Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Öğrencinin Korkuları

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencilerimde de okul korkusunun artmaya başladığını his eder gibiyim. Bu konuda neler yapabilirim, ne gibi önlemler alabilirim diye düşünürken Sayın Süleyman Beledioğlu’nun (bonus hocanın) bir makalesini okuduğum aklıma geldi. Sayın Beledioğlu’nun internet adresine ulaşarak köşe yazıları bölümünden aradığım […]

Öğrencinin Korkuları

24 Şubat 2016 - 7:33A+A-


TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencilerimde de okul korkusunun artmaya başladığını his eder gibiyim. Bu konuda neler yapabilirim, ne gibi önlemler alabilirim diye düşünürken Sayın Süleyman Beledioğlu’nun (bonus hocanın) bir makalesini okuduğum aklıma geldi. Sayın Beledioğlu’nun internet adresine ulaşarak köşe yazıları bölümünden aradığım yazıya kolayca ulaştım. Yazıyı bir solukta okudum ve yararlı olacağına inandığım için sizlerle paylaşmak istedim.

Öğrencinin Korkuları

“Korku insanın dikkatini kendi üzerine yönelten en güçlü duygudur. Korkup kendi üzerimize yönelttiğimiz duygularımız, çoğunlukla olumsuz ve yıkıcı nitelikteki duygulardır. Korku öyle bir şey ki, korku ve mutluluğu aynı anda yaşayan kişi, mutluluktan daha çok korkuya odaklanır.

Öğrencilerin herhangi bir arkadaşını ‘geride bırakmak zorunda olduğu rakibi’ olarak görmeye başlamasıyla birlikte, bir süre sonra, onu daha nitelikli ve başarılı, kendisini ise yetersiz ve başarısız olarak algılayacaktır. Bu algı kendi benliği üzerinde adeta bir arkeolojik kazıya dönüşecek ve geçmişteki bütün yanlışlarını, eksikliklerini, zorda kaldığı anları ve başarısızlıklarını düşünmekten başka bir şey yapamayacak hale gelecektir.

Öğrencinin normal sınırlar içerisindeki öğrencilik korkularının bu tür bir ağırlaşmaya doğru gitmesini takiben, kaygı bozuklukları baş gösterecektir. Kaygı bozukluğu yaşayan çocuk, sürekli olarak derslerini, sınavlarını ve de ödevlerini olduğundan daha çetin görevler diye algılamaya başlar. Derslerini ve ödevlerini başaramayacağını sıklıkla ve ısrarla dile getirir.

Ailelerin çocuğun bu kaygı bozukluğuna sürüklenerek, bütün öğrencilik girişimlerini, yerine getirilemez görevler olarak görme sürecinin doğru ve yerinde atılacak olan psikolojik destek ve eğitim desteği nitelikli adımlarla ortadan kalkacağını bilmemeleri ve panik olmamaları gerekmektedir.

Öğrencilerin yaşadığı okul korkularının (fobi) gelecekte yaşama dair her şeyden korkuya dönüşebileceği unutulmamalıdır. Özellikle, çocuklar önceleri hastalık ya da başka bir bahane ile anne ve babasının bilgisi ışığında okula gitmezler. Okul saati geçince de ne hastalık ne de herhangi bir sorun kalır. Bu aslında akut okul fobisinin başlangıcıdır ve çocuk okula gitmediği ve evde kaldığı zamanlarda, ödevlerini dahi yapar, mutludur neşelidir.

Akut okul fobisi (korkusu) ilköğretimden lise yıllarına kadar uzanabilmektedir. Maalesef ki akut fobinin ileriki yıllarda kronik okul fobisine dönüşme olasılığı çok yüksektir. Tabi ki, aileler önlemini almazsa. Kronik okul fobisinde (korkusunda) öğrenci sadece okula değil birçok yaşam koşullarına uyum zorluğu yaşamaya başlar. Kronik okul fobisi yaşaya öğrenciler, daha önce severek yaptıkları her şeyden uzaklaşmaya ve kendi içlerine kapanmaya başlarlar.

Kronik okul fobisi yaşayan çocuklar evin içinde sıkıntılı bir şekilde vakit geçirirler.

Okul korkusu (fobisi) özellikle aşırı korumacı annelerin çocuklarında görülmektedir.

Bu anneler sürekli olarak çocuklarını memnun edip, onların sevgisini kazanmak için mücadele verirler. Çocuklarını gözlerinin önünden ayırmazlar.

Bu anneler çoğunlukla çocuklarını anaokuluna göndermekten kaçındığı gibi, arkadaşları ile oyun oynamasına da izin vermek istemezler.

Bu şekilde aileye aşırı düzeyde bağımlı ve adeta yapışık olarak yaşamını sürdürmeye çalışan bir birey ortaya çıkar. Korumacı ailesi tarafından tüm ihtiyaçları sürekli olarak karşılandığı için çocuk çok talepte bulunan ve elde edemeyince de hileye başvuran bir karakter özelliğine bürünür. Anne ve babanın gerekli disiplini sağlayamaması egemenliğin, çocuğa geçmesini sağlar. Çocuk ailenin bütün işlerine karışır. Kendini tek karar verici olarak ilan eder.

Bakın! Nereden nereye geldi basit bir okul korkusu.

Aileler lütfen dikkat ediniz, lütfen danışınız.”

 

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Devlet Bey; ‘Yenikapı Ruhu Yaşasın’ Diyor. Devlet Bey; ‘Yenikapı Ruhu Yaşasın’ Diyo...

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...

İRAN OLAYLARI! İRAN OLAYLARI!

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...

Önyargılarımız Önyargılarımız

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...

Daire müdürleri siyasetin neresinde, duracağı yeri bilecekler mi? Daire müdürleri siyasetin neresinde, dur...

TEOG ve YGS Sınavlarına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte bu sınavlara hazırlanan tüm öğrencilerde olduğu gibi benim bazı öğrencileri...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Öğrencilerine Karne Hediyesi : “Sinema Günleri” Öğrencilerine Karne Hediy...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi Ökkaş Gümüşer Ortaokulu Oku...

Millî Eğitim Müdürü Akkurt Kürtül Ortaokulunu Ziyaret Etti Millî Eğitim Müdürü Akkur...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt başl...

İl Millî Eğitim Müdürü Akkurt’tan, Harun Kurt’a ziyaret İl Millî Eğitim Müdürü Ak...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dul...

KSÜ, Somali’de Susuzlara Su Kuyusu Açtı KSÜ, Somali’de Susu...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), açlık ve son yı...

Evde Eğitim Gören Öğrenci Ziyaret Edildi Evde Eğitim Gören Öğrenci...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Ökkaş Gümüşer Ortaokulu idar...

Menekşe Anaokulundan İyilik Yap, Empati Kur, İyilik Bul Etkinliği Menekşe Anaokulundan İyil...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Anaokulu 17 Ocak 2018 Çarşa...

Kısık Yolunda Genişletme Çalışmaları Kısık Yolunda Genişletme ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yol yapım ve onarım çalı...

Gençlerden Doğa Yürüyüşü Gençlerden Doğa Yürüyüşü...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu hafta sonu gençleri d...

Okul Müdürlerinden Fatmalı Yeşilkent İlkokulunda Değerlendirme Toplantısı Okul Müdürlerinden Fatmal...

Onikişubat İlçesinde aynı bölgede görev yapan okul müdürleri...

Zabun’dan KMBGC’ye Anlamlı Ziyaret Zabun’dan KMBGC’ye Anlaml...

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ