Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’a Teleferik Gelecek

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Aksu Tv’de yayınlanan Şehre Dair programına katılarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Programın sunucusu Mesut Tuğrul, Dünya Gazetesi Temsilcisi Ali Eskalen, Kimlik Gazetesi Sahibi Mehmet Fiskeci’nin ve seyircilerden gelen twit,sms,email gibi soruları cevaplandıran Belediye Başkanı Mustafa Poyraz,Kahramanmaraş’ın günden güne büyüdüğünü ve  geliştiğini söyledi. Otoparkın ihalesi yapılacak İlk olarak Derepazarı bölümünde çalışmaların hangi […]

Kahramanmaraş’a Teleferik Gelecek

03 Temmuz 2013 - 15:35A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Aksu Tv’de yayınlanan Şehre Dair programına katılarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Programın sunucusu Mesut Tuğrul, Dünya Gazetesi Temsilcisi Ali Eskalen, Kimlik Gazetesi Sahibi Mehmet Fiskeci’nin ve seyircilerden gelen twit,sms,email gibi soruları cevaplandıran Belediye Başkanı Mustafa Poyraz,Kahramanmaraş’ın günden güne büyüdüğünü ve  geliştiğini söyledi.

Otoparkın ihalesi yapılacak

İlk olarak Derepazarı bölümünde çalışmaların hangi noktada olduğunun sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Orada 8 milyon lira harcadık. Kamulaştırma ve yıkım işlerini tamamladık. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak ve 20 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 1500-2000 araçlık bir otopark yapılacak. Eğer ihaleye talipli çıkmazsa 5 milyon lira harcar orayı biz de yaparız” diye konuştu.

Tarihi çarşıları restore ettiriyoruz

Şehrin gelişiminde 10 yıl öncesine bakılması gerektiğine işaret eden Başkan Poyraz: “10 yıl öncesine baktığımız zaman bu şehirde restorasyondan felan söz etmek mümkün değildi. Ama bu gün çarşılarımızın restorasyonu bitmek üzere.

Ben 2009 seçimlerine girerken yapacağımız işlerin olduğunu ifade ederek halkımızdan görev istemiştim. Bu sözümüzü tuttuk ve şehrimizin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarıyoruz. Şehrimizde Selçuklulardan, Dulkadiroğulları’ndan ve Osmanlı’dan kalma tarihi eserlerimiz, çarşılarımız var. Bunların restorasyonunu tamamlayarak, Kültür Park’ımızla birlikte bir cazibe merkezi oluşturuyoruz.

Tanıtımına çok büyük önem veriyoruz

Şairler ve yazarların kenti olan şehrimizde bugüne kadar ciddi bir şey yapılmamıştı. Biz ilkini geçen yıl gerçekleştirerek şiir festivali yaptık. Bu yıl ikincisini düzenledik. Ankara’da tanıtım günleri düzenledik.  Çok büyük katılım oldu. Şehrimizin tanıtımı adına çokta mutlu olduk. Bizim 22 ayar altınımız var ki İstanbul’dan sonra ikinci sırada geliyor. Bakırcılık, oymacılık bizim işimiz. Tarihin derinliklerinden beri gelen mesleklerimiz mevcut. Dondurmamız, biberimiz şehrimize özel gıdalar. Şehrimizin tarihi dokusu, kültürel yapısı ve doğa zenginlikleri ile illaki yakından görülmesi, gezilmesi gereken bir şehir” diye konuştu.

İkinci tanıtım Feshane’de yapılacak

İstanbul’da yapılacak tanıtıma ilişki yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Küçük de olsa şehrimizin adına olumlu bir gelişme oldu tanım günleri. İkincisini de İstanbul’da yapacağız. Ankara’da yaptığımız tanıtım günlerine bir ay gibi kısa bir sürede hazırlanmıştık. Tanıtım adına bir adım atılacaksa biz her zaman lokomotif olmaya hazırız. Her zaman en önde yer almak istiyoruz. Şimdi düşünsenize Maraş Tarhana Çorbası’nın beş yıldızlı otellerin mutfağına girdiğini. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?” diye cevapladı.

Uygulama Projesi ihaleye çıkıyor

Kılavuzlu Rekreasyon Projesine ilişkin yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Bizim burada programda gösterdiğimiz proje avam projesi idi. Şu anda Kılavuzlu için uygulama projesi ihaleye çıkılıyor. Nerede ne şekilde yapılacak, bunların ortaya çıkacağı uygulama projesi belirleyecek” diye cevap verdi.

Belediyenin 10 yılı kitaplaşıyor.

Anketler ve güvenirlik konusunda yöneltilen bir soruya Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: “Ben 11 yıldan beri görevdeyim. Belediyenin en fazla öne çıkan tarafı halkın güvenidir. Halk belediyeye ve belediye başkanına güveniyor.

Biz neyi ne için yapacağımızı bilerek yaptığımız için bir güven duyuluyor. Anketlerin nasıl yapıldığını sizler de biliyorsunuz. Ben de anket yaptırıyorum. Halkın içerisinde belediye hizmetleri konusunda anketler yaptırıyorum. Burada şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Bana tekrardan görev verilirse sevinmem, görev vermezlerse de üzülmem. Ben göreve ilk geldiğim günden beri neyi ne için yaptığımızın bilinciyle geldim ve bu bilinçle de devam ediyorum.

Şu anda Kahramanmaraş Belediyesi’nin 10 yıllık hizmetlerini, çalışmalarını kitaplaştırıyorum, kayıt altına aldırıyorum. Belediyede her şey kayıt altına alındı” diye cevap verdi.

Yusuflar Mahallesi için karar çıktı

Kentsel dönüşüm konusundan yöneltilen bir soruya Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: “Kentsel dönüşüm konusunda Yusuflar Mahallesi için Bakanlar Kurulu’ndan karar çıktı. Orada tripleks evler yapılacak. Çok büyük apartmanlar olmayacak. Ancak çok yukarı alana belki büyük bir rezidans yapılabilir. Biz kamulaştırma yaparken hiç kimseyi mağdur etmedik, etmeyiz. Oradaki ev sahiplerine doğalgazlı, daha güzel konutlar teslim edilir, ondan sonra çalışmalara başlanır” diye cevap verdi.

Doğal hayatın bozulmaya başladığını ve Aksu nehrinin siyah aktığı ve bu konuda belediyenin neden bir şey yapmadığının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Birincisi Aksu Nehri’nin siyah akması kirli anlamına gelmiyor. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevini yapsın. Denetleme görevi onların işi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arıtmadan salınan suyun rengi konusunda herhangi bir şey belirtmemiş” dedi.

Karayollarına son kez seslendi

Şehirlerin girişlerinin şehrin vitrini konumunda olduğunun ve Adana girişinin kötü bir görüntü oluşturduğunun sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Geçmiş programlarda da söyledim. Sizler de haber yaptınız dile getirdiniz ama buradan son kez sesleniyorum. Karayolları biz burayı yapmıyoruz diye yazı göndersin ben gider yaparım. Alt tarafı 1,5 km. bir mesafe. Bu konuyu milletvekillerimize de söyledim. Yapmıyorlarsa biz belediye olarak orayı yapar ve tabelayı da dikerim” diye konuştu.

Uydu kent kuracağız

Sır Barajı üzerine yapılması planlanan köprü konusunda yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Şehrimiz günden güne gelişiyor. Artık şehrimizin gideceği yer kalmadı. Bundan dolayı barajın öbür tarafına bir uydu kent kuracağız. Bu köprü ile o bölgeyi birbirine bağlayacağız. Alt yapısını tamamladıktan sonra orada yerleşime müsaade edeceğiz. 15-20 milyon lira gibi bir maliyetle yapacağımız köprü şehrimizin o bölgeye doğru gitmesine vesile olacak. Ayrıca o bölgede 100 hektarlık bir alan belirledik. Orada alt yapıyı tamamlayacağız ve ondan sonra üst yapıya başlayacağız” diye cevapladı.

Şehrimize teleferik getirilmesi konusunda yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar. Alıçsekisi’nden Yeşil Vadi’ye ve oradan da Çamlıca’ya  bir çalışma yapılıyor. Önümüzdeki günlerde netleşince sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.

Ekip çalışması olmasa işler yürümez

“Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın ekibi yok” şeklinde gelen bir soruya Başkan Poyraz: “Ekibi yok diyenler dedikodu yapanlardır. Bugün Kahramanmaraş Belediyesi başlı başına kurumsallaşmış bir yapıya kavuşmuştur. Ekip olmasa bu kadar hizmetler nasıl yapılır. Bugün birçok belediyede olmayan KUDEB birimi kurulmuş ve restorasyonların denetimlerini yürütmektedir. Bugün Etüp Proje Müdürlüğüne baktığınız zaman bünyesinde mimarı, mühendisi, peyzajcısına varıncaya kadar hepsi mevcut” diye konuştu.

Başkan Poyraz daha sonra tüm halkımızın yaklaşan Ramazan-ı Şerif’ini kutladı.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulk...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay Kadın Kolları üyeleri, Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi ve Dulkadiroğlu...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dört bir yanından ulusal katılımcı olarak EXPO 2023’de yer alacak kurum ve kur...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Gel...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, Bu akşam (30.01.2023 Pazartesi) saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de beklenen...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençl...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dulkadiroğlu Heyecan Bahçesi’nde...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil ...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle ya...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadr...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücre...

İl Millî Eğitim Müdürü Kahraman,  Basını Bilgilendirdi İl Millî Eğitim Müdürü Ka...

2022 yılı faaliyet raporlarını açıklayan Kahramanmaraş İl Mi...

Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ