Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş Ahir Dağı Kayakta Marka Olacak Yedikuyular Kayak Merkezi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Yedikuyular Mevkiinde, önemli kayak merkezleri arasında yer alacak, kayak merkezi çalışmalarına devam ediyor. Ahir Dağı’nın doğu kısmında 1850-2033 rakımları arasında yer alan Yedikuyular Mevkii’nde proje için arazi tahsisleri yapıldı. Yedikuyular Kayak Merkezi Projesi içerisinde kayak pistlerinin dışında yaz kış faydalanabilecek Trekking ve Offroad parkurları bulunuyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç; […]

Kahramanmaraş Ahir Dağı Kayakta Marka Olacak Yedikuyular Kayak Merkezi

31 Ağustos 2015 - 22:40A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Yedikuyular Mevkiinde, önemli kayak merkezleri arasında yer alacak, kayak merkezi çalışmalarına devam ediyor.

Ahir Dağı’nın doğu kısmında 1850-2033 rakımları arasında yer alan Yedikuyular Mevkii’nde proje için arazi tahsisleri yapıldı. Yedikuyular Kayak Merkezi Projesi içerisinde kayak pistlerinin dışında yaz kış faydalanabilecek Trekking ve Offroad parkurları bulunuyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç; “Hamdolsun ki, 04.02.2015 tarihinde proje hizmet alımı imzalanan Yedikuyular Kayak Merkezi’nin, tüm planlamaları tamamlanmış olup projelendirme çalışmalarının sonuna gelindi. Kayak merkezi Dünya Kayak Federasyonu (FİS) kriterlerine uygun şekilde projelendirildi. Rüzgar ve kar analizleri aynı şekilde yapıldı. Kablolu taşıma sistemlerinin projeleri yurt dışında yaptırıldı. Bölgeye, hemşehrilerimizin kayak zevkini yaşayacakları kayak pistlerinin dışında, yaz kış faydalanabilecekleri; içerisinde trekking ve offroad parkurları gibi pek çok aktivitenin yapılabileceği 250 dönümlük alanı mesire alanı yapacağız. Sadece Kahramanmaraşlılar değil çevre illerden gelen vatandaşlar da Yedikuyular’ın güzelliğini yaşayabilecek, kayak yapmanın zevkini tadacak. Yedikuyular Kayak Merkezi Projesi’nin Kahramanmaraş’ın geleceği için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Yedikuyular Kayak Merkezi inşallah tüm Türkiye’nin gıpta ile seyrettiği bir proje olacak.” dedi.

Yedikuyular Kayak Merkezi (3)

Milli kayakçılar ve Kayak Merkezi Planlama uzmanlarıyla arazide etütler yapılarak planlanan Yedikuyular Kayak Merkezi’nin yapılacağı bölge kış turizminin önemli merkezlerinden Erzurum Palandöken’den daha fazla kar alan bir bölge. Güreş sporunda Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu pehlivanlarıyla adını duyuran Kahramanmaraş, Yedikuyular Kayak Merkezi Projesi’nin tamamlandığında sadece kente değil bölgeye hitap edecek bir kayak merkezine kavuşarak, kayak sporunun da önemli merkezleri arasına girecek.

KAHRAMANMARAŞ’IN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK

Projenin bitmesi ile Kahramanmaraş’ın tarihi dokusu ve kültürel zenginliklerinin yanında kayak sporunda da adından söz ettireceğini vurgulayan Erkoç, şöyle devam etti:
“Dedeleri İstiklal mücadelesi veren Kahramanmaraşlılar, bugün her alanda İstikbal mücadelesi vererek ulusal ve uluslararası organizasyonlarla büyük başarılara imza atıyorlar. Yedikuyular Kayak Merkezi de tamamlandığında bu mücadelenin örneklerinden biri olacak. Şehir merkezine 13 km uzaklıkta olan Yedikuyular Mevkii fiziki yapısı ve coğrafi özellikleriyle bölgemizin vazgeçilmez kayak merkezlerinden birisi olacak. Amacımız şehrimizi ve ülkemizi bu tür hizmetlerle tüm dünyaya tanıtmak. Bunun için yoğun bir şekilde çalışmalara ve tanıtımlara devam edeceğiz.”

Yedikuyular Kayak Merkezi (5)

Proje kapsamında planlamaya esas olacak1/1000, 1/5000′ lik haritaların arazi alımları ve sayısallaştırmaları, eğim haritaları ve 3 boyutlu leke çalışması, kurum görüşleri alınarak 1/100.000’lik haritaya işlenmesi, zemin etüt sondajları ve raporları, rüzgar analizleri, kritik kar analizleri, yıllık ortalama sıcaklık raporları ve bunların değerlendirilmesi, çığ etütü yapılması ve eğim haritası üzerinde leke çalışması yapılması, jeoteknik ve jeolojik raporların değerlendirilmesi, nebati yaşam alanı ve bölgenin insan yaşamı için analizlerinin yapılması, master planın yapılması ve uygulama projelerine altlık olarak boy-kesit çıkarılması, pistlerin planlama ve projelerinin yapılması, kablolu taşıma sistemlerinin şekli ve güzergahlarının projelendirilmesi, hali hazır haritaların, zemin sondajlarının, jeolojik ve jeoteknik raporların ve analizlerin, vaziyet planının Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından onaylanması, yukarıdaki tüm aşamaların ve uygulama projelerinin onaylı bir şekilde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Etüt Proje Şube Müdürlüğü tarafından onaylanması ve üç boyutlu video görsellerinin hazırlanması işleri tamamlanmıştır.

Yedikuyular Kayak Merkezi (4)

TÜM BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ

Yedikuyular Kayak Merkezi bittiğinde Gaziantep, Adıyaman, Osmaniye ve Hatay gibi ortalama 90 km mesafede olan illerle, Malatya, Adana, Mersin gibi illere de hitap edecek.

TÜM DETAYLAR DÜŞÜNÜLDÜ

“Yedikuyular Kayak Projesi, suyu toprağı, çevreyi, doğayı ve bu bölgedeki bütün canlıları korumaya yönelik çok büyük hacimli bir projedir. Yüzyıllar boyunca torunlarımıza bırakabileceğimiz, onların gurur duyacağı mükemmel bir girişimdir.” dedi.

Yedikuyular Kayak Merkezi (6) Model Yedikuyular Kayak Merkezi (1) Yedikuyular Kayak Merkezi (2)

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Satrançta Aziz Sancar Anadolu Lisesine 2.lil ve 4. lük ödülü Satrançta Aziz Sancar Anadolu Lisesine 2...

Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi öğrencileri, Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Satranç Müsabakasında Ķız öğrenciler...

İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR… İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR…

Şüphesiz iktidardan ülkeyi yönetenlerden, vatandaşı bu yoksulluk sarmalına sokanlardan söz ediyorum. Hayat pahalılığı Bütün ağırlıkları...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu tarafından bölge bilgi yarışması yapıldı Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu ...

Kahramanmaraş – Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu Müdürü Ahmet Karatutlu Koordinatörlüğünde yapılan 9. Bölge Bilgi Yar...

Hatice Bağcı Öğretmen Ekinözü ve Elbistan’ı yasa boğdu. Hatice Bağcı Öğretmen Ekinözü ve Elbista...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde Elbistan Anadolu Lisesi rehber öğretmeni Hatice Bağcı’nın vefatı eğitim camiasını çok ü...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Osmangazi Bilim ve Sanat Merkezi Resim Sergisi Açtı Osmangazi Bilim ve Sanat ...

Kahramanmaraş Onikişubat Osmangazi Bilim ve Sanat Merkezi Re...

ÇATAL ÇATAL OLSUN, EBEM DEDEM DOMATESİ, HIYARI OLSUN ÇATAL ÇATAL OLSUN, EBEM D...

DULKADİROĞLU – Sevim Şirikçi MTAL’de ÇEDES projesi kap...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde  “Matematik Bilgi Yarışması” Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesi m...

PROJE OKULLARINDAN TYT PROVASI PROJE OKULLARINDAN TYT PR...

ÖSYM tarafından yapılacak 2024 YKS sınavına sayılı günler ka...

Dulkadiroğlu HEM’in, Erasmus+ Projesinin Almanya Hareketliliği Dulkadiroğlu HEM’in, Eras...

Dulkadiroğlu Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Erasm...

ENVER GÖKŞEN’İN OKUL MÜDÜRLERİYLE VEDA TOPLANTISI ENVER GÖKŞEN’İN OKU...

7 Mart 2024 Tarihi itibariyle emekli olacak Onikişubat İlçe ...

Kadınların Ürettiği Kıyafetler İhtiyaç Sahibi Öğrencilerle Buluştu Kadınların Ürettiği Kıyaf...

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür...

“Cumhuriyet’e Doğru” tiyatro oyununa Kahramanmaraşlılar davet edildi “Cumhuriyet’e...

Bora Severcan’ın yazdığı ve yönettiği, Do. Dr.İbrahim ...

316. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri. 316. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Vatanım kutsaldır taşıysa altın Tarih kokan toprak, hazine...

Onikişubat ilçe milli eğitim müdürü Enver  Gökşen için veda yemeği Onikişubat ilçe milli eği...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçe milli eğitim müdürü Enver  Gök...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ