Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bertiz’de Bağcılık Gelişiyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2013 Yılı “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında İlimiz bağcılığının geliştirilmesi ve mevcut bağların modern bağcılığa entegrasyonu için çalışmalar yürütülüyor. İlimiz bağcılığı açısından özel önem arz eden ve ilimiz bağcılığının tarihsel gelişiminde başlangıç merkezi olarak kabul edebileceğimiz Bertiz Bölgesinde 4 adet bağda  demonstratif amaçlı telli terbiye sistemi tesis edildi. Budaklı. […]

Bertiz’de Bağcılık Gelişiyor

12 Eylül 2013 - 22:09A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2013 Yılı “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında İlimiz bağcılığının geliştirilmesi ve mevcut bağların modern bağcılığa entegrasyonu için çalışmalar yürütülüyor.

İlimiz bağcılığı açısından özel önem arz eden ve ilimiz bağcılığının tarihsel gelişiminde başlangıç merkezi olarak kabul edebileceğimiz Bertiz Bölgesinde 4 adet bağda  demonstratif amaçlı telli terbiye sistemi tesis edildi. Budaklı. Başdervişli, Maksutlu ve Hacvıeyüplü Köylerinde tesis edilen telli terbiye sistemlerinde % 70 İl Özel İdaresi desteği kullanıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU ‘Yöresel olarak Serpene olarak isimlendirilen ve bağcılık açısından yetersiz destek sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı Bertiz Bölgesinde bağcılığın geliştirilmesi açısından çevresinde örnek teşkil edecek telli terbiye uygulamaları ile verim ve üzüm kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir.2013 yılı Bitkisel üretimi geliştirme projesi bütçesinden 28.505,85 TL ödenek kullanılmıştır. Yürütülen çalışmalar yöre çiftçisinin görsel tecrübe kazanmasını sağlayacaktır’ dedi.

Son yıllarda goble ve benzeri alçak gövdeli terbiye şekilleri bağcılıkta kullanılmaya başlanmış ve üzüm kalitesindeki artışa paralel olarak meyvenin toprakla temasını azaltan ve her türlü kültürel uygulamanın etkinliğini arttıran farklı şekillerde desteklenmiş bağlar yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yöre bağcısı; diğer illerde görmüş oldukları telli terbiye sistemlerini denemek istemiş ve  modern bağcılık uygulamalarındaki gelişmelere paralel olarak farklı yöntem ve malzemelerle bağ omcasını destekleme arayışlarına girmiştir.

Yeterli şekilde desteklenmemiş ve ürünün toprakla temasının yeterince kesilemediği bağlarda salkım sayısı fazla olsa bile sofralık olarak pazarlanabilir ürün miktarı oldukça düşük kalmaktadır.

Ekolojik olarak bağcılık açısından oldukça uygun olan ilimizde doğru yetiştiricilik sistemlerinin kullanılmaması nedeniyle birim alana verimlilik oldukça düşük kalmaktadır.

ÇÜNKÜ;

Görüleceği üzere salkımlar toprakla temas etmediği için çürüme, kaplumbağa zararı vb gibi olumsuz şartlar azaltılmış, ayrıca havalanma ve güneşlenme iyileştirilmiş, budama,zirai mücadele, hasat gibi her türlü kültürel uygulamalar kolaylaşmış ve etkinliği artmış olacaktır.

Birim alandaki ilk tesis maliyeti daha yüksek olmakla birlikte modern bağlarda birim alana verimin daha yüksek olması, ürün kalite ve kantitesinin artması ile tesisin kısa sürede kendisini amorti etmesi mümkündür.

İhsan EMİRALİOĞLU

 İl Müdürü

BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (1) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (2) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (3) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (4) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (5) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (6) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (7) copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Gel...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, Bu akşam (30.01.2023 Pazartesi) saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de beklenen...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençl...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dulkadiroğlu Heyecan Bahçesi’nde...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Y...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 “Emniyet Personeline Yönelik Bilgilendirme Çalışmaları” yapıldı. Toplum D...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazeledi

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinde gerçekleştirilen seçimlerde sandıklardan Şeref Kazancı biri...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’de 600 cüzzamlı hasta var Prof. Dr. Perihan Öztürk:...

KSÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun geli...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ