük başarılara imza attığını vurgulayarak: “Diş hekimi olarak görev yaptığımız zamanlarda bir önceki arkadaşımızın kullandığı eldiveni o çıkarır biz kullanırdık. Böyle bir durumda iken bugün ülkemizin en ücra köşelerine kadar Aile Hekimliklerini açtık” diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal: “Her çocuğumuzun bir bayrak kıymetinde ve bayrağımızın teminatı olan bu çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı açısından bu etkinliği çok önemli buluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Senem Ayşe Anaokulu öğrencileri Ecrin Paksoy ve Asude Bilgici birer şiir okudular.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Orhan Kural, bu etkinliğin tescillenerek Dünya Rekoru oluşturacağını ifade ederek çocuklarla birlikte diş fırçalama uygulamasını başlattı.

Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığında KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Kırıkkale Üniversitesi Restoratif Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil, Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş’tan oluşan izleme ve tescil heyeti 2500 öğrenci tarafından oluşturulan dev Türk Bayrağı koreografisinde Diş Fırçalama etkinliğini tescillediler.

12 Şubat Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Milletvekilleri Yıldırım Ramazanoğlu, Sıtkı Güvenç, İl Başkanı Metin Doğan, Milletvekili adayları, İlker Çitil, Mehmet Uğur Dilipak, Nursel Reyhanlıoğlu ile diğer ilgililer vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Dev Türk Bayrağı koreografisinde 156 öğrenci ay-yıldızı 2344 öğrenci de kırmızı zemini olmak üzere 2500 öğrenci görev aldı.

Etkinliğin sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, öğrencilere katılım belgesi takdim etti.

Habere Ait Foto Galeri için Tıklayın!

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şair Tahir Görenli’ye Azerbaycan’dan Ödül Şair Tahir Görenli’...

Afşinli Şair Tahir Görenli Karabağ’ın sembolü Sarı Bülbül Ma...

Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ