Maraşta Haber
Maraşta Haber

YARIYIL TATİLİ

Öğrencilerin dört gözle bekledikleri sömestri tatili 18 Ocak Cuma günü başlıyor. İki hafta boyunca okullar kapalı olacak. Sabahın kör karanlığında kalkıp okula gidilmeyecek. Ancak sınav senesi olan 8 ve 12 inci sınıf öğrencilerinin tatil rehavetine kapılmamaları gerekiyor. İkinci dönemi iyi karşılamak isteyen öğrenciler, kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlamaları, ders çalışmayı ihmal etmemeleri, konu tekrarı […]

YARIYIL TATİLİ

15 Ocak 2019 - 20:57A+A-

Öğrencilerin dört gözle bekledikleri sömestri tatili 18 Ocak Cuma günü başlıyor. İki hafta boyunca okullar kapalı olacak. Sabahın kör karanlığında kalkıp okula gidilmeyecek. Ancak sınav senesi olan 8 ve 12 inci sınıf öğrencilerinin tatil rehavetine kapılmamaları gerekiyor.

İkinci dönemi iyi karşılamak isteyen öğrenciler, kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlamaları, ders çalışmayı ihmal etmemeleri, konu tekrarı yapmaları, yeni konulara çalışmaları ve bol bol kitap okumaları gerekiyor.

Televizyon veya bilgisayar başında geçirilen zamanın dinlenmekten çok yorgunluk yarattığı artık biliniyor. Tatil boyunca defter ve kitapların kapağını açmadan, okullar açılana kadar televizyon seyrederek, geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak geçiren öğrenciler için ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil tam tersi durumlara sebep olacaktır.

İnsanların öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unuttuğu söyleniyor. Unutmayı önlemenin yoluysa yapılanları tekrar etmekten geçiyor. Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor.

Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermelidir. Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konularda az hata yapan öğrenciler ise yeni konulara çalışabilirler. Yeni sınav sistemlerinde kitap okuma alışkanlığı olmayan öğrencilerin kalıcı başarılar yakalaması çok zor. Bu öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsat.

Çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde ‘koşulsuz sevgi’ ve ‘güven’ duygusu çok önemli. Bu nedenle; “çocuklarla ilgili karar alma sürecine çocuklar da dâhil edilmeli, böylece onlarda sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlanmalıdır. Çocuklarınızın tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olmalıyız, bu dönemde çocuklarımızla mümkün olduğunca çok zaman geçirmeli, birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirmeliyiz.

Çocukları ikinci döneme motive ederken onlarda ‘kaygı yaratacak’ veya ‘tehdit etmekten’ kaçınmalıyız. Anne ve babalar bilmeli ki ‘Sen bu gidişle ikinci dönemde de sınıfı geçemezsin, bu kadar az çalışmayla başarılı olamazsın.’ türünden ifadeler kaygıyı artıracak, çocuğun özgüvenini azaltacaktır.’ Başarısız karne getirdiği için sevgi göstermemek ve ilgisiz davranmak gibi yanlış tutumlarla karşılaşan gençlerin genellikle güven kaybı yaşadıkları biliniyor.

Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önem taşıyor. Bu nedenle tatil programına; sevilen ve zararsız televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla bir araya gelinip ortak aktiviteler yapılması, yakınların ziyaret edilmesi, hobilere daha çok zaman ayrılması gibi zevk alınacak bir takım aktiviteleri de eklemek doğru bir yöntemdir. Ancak tüm bunları yaparken ölçülü davranmak gerekiyor.

Sevgili Öğrenciler: Tatile girmeden mutlaka bir tatil programı hazırlayın. Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin. Bol bol konu tekrarı yapın. Eksik kalan konuları tamamlayın. Bolca kitap okuyun. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın. Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor vb) mutlaka zaman yaratın.

Saygıdeğer Anne ve Babalar: Çocuklarınızın düşük notu varsa, nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretin, karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dâhil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayın. Ara dönem, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin. Hep mutlu olun inşallah…

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MÂZİMİZ BİZİM MÂZİMİZ BİZİM

Eldeki veriler, haber veriyor Mâziden de parlak, âtimiz bizim. Üç beş günlük, devletçikler nemize Şan, şerefle dolu, mâzimiz bizim. &nb...

Ölüm Güzel Şey… Ölüm Güzel Şey…

Şiirimizin Sultanı, Necip Fazıl Kısakürek Üstadımız;  ‘Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber.  Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peyga...

ISLATMAK ve ISITMAK ISLATMAK ve ISITMAK

Abdurrahim Karakoç, suyu ıslatamadı Ben ise çok uğraştım, koru ısıtamadım… 25/02/’18 Hanifi KARA   ISITAMADIM -Ne GÖNLÜ ne de KORU...

Kimseyi Küçük Görmeyeceksin,  Kimseyi Sırtından Vurmayacaksın… Kimseyi Küçük Görmeyeceksin, Kimseyi Sı...

Derviş Yunus birkaç günlük yürüyüşün ardından bir kasabaya varır. Kasabada sağına soluna bakına bakına ilerlerken sokağın karşı ucundan...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
MÂZİMİZ BİZİM MÂZİMİZ BİZİM

Eldeki veriler, haber veriyor Mâziden de parlak, âtimiz bizi...

Avrupa’nın en büyük yatırımı Kipaş’tan Avrupa’nın en büyük yatır...

Türkiye’nin tekstil devi Kipaş, Kâğıt üretiminde de dünyanın...

Enver Gökşen’in Acı Günü Enver Gökşen’in Acı...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökş...

Zengin ve Gümük Ailesinin Mutlu Günü Zengin ve Gümük Ailesinin...

Ferik ve Yunus Zengin ailesinin hanımefendi kızları Öğretmen...

Afşin – Elbistan A Termik Santraline Filtre takılacak Afşin – Elbistan A ...

Kahramanmaraş’ın Afşin ve Elbistan ilçeleri arasında b...

Göksun’da Ölümlü Trafik Kazası Göksun’da Ölümlü Tr...

Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesinde otomobil taşıyan çek...

Celalettin Güvenç: Taleplerinizi Yetkili Makamlara Taşıyacağım Celalettin Güvenç: Talepl...

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Mi...

Doru ve Karatay’ın Maceraları Piazza’da  Doru ve Karatay’ın Macera...

TRT Çocuk kanalının sevilen kahramanı Doru, arkadaşı Karatay...

Tuncay Akkoyun ELOFF’u Ağırladı Tuncay Akkoyun ELOFF’u Ağ...

Elbistan Alternatif Doğa Sporları ve Offroad Kulübü (ELOFF) ...

Mado dünya damak tadına hitap ediyor Mado dünya damak tadına h...

Kahramanmaraş dondurmasının ününü dünyaya duyuran ve 36 ülke...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ