Maraşta Haber
Maraşta Haber

KSÜ’de Refah için Basın Açıklaması Düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Öğrenci Topluluğu ve KSÜ Yeniler Öğrenci Topluluğu iş birliğinde “Refah için Basın Açıklaması” etkinliği düzenlendi.   Filistin’de yaşanan soykırımı lanetlemek ve İsrail’in katliamlarını protesto ederek basın açıklaması yapmak amacıyla KSÜ Merkez Cami önünde gerçekleştirilen etkinliğe KSÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Orhan Doğan, İstiklal Üniversitesi Rektörü […]

KSÜ’de Refah için Basın Açıklaması Düzenlendi

03 Haziran 2024 - 7:30A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Öğrenci Topluluğu ve KSÜ Yeniler Öğrenci Topluluğu iş birliğinde “Refah için Basın Açıklaması” etkinliği düzenlendi.

 

Filistin’de yaşanan soykırımı lanetlemek ve İsrail’in katliamlarını protesto ederek basın açıklaması yapmak amacıyla KSÜ Merkez Cami önünde gerçekleştirilen etkinliğe KSÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Orhan Doğan, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci, dekanlar, akademik/idari personel, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Basın açıklaması öncesinde protokol üyeleri tarafından konuşmalar gerçekleştirildi.

 

KSÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Orhan Doğan yapmış olduğu konuşmada “Öncelikle Cumanızı kutlarım. Bu önemli anda Filistinli kardeşlerimize bir nebze de olsa destek olmak, onların kimsesiz olmadıklarını dünyaya haykırmak için toplanmış bulunuyoruz. Rabbim bu şahitliğimizi kabul eylesin. Filistin’in tarihine baktığımızda Müslümanlar ve ecdadımız Osmanlı Devleti ne zaman bölgeden çekilmek zorunda kalmışsa bölgede kan ve gözyaşı eksik olmamıştır. Gerek 1099 yılındaki Haçlı mezalimi gerekse I. Dünya Savaşından sonraki süreçte ve 21. yüzyılda işlenen soykırım bizlere bu coğrafyalara sahip çıkmamız gerektiğini haykırıyor. Bu dava bir avuç Filistinlinin omuzlarına yüklenemeyecek kadar ağır ve zor. Vaat edilmiş toprak propagandasıyla politikalar sergileyenler kendi hezeyanları içinde boğulacak. Filistin ve mazlum coğrafyaların halkları bekledikleri özgürlüğe kavuşacak.” ifadelerini kullandı.

 

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan ise “Filistin halkının haklı davasına destek olmak için bir aradayız. 7 Ekimden bu yana Terör devleti İsrail’in soykırım faaliyetleri içerisinde bulunduğuna şahitlik etmekteyiz. Eğer Müslümanlar olarak meydana gelen bu vahşetten dersler almazsak tarih boyunca yeni Netanyahu’lar ve Firavunlar aynı zulmü tekrar edecek. Eğer bizler aslımıza döner Kur’an ve sünneti hayatımıza tatbik edersek Allah nurunu tamamlar ve bu zulümleri onların başına geçirir. Filistin’in bazı devletler tarafından tanınmasını çok önemli ve değerli buluyorum. Temennim odur ki bu devletlerin sayısı artar. Filistin çok zaman geçmeden özgürlüğüne kavuşur.” dedi.

 

Basın açıklaması öncesinde kısa bir konuşma yapan KSÜ İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Öğrenci Topluluğu Danışmanı ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Celal Kurşun, “Dünyanın bütün ülkelerinde üniversiteler vicdan sahibi insanlar ve insani kaygılar taşıyan göstericiler, Filistin’de yaşananlar karşısında yerlerinde duramıyor. Filistinli kardeşlerimiz mukaddes Kudüs’ün özgürlüğü için tüm Müslümanlar adına cihat ediyorlar. Tam 75 yıldır devam ettirilmekte olan bu zulüm artık dayanılmaz boyutlara ulaştı. Bizler Cuma namazı çıkışı toplanarak adil şahitlik yapalım, bu yük Filistinli kardeşlerimizin omuzlarına çok ağır, bir omuz da biz verelim diye toplanmış bulunuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

 

Basın açıklaması yapmak üzere kürsüye gelen KSÜ İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Öğrenci Topluluğu Başkanı Edanur Yokuş ise “Dönem başından beri üçüncü basın açıklamamızı yapıyoruz. Bu açıklama içeride ve dışarıda yaptığımız faaliyetlerden sadece birisi. Bu demek oluyor ki işgalci İsrail Siyonist Devleti, yaptığı katliamlara hala devam ediyor. Pazar gecesi ise Refah’a sığınmak zorunda kalan Filistinli kardeşlerimizi uykularında bombalamış ve yakarak şehit etmiştir. Maalesef bununla da kalmamış Refah kentini de bombalayarak masum canlara kıymıştır. 7 Ekim’den beri lanetlediğimiz gibi yine işgalci Siyonist İsrail Devletini lanetliyoruz. Netanyahu’ya tutuklama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesinin derhal bu kararı uygulamasını bekliyoruz. Vicdani duyarlılığı olan tüm halkların ayağa kalkmasını istiyoruz. Asıl teröristin İsrail olduğunu, Hamasın ülkesini savunan bir grup mücahit olduğunu, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için savaştığını tüm dünyaya haykırıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

 

Yeniler Öğrenci Topluluğu adına açıklama yapmak üzere kürsüye gelen Burak Karataşcı ise “Tüm dünyanın gözü önünde Filistin’de katliamlar devam ediyor. İnanıyoruz ki hak galip gelecek batıl zail olacak. Ancak burada insanlık Filistin gibi ciddi bir imtihan ile sınanacak. Bizler mazlumların yanında yer alarak sesimizin çıktığı kadar bu zulmün önlenmesi için çabalayacağız. Kudüs’ü ve Filistin’i özgür kılana kadar bumücadelemiz devam edecek.” dedi.

“Refah için Basın Açıklaması” etkinliği Mısırlı doktora öğrencisi Hüsamettin Mennaoğlu’nun yapmış olduğu dua ile sona erdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
19 Temmuz’ da Kahramanmaraş’ta Elektrik Kesintisi Yaşanacak 19 Temmuz’ da Kahramanmaraş’...

19 Temmuz 2024 Tarihinde Kahramanmaraş’ta Elektrik Kesintisi Yaşanacak Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde 19 Temmuz 20...

Kahramanmaraş’a su kesintisi uyarısı Kahramanmaraş’a su kesintisi uyarı...

Pazarcık’ta 24 Saat Sürecek Su Kesintisi Öncesi Hazırlıklar Başladı Pazarcık ilçesinde içme suyu şebekesinde yapılacak bakım ve g...

Kahramanmaraşlılar Dikkat! 14 Temmuz’da Elektrik Kesintisi Yaşanacak Kahramanmaraşlılar Dikkat! 14 Temmuz’da ...

Kahramanmaraş’ın üç ilçesinde 14 Temmuz 2024’te planlı elektrik kesintisi yapılacak. Elektrik sağlayıcıları, bakım ve yatır...

Kahramanmaraş’a Fırtına ve Sağanak Uyarısı Kahramanmaraş’a Fırtına ve Sağanak...

Meteoroloji’den Kahramanmaraş’a Fırtına ve Sağanak Uyarısı Kahramanmaraşlılar için hava durumu uyarısı!   Meteoroloji ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
19 Temmuz’ da Kahramanmaraş’ta Elektrik Kesintisi Yaşanacak 19 Temmuz’ da Kahra...

19 Temmuz 2024 Tarihinde Kahramanmaraş’ta Elektrik Kes...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme, 2023-2024 Yılı Değerlendirildi Kahramanmaraş İl Hayat Bo...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Merkezi Pl...

YKS Kahramanmaraş Birincisi TOBB Fen Lisesinden YKS Kahramanmaraş Birinci...

Millyonlarca öğrenci ve ailelerinin beklediği 2024 Yükseköğr...

Kahramanmaraş’a su kesintisi uyarısı Kahramanmaraş’a su ...

Pazarcık’ta 24 Saat Sürecek Su Kesintisi Öncesi Hazırl...

Kahramanmaraşlılar Dikkat! 14 Temmuz’da Elektrik Kesintisi Yaşanacak Kahramanmaraşlılar Dikkat...

Kahramanmaraş’ın üç ilçesinde 14 Temmuz 2024’te ...

Kahramanmaraş’a Fırtına ve Sağanak Uyarısı Kahramanmaraş’a Fır...

Meteoroloji’den Kahramanmaraş’a Fırtına ve Sağan...

Okul Müdürlerinde Rotasyon Hareketliliği Okul Müdürlerinde Rotasyo...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 yılını aynı kurumda dold...

Kahramanmaraş’ta 11 Temmuz Günü Elektrik Kesintisi Yapılacak Kahramanmaraş’ta 11...

Akedaş, 11 Temmuz 2024 Perşembe günü Kahramanmaraş’ta ...

Zekeriya Tanrıverdi İHO’ da LGS Ödül Töreni Zekeriya Tanrıverdi İHO&#...

Onikişubast İlçesinin başarılı okullarından Zekeriya Tanrıve...

Onikişubat İlçe MEM’ e Şube Müdürü Ataması. Onikişubat İlçe MEM’...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde açık...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ