Maraşta Haber
Maraşta Haber

149 Yıldır Dinmeyen Acı : 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü !

İstanbul’da yaşayan Çerkesler, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nün 149. yılını anmak amacıyla, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’ndeki anma programında bir araya geldi. Rusya Çarlığı’nın işgalci politikalarına karşı 19. yüzyıl boyunca destansı bir şekilde direnen Çerkesler, diğer Kafkasya halkları gibi katliama ve sürgüne maruz bırakıldı. Bahsedilen dönemde, bir milyondan fazla Çerkes katledildi ve bir o […]

149 Yıldır Dinmeyen Acı : 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü !

21 Mayıs 2013 - 9:11A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İstanbul’da yaşayan Çerkesler, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nün 149. yılını anmak amacıyla, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’ndeki anma programında bir araya geldi.

Rusya Çarlığı’nın işgalci politikalarına karşı 19. yüzyıl boyunca destansı bir şekilde direnen Çerkesler, diğer Kafkasya halkları gibi katliama ve sürgüne maruz bırakıldı. Bahsedilen dönemde, bir milyondan fazla Çerkes katledildi ve bir o kadarı da anavatanı Çerkesya’dan koparıldı, sürgüne tabi tutuldu. Şu an dünyada kırk kadar değişik ülkede, anavatanlarından uzakta sürgün yaşayan Çerkesler her yıl 21 Mayıs geldiğinde değişik programlarla tarihlerine sahip çıkıyor ve soykırımı unutturmuyorlar.

Güngören Belediye başkanı Şakir Yücel Karaman programda yaptığı konuşma ile Çerkeslerin acılarını paylaştığını ve kendisinin de bu sürgünlerle gelen bir ailenin ferdi olduğunu ifade etti. Başkan Karaman, İstanbul Çerkes Derneği’ni yaptığı çalışmalardan dolayı takdir etti ve belediye olarak derneğin ihtiyaç duyacağı tüm olanakları sağlayacaklarının sözünü verdi.

Programın devamında Çerkes Dernekleri Federasyonu başkanı Dr. Nusret Baş, yazar Yalçın Karadaş, yazar Dr. Ferhat Kentel ve yazar Hulusi Üstün sırayla kürsüye gelerek Çerkes sürgünü hakkında birer konuşma yaptı.

Yılın iletişim ödülü alan TRT FM spikeri Ayla Demirtaş’ın seslendirdiği ‘Sürgün’ adlı şiir salonda duygu yoğunluğuna neden oldu.

Çerkes soykırımı ve sürgününün 149. yıldönümü anma töreni Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun aldığı karar doğrultusunda Samsun’da yapılacak. 25 Mayıs Cumartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından kente gelecek Çerkesler, Doğu Park Sahili’nde buluşarak Rusların gerçekleştirdiği soykırımı ve sürgünü lanetleyecek.

Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu, Kafkas-Rus savaşlarının öncesi ve sonrasında Ruslar tarafından gerçekleştirilen Çerkes soykırım ve sürgününü kamuoyuna daha güçlü anlatmak amacıyla 149. anma törenini Samsun’da gerçekleştirme kararı aldı. Çerkesler için büyük öneme sahip Samsun’da yapılacak törene ilişkin hazırlıklar da başladı. Ev sahipliğini Samsun Kafkas Derneği’nin yaptığı Kent Müzesi’ndeki toplantıda bir araya gelen Çerkes dernekleri yöneticileri ile üyeleri, etkinlikte neler yapılacağı konusunda çalışma gerçekleştirdi.

Toplantıyla ile ilgili bilgi veren Samsun Kafkas Derneği Başkanı Şahin Konuş, bu yıl ki anma töreninin büyük kapsamlı olacağını söyledi. Etkinlikler kapsamında soykırım ve sürgünle ilgili ağıtlar söylenip, insanlara sürgün ve soykırım gerçeğini bütün yönleriyle anlatacaklarını ifade eden Konuş, “İnsanlarımız sadece Kafkasya’da değil, burada da öldüler. Sadece Samsun ve Çarşamba Ovası’nda sürgünden sonra 500-600 bin civarında insanımız, hastalıktan ve sıtmadan hayatını kaybetti. Bu nedenle Samsun, Çerkes toplumu açısından çok önemli bir bölge. Yoğun Çerkes nüfusu olmasından dolayı da bu etkinliği kentimizde yapacağız. Sesimizi gür çıkarıp, Türkiye ve dünya çapında duyurmaya çalışacağız. Soykırıma sebep olanları lanetleyeceğiz. En sonda da denize karanfil bırakacağız.” dedi.

300 yıl süren Kafkas-Rus savaşların 21 Mayıs 1864’de sona erdiğini, savaş sonucunda 15 milyon olan Çerkes nüfusunun 2 milyona indiğini hatırlatan Dernek Başkanı Konuş, “Savaş süresinde 13 milyon vatandaşımız soykırıma uğradı. Biz, 21 Mayıs 1864’ten itibaren Kuzey Batı Kafkasya’dan topluca sürülmüş bir halkız. Yaklaşık 2 milyon Çerkes ana vatanından ayrılmak zorunda kaldı. Bizler bu soykırımı yaşamış halkların torunları olarak atalarımızı anmak, soykırımı lanetlemek, bunu dünyaya duyurmak amacıyla her yılın 21 Mayıs’ında bu soykırımı lanetle anıyor ve protesto ediyoruz. Bu yıl Türkiye çapındaki etkinliği Samsun’da yapacağız. 21 Mayıs’ın hafta içine denk gelmesi ve insanların daha kolay ulaşması için anma törenimizi 25 Mayıs günü saat 17.00’de sahil yolunda yapacağız. Tüm hemşehrilerimizi bu etkinliğimize davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanm...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi günü, Müftülük meydanında saat: 16.30 da 89 projenin toplu açılış törenine ...

Tekstil Firmasında Yangın Tekstil Firmasında Yangın

Kahramanmara’ta , Adana yolu üzerindeki bir tekstil firmasında akşam saatlerinde meydana gelen yangın, Büyükşehir Belediyesi’ne b...

Orman Yangını Orman Yangını

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı  Çamlıbel mevkinde  henüz belirlenmeyen sebeple orman yangını çıktı. edindiğimiz bilgi...

Arslanbey Ortaokulu öğrencilerine,Telafide Ben De Varım Eğitimi Arslanbey Ortaokulu öğrencilerine,Telafi...

Telafide Ben De Varım eğitim programı bünyesinde Fen Eğitimi Uzmanı Başak Yaşar Çetin rehberliğinde Arslanbey Ortaokulu öğrencileri Fen...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta “Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar Semineri” Düzenlendi Kahramanmaraş’ta “Bütünle...

Örgün eğitim veren okullardaki yöneticiler ve Rehberlik ve A...

NANKÖRLÜK HASTALIKTIR NANKÖRLÜK HASTALIKTIR

İnsanı hayvandan ayıran özellik, düşünme ve değerlendirme ka...

Bilsem’in 3 projesi Teknofest 2021 Türkiye finallerinde Bilsem’in 3 projesi...

Kahramanmaraş Nuri Pakdil Bilim Sanat Merkezinin  3 projesi ...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İçmeleri Şifa Dağıtıyor Kahramanmaraş’ın Ek...

Şifalı maden suları ve Türk Edebiyatına yetiştirdiği şairler...

Başarılı Eğitim Yöneticisi Ertan Göl, DOĞA Koleji Eğitim Kurumlarının Başında Başarılı Eğitim Yöneticis...

Kahramanmaraş Eğitim camiasının çok yakından tanıdığı, Türk ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı ErdoğanR...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi ...

Hayırlı Olsun, Alaattin Karakuş Hayırlı Olsun, Alaattin K...

Kahramanmaraş’ta eğitime hizmetleriyle bilinen, sevile...

YANAN BENİM YANAN BENİM

Terör, mafya iş başında Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım...

GELENEK BOZULMADI GELENEK BOZULMADI

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), sonunda Kahramanmaraş Pr...

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi. İlçe Millî Eğitim Müdürle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz Başkanlığı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ