Maraşta Haber
Maraşta Haber

Arıkan “Ben toprak sevdalısıyım”

“Kahramanmaraş’ta moda ve tasarımı öne çıkaracağız” Kahramanmaraş’ta ilk defa bir milletvekili aday adayı TV ekranlarında kentin 3 gazeteci usta kaleminin karşısına çıkma cesareti gösterdi. 25.Dönem Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, Ali Eskalen, Mehmet Yüzbaşıoğlu ve Mehmet Taş’ın kentle ve milletvekilliği aday adaylığı ile ilgili soruları yanıtladı. AK Parti Kahramanmaraş 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı Mahmut […]

Arıkan “Ben toprak sevdalısıyım”

17 Mart 2015 - 14:40A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

“Kahramanmaraş’ta moda ve tasarımı öne çıkaracağız”

Kahramanmaraş’ta ilk defa bir milletvekili aday adayı TV ekranlarında kentin 3 gazeteci usta kaleminin karşısına çıkma cesareti gösterdi. 25.Dönem Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, Ali Eskalen, Mehmet Yüzbaşıoğlu ve Mehmet Taş’ın kentle ve milletvekilliği aday adaylığı ile ilgili soruları yanıtladı.

AK Parti Kahramanmaraş 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, Aksu TV’de Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mesut Tuğrul’un sunduğu Seçime Doğru programına konuk oldu. Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan konuk olduğu Seçime Doğru programında AK Parti’nin 2’nci bir döneme girdiğini ve bu yeni dönemde yepyeni bir kadronun ülkeyi 2023 vizyonuna taşıyacağını söyledi.

Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Kahramanmaraş’ın önce bölgesel daha sonra da küresel güç olması noktasında eğitimin şart olduğunu dile getiren AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, “Kahramanmaraş büyük bir üretim merkezidir” dedi. Yılların deneyimi ve birikimi ile her alanda hizmet edeceklerini dile getiren 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı Arıkan, Kahramanmaraş’ta moda ve tasarımı öne çıkaracaklarını ifade etti.

Birçok alanda deneyim ve birikim sahibi olan Arıkan, milletvekili olduğu takdirde çiftçi kimliğinden vazgeçmeyeceğini belirtti. “Ben toprak aşığıyım” diyen Arıkan, “Çiftçilik mesleğim benim yanımda sanayicilikten daha farklı” olduğunun altını çizdi.

‘KAHRAMANMARAŞ BASINI HALKIN NABZINI ÇOK İYİ TUTMUŞ’

Kahramanmaraş halkı içinden bir milletvekili istediğini söyleyen Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, “Kahramanmaraş’ta kamuoyunun nabzını basın çok iyi tutmuş. Halkımızın içinden bir milletvekili istiyor. Kahramanmaraş halkı görüşünü ve düşüncesini bu şekilde ortaya koydu. Bu Ankara’ya da ulaşmış. Ankara’da edindiğim izlenim Kahramanmaraş’ı tanıyan, ekonomik ve sosyal meselelerini bilen, Kahramanmaraş’ın içinden yetişmiş bir siyasetçi algısı var. 25. Dönem milletvekillerinde Kahramanmaraş’ı tanıyan ve bilen insanlarda milletvekili belirlenecek. Kahramanmaraş basını halkın bu talebini çok güzel bir şekilde ifade ederek Ankara’ya Kahramanmaraş halkının sesini duyurdu” dedi. 
‘MİLLETVEKİLİ OLURSAM EVİMİ ANKARA’YA GÖTÜRMEYECEĞİM’
Mehmet Taş’ın en çok merak edilen “Milletvekili olursanız evinizi Ankara’ya götürecek misiniz?” sorusuna Arıkan, şöyle yanıt verdi: “Kahramanmaraş memleketimiz diye demiyorum ama çok güzel. İnsanı, doğası, tabiatı, iklimi, suyu ve her yönü ile Kahramanmaraş zengin bir ilimiz. Kahramanmaraş’ta doğum, büyüdüm, yaşadım ve hala yaşıyorum. Tüm yatırımlarımı Kahramanmaraş’a yaptım. Kahramanmaraş bana çok şey kattı. Bugün geldiğim mevki, varlık ve servetlerin hepsini ben Kahramanmaraş’ta kazandım.  Bundan sonra yaptıklarımla ve yapacaklarımla Kahramanmaraş’a vefa borcumu ödeyeceğim. Milletvekili olduğum zaman evimi Ankara’ya götürmek istemiyorum. Ankara’da görevim olduğu zaman gidip görevimi yapıp geri döneceğim. Fakat sürekli halkımla iç içe olarak onlarla takım ruhu içinde çalışacağız.”
‘SEÇİM KAMPANYAMIZI HABERLERLE GÜNDEME GETİRDİK’
Seçim kampanyasını haberlerle gündeme getiren 25.Dönem Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, “Seçim kampanyası kapsamında bizleri Türkiye’nin her yerinden arayan oldu. Seçim kampanyamızı haberle gündeme getirdik.  Çok başarılı bir şekilde yürüttüğümüz ifade edildi. Ticaret Borsası ziyarettim de basın mensubu ile birlikteydik. Bu başarı benim değil basınımızın dedim. Bizler yaptığımız her şeyi basın araçlığıyla kamuoyuna paylaşacağız” şeklinde konuştu.
‘OLMAYACAK İŞİN SÖZÜNÜ VERMEYİZ’
Milletvekili olduğu zaman takdirde vatandaşın problemlerine kayıdsız kalmayacağını vurgulayan Mahmut Arıkan, halkın vekili olacağı ile ilgili şunları söyledi: “Kahramanmaraş’ın sorunlarını ve problemlerini Başbakanımıza ilettik ve ben onlardan şunu gördüm; “Bir soru ve problem ilettiğimizde çok dikkatlice dinledi. Bizzat kendisi not aldı. Not aldıktan sonra görüşme bakanlığı ilgilendiriyorsa, bakanlığı aradı o konuyla ilgili direk kendisi araştırma yaptı. Daha sonra bizlerin görüşlerini daha detaylı aldılar” Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bakanlarımız sorunlar karşısında böyle adım attı. Siyasetçiye bir konu aktarıldığı zaman ben bunu çözerim yaparım gibi şeyler bizde olmaz. Biz bir konuyu inceleyip irdeleyeceğiz. Nasıl halledilir, nereden halledilir, bu yapılabilir mi yapılamaz mı gibi soruların araştırmasını yaptıktan sonra sorun gelen tarafa döneceğiz. Biz araştırmadan söz vermeyiz. Bir iş neden yapılamayacağını da açıklayacağız. Eğer biz söz vermişsek yüzde 100 olacak bir iştir. Olmayacak işin sözünü vermeyiz.”
‘ADAY ADAYLIĞIM KONUSUNDA BÜYÜK SANAYİCİLERDEN DESTEK GELDİ’
2011 yılında 24.Dönem Milletvekilliği seçimlerinde listeye adını yazdıramadığını belirten Mahmut Arıkan, 2015 seçimlerinde Kahramanmaraş’ın büyük sanayicilerin desteğini artırdığını söyledi. Arıkan, “2011 seçimlerinde de aday adayı olmuştum ama listeye giremedim. Milletvekili aday adayı olmam konusunda iş dünyasından, sivil toplum örgütünden, çiftçisinden, halktan, gönüllü kuruluşlardan ve vakıflardan birikimlerimizin Kahramanmaraş’a katkı sağlaması noktasında baskı geldi. 2015’te yine Kahramanmaraş’ın büyük sanayicileri destek verdi. Bu destekleri almak çok önemli” dedi. Kıbrıs Meydanında yetiştiğini yineleyen Arıkan, “Mektebin ve ticaretin merkezi Kıbrıs Meydanı” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Ben Kıbrıs Meydanında yetiştim. Sanayinin, mektebin ticaretin merkezi Kıbrıs Meydanı. Aynı zamanda gönüllü kuruluşlarında da yer aldım. Sadece Mahmut Arıkan’ın iş dünyası temsilcisi olarak görmemek lazım. Bana destek veren herkesi temsil ediyorum. Kahramanmaraş en büyük üstlerinden biri. Kahramanmaraş Anadolu’nun sanayileşmiş 5 ilinden biri.”
‘KAHRAMANMARAŞ’A YATIRIM YAPILMASINI SAĞLAYACAĞIZ’
Milletvekili olduğu takdirde Kahramanmaraş’a bütçeden kaynak aktarabilmek için gayret sarf edeceklerinin altını çizen Arıkan, “Ekip olarak çalışacağız. Gücümüz yeteceği kadar bütçeden Kahramanmaraş’a elimizden geldiğince kaynak aktarabilmek bizim görev ve vazifemizdir. Tüm yatırımları ve çalışmalarını bir bir takip edeceğiz. Özel sektörün yatırım yapması için önündeki engelleri kaldıracağız. Turizm ve birçok alanda yatırımlar yapılmasını sağlayacağız. Kahramanmaraş’ta yatırım yapıldıkça alanların önü açılır. Birkaç tane turizm yatırımını Kahramanmaraş’a kazandırdığımız zaman Kahramanmaraş değişecek” ifadelerini kullandı.
‘HEDEFLERİMİZİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN EĞİTİM ŞART’
Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Kahramanmaraş’ın önce bölgesel daha sonra küresel güç olması noktasında eğitimin şart olduğunu dile getiren Arıkan, “Hükümetimiz ilk defa 2023 hedefini koydu. Arkasından 2053 ve 2071 hedefi oldu. Türkiye 2023’de bölgesel bir güç olacak, 2053’de ise küresel bir güç olacaktır. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için eğitim şart. Ortaokul seviyesi ile hedeflerimizi gerçekleştiremeyiz. Biz Kahramanmaraş’ın eğitim seviyesini de yükselteceğiz. Dünyada ki en büyük güç nitelikli insan gücü. Eğitim ve kültür seviyesini artırırsak Kahramanmaraş’ı kimse tutamaz. Bir milletin ve ülkenin kalkınması için mutlaka eğitim seviyesini yükseltmek lazım” dedi. 
‘KAHRAMANMARAŞ’TA MODA VE TASARIMI ÖNE ÇIKARACAĞIZ’
Yılların deneyimi ve birikimi olan 25.Dönem Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan,  “Kahramanmaraş’ta moda ve tasarımı öne çıkaracağız” diyerek şunları söyledi: “Kahramanmaraş’ın bu hali ile 5 milyar dolar hedefini yakalayamaz. Kahramanmaraş sanayicisi entegre oluyor. Kahramanmaraş’ta moda ve tasarımı öne çıkaracağız. Bizim bir ayağımız burada bir ayağımız yurt dışında olacak. Yıllarca bilgi birikimi ve deneyimimiz var. Boyahane yatırımları yaptık. Şuanda boyalı kumaş ihraç ediyoruz. Bunlar kâfi değil. Artık dünyadaki sayılı markaları satın alacağız. Bizim kendi ürünümüze katma değer kazandırmamız lazım. Bundan sonraki Kahramanmaraş’ın yapacağı iş tekstilde budur. Biz sadece ara malı üreterek 2023 hedeflerini yakalamak mümkün değil. Kendi ürünlerimiz markalaştıracağız ve yeni markalarda ekonomik değer yakalayacağız.”
‘KAHRAMANMARAŞ BÜYÜK BİR ÜRETİM MERKEZİ’
Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, “Dışarıda Kahramanmaraş’ı Doğu ve Güney Doğu ili olarak bilinir. Demek ki Kahramanmaraş’ımızın tanıtımını yapamamışız. Kahramanmaraş Türkiye’nin ender illerinden biri. Kahramanmaraş büyük bir üretim merkezidir” dedi.
‘SİYASET İNSANI DİNÇ TUTUYOR’
“Ben Kahramanmaraş’ın köyünü, arazisini, doğasını ve tabiatını bilirim. İlçelerle ticari münasebetim oldu. İlçelerde ki Sivil Toplum Örgütleri ile toplantılarımız oldu. İl genel meclis üyeliği yaptım. İl genel meclis üyesi olmadan önce Andırın’ı görmemiştim. Bu sayede Andırın’ı gezdim. Kahramanmaraş’ın coğrafyasının birçok yerini gezdim ve gördüm” diyen Mahmut Arıkan, “Siyaset çok farklı. Görmediğiniz yerleri ve farklı faklı insanlarla tanışıp konuşuyorsunuz. Siyaset bize çok şey öğretti ve daha da öğretecek. Siyaset insanı hem gençleştiriyor hem de dinç tutuyor. Siyasette hep aktifiz. Zihin devamlı siyasetle meşgul. Siyasetçi yaşlanmaz derler bende bu şekilde görmüş oldum” şeklinde konuştu. 
‘YENİ DÖNEMDE YENİ MİLLETVEKİLLERİ HİZMET EDECEK’
Arıkan, şunları kaydetti: “2023 yolun “Yeni Türkiye” ifadesiyle Türkiye yeni bir döneme giriyor. Yeni Türkiye ile AK Parti birinci dönemini tamamladı. 7 Haziran’da yapılacak seçimle Türkiye yeni bir döneme girmiş oluyor. Aktif siyasetçi olarak 70’in üzerinde ziyaretçimiz mecliste yer almayacak. Yeni siyasetçiler belirlenecek. 2023 hedefine giderken yeni milletvekilleri ile hizmet verilecek.”
‘İLÇELERİMİZ İLE TİCARİ MÜNASEBETİMİZ YOK’
Kahramanmaraş’ın ilçeleri ile bir münasebeti olmadığını vurgulayan Mahmut Arıkan, “Kahramanmaraş bir sanayi şehri fakat ticaret merkezi değil. Kahramanmaraş’ın ilçeleri ile ticari münasebeti yok. İlçelerin arzusu ve isteği merkez ve ilçelerin bağımlı olması. Ticaretle beraber sosyal, kültürel, ekonomik ve birçok diyaloglar başlıyor. Kahramanmaraş’ın şanssızlığı. Kahramanmaraş’ın ilçeler arası yol probleminin çözülmesi lazım. Yol problemi çözüldüğü takdirde ilçe ve merkez arası ilişkiler düzelecek. Kahramanmaraş’ta işsizlik problemi yok. İş beğenmeme problemi var” dedi.
‘BEN TOPRAĞA AŞIĞIM’
Mahmut Arıkan milletvekili olduğu takdirde hangi kimliği ile yola devam edeceği konusunda soruyu yanıtlayan Arıkan, “Ben toprak aşığıyım” dedi. Arıkan, toprak sevdasını şöyle anlattı: “Ben topraktan geldim, toprak sevdası bir başka, tarımla uğraşmak bir aşk işi. Ben toprağa aşığım. Çiftçilik çok farklı. Çiftçilik mesleğim benim yanımda sanayicilikten daha farklı. Bu bir sevda ve aşk işi.”
‘EKİP İLE ÇALIŞACAĞIM’
Arıkan, “Milletvekilinin parlamentoda görevleri ve toplantısı var. Bunlarla uğraşırken telefonlar gelebilir. İşlerimiz, görevimiz ve vazifemiz bittikten sonra arayan kişileri tek tek arayacağız. Bir milletvekili sorunların çözümü konusunda tek başına zaman ayıramaz. Bu yüzden iyi bir ekip kuracağım. Vatandaşın hakkı olan tüm işlerini çözmek gayret sarf edeceğiz” dedi. 
‘OY VERENE DE VERMEYENE DE AYNI HİZMETİ EDECEĞİM’
“Biz Kahramanmaraş’ın ve Türkiye’nin milletvekili olacağız” diyen Arıkan, şöyle konuştu: “Benim partilime ne kadar hizmet etmişsem ve yakınsam bana oy vermeyen başka birine de aynı hizmeti götüreceğim ve o vatandaşında aynı hizmetini yapacağım. Hiçbir vatandaşımızı ayırt etmeyeceğim. Hepsi bizim vatandaşımız ve insanımız. Farklı düşünceden ve fikirden olabilir. Farklı partiye oy verebilir. Bunların hepsini saygı ile karşılamamız lazım. Biz herkesin milletvekili olacağız ve herkes için hizmet edeceğiz. Milletimizin efendisi değil hizmetkârı olmak için siyasete soyunduk. Bende işimi gücümü bıraktım. Ailemden mesaimden fedakârlık edeceğiz ama bu hizmetin karşılığı da mükâfatı da büyük.  Siyaseti ibadet olarak da görüyorum.”

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ak Parti Kahramanmaraş Yönettim Kurulu Üyeleri Belli Oldu Ak Parti Kahramanmaraş Yönettim Kurulu Ü...

Ak Parti Onikişubat İlçe Başkanı Avukat Ahmet Özdemir’in, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı olmasıyla birlikte kimlerin yönetim kurulu ...

Başkan Mahçiçek: “1 Kasım Demokrasi Bayramımız Kutlu Olsun” Başkan Mahçiçek: “1 Kasım Demokrasi Bayr...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek: “1 Kasım Demokrasi Bayramımız Kutlu Olsun” Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediye B...

“Şeker İşçisine Sahip Çıkmak Onurumdur” “Şeker İşçisine Sahip Çıkmak Onurumdur”...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Ali Öztunç: “Şeker İşçisine Sahip Çıkmak Onurumdur”                 Seçim çalışmalarına memleketi ...

Göksunlular Bu Kez Oylarımız Öztunç’a dedi Göksunlular Bu Kez Oylarımız Öztunç’a de...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili adayı Ali Öztunç Göksun ilçesi programında Mahalleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Vatan...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
İl Milli Eğitim Müdürü Kahraman, Süha Erler Anadolu Lisesini Ziyaret Etti İl Milli Eğitim Müdürü Ka...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Kahrama...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türk Kızılay’ı Arasında Protokol İmzalandı İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Kı...

Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Şahin’in Gurur Günü Kahramanmaraş Milletvekil...

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Şahin, ...

Andırın’da 6 bin 500 kitap kardelenlerle buluştu Andırın’da 6 bin 50...

Kahramanmaraş Andırınlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği&...

Dulkadiroğlu RAM’dan “İyi Oluşun Beş Hali” Semineri Dulkadiroğlu RAM’da...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Rehberlik Araştırma Merkezince dü...

İbrahim Çalık Anadolu Lisesi’nde Anlamlı Etkinlik İbrahim Çalık Anadolu Lis...

Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi tarafından dü...

Dulkadiroğlu İlçesinde Kontrollü Yıkım Çalışmaları Devam Ediyor Dulkadiroğlu İlçesinde Ko...

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerde, Dulkadiroğl...

Kahramanmaraş ÖDM’ de zümre öğretmenler çalıştayı yapıldı Kahramanmaraş ÖDM’ ...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde İl Milli Eğitim...

Başkan Mahçiçek, Expo 2023 Alanında Muhtarları Ağırladı Başkan Mahçiçek, Expo 202...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Expo 2023 Sergi...

HBÖ -Halk Eğitimi Müdürler Toplantısı Andırın’da Yapıldı HBÖ -Halk Eğitimi Müdürle...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Merkezleri ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ