Maraşta Haber
Maraşta Haber

‘Ben yaptım oldu’ Olmamalı.

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapatma kararı aldı. Yetkililer bu kararıyla ‘dershaneciliği’ tümden yok edeceklerini düşünüyorlar. Oysa her zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor. Yasaklamayla problem çözülmüyor. Yapılan açıklamalardan; Kurslara olan ihtiyacın ortadan kalkmayacağı, bu kurslara yine ihtiyaç olacağı ancak bu bursların yalnızca devlet eliyle, okullarda ve Halk Eğitim Merkezlerinde yürütüleceği anlaşılıyor. Bize […]

‘Ben yaptım oldu’ Olmamalı.

20 Şubat 2019 - 7:56A+A-

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapatma kararı aldı. Yetkililer bu kararıyla ‘dershaneciliği’ tümden yok edeceklerini düşünüyorlar. Oysa her zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor. Yasaklamayla problem çözülmüyor.

Yapılan açıklamalardan; Kurslara olan ihtiyacın ortadan kalkmayacağı, bu kurslara yine ihtiyaç olacağı ancak bu bursların yalnızca devlet eliyle, okullarda ve Halk Eğitim Merkezlerinde yürütüleceği anlaşılıyor.

Bize göre problem bu kursların nerde nasıl verileceği değildir. Problem üst okulların sınavlarına giren öğrencilerin bu sınavlara hazırlık yapma ihtiyacı duymamalarıdır.

Özel öğretim kurslarının kapatılmasıyla dershanecilik biter mi? İhtiyaç devam ederse tabiî ki bitmeyecektir. Yapılmak istenen daha önceki yıllarda birkaç kez denenmiş ve başarılamamıştır.

MEB tarafından yapılan açıklama; ‘kursa ihtiyaç duyan öğrenciler, MEB’in okullarda ve Halk Eğitim merkezlerinde açacağı ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarına devam edebilir’ şeklindedir. Demek ki kurslara ihtiyaç devam edecektir. 

Öğrenciler bir üst okullara yine sınavla alınacaklarsa bu sınavlara mutlaka daha iyi hazırlanmak isteyeceklerdir.  Bu isteklerini nasıl karşılayacaklarına onlar adına karar vermek, çocuğunu okulda açılan kursa gönder demek sorunları sizce çözecek midir? Bence hayır, kesinlikle çözmeyecektir.

Destekleme ve yetiştirme kursları 2017 yılından beri zaten okullar ve halk eğitim merkezlerinde yoğun bir şekilde verilmektedir. Bu kurslardan şuana kadar istenen verim elde edilememiştir. Üstelik okulların sınava hazırlık misyonuyla dershanelere dönüşmeye başladığı bu durumun eğitimin niteliğine zarar verdiği bile gözlenmektedir.

İşsizlik sorunu gittikçe büyümekte, insanları canından bezdirmektedir. Tok açın halinden maalesef anlamamaktadır. Her evde nerdeyse birkaç üniversite mezunu işsiz güçsüz otururken yeni işsizler kimin işine yarayacaktır.

Şu an Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı yaklaşık 2 bin 700 özel öğretim kursu bulunmaktadır. Kabaca bir tahminle bu kurslarda 100 bin civarında personelin çalıştığını söyleyebiliriz. Bu kursların kapatılması ile çok büyük bir istihdam sorununun ortaya çıkacağı neden görmezden gelinir.

 Kanunların emrettiği şekilde kurulan ve faaliyet sürdüren ve devlet tarafından denetlenen bu kurslar niçin merdiven altı kurslara dönüştürülmek istenir anlamış değilim.

‘Atıp tutma, çözümün ne, onu söyle’ diyen Sayın yetkililere önerilerimiz:

  • Üst okullara giriş sınavlarını kaldırın,
  • Okullar arasındaki farklılıkları giderin,
  • Çalışma hayatına ‘emeğin diplomadan daha değerli olduğu’ bir düzen getirin,
  • İşe alımlarda ‘liyakat ve adaletli’ davranın, göreceksiniz ki kurslar kendiliğinden kapanmış olacaktır. Yapılması gereken bu kursların kapatılmasını Temel Liselerde olduğu gibi bir takvime bağlamak, günü geldiğinde kapatmaktır.

 Ben her şeye rağmen umutluyum. Çünkü ‘Eğitim, çocuklarımıza bizim kendi dünya görüşlerimizi pompalayacağımız bir araç değildir. Eğitim bir gelecek tasarımı, içerisinde bizim çocuklarımız için bir atmosfer oluşturmakla ilgili bir husustur. Biz, onları şartlandıran, koşullandıran, propaganda yapan, neyin doğru neyin yanlış olduğunu baştan kesin kez söyleyen bir yetişkin grubuysak, oradan insanın yaradılışına hürmet çıkmaz’ diyen bir Milli Eğitim Bakanımız var…

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘Canım Sıkıldı’ Diyemem ‘Canım Sıkıldı’ Diyemem

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapatma kararı aldı. Yetkililer bu kararıyla ‘dershaneciliği’ tümden yok edecekl...

CANIM MEHMED’İM CANIM MEHMED’İM

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapatma kararı aldı. Yetkililer bu kararıyla ‘dershaneciliği’ tümden yok edecekl...

HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN! HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN!

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapatma kararı aldı. Yetkililer bu kararıyla ‘dershaneciliği’ tümden yok edecekl...

Annemize  Anne Gözüyle Bakmalıyız… Annemize Anne Gözüyle Bakmalıyız…

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapatma kararı aldı. Yetkililer bu kararıyla ‘dershaneciliği’ tümden yok edecekl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Başarıyı Okulla Yakala Projesi”nin 6. Sınavı Yapıldı “Başarıyı Okulla Ya...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Bü...

‘Canım Sıkıldı’ Diyemem ‘Canım Sıkıldı’ Diyemem...

Dün İstanbul’dan dostlar aradı; ‘Fatihçiğim iki aydan beri a...

Elbistan da MTAL Öğrencileri Füze Yaptı Elbistan da MTAL Öğrencil...

Elbistan Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin spor salonunda açı...

15 Temmuz Şehitler İHO’Canlı Yayınla Tanıtıldı 15 Temmuz Şehitler İHO’Ca...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi 15 Temmuz Şehitler İmam Hati...

Göksun MTAL de Geleneksel Sene Sonu Sergisi Göksun MTAL de Geleneksel...

Göksun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi her yıl geleneksel o...

Aycan “Aile yapımız çatırdıyor” Aycan “Aile yapımız çatır...

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Millet...

Papatyam İYİLİK Açtı Papatyam İYİLİK Açtı

              Elbistan PAPATYAM Anaokulu öğrencileri, İyilik...

“Elbistan Milli Mücadele Müzesi” Kuruluyor “Elbistan Milli Mücadele ...

Bir asır önce inşa edilen ve Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Mücad...

Hacı Osman Arıkan İHO’ 4006 Bilim Fuarı Açtı Hacı Osman Arıkan İHO’ 40...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu / Hacı Osman Arıkan İmam Hatip Or...

Selahaddin Uğur’un Annesi Dualarla Defnedildi Selahaddin Uğur’un ...

İl Millî Eğitim Müdürlüğünde ARGE ve Aday Öğretmenler Koordi...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ