Maraşta Haber
Maraşta Haber

Toplantı Adabı

Hayatının belli dönemlerinde, ara arada olsa, ‘herhangi bir toplantıya katılmayan kimse var mı?’ diye düşündüm. ‘Evet’ diyemedim. Resmi veya özel iş yerlerinde çalışanlar, dernek, vakıf ve siyasi parti üyeleri, belirli aralıklarla mutlaka toplantılara katılırlar. Hatta apartman sakinleri dahi kendi aralarında yılda birkaç toplantı yaparlar. Oraya da katılmamışsa mutlaka çocuğunun veli toplantısına katılmıştır. Bunların hiç birine […]

Toplantı Adabı

15 Kasım 2016 - 6:48A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Hayatının belli dönemlerinde, ara arada olsa, ‘herhangi bir toplantıya katılmayan kimse var mı?’ diye düşündüm. ‘Evet’ diyemedim. Resmi veya özel iş yerlerinde çalışanlar, dernek, vakıf ve siyasi parti üyeleri, belirli aralıklarla mutlaka toplantılara katılırlar. Hatta apartman sakinleri dahi kendi aralarında yılda birkaç toplantı yaparlar. Oraya da katılmamışsa mutlaka çocuğunun veli toplantısına katılmıştır. Bunların hiç birine katılmayanlar hala olabilir. Onlar ise mutlaka kendi kafalarına uyan bir konuda toplantı, konferans veya bir panele mutlaka katılmıştır diye düşünüyorum.

Toplantı meselesi bu kadar geniş kitleleri ilgilendiriyor, ‘bu sebeple bence çok çok önemli bir konu.  O halde gerek toplantıyı düzenleyenler gerekse toplantıya katılanlar yaptıkları işi ciddiye almalı ve işin kurallarına mutlaka uymalılar’ diye düşünüyorum.

Bence ‘Toplantıya mutlaka tam saatinde başlanmalıdır.’ Toplantı için saat 08:00’de başlayacak denilmişse, 08:01 olmadan başlanmalıdır. ‘Bazıları kahvaltıdan dönmemiş olabilir, bir kısmı dışarıda sohbettedir, sigara içmek için dışarı çıkanlar saati unutmuş olabilirler’ gibi eften büften sebeplerle beklenmemeli, zamanı gelince toplantıya başlanmalıdır. Geç kalanlar sonradan gelip oturabilirler.

Konuşmacı kendini veya toplantıyı düzenleyen kuruluşu saatlerce övmemeli, direk toplantının konusuna girmelidir. İnsanların salona belli kişi ve kurumların saatlerce övülmesini dinlemeye değil belli bir konuda bilgi edinmeye geldikleri asla unutulmamalıdır.

Konuşmacılar dinleyenlere gerçek deneyimlerini veya önemli bilgileri aktarmalı, konuşuyor olmak için konuşmamalıdır. Böyle olursa hemen her dakikasını not almak istiyor insan. Zamanını öğrenmek ve yararlanmak için kullanmak istiyor insanlar. Orada bulunmayı övünç vesilesi yapmak değil, bilgiye doğrudan ulaşmak için kullanıyor insanlar.

Toplantının sonunda mutlaka soru- cevap kısmı olmalı, bu kısım başladığında, ilk birkaç saniye içinde dinleyicilerden soru gelmezse, toplantıyı düzenleyen ekipten birileri gerçekten güzel bir soruyla katılımcıları cesaretlendirmeli. Biliriz ki, ilk sorudan sonrası geliyor. Yine de eğer duraklama olursa, yine önceden iyi hazırlanmış birkaç sorunun sırada olduğunu anlıyorsunuz.

Konuşmacı verilecekse aralara riayet etmeli, ara verilmeyecekse bitiş saatine mutlaka uymalıdır. Katılımcıların toplantı sonrasında mutlaka başka etkinliklerinin olduğu düşünülmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Toplantıya katılanlar salona mutlaka zamanından beş on dakika önce gelmeliler. Oturma yerleri ayrılmışsa kendi yerine, ayrılmamış ise sıranın en sonuna oturmalıdır. İlk gelen sıranın başına oturunca sonra gelenler boş koltuklara ulaşamamaktadır. Çoğu toplantılarda salonların ortalarında boşluklar olduğu halde katılımcıların bazıları ayakta kalmaktadır.

Salona giren katılımcı telefonunu ya kapatmalı ya da sessize almalıdır. Toplantının bir yerinde acayip bir müziğin çalması asla hoş karşılanabilecek bir durum değildir. Diğer insanlar telefonu çalan kişiye hangi gözle bakarlar bilemem.

Toplantı başladığında katılımcılar bir birleriyle veya telefonla kesinlikle konuşmamalıdır. Fısıltıyla da konuşsa diğer insanların rahatsız olduğunu bilerek hareket edilmelidir. 

Konuşmacı izin vermedikçe hiç kimse görüntü ve ses kaydı yapmamalıdır. Konuşmacıyla ikili diyalog içerisine girmemeli, sormak istediği hususları soru cevap bölümünde sormalı,  program bitmeden solonu terk etmemelidir.

İnsanlar bu tür etkinliklere; ‘iş olsun, bende görüneyim, falancada mutlaka gelir’ düşünceleriyle katılmamalılar. Toplantıyı düzenleyen kişi ve kurumlarda salonu dolduramama kaygısıyla önüne geleni toplantılarına davet etmemeliler.

Belli kurallara uyulmayan toplantılarda amaç hâsıl olmamaktadır. Maksat ise ‘amacın hâsıl olmasıdır.’ Dostlar bir araya farklı mekânlarda da gelebilir.      

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
  İSRAİL’E MEKTUP    İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi, illâ soğan dediniz.     Firavun kesiyordu tazecik bebekleri,  Korkudan ti...

Dostlarla Birada Olmak Dostlarla Birada Olmak

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize vesile olan kişi; Dostlarını hiçbir zaman unutmayan, belirli aralıklarla onl...

Önemli Gündemler Önemli Gündemler

  Canımızdan Bezdiren Zamlar… Açlığa Terk Edilen Emekliler… Sağlık Kurumlarında Yaşanan Sıkıntılar… Deprem Sonrası Hapse Tıkılan v...

TATİL TATİL

Defalarca yurtdışı gezilerine gitmiş olmama rağmen, daha önce bu gezilerle ilgili hiç yazı yazmamıştım. Gazeteye yazı yazmam gerekiyord...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı Yapıldı Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman Başkanlı...

Dulkadiroğlu Kamu Küllüyesi Anaokulunda”Sonbahara veda kışa merhaba partisi” Dulkadiroğlu Kamu Küllüye...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Kamu Küllüyesi Anaokulunda”...

Kahramanmaraş’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi Kahramanmaraş’ta 3 ...

Kahramanmaraş DulkadiroğlunÖzel Eğitim Meslek Okulunda 3 Ara...

Kahramanmaraş’ta 4. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri Başladı Kahramanmaraş’ta 4....

4. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri’nin a...

308. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 308. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Arap yarımadası gözünden yaş akmadı, Mehmetçik yüzlerce yı...

Necmettin Erbakan Anadolu İHL , Filistin için kermes düzenledi Necmettin Erbakan Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinin başarılı okullarından Nec...

“Filistin için Hayır Çarşısı” kermesi “Filistin için Hayı...

Onikişubat ilçesi Kale Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anado...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’den Eğitimin Çınarları Öğretmenlerimiz Projesi ödül töreni Dulkadiroğlu İlçe MEMR...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’...

Mehmet Akif İnan İHO’da TÜBİTAK Bilim Söyleşisi Gerçekleştirildi. Mehmet Akif İnan İHO̵...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesinin başarılı ve Proje...

Dulkadiroğlu HEM’in açtığı “Türkiye Yüzyılı” sergisi göz doldurdu Dulkadiroğlu HEM’in...

Dulkadiroğlu-Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezi usta öğretici...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ