Maraşta Haber
Maraşta Haber

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu. Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık […]

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

24 Mayıs 2013 - 17:26A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu.

Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık bir aradan sonra tekrar PTT 1: Lige yükseldiğini işaret eden Başkan Poyraz: “Kahramanmaraşspor’umuz 26 yıl aradan sonra tekrar PTT 1. Lige yükseldi. Sporlar şehirlerin tanıtımında önemli yer tutan organizasyonlardır. Kahramanmaraş halkımız sanayicisi, işadamı, taraftarı, yerel yöneticileri hep beraber el ele verdik ve Kahramanmaraşspor’u 1. Lige yükselmesini sağladık. Bunun haricinde Kahramanmaraş Belediyesporumuz da 3. Ligden 2. Lige yükselecekti play-off’larda elendi.

Spor başarımız bununla da sınırlı değil. Bugün Belediyesporumuz 11 dalda faaliyet göstermektedir. Güreş’te hem büyüklerde hem de yıldızlar da 1. Ligde mücadele ediyoruz. Güreşte aynı zamanda Milli takıma 5 sporcu verdik. Türkiye’de ilk defa güreş sempozyumunu biz yaptık. Karakucak ve kısa şalvar güreşlerini yaşatmak adına her yıl geleneksel hale getirdiğimiz güreş festivallerimiz yapılmaktadır.

Voleybolda takımımız 2. Ligde idi 1. Lige yükselme maçlarında elendi.  Bilardo da dünya şampiyonu olmuş sporcumuz bulunmaktadır. Satrançta yine aynı şekilde başarılıyız. Karate, Kickboks gibi alanlarda sporcularımız gittikleri her turnuvalardan ve şampiyonalardan madalya ve kupalarla dönüyor. Off-road, offshore gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz.

Bütün bunların haricinde her yıl Yaz Spor Okulumuzu açıyoruz ve 2500 öğrencimizi evlerinden servislerle alıyor, ayakkabıdan, çorabına, formasından şortuna ve tozluğuna varıncaya kadar bütün malzemelerini karşılamak suretiyle eğitime alıyoruz. Yaz Spor Okulu’nda eğitime aldığımız öğrencilerin içerisinde seçme yaparak Belediyesporumuzun alt yapısında değerlendiriyoruz.

Belediyemiz kaynakları ile yarı olimpik yüzme havuzları yaparak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğümüze devrettik. Bunun yanı sıra 1000 kişilik spor salonu inşa ettik” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm konusunda Kahramanmaraş Belediyesi’nin ne gibi çalışmalar yaptığının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Bildiğiniz gibi ülkemiz deprem kuşağında. Bizim şehrimiz de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu fay hatları üzerinde bir tarihi geçmişi olan bir Anadolu şehri. Dolayısıyla tarihi yapısı çok olan bir şehir. Biz bir taraftan tarihi binalarımızın, çarşılarımızın restorasyonları yaparken, bir taraftan da yeni yapılmakta olan modern binaların depreme dayanıklı yapılmasını sağlıyoruz. Gecekonduya asla müsaade etmedik ve etmiyoruz. Planlarımızı yaparken 100 yıl sonrasına göre yapıyoruz. Yani 100 yıl sonra olası bir depreme karşı dayanıklı binalar inşa ediyoruz.

Kentsel dönüşümde en büyük dikkat ettiğimiz konu bu” dedi.

Kahramanmaraş’ta neden şiir festivali diye yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Nasıl ki İstanbul kültür başkenti ise, Kahramanmaraş’ta şiirin başkentidir. Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Abdurrahim Karakoç, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören ve daha birçok şair, fikir ve düşünce adamı Kahramanmaraş’ta yetişmiştir. Biz yerel yöneticiler olarak bunlara sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız.

Bu sorumluluk bilinci ile geçen yıl 1. Şiir Festivali’ni düzenledik. Ana teması Necip Fazıl idi. Bu yıl ki şiir festivalimizin ana teması Sezai Karakoç. Sezai Karakoç Diyarbakır Ergani doğumludur ama kendisi Maraş’ta okumuş ve Necip Fazıl’ın Büyükdoğu’sunun ardından Diriliş’i yayın hayatına başlatarak duruşunu sergilemiştir. Bu gibi fikir adamları ancak 100-200 senede bir sefer gelir” diye konuşarak cevap verdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR… İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR…

Şüphesiz iktidardan ülkeyi yönetenlerden, vatandaşı bu yoksulluk sarmalına sokanlardan söz ediyorum. Hayat pahalılığı Bütün ağırlıkları...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu tarafından bölge bilgi yarışması yapıldı Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu ...

Kahramanmaraş – Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu Müdürü Ahmet Karatutlu Koordinatörlüğünde yapılan 9. Bölge Bilgi Yar...

Hatice Bağcı Öğretmen Ekinözü ve Elbistan’ı yasa boğdu. Hatice Bağcı Öğretmen Ekinözü ve Elbista...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde Elbistan Anadolu Lisesi rehber öğretmeni Hatice Bağcı’nın vefatı eğitim camiasını çok ü...

Deprem Şehidi  “Arif Karakaya Adına Müzik Atölyesi” açıldı Deprem Şehidi “Arif Karakaya Adın...

Kahramanmaraş Dumlupınar Şehit Haşim Yenigül Ortaokulunda, Kahramanmaraş merkezli depremde Ebrar sitesinde eşi Yasemin Karakaya ile bir...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sevim Şirikçi MTAL’den Resim Sergisi Sevim Şirikçi MTAL’...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Sevim Şirikçi Mesleki ve T...

Kahramanmaraş ‘ta Özel Öğretim Kurumlarına Yönelik Seminer Kahramanmaraş ‘ta Ö...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafın...

Kahramanmaraş – Dulkadiroğlu İlçesinde okul müdürü görevden uzaklaştırıldı. Kahramanmaraş – Dul...

Dulkadiroğlu ilçesinde bir ilkokulda görev yapan kadın öğret...

315. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 315. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Hayat güzel ömür kısa kardeşim Rızık için etme tasa kardeş...

Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi’nde şehitler için aşure dağıtıldı Şehit Akif Akçadağ Anadol...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Şehit Akif Akçadağ Anadolu l...

Onikişubat İlçesinde rehberlik psikolojik danışman grup toplantısı. Onikişubat İlçesinde rehb...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde 2023 / 2024 eğitim öğreti...

Eğitimci Karademir Sevenlerini Üzdü Eğitimci Karademir Sevenl...

Eğitimin değişik kademelerinde görev yapan, ancak Kahramanma...

İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR… İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNC...

Şüphesiz iktidardan ülkeyi yönetenlerden, vatandaşı bu yoksu...

Üreten Kadın Mutlu Çocuk Atölyesi Projesi uygulama süreci başladı. Üreten Kadın Mutlu Çocuk ...

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu tarafından bölge bilgi yarışması yapıldı Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Kahramanmaraş – Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ