Maraşta Haber
Maraşta Haber

Özel Öğretim, Bitmeyen Çile

Dile kolay, tam 30 yıl aktif olarak her kademesinde görev yaptığım, gençliğimi verdiğim, saçımı/sakalımı ağarttığım, çokça mutluluktan havalarda uçtuğum,  azda olsa üzüntüden gözyaşı döktüğüm ‘Özel Öğretim Kurumlarının’ içinde bulunduğu durumdan söz edeceğim. Bilirsiniz, ‘Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir’ diye bir atasözümüz var. Bizden olup da bu atasözünün ne anlama geldiğini bilmeyen yoktur ama her ihtimale […]

Özel Öğretim, Bitmeyen Çile

29 Eylül 2020 - 8:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Dile kolay, tam 30 yıl aktif olarak her kademesinde görev yaptığım, gençliğimi verdiğim, saçımı/sakalımı ağarttığım, çokça mutluluktan havalarda uçtuğum,  azda olsa üzüntüden gözyaşı döktüğüm ‘Özel Öğretim Kurumlarının’ içinde bulunduğu durumdan söz edeceğim.

Bilirsiniz, ‘Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir’ diye bir atasözümüz var. Bizden olup da bu atasözünün ne anlama geldiğini bilmeyen yoktur ama her ihtimale karşın tedbirli davranıp ilkin bu atasözünün anlamını vermeye çalışacağım.

Herhangi bir olayın gerçek durumunu anlayabilmek için uzaktan bakmak yerine, o olayı birebir yaşamak daha yararlıdır. Uzaktan izleyen insanlar verilen emeği, yaşanan zorlukları tam olarak kavrayamazlar. Her şeyi tozpembe olarak görürler. O olayları yaşayanlar yaşadıkları zorluklar yüzünden canlarından bezmiş bir durumdayken olayları uzaktan seyredenler imrenirler ve ‘keşke biz yaşasak’ derler.

İnanın bana, Özel Eğitim ve Özel Öğretim Kurumları tam bu durumda. Bu sebepten olsa gerek sektör her türlü çilesine rağmen büyümeye devam ediyor. Hala anlamayanlar için bir atasözü daha kullanabilirim. Bu sektörün tanımı için ‘Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık’ da denilebilir. Sektöre bulaşanlar tüm olumsuzluklara rağmen sektörden kopamıyır.

Gerek özel okul gerekse dershanelerde uzun yıllar çalıştım. Başında Özel olmasına rağmen asla özel olmayan kurumlar. Haksızlık olmasın, binayı yaptırırken özel, öğretmen maaşı ve SSK primleri öderken özel, birde vergileri özelken özel. Bunun dışında bu kurumlar asla Özel değil dersem sakın şaşırmayın. Çünkü Özel Öğretim Kurumu açan kişiler;

– Binanın standartlarını kendileri belirleyemezler. Bakanlığın belirlediği ‘standartlar yönergesine’ uymaları gerekir.

– Açtıkları Okullarda kendi belirledikleri eğitimi veremezler. Talim Terbiye Kurulunun belirlediği müfredatı uygulamak zorundadırlar.

– Açtıkları kurumun ücretini kendileri belirleyemezler. TUIK tarafından açıklanan TEFE/TÜFE rakamlarına göre ücret belirlemek zorundadırlar.

– Açtıkları Kurumda öğrencilerine takviye kursu yapamazlar. Ancak resmi kurumlarda yapılmasına izin verilen takviye kurslarını yapabilirler.

–  Açtıkları Okullarda istedikleri kaynak kitapları okutamazlar. Sadece Bakanlığın ücretsiz olarak dağıttığı ders kitaplarını okutabilirler.

– Açtıkları Okullarda çalışma takvimlerini kendileri belirleyemezler. Bakanlığın belirlediği çalışma takvimine uymak zorundadırlar.

– Açtıkları Kurumlardaki öğrencileri kuruma ait araçlarla taşıyamazlar. İçişleri Bakanlığının veya Belediyelerin çalışma ruhsatı verdiği Servis Araçlarına taşıtmak zorundadırlar.

– Açmış oldukları Kurumlarda Sağlık Bakanlığı ve uhdesinde oluşturulan Bilim Kurulunun belirlediği tüm tedbirleri Okul Yöneticileri ve Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri el birliği ile Kurumlarında uygulamalarına rağmen ‘Yüz Yüze Eğitimi’ başlatamazlar.

-Açmış oldukları Kurumlarda kayıtlı öğrencilerin % 3’ünü ücretsiz okutmak zorundadırlar. ‘Eyvallah okutalım ama bu maddeyi ekonomik koşuları uygun olan, kar eden kurumlar uygulasın. Öğretmeninin maaşını ödeyemeyen kurumdan ücretsiz öğrenci okutmasını istemek caiz değil’ deseler bile dinletemezler. Bu kurumların aslında hiçte Özel Kurumlar olmadıklarını gösteren bu ve buna benzer yüzlerce örnek verilebilirim. Ancak maksat hasıl oldu sanırım.

Tüm bu olumsuzlukların üstüne birde Pandemi sürecinin getirdiği yük bardağı gerçekten taşırmış durumda. Tüm dünya devletlerinde okullar açıkken, Bizim Kültürümüzde ‘Sözün Göze Verileceğinden’ haberi olmayan yetkililer; ‘Risk varsa biz yokuz’ diyerek okulların açılmasını sürekli erteliyorlar. Okullarını bir türlü açamayan sözde özel öğretim kurumları ise sürekli öğrenci kaybediyorlar.

Yaşanan olumsuzluklar yetmezmiş gibi Sayın Bakan; ‘Bazı özel okulların bütün sınıflardaki öğrencileri okula çağırmasına ilişkin duyumlar alıyoruz. Bununla ilgili bütün takipler yapılıyor. Derhal soruşturma açılması, konularla ilgili müeyyidelerin, yaptırımların, cezaların hayata geçirilmesi söz konusu’ diyor ve 81 İlin valiliklerine ‘özel okulların denetime alınması’ emrini veriliyor. Her türlü olumsuz koşullara rağmen okullarını yüz yüze eğitime açmaya çalışan şerefli, namuslu Özel Öğretim Kurumu Sahipleri haksız yere yine cezalandırılıyor. Adamların çilesi aynen devam ediyor. Yazık, gerçekten yazık…

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Karakoç. Her üçü de, nur içinde yatsınlar Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Karakoç. ...

Her Şey Güzel Olacak Her Şey Güzel Olacak

Kahramanmaraş’ın sevilen, genç siyasetçilerinden AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici bir basın bildirisi yayınlay...

Türk şiirinin beyaz kartalı Bahaettin Karakoç Türk şiirinin beyaz kartalı Bahaettin Ka...

Bahaettin Karakoç, anadan doğma şairdir. Sonradan olmuş bir şair değildir. Kendi ifadesiyle “Kâlübelâdan beri muhacirim ben / Her nerey...

Özel Öğretim Kursları (Dershaneler) Özel Öğretim Kursları (Dershaneler)

Özel Öğretim Kurumları ‘Covid19 ve yasal mevzuat uygulamaları sebebiyle tarihlerinin en belirsiz ve en zor dönemini yaşadıkları’ kesin....


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş BİLSEM’de Yeni Başarı Kahramanmaraş BİLSEM̵...

Son dönemde büyük başarılar yakalayan Dulkadiroğlu – K...

Ortaokular Müdürler Kurulu Toplantısı Bahçede yapıldı Ortaokular Müdürler Kurul...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünde göre...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 8 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 193.G...

Son Leyleklerin Son Dansı Son Leyleklerin Son Dansı...

Mart ayında Afrika’dan ülkemize gelen leylekler aynı z...

Zeki Ulutaş Son Yoculuğuna Dualarla Uğurlandı Zeki Ulutaş Son Yoculuğun...

Eğitim Camiasının yakından tanıdığı, yıllarca Kahramanmaraş ...

Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu Kahramanmaraş’ta PKK/KCK ...

Kahramanmaraş’ta jandarma ekipleri tarafından silahlı terör ...

ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Ka...

Onikişubat MEM ve Doğa Kolejinden Farklı Bir Şiir Yarışması Onikişubat MEM ve Doğa Ko...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğa...

Onikişubat İlçe MEM’den Müdürler Kurulu Toplantısı Onikişubat İlçe MEM’...

Kahramanmaraş Onikişubat İLçe Millî Eğitim Müdürlüğünde göre...

Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinde...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ