Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ın Trafiği Buradan Yönetiliyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Trafik Yönetim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, ni ziyaretinde Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Cengiz Şirikçi’den bilgiler aldı. Daire Başkanı Şirikçi Trafik Yönetim Merkezine ilişkin yaptığı açıklamada: “Şehir trafiğini izlemek, anlıkta müdahale etmek, olası sorunları görmek ve çözüm geliştirmek […]

Kahramanmaraş’ın Trafiği Buradan Yönetiliyor

27 Nisan 2015 - 18:01A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Trafik Yönetim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, ni ziyaretinde Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Cengiz Şirikçi’den bilgiler aldı.

Daire Başkanı Şirikçi Trafik Yönetim Merkezine ilişkin yaptığı açıklamada: “Şehir trafiğini izlemek, anlıkta müdahale etmek, olası sorunları görmek ve çözüm geliştirmek amacıyla Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığımız bünyesinde Trafik Yönetim Merkezi kurulmuştur.

Trafik Yönetim Merkezi ile; trafik akışının sürekliliğinin sağlanması, yol ağı kapasitesinin etkin olarak kullanılması, trafiğin 7/24 saat gerçek zamanlı izlenmesi, kontrol edilmesi, tek merkezden kontrolü ve yönetimi hedeflenir. Bu merkez ile Kent içi şehir trafiğinin daha etkin biçimde yönetilmesi planlanmaktadır.

STC_2271 copy

Trafik Yönetim Merkezi, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı Eylem Planı (2014-2016) ve Strateji Belgeleri gereği Büyükşehir Belediyelerinin gerçekleştirmesi gereken iş ve işlemler içerisinde yer almaktadır.

Büyükşehir Belediyemiz, Tüm ulaşım hizmetlerinin bilgi ve iletişim teknolojileriyle yönetildiği ve yönlendirildiği, kendi içinde ve Dünya ile entegre bir Şehir olmak yönünde ilerlemektedir” dedi.

Trafik Yönetim Merkezi’nin işleyişine ilişkin bilgiler veren Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Şirikçi: “

Trafik Yönetim Merkezi işleyişini 6 ana başlıkta topladık.

STC_2279 copy

  1. 16 adet kent içi kavşakta trafik kontrol kamerası ve 2 adet şehir kamerası ile trafik canlı olarak izlenebilmektedir. Sistemde, yüksek çözünürlüklü 360 derece hareket edebilen gelişmiş kameralar kullanılmaktadır. Geçmişe dönük 1 aylık görüntüler sistemde saklanmakta ve yapılan müdahalelerin sonuçları eski görüntülerle karşılaştırma yapılarak etkisi izlenebilmektedir. Kapalı çarsı girişlerinde ve içlerinde bulunan 7 adet kamera ile çarşı girişleri kontrol edilmektedir. 2016 yılının sonuna kadar Kent içi Trafik kontrol kamera sayısını 50’ye çıkarmayı hedeflemekteyiz.
  2. Online olarak trafik sinyalizasyon sistemlerine erişim ve kontrol sağlanmaktadır. Mevcut 12 kavşakta anlık olarak trafik sinyalizasyon sistemleri kontrol edilmektedir. Belediyemize ait altyapı Fiber-Network ağının gelişmesiyle bu sayı artacaktır.

Yollarda trafik akışının azalması ya da durması durumları gözlemlendiğinde, Merkezimizden hızlı bir şekilde sinyalizasyon sürelerini değiştirerek o kavsak kolunda bulunan araçların akışı sağlayabilmekteyiz.

Kıbrıs Meydanı kavşağında bulunan dinamik kavsak kontrol sistemi ile Trabzon Bulvarı, Azerbaycan Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Garajlar Caddesinden gelen ve giden araçlar digital olarak kamera aracılığıyla sayılmakta ve sayım oranına göre trafik sinyalizasyon süreleri anlık belirlenmektedir. Bu ay içinde faaliyete geçen ve test aşamasında olan dinamik kavsak kontrol sistemi ile zamandan ve yakıttan tasarruf sağlanacak, çevreye verilen CO2 oranı azalacaktır.

Dinamik Kavşak kontrol sistemleri başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bazı Büyükşehirlerde kullanılmaktadır. Şehrimiz için de gerekli olan bu sistemleri en kısa zamanda tüm sinyalize kavşaklara yapılandırmayı hedeflemekteyiz.

  1. Trafik kameralarının olmadığı kavsak ve yollarda Güncel ve anlık Trafik yoğunluk haritaları kullanılarak trafiğin akışının sağlanması için trafik ekiplerimizce gerekli müdahaleler yapılmaktadır.
  2. Trafik simülasyon programı VİSSİM, Kavşak geometrilerinin karşılaştırılması, sinyalizasyonun etkilerinin incelenmesi, toplu taşıma önceliğinin analizi gibi çalışmalarda kullanılan mikro ölçekli bir yazılımdır. Merkezimizde, kavşak kollarındaki araç sayımları yapıldıktan sonra, trafiği etkileyecek parklanma, yayalar vb. tüm öğeler program aracılığı ile digital ortama aktarılmakta ve sinyalizasyon sürelerini belirlemeden önce ya da geometrik düzenleme yapmadan önce bu simülasyonu yapılmakta ve daha sonra uygulamaya geçilmektedir.
  3. Akıllı ulaşım sistemleri içerisinde olan toplu tasıma otobüs ve durakların güzergah üzerindeki yerleri, hızları, diğer bilgiler Merkezimizden anlık olarak takip edilmektedir. Takip verileri her 3sn de merkezimize gelmektedir.
  4. Merkezimiz vasıtasıyla ileriki zamanlarda yapmayı planladığımız işler içerisinde; Kent içi trafiği rahatlatmak adına yollara konuşlandıracağımız VMS (değişken mesaj kontrol) Sistemleri ile seyahat süresi tahmini, buzlanma, yağış, yolların kapalı olması durumlarında araçları alternatif yollara yönlendirme, Trafik ve yol durumu bilgisini kullanıcılara web üzerinden iletme gibi işler bulunmaktadır” diye konuşarak bilgi verdi.

Ziyaretin ardından Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Cengiz Şirikçi ve teknik ekibe teşekkür eden Başkan Erkoç, trafikte yaşanan sıkıntıların en aza indirilmesi için gayret edilmesini istedi.

STC_2286 copy STC_2301 copy STC_2337 copy STC_2347 copy flash copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şair Tahir Görenli’ye Azerbaycan’dan Ödül Şair Tahir Görenli’...

Afşinli Şair Tahir Görenli Karabağ’ın sembolü Sarı Bülbül Ma...

Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ