Maraşta Haber
Maraşta Haber

BİLSEK, Türkoğlu-Beyoğlu gezisini tamamladı

Bilsek Gençlik Kulübü Derneği 28 Nisan 2013 Pazar Günü Türkoğlu – Beyoğlu Sosyal Ve Kültürel Çevre Gezisi  Yaptı         BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği bu gezileriyle, kent bünyesinde bulunan bilinen ve bilinmeyen tarihi, doğal ve yöresel zenginliklerimizin ortaya çıkartılmasını hedeflemektedir.        Kahramanmaraş Kültür ve Sanat Derneğinin’de katıldığı gezide ilk olarak Kumaşır Gölü ziyaret edildi. […]

BİLSEK, Türkoğlu-Beyoğlu gezisini tamamladı

01 Mayıs 2013 - 14:13A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bilsek Gençlik Kulübü Derneği 28 Nisan 2013 Pazar Günü Türkoğlu – Beyoğlu Sosyal Ve Kültürel Çevre Gezisi  Yaptı

        BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği bu gezileriyle, kent bünyesinde bulunan bilinen ve bilinmeyen tarihi, doğal ve yöresel zenginliklerimizin ortaya çıkartılmasını hedeflemektedir.

       Kahramanmaraş Kültür ve Sanat Derneğinin’de katıldığı gezide ilk olarak Kumaşır Gölü ziyaret edildi. Burada Hacı Mustafa Köyü Malik Ejder Eğitim Kültür Kalkınma Yardımlaşma Derneği Başkanı aynı zamanda BİLSEK yönetim kurulu üyesi Abdulgaffar POLAT göl hakkında bilgiler verdi.

       Daha sonra katılımcılar Malik Bin Ejder Türbesi’ni ziyaret etti. Türbe de namaz kılan ve dua eden katılımcılar, kahvaltıyı da türbe bahçesinde yaptı ve kahvaltı sırasında ilimizin tamamı görünen noktadan Kahramanmaraş seyretti.

       Katılımcılar kahvaltını ardından Gâvur Gölü’ne giderek gölü gezdi. Burada Beyoğlu Belediye Başkanı Osman OKUMUŞ’ta geziye katıldı.

      52 yıldır Gâvur Gölü’nde herkesten uzak yaşamını sürdüren 66 yaşındaki Bayram OĞUL ziyaret edildi. Göldeki kulübesinde yaşadığı için “Robinson” lakabını alan Bayram amca, yaşam şartlarını, zamanını nasıl geçirdiğini, nelerle uğraştığını anlatırken katılımcıların neşesi dikkatlerden kaçmadı.

      Eğitimci yazar Mustafa OKUMUŞ burada Gâvur Gölüyle ilgili gerçekleştirmek istediği projesi olan Orta Yol Projesi hakkında bilgi verdi. Bilindiği gibi Gâvur Gölü 1950 – 1960 yılları aralığında sivrisinek ve sıtmanın çevre sağlığına verdiği zararı önlemek ve de topraksız çiftçiye toprak dağıtmak amacıyla kurutulduğunu ve kurutulmasıyla oluşan boş araziye Sağlık Ovası adı verildiğini anlattı. Bu kurutmanın çevreye yarar yerine daha çok zarar verdiğini belirtti. Gerekçe olarak Mustafa OKUMUŞ:  “Dünya ekosisteminde yer alan çok önemli bir kuş göç yolu üzerindeki bu göllerin kurutulmasıyla zengin bir kuş popülâsyonun önü kesildi. Böylece dünya ekosisteminin bu bölgedeki ayakları çökertildi. Çevre ekolojik dengeleri bozuldu. Doğa kendine verdiğimiz bu zarara ancak 15 yıl dayanabildi. Çeşitli nedenlerle Sağlık Ovası kod kaybetti  ve yeniden çanaklaştı. 15 yıl gibi kısa bir sürenin sonunda Sağlık Ovası göllüğünü hatırlamaya ve su tutmaya başladı.” dedi.

      Daha sonra Beyoğlu Belediye Başkanı Osman OKUMUŞ restorasyonu devam eden tarihi su değirmeninden,  değirmen etrafındaki 30 dönümlük mesire alanınan  ve restaurant için yaptığı çalışmalardan bahsetti.

      Buradan Beyoğlu Kale Parkına çıkılarak Maraş işgalinde Fransızlar ve işbirlikçileri Ermeniler tarafından şehit edilen 12 Türk’ün isimlerinin bulunduğu Şehitlik ve Bababurun Zafer Anıtı ziyaret edildi. Ziyaret sırasında  Belediye Başkanı Osman OKUMUŞ   anıt çevresinde yaptığı restore çalışmaları ve çevre düzenlemesi hakkında bilgi verdi.  Daha sonra Beyoğlu Kale Park’ta öğle yemeğinin ardından  amatör ligde mücadele eden Beyoğluspor’un müsabakası seyredildi.

      Program organizatörü ve BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet KÖŞK: “Yaptığımız bu geziler sayesinde farklı kültürlerle kaynaşma ortamı sağlamayı düşünüyoruz. Kahramanmaraş’taki bilinmeyen zenginliklerimizi ortaya çıkarmayı hedefliyoruz” dedikten sonra katılımcılara teşekkür etti ve gezilerimizin devam edeceğini söyledi.

IMG_0085

IMG_0065

IMG_0076

IMG_0207

IMG_0219

IMG_0229

IMG_0134

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta Maarif Müfettişler Toplantısı Kahramanmaraş’ta Maarif Müfettişle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Maarif Müfettişleriyle 2021-2022 ...

Prof. Dr. Selma Ateş’ten, Covid-19 salgınıyla mücadele Prof. Dr. Selma Ateş’ten, Covid-19...

İl Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Ateş, Yüz Yüze Eğitim Dönemine İlişkin Önemli Uyarılarda Bulundu   Kahramanmaraş Sütçü...

İNSANSIZ HAVA ARACI UÇUŞ YASAĞI İNSANSIZ HAVA ARACI UÇUŞ YASAĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın orman yangınları nedeniyle ertelediği Kahramanmaraş ziyareti 10 Eylül 2021 Cuma günü gerçekleşecek. Cumh...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde  Kahramanmaraş’ta park yasağı olan caddeler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretin...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Eylül Cuma günü Kahramanmaraş’a gelecek. Ziyaret nedeniyle Havaalanı’ndan başlayarak ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şehit Kadir Tuncer Konferans Salonu Açıldı Şehit Kadir Tuncer Konfer...

Kahramanmaraş Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu   ilk ve O...

Millî Eğitim Müdürü Kahraman, kantin çalışanlarıyla toplantı yaptı. Millî Eğitim Müdürü Kahra...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, İl Mill...

Dulkadiroğlu İlkokulu Kütüphaneye Kavuştu Dulkadiroğlu İlkokulu Küt...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde bulunan Dulkadiroğlu İl...

Mehmet Akif İnan İmam Hatip ortaokulu Erasmus+ K229 projesi Mehmet Akif İnan İmam Hat...

Onikişubat ilçesi Mehmet Akif İnan İmam Hatip ortaokulu Eras...

Kaymakam Serkan Keçeli Şevket Bulut Ortaokulunu ziyaret etti. Kaymakam Serkan Keçeli Şe...

Onikişubat  İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli, Kaymakam Adayı İbr...

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman’dan Okul Ziyaretleri İl Millî Eğitim Müdürü Yu...

 Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, okul z...

Kaymakam Keçeli, Abdullah Cinkay Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Kaymakam Keçeli, Abdullah...

Kahramanmaraş Onikişubat  İlçe Kaymakamı Serkan KEÇELİ, Kaym...

Karadutlu: Üniversite öğrencileri evsiz, yurtsuz kaldı Karadutlu: Üniversite öğr...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ İL BAŞKANI UZM.DR. KARATUTLU: ...

Mustafa Zincirkıran İle  Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Mustafa Zincirkıran İle ...

Bu nasıl düş ise düştüm içine Uzadı yollarım vardım maçine M...

CANINI ZEVKİNE FEDA EDENLER  CANINI ZEVKİNE FEDA EDENL...

Açık havada belediye konserleri başladı. Sayın sağlık bakanı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ