Maraşta Haber
Maraşta Haber

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu. Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık […]

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

24 Mayıs 2013 - 17:26A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu.

Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık bir aradan sonra tekrar PTT 1: Lige yükseldiğini işaret eden Başkan Poyraz: “Kahramanmaraşspor’umuz 26 yıl aradan sonra tekrar PTT 1. Lige yükseldi. Sporlar şehirlerin tanıtımında önemli yer tutan organizasyonlardır. Kahramanmaraş halkımız sanayicisi, işadamı, taraftarı, yerel yöneticileri hep beraber el ele verdik ve Kahramanmaraşspor’u 1. Lige yükselmesini sağladık. Bunun haricinde Kahramanmaraş Belediyesporumuz da 3. Ligden 2. Lige yükselecekti play-off’larda elendi.

Spor başarımız bununla da sınırlı değil. Bugün Belediyesporumuz 11 dalda faaliyet göstermektedir. Güreş’te hem büyüklerde hem de yıldızlar da 1. Ligde mücadele ediyoruz. Güreşte aynı zamanda Milli takıma 5 sporcu verdik. Türkiye’de ilk defa güreş sempozyumunu biz yaptık. Karakucak ve kısa şalvar güreşlerini yaşatmak adına her yıl geleneksel hale getirdiğimiz güreş festivallerimiz yapılmaktadır.

Voleybolda takımımız 2. Ligde idi 1. Lige yükselme maçlarında elendi.  Bilardo da dünya şampiyonu olmuş sporcumuz bulunmaktadır. Satrançta yine aynı şekilde başarılıyız. Karate, Kickboks gibi alanlarda sporcularımız gittikleri her turnuvalardan ve şampiyonalardan madalya ve kupalarla dönüyor. Off-road, offshore gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz.

Bütün bunların haricinde her yıl Yaz Spor Okulumuzu açıyoruz ve 2500 öğrencimizi evlerinden servislerle alıyor, ayakkabıdan, çorabına, formasından şortuna ve tozluğuna varıncaya kadar bütün malzemelerini karşılamak suretiyle eğitime alıyoruz. Yaz Spor Okulu’nda eğitime aldığımız öğrencilerin içerisinde seçme yaparak Belediyesporumuzun alt yapısında değerlendiriyoruz.

Belediyemiz kaynakları ile yarı olimpik yüzme havuzları yaparak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğümüze devrettik. Bunun yanı sıra 1000 kişilik spor salonu inşa ettik” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm konusunda Kahramanmaraş Belediyesi’nin ne gibi çalışmalar yaptığının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Bildiğiniz gibi ülkemiz deprem kuşağında. Bizim şehrimiz de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu fay hatları üzerinde bir tarihi geçmişi olan bir Anadolu şehri. Dolayısıyla tarihi yapısı çok olan bir şehir. Biz bir taraftan tarihi binalarımızın, çarşılarımızın restorasyonları yaparken, bir taraftan da yeni yapılmakta olan modern binaların depreme dayanıklı yapılmasını sağlıyoruz. Gecekonduya asla müsaade etmedik ve etmiyoruz. Planlarımızı yaparken 100 yıl sonrasına göre yapıyoruz. Yani 100 yıl sonra olası bir depreme karşı dayanıklı binalar inşa ediyoruz.

Kentsel dönüşümde en büyük dikkat ettiğimiz konu bu” dedi.

Kahramanmaraş’ta neden şiir festivali diye yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Nasıl ki İstanbul kültür başkenti ise, Kahramanmaraş’ta şiirin başkentidir. Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Abdurrahim Karakoç, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören ve daha birçok şair, fikir ve düşünce adamı Kahramanmaraş’ta yetişmiştir. Biz yerel yöneticiler olarak bunlara sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız.

Bu sorumluluk bilinci ile geçen yıl 1. Şiir Festivali’ni düzenledik. Ana teması Necip Fazıl idi. Bu yıl ki şiir festivalimizin ana teması Sezai Karakoç. Sezai Karakoç Diyarbakır Ergani doğumludur ama kendisi Maraş’ta okumuş ve Necip Fazıl’ın Büyükdoğu’sunun ardından Diriliş’i yayın hayatına başlatarak duruşunu sergilemiştir. Bu gibi fikir adamları ancak 100-200 senede bir sefer gelir” diye konuşarak cevap verdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KOSGEB’den Kahramanmaraş’ta İşletmelere 131 Milyon Tl’lik Destek KOSGEB’den Kahramanmaraş’ta İşletmelere ...

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Yüksek, Mikro ve Küçük İşletmelere Yönelik Hızlı Destek Programı kapsamında 852 işletmeye, 131 ...

DULKADİROĞLU’NUN TARİHİ YENİDEN CANLANIYOR DULKADİROĞLU’NUN TARİHİ YENİDEN CANLANIY...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, ortaya koydukları konak restorasyon çalışmalarıyla ilgili konuşarak, “Ortaya koyduğumuz kona...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan 2. Kazanım Değerlendirme Sınavında (KDS)  en çok katılım ve başarı göst...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin M...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitimci kızları Sevim Sivik – Zeliha ve Ökkeş Binici ailesinin yakışıklı ve beye...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KOSGEB’den Kahramanmaraş’ta İşletmelere 131 Milyon Tl’lik Destek KOSGEB’den Kahramanmaraş’...

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Yüksek, Mikro ve Küçu...

Alanında uzman akademisyenler KSÜ Hastanesi’nde buluştu. Alanında uzman akademisye...

Türkiye’nin birçok ilinden gelen bilim insanları “Güneş T. Y...

Özel Yıldız Kolejinde Öğretmenler Günü Kutlamaları Özel Yıldız Kolejinde Öğr...

     Özel Yıldız Koleji 24 Kasım öğretmenler günü kutlamalar...

DULKADİROĞLU’NUN TARİHİ YENİDEN CANLANIYOR DULKADİROĞLU’NUN TARİHİ Y...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, ortaya koydukları...

“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ