Maraşta Haber
Maraşta Haber

 Öğretmenler Günü Ve İz Bırakanlar

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Diyen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de açtığı “Millet Mekteplerinin” ve kendisinin Başöğretmen oluşunun yıl dönümü. Bu günde; Öğretmenler ve öğrenciler arasında sevgi, saygı ve dayanışma ortamını güçlendirmek, mesleğe yeni atanan öğretmenlerde öğretmenliğin yüceliği bilincini uyandırmak, emekli olanları saygı ve ölenleri […]

 Öğretmenler Günü Ve İz Bırakanlar

24 Kasım 2015 - 0:10A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Diyen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de açtığı “Millet Mekteplerinin” ve kendisinin Başöğretmen oluşunun yıl dönümü.

Bu günde; Öğretmenler ve öğrenciler arasında sevgi, saygı ve dayanışma ortamını güçlendirmek, mesleğe yeni atanan öğretmenlerde öğretmenliğin yüceliği bilincini uyandırmak, emekli olanları saygı ve ölenleri de rahmetle anmak gerekir.

Yetişme tarzım ve karakterim gereği kişilerin hep güzel ve olumlu yönlerini gördüm. Hatasız insanoğlu olmayacağına göre hataları ve çirkinlikleri görmemeye çalıştım. Hak etmeyen kimseyi de yağcılık olsun diye övmedim, övmemde.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü. Gazete, radyo ve televizyonların bir gün de olsa öğretmenleri hatırladığı gün. Ben de bu vesileyle değer verdiğim iki eğitimciyi buradan saygıyla anmak istiyorum.

Birincisi Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde ikin emekli olan eğitimci Erdoğan Turgut. Onunla ilk tanışmamız 1997 yılı Ağustos ayında İlimize atandığı ilk günlerde olmuştu. Gelişi siyasi düzeyde olumsuz lanse edilmişti. Eğitim camiasında tedirginlik var idi, herkes kuşkuluydu yalana gerek yok aynı duygulan bende taşıyor idim. Kendisi bizzat bana şunları söyledi:

“Öğretmenlik mesleğinin değerini yükseltmek için öğretmenlerin birbirini sevmesi, sayması ve dayanışması gerekir. Ben bu ortamı oluşturmak için buradayım. Öğretmen de bir insandır, elbette bir fikri olacaktır, herhangi bir partiyi de benimseyecektir, partililerle gezecektir, sohbet edecektir ama öğretmen asla bir partinin militanı olmamalıdır. Kapım her zaman öğretmenlerime ve personelime açıktır. Dertlerinizi sizler dile getirin, hiçbir zaman particileri araya sokmayın, sizlerle görüşmekten mutluluk duyacağım.”

İlk zamanlar inanmamıştık ama aradan geçen zaman onu haklı çıkardı. Erdoğan Turgut Sözüne sadık kaldı siyasi hareket etmedi, kapısını hep öğretmenle açık tuttu, öğretmenler arasında dayanışma ve sevgi ortamına ilk defa ivme kazandırdı. İyi davranışlar sergileyerek başarılı bir yöneticilik yaptı. Emekli oldu, Kahramanmaraş’tan ayrıldı ama kopamadı. Ya geldi ya da telefonlara arayarak hasret giderdi.

İkinci eğitimci ise Belma Cihan hanımefendi. O da kendisini ülkesine, sevdiği mesleğine adamış erdemli, öğretmenlik mesleğini doya doya yaşayan emeklilik döneminde bile vazife aşkıyla yanan, öğretmenlik günlerinde bile hiçbir öğrencisi ve velisinden kır çiçeklerin dışında hediye kabul etmeyen, fedakâr bir İlkokul öğretmeni.

Sınavlara giren öğrencilerinin streslerini yüreğinde hissetmiş, sonuçları ilk defa velilere o ulaştırmış ve müjdeyi o vermiştir. Belma Cihan öğrencileri mezun edip, okullar kazandırmakla yetinmemiş, onların lise ve yükseköğrenimleriyle de bizzat ilgilenmiş, tüm mezun ettiği devre öğrencilerinin birbirleriyle olan ilişkilerini kuvvetlendirmek için yönlendirmiş ve yönlendirmeye de devam etmektedir.

Örnek davranışlarını beğendiğim ve beni etkiledikleri için kendilerine saygı duyduğum bu eğitimcilerin ve tüm eğitim camiasının “Öğretmenler Günü ”nü kutluyor başarılar dileğimle saygılar sunuyorum.

Oğuz KARAKOÇ Öğretmen

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Her Şey Güzel Olacak Her Şey Güzel Olacak

Kahramanmaraş’ın sevilen, genç siyasetçilerinden AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici bir basın bildirisi yayınlay...

Türk şiirinin beyaz kartalı Bahaettin Karakoç Türk şiirinin beyaz kartalı Bahaettin Ka...

Bahaettin Karakoç, anadan doğma şairdir. Sonradan olmuş bir şair değildir. Kendi ifadesiyle “Kâlübelâdan beri muhacirim ben / Her nerey...

Özel Öğretim Kursları (Dershaneler) Özel Öğretim Kursları (Dershaneler)

Özel Öğretim Kurumları ‘Covid19 ve yasal mevzuat uygulamaları sebebiyle tarihlerinin en belirsiz ve en zor dönemini yaşadıkları’ kesin....

CAN AZERBAYCAN CAN AZERBAYCAN

Aynı kültür ile, yoğrulmuşuz biz Sana benzer huyum, can Azerbaycan. Tarih boyu böyle, hep yanındayız Sen benim her şeyim, can Azerbayca...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinde...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü...

Sır Cinayet Aydınlanıyor Sır Cinayet Aydınlanıyor...

Elbistan’da 9 gündür kayıp olarak aranan 28 yaşındaki genci ...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Ge...

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaat...

KMESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Geçkil’e Ziyaret KMESOB Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikc...

Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST’te başarıyla temsil ettiler Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST...

TEKNOFEST-2020 festivaline katılan Kahramanmaraş Necmettin E...

Onikişubat İlçe MEM’de Akademik Başarı Çalışmaları Onikişubat İlçe MEM’de Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut...

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Yer Fıstığının Faydaları ...

Tam bir enerji sağlayıcı olan, yer fıstığı özellikle bölgede...

Sevim Şirikci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sevim Şirikci Mesleki ve ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Sevim Şirikci Mesleki ve T...

İl Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Elbistan İlçesinde İl Millî Eğitim Müdürü Yı...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, akademik ...

“Koronavirüsü Tedbirlerle Yeneriz” “Koronavirüsü Tedbirlerle...

Elbistan Kaymakamı Demir Vatandaş ve Esnaflarla Bir Araya Ge...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ