Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Öğrencinin Korkuları

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencilerimde de okul korkusunun artmaya başladığını his eder gibiyim. Bu konuda neler yapabilirim, ne gibi önlemler alabilirim diye düşünürken Sayın Süleyman Beledioğlu’nun (bonus hocanın) bir makalesini okuduğum aklıma geldi. Sayın Beledioğlu’nun internet adresine ulaşarak köşe yazıları bölümünden aradığım […]

Öğrencinin Korkuları

24 Şubat 2016 - 7:33A+A-


TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencilerimde de okul korkusunun artmaya başladığını his eder gibiyim. Bu konuda neler yapabilirim, ne gibi önlemler alabilirim diye düşünürken Sayın Süleyman Beledioğlu’nun (bonus hocanın) bir makalesini okuduğum aklıma geldi. Sayın Beledioğlu’nun internet adresine ulaşarak köşe yazıları bölümünden aradığım yazıya kolayca ulaştım. Yazıyı bir solukta okudum ve yararlı olacağına inandığım için sizlerle paylaşmak istedim.

Öğrencinin Korkuları

“Korku insanın dikkatini kendi üzerine yönelten en güçlü duygudur. Korkup kendi üzerimize yönelttiğimiz duygularımız, çoğunlukla olumsuz ve yıkıcı nitelikteki duygulardır. Korku öyle bir şey ki, korku ve mutluluğu aynı anda yaşayan kişi, mutluluktan daha çok korkuya odaklanır.

Öğrencilerin herhangi bir arkadaşını ‘geride bırakmak zorunda olduğu rakibi’ olarak görmeye başlamasıyla birlikte, bir süre sonra, onu daha nitelikli ve başarılı, kendisini ise yetersiz ve başarısız olarak algılayacaktır. Bu algı kendi benliği üzerinde adeta bir arkeolojik kazıya dönüşecek ve geçmişteki bütün yanlışlarını, eksikliklerini, zorda kaldığı anları ve başarısızlıklarını düşünmekten başka bir şey yapamayacak hale gelecektir.

Öğrencinin normal sınırlar içerisindeki öğrencilik korkularının bu tür bir ağırlaşmaya doğru gitmesini takiben, kaygı bozuklukları baş gösterecektir. Kaygı bozukluğu yaşayan çocuk, sürekli olarak derslerini, sınavlarını ve de ödevlerini olduğundan daha çetin görevler diye algılamaya başlar. Derslerini ve ödevlerini başaramayacağını sıklıkla ve ısrarla dile getirir.

Ailelerin çocuğun bu kaygı bozukluğuna sürüklenerek, bütün öğrencilik girişimlerini, yerine getirilemez görevler olarak görme sürecinin doğru ve yerinde atılacak olan psikolojik destek ve eğitim desteği nitelikli adımlarla ortadan kalkacağını bilmemeleri ve panik olmamaları gerekmektedir.

Öğrencilerin yaşadığı okul korkularının (fobi) gelecekte yaşama dair her şeyden korkuya dönüşebileceği unutulmamalıdır. Özellikle, çocuklar önceleri hastalık ya da başka bir bahane ile anne ve babasının bilgisi ışığında okula gitmezler. Okul saati geçince de ne hastalık ne de herhangi bir sorun kalır. Bu aslında akut okul fobisinin başlangıcıdır ve çocuk okula gitmediği ve evde kaldığı zamanlarda, ödevlerini dahi yapar, mutludur neşelidir.

Akut okul fobisi (korkusu) ilköğretimden lise yıllarına kadar uzanabilmektedir. Maalesef ki akut fobinin ileriki yıllarda kronik okul fobisine dönüşme olasılığı çok yüksektir. Tabi ki, aileler önlemini almazsa. Kronik okul fobisinde (korkusunda) öğrenci sadece okula değil birçok yaşam koşullarına uyum zorluğu yaşamaya başlar. Kronik okul fobisi yaşaya öğrenciler, daha önce severek yaptıkları her şeyden uzaklaşmaya ve kendi içlerine kapanmaya başlarlar.

Kronik okul fobisi yaşayan çocuklar evin içinde sıkıntılı bir şekilde vakit geçirirler.

Okul korkusu (fobisi) özellikle aşırı korumacı annelerin çocuklarında görülmektedir.

Bu anneler sürekli olarak çocuklarını memnun edip, onların sevgisini kazanmak için mücadele verirler. Çocuklarını gözlerinin önünden ayırmazlar.

Bu anneler çoğunlukla çocuklarını anaokuluna göndermekten kaçındığı gibi, arkadaşları ile oyun oynamasına da izin vermek istemezler.

Bu şekilde aileye aşırı düzeyde bağımlı ve adeta yapışık olarak yaşamını sürdürmeye çalışan bir birey ortaya çıkar. Korumacı ailesi tarafından tüm ihtiyaçları sürekli olarak karşılandığı için çocuk çok talepte bulunan ve elde edemeyince de hileye başvuran bir karakter özelliğine bürünür. Anne ve babanın gerekli disiplini sağlayamaması egemenliğin, çocuğa geçmesini sağlar. Çocuk ailenin bütün işlerine karışır. Kendini tek karar verici olarak ilan eder.

Bakın! Nereden nereye geldi basit bir okul korkusu.

Aileler lütfen dikkat ediniz, lütfen danışınız.”

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KILAVUZ BİR KİTAP: ŞEHRİN IŞIKLARI KILAVUZ BİR KİTAP: ŞEHRİN IŞIKLARI

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...

Milletin Vekili Böyle Olmalı Milletin Vekili Böyle Olmalı

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...

TEOG Sonuçları Açıklandı TEOG Sonuçları Açıklandı

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...

HADİ ORDAN! HADİ ORDAN!

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sedef İle Mehmet Mutluluklarını Taçlandırdılar Sedef İle Mehmet Mutluluk...

Fahriye ve Mehmet Özdemir’in hanımefendi kızları Sedef ile H...

Ülkü Ocakları’ndan Çevik Kuvvet Şube Müdürü Tahsin Tunç’a Teşekkür Ülkü Ocakları’ndan ...

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğünün göz bebeği Çevik kuvvet ş...

İtfaiyenin müdahalesi faciayı önledi İtfaiyenin müdahalesi fac...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin büyük bir i...

Kahramanmaraş’ta Öğretmen Darp Edildi Kahramanmaraş’ta Öğretmen...

Kahramanmaraş Göksun İlçesinde bir grup alkollü genç tarafın...

Suriyeli öğrenciler için İletişim Kampanyası Suriyeli öğrenciler için ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde UNİC...

Ayşe ve Sedat Mutluluğa “Evet” Dediler Ayşe ve Sedat Mutluluğa &...

Öğretmen Ayşegül Gümbür ile Öğretmen Sedat Akar ömür boyu mu...

Şube Müdürü Hasan Ataş’a Hayırlı Olsun Ziyareti Şube Müdürü Hasan Ataş’a ...

Kahramanmaraş’ın metropol İlçesi Onikişubat İlçe Millî Eğiti...

Dulkadiroğlu’nun Tarihi Sokakları Yeniden Canlanıyor Dulkadiroğlu’nun Ta...

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin tarihi sokak iyileştirme p...

Büyükşehir’den Uluslararası Aşıklar Bayramı Büyükşehir’den Uluslarara...

Teknik belediyeciliğin yanı sıra kültürel faaliyetlere de ön...

Rooibos çayı kapıda ödeme! Rooibos çayı kapıda ödeme...

Rooibos çayı, sağlıklı bireylerin günlük olarak tüketmesi ge...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ