Maraşta Haber
Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Adayı Habibe Öcal
Maraşta Haber

YENİ NESİL YAZAR KASA POS NEDİR ?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa pos’ sistemine geçilmesi ile ilgili bir karar almıştır. Alınan bu karar; Gelir İdaresi Başkanlığı Katma Değer Vergisi Mükellefleri’nin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ (Seri No: 69) ile 21 Mart 2012 tarihinde, […]

YENİ NESİL YAZAR KASA POS NEDİR ?
Bu yazı advertorialdir.

11 Eylül 2016 - 2:32A+A-

Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Adayı Habibe Öcal

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa pos’ sistemine geçilmesi ile ilgili bir karar almıştır.

Alınan bu karar; Gelir İdaresi Başkanlığı Katma Değer Vergisi Mükellefleri’nin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ (Seri No: 69) ile 21 Mart 2012 tarihinde, Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Bu tebliğ, aslında eski tip yazarkasaların hurdaya ayrılmasını zorunlu hale getirerek internet bağlantılı yeni nesil ‘Ödeme Kaydedici Cihazlar’ın (ÖKC) devreye alınmasını sağlamaktaydı. Böylelikle yazar kasa ve kredi kartı POS cihazı özellikleri aynı cihazda toplanacaktı. Kararın asıl amacı; vergi kaçaklarını önlemek, adil olarak kayıtların tutulmasını, fiş ve fatura bilgilerinin GİB’e iletilmesiyle kontrollerin elektronik ortamda ve kısa sürede yapılmasını sağlamaktı. YENİ NESİL EFT YAZARKASA, işte bu böyle doğmuş oldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın isteği olan akıllı yeni nesil yazarkasalar, ÖKC  ile banka POS cihazları birleşerek tek bir ürün olacak, dolayısıyla; her bir satış karşılığında ödeme tipi ne olursa olsun (kredi kartı, nakit) hem slip fişi hem de mali fiş üretecekti.

Ancak böylesine bütünleşik çalışacak bir cihaz, henüz piyasada yoktu. Yazarkasa firmaları ve bankaların kısa bir sürede gerekli ArGe çalışmalarını yapması, mevcut yazarkasalardan daha fazla teknik özelliğe ve yüksek güvenirliğe sahip, yeni bir cihaz üretmesi gerekiyordu.

Yapılan çalışmalarla hedeflenen; akıllı yeni nesil yazarkasaların,  çoklu banka POS yazılımı ile entegre olması, IP tabanlı iletişim yapısı sayesinde de sürekli olarak Maliye Bakanlığı ve bankalar arasındaki veri alışverişi sağlayabilmesiydi. Bu sistemle birlikte her cihaz, tek bir elektronik yapı altında toplanacak, senkronize  ve  mali denetim adı altında sorunsuz olarak çalışarak iş yerlerine zaman ve maliyet kazandıracaktı. Üstelik, ‘taşınabilirlik’ özelliği sayesinde, iş yeri dışında da kullanımı da mümkün olacaktı.

Yazarkasa firmaları ile bankalar yoğun bir ArGe süreci sonunda; ‘yazarkasa firması, banka ve Gelir İdaresi Bakanlığı’ ile eş zamanlı çalışacak YENİ NESİL YAZAR KASA ürünlerini sektöre sundular. Bu arada bilinen  yazarkasa markalarına ek olarak yeni markalar da sektöre girdi.

Gelir İdaresi Bakanlığı, mükelleflere, akıllı yeni nesil yazarkasalara geçiş için son tarihi 1 Ocak 2016 olarak belirledi ve sektör ayırımı olmaksızın bu tarih itibariyle yeni nesil yazarkasa pos kullanımını zorunlu hale getirdi.  Ayrıca, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, malî hafızaları dolan ödeme kaydedici cihazlara, yeni malî hafıza takılmama, yeni nesil cihaz alınma ve kullanma mecbur kılındı. Dolayısıyla ‘eski tip’ yazarkasası olanlar da yazarkasalarını hurdaya ayırmaya başlayacaklardı.

Yeni Nesil yazarkasa kısaca şu özellikleri içermektedir;

  • Mobil banka POS’ları ile eski tip yazarkasalar kaldırıldı, söz konusu cihazlara ait fonksiyonlar, tek bir cihazda toplandı.
  • Bu yeni cihazlara, internet üzerinden çalışabilme özelliği eklendi.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın istediği an, yeni nesil ödeme kaydedici cihazların içeriğine ulaşarak, istediği formatta mali rapor alabileceği bir sistem haline getirildi.
  • Yeni nesil yazarkasaların mali hafızalarındaki bilgilerin hiçbir şekilde silinememesi ve değiştirilememesi kuralı getirildi; dışarıdan gelebilecek her türlü müdahaleye karşı koruma sağlayan bir sistem oluşturuldu.
  • Mükellefler, çalıştıkları bankalara ait mobil POS terminallerinden birer adet işletmesinde bulundurmak yerine, yeni nesil yazarkasa ile birlikte bu yazılımların tek bir cihaz üzerinde çalışmasını sağlayacaktır.

ARKHE YAZILIM HAKKINDA

Arkhe Yazılım Teknolojileri, Konuk Ağırlama Sektörüne yönelik çözümler sunmak üzere 2005 yılında kurulmuştur. Geliştirmekte olduğu uzman sistemler sayesinde, farklı özelliklerde ve boyutlardaki birçok konuk ağırlama işletmesi tarafından tercih edilmektedir. Arkhe ekibi, sahip olduğu sektörel deneyimle, ürettiği özgün çözümleri, Arkhe’den DENGE markasıyla pazara sunmaktadır.

Restoranlar, oteller, gece kulüpleri, pastaneler, zincir işletmeler ve benzeri konuk ağırlama işletmeleri Arkhe çözümleriyle yönetilmektedir. Arkhe Yazılım Teknolojileri üretim yönetimi ve denetimi konusundaki tecrübelerini kullanarak, fabrikasyon üretim yapan gıda işletmelerine yönelik projeler de sunmaktadır. Bu kapsamda piyasada Adisyon Otomasyon Programı veya Restoran Otomasyon Sistemi olarak bilinen, Yazar Kasa Pos entegrasyonlu DENGE markalı restoran, lokanta ve toplu yemek üreten şirketlere özel yazılım çözümleri üretmektedir.

Bugün, “sektörel uzmanlık” ve “yeni teknoloji” bakış açısıyla bir yazılım firması olma özelliğini hiç kaybetmeyen Arkhe; geniş, tam donanımlı ve sürekli büyüyen yazılım ve destek ekibiyle müşterilerine en iyi çözümü üretmek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Etiketler : | Bu yazı advertorialdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Etüt Merkezleri ile Doğru YKS Hazırlığı Etüt Merkezleri ile Doğru YKS Hazırlığı...

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa...

En Sağlıklı Zemin Kaplamaları En Sağlıklı Zemin Kaplamaları

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa...

Çocukların Geleceğini Etkileyecek Kararlarda Profesyonel Destek Çocukların Geleceğini Etkileyecek Kararl...

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa...

Derin Dondurucular Gündelik Yaşamımızın Vazgeçilmezleri Derin Dondurucular Gündelik Yaşamımızın ...

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Zeytin Ağaçlarını Yakıp Kaçtılar Zeytin Ağaçlarını Yakıp K...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mimar Sinan Mahallesi Hz. Ha...

Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı Rehberlik Hizmetleri İl D...

Rehberlik hizmetleri yıl sonu il danışma komisyonu toplantıs...

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurullar Toplantısı Yapıldı. İlçe Millî Eğitim Müdürle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü 12 Şubat Toplantı sa...

İYİ Parti Kahramanmaraş’ta da Birinci Parti Olacak İYİ Parti Kahramanmaraş’t...

Cumhurbaşkanı Adayı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i...

Rehberlik çalıştayları 2. Dönem sonu değerlendirme toplantısı yapıldı Rehberlik çalıştayları 2....

2017-2018 Eğitim – Öğretim yılı 2. dönem sonu çalıştay...

“Elbistan ve Maraş’ta Coştuk” “Elbistan ve Maraş’ta Coş...

Ramazan Bayramı Programı ve seçim çalışmaları için memleketi...

“Uyuyan Dev Uyandı” “Uyuyan Dev Uyandı”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal...

İYİ Partili Özdarendeli Bayramda da Boş Durmadı İYİ Partili Özdarendeli B...

Seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren İYİ Parti Kahramanmar...

MEM’de Bayramlaşma Töreni yapıldı MEM’de Bayramlaşma Töreni...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl ...

Büyükşehir sel baskınının yaralarını saracak Büyükşehir sel baskınının...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi dün kenti etkisi altına ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ