Maraşta Haber
Maraşta Haber

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu. Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık […]

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

24 Mayıs 2013 - 17:26A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu.

Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık bir aradan sonra tekrar PTT 1: Lige yükseldiğini işaret eden Başkan Poyraz: “Kahramanmaraşspor’umuz 26 yıl aradan sonra tekrar PTT 1. Lige yükseldi. Sporlar şehirlerin tanıtımında önemli yer tutan organizasyonlardır. Kahramanmaraş halkımız sanayicisi, işadamı, taraftarı, yerel yöneticileri hep beraber el ele verdik ve Kahramanmaraşspor’u 1. Lige yükselmesini sağladık. Bunun haricinde Kahramanmaraş Belediyesporumuz da 3. Ligden 2. Lige yükselecekti play-off’larda elendi.

Spor başarımız bununla da sınırlı değil. Bugün Belediyesporumuz 11 dalda faaliyet göstermektedir. Güreş’te hem büyüklerde hem de yıldızlar da 1. Ligde mücadele ediyoruz. Güreşte aynı zamanda Milli takıma 5 sporcu verdik. Türkiye’de ilk defa güreş sempozyumunu biz yaptık. Karakucak ve kısa şalvar güreşlerini yaşatmak adına her yıl geleneksel hale getirdiğimiz güreş festivallerimiz yapılmaktadır.

Voleybolda takımımız 2. Ligde idi 1. Lige yükselme maçlarında elendi.  Bilardo da dünya şampiyonu olmuş sporcumuz bulunmaktadır. Satrançta yine aynı şekilde başarılıyız. Karate, Kickboks gibi alanlarda sporcularımız gittikleri her turnuvalardan ve şampiyonalardan madalya ve kupalarla dönüyor. Off-road, offshore gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz.

Bütün bunların haricinde her yıl Yaz Spor Okulumuzu açıyoruz ve 2500 öğrencimizi evlerinden servislerle alıyor, ayakkabıdan, çorabına, formasından şortuna ve tozluğuna varıncaya kadar bütün malzemelerini karşılamak suretiyle eğitime alıyoruz. Yaz Spor Okulu’nda eğitime aldığımız öğrencilerin içerisinde seçme yaparak Belediyesporumuzun alt yapısında değerlendiriyoruz.

Belediyemiz kaynakları ile yarı olimpik yüzme havuzları yaparak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğümüze devrettik. Bunun yanı sıra 1000 kişilik spor salonu inşa ettik” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm konusunda Kahramanmaraş Belediyesi’nin ne gibi çalışmalar yaptığının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Bildiğiniz gibi ülkemiz deprem kuşağında. Bizim şehrimiz de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu fay hatları üzerinde bir tarihi geçmişi olan bir Anadolu şehri. Dolayısıyla tarihi yapısı çok olan bir şehir. Biz bir taraftan tarihi binalarımızın, çarşılarımızın restorasyonları yaparken, bir taraftan da yeni yapılmakta olan modern binaların depreme dayanıklı yapılmasını sağlıyoruz. Gecekonduya asla müsaade etmedik ve etmiyoruz. Planlarımızı yaparken 100 yıl sonrasına göre yapıyoruz. Yani 100 yıl sonra olası bir depreme karşı dayanıklı binalar inşa ediyoruz.

Kentsel dönüşümde en büyük dikkat ettiğimiz konu bu” dedi.

Kahramanmaraş’ta neden şiir festivali diye yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Nasıl ki İstanbul kültür başkenti ise, Kahramanmaraş’ta şiirin başkentidir. Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Abdurrahim Karakoç, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören ve daha birçok şair, fikir ve düşünce adamı Kahramanmaraş’ta yetişmiştir. Biz yerel yöneticiler olarak bunlara sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız.

Bu sorumluluk bilinci ile geçen yıl 1. Şiir Festivali’ni düzenledik. Ana teması Necip Fazıl idi. Bu yıl ki şiir festivalimizin ana teması Sezai Karakoç. Sezai Karakoç Diyarbakır Ergani doğumludur ama kendisi Maraş’ta okumuş ve Necip Fazıl’ın Büyükdoğu’sunun ardından Diriliş’i yayın hayatına başlatarak duruşunu sergilemiştir. Bu gibi fikir adamları ancak 100-200 senede bir sefer gelir” diye konuşarak cevap verdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanm...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi günü, Müftülük meydanında saat: 16.30 da 89 projenin toplu açılış törenine ...

Tekstil Firmasında Yangın Tekstil Firmasında Yangın

Kahramanmara’ta , Adana yolu üzerindeki bir tekstil firmasında akşam saatlerinde meydana gelen yangın, Büyükşehir Belediyesi’ne b...

Orman Yangını Orman Yangını

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı  Çamlıbel mevkinde  henüz belirlenmeyen sebeple orman yangını çıktı. edindiğimiz bilgi...

Arslanbey Ortaokulu öğrencilerine,Telafide Ben De Varım Eğitimi Arslanbey Ortaokulu öğrencilerine,Telafi...

Telafide Ben De Varım eğitim programı bünyesinde Fen Eğitimi Uzmanı Başak Yaşar Çetin rehberliğinde Arslanbey Ortaokulu öğrencileri Fen...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta “Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar Semineri” Düzenlendi Kahramanmaraş’ta “Bütünle...

Örgün eğitim veren okullardaki yöneticiler ve Rehberlik ve A...

NANKÖRLÜK HASTALIKTIR NANKÖRLÜK HASTALIKTIR

İnsanı hayvandan ayıran özellik, düşünme ve değerlendirme ka...

Bilsem’in 3 projesi Teknofest 2021 Türkiye finallerinde Bilsem’in 3 projesi...

Kahramanmaraş Nuri Pakdil Bilim Sanat Merkezinin  3 projesi ...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İçmeleri Şifa Dağıtıyor Kahramanmaraş’ın Ek...

Şifalı maden suları ve Türk Edebiyatına yetiştirdiği şairler...

Başarılı Eğitim Yöneticisi Ertan Göl, DOĞA Koleji Eğitim Kurumlarının Başında Başarılı Eğitim Yöneticis...

Kahramanmaraş Eğitim camiasının çok yakından tanıdığı, Türk ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı ErdoğanR...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi ...

Hayırlı Olsun, Alaattin Karakuş Hayırlı Olsun, Alaattin K...

Kahramanmaraş’ta eğitime hizmetleriyle bilinen, sevile...

YANAN BENİM YANAN BENİM

Terör, mafya iş başında Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım...

GELENEK BOZULMADI GELENEK BOZULMADI

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), sonunda Kahramanmaraş Pr...

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi. İlçe Millî Eğitim Müdürle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz Başkanlığı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ