Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş İl Müftüsü Gevher Berat Kandili Mesajı

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, Berat kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Müftü Gevher mesajında insanoğlu için bir yıllık bir geleceğin hükme bağlandığı hikmet dolu bir gece olduğunu belirtti. Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher Şöyle dedi: “ Kardeşlerim! 1 Haziran 2015 Pazartesi gününü Salı’ya bağlayan gece  mübarek “Berat” kandilidir. Kelime olarak; Berat etmek, aklanmak, affedilmek, azad […]

Kahramanmaraş İl Müftüsü Gevher Berat Kandili Mesajı

30 Mayıs 2015 - 16:41A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, Berat kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Müftü Gevher mesajında insanoğlu için bir yıllık bir geleceğin hükme bağlandığı hikmet dolu bir gece olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher Şöyle dedi: “ Kardeşlerim!

1 Haziran 2015 Pazartesi gününü Salı’ya bağlayan gece  mübarek “Berat” kandilidir. Kelime olarak; Berat etmek, aklanmak, affedilmek, azad olmak manalarına gelir.

Berat Kandili, Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir.

Peygamberimiz (S.A.V.) in ifadesiyle insanoğlu için bir yıllık bir geleceğin hükme bağlandığı bir gecedir.  Bu gece bir yıl içerisinde İnsanın karşılaşacağı olumlu ve olumsuz her konunun hükme bağlanır ve  Kadir gecesinde uygulamaya konmak üzere ilgili meleğe verilir.

Kardeşlerim Peygamberimiz (S.A.V.)in bize verdiği müjdeye göre yüce Mevla Berat gecesi dünya semalarına tecelli edip kullarının kurtulması için “Yok mu af dileyen affedeyim, yok mu ihtiyacı olan ihtiyacını gidereyim” diye adeta Rahmet kanatlarını açmış beklemektedir.

Öyleyse bu gece Rabbimize bağışlanmamız için gönülden yalvaralım. Yalvaralım da nefret yerine gönüllerimize sevgiyi, affı yerleştirsin. Ümmeti Muhammedi fitne ve tembellikten kurtarsın. “Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.” Düsturunu gönüllerimize yerleştirsin. Öldürmek için değil yaşatmak için gayret sarf edenlerden eylesin. Kısaca hüküm giyenlerden değil berat edenlerden eylesin.

Berat gecesi, dinî ve toplumsal hayatımızda ilahî af, rahmet ve mağfiret temennilerinin zirveye ulaştığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşandığı bir gecedir. Kulluk şuur ve bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Yaradan’ın rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.

İslam’da af kapısı her zaman, herkese açıktır. Yeter ki, insan hatasından dönmek istesin. “De ki: ‘Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Zümer, 39/53)  Ama af dileme konusunda bazı özel mekânlar olduğu gibi bazı özel anlar da vardır. İşte berat kandili de bu özel anlardandır. Bu gibi zaman dilimlerini değerlendirmek gerekir.

Ancak bu geceden istifade edemeyecek olanlar; Allah’a Şirk koşanlar, kul hakkı yiyenler, kindarlık yapanlar, kibirlenenler, akrabalarla ilgi alakayı kesenler, günah ve hatalara ısrarla devam edenlerdir.”

İl Müftüsü Muhammed Gevher Berat kandilinin iyi değerlendirilmesi, Ramazan ayına ve hesap gününe hazırlıklı olunmasını, Seçim ortamında kalplerin kırılmamasını istedi. Müftü Gevher; “Kardeşlerim; Şaban ayı ve bu ay içerisinde bulunan Berat Kandilini fırsat bilerek, 11 ayın sultanı Ramazan ayına, ömrümüzün kalan kısmına daha hazırlıklı olalım. İçinde bulunduğumuz seçim ortamını bir birimizi incitmeye değil, iyiliğe, güzelliğe, daha medeni bir ortama ve kardeşliğimize vesile kılalım. Çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım. Bu çerçevede ana-baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son vererek, kırık gönülleri tamir edelim. Fakir ve muhtaçlara imkânlarımız   nispetinde   yardım   elimizi   uzatarak,   paylaşımı   hayatımıza   yansıtalım.

Çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bu gecenin bir şifa olması dileğiyle, hepinizin Berat kandilini tebrik ediyor, bu gecenin, bütün insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”şeklinde konuştı.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

Başarılı Okul Müdürüne Ödül Başarılı Okul Müdürüne Öd...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Şehit İdari Ataşe Ga...

Kahramanmaraş’ta İl Geneli Tatil Edildi mi ? Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş’ta bu sabah saatlerinde  başlayan, ilerleyen s...

Dulkadiroğlu İlçesinde Okulların Son Durumu Dulkadiroğlu İlçesinde Ok...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan ilerleyen sa...

Kahramanmaraş ‘ta Eğitime Kar Tatili Kahramanmaraş ‘ta E...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan kar ya...

Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenler...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonund...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ