Maraşta Haber
Maraşta Haber

YENİ NESİL YAZAR KASA POS NEDİR ?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa pos’ sistemine geçilmesi ile ilgili bir karar almıştır. Alınan bu karar; Gelir İdaresi Başkanlığı Katma Değer Vergisi Mükellefleri’nin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ (Seri No: 69) ile 21 Mart 2012 tarihinde, […]

YENİ NESİL YAZAR KASA POS NEDİR ?
Bu yazı advertorialdir.

11 Eylül 2016 - 2:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi kapsamında, ‘yeni nesil yazar kasa pos’ sistemine geçilmesi ile ilgili bir karar almıştır.

Alınan bu karar; Gelir İdaresi Başkanlığı Katma Değer Vergisi Mükellefleri’nin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ (Seri No: 69) ile 21 Mart 2012 tarihinde, Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Bu tebliğ, aslında eski tip yazarkasaların hurdaya ayrılmasını zorunlu hale getirerek internet bağlantılı yeni nesil ‘Ödeme Kaydedici Cihazlar’ın (ÖKC) devreye alınmasını sağlamaktaydı. Böylelikle yazar kasa ve kredi kartı POS cihazı özellikleri aynı cihazda toplanacaktı. Kararın asıl amacı; vergi kaçaklarını önlemek, adil olarak kayıtların tutulmasını, fiş ve fatura bilgilerinin GİB’e iletilmesiyle kontrollerin elektronik ortamda ve kısa sürede yapılmasını sağlamaktı. YENİ NESİL EFT YAZARKASA, işte bu böyle doğmuş oldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın isteği olan akıllı yeni nesil yazarkasalar, ÖKC  ile banka POS cihazları birleşerek tek bir ürün olacak, dolayısıyla; her bir satış karşılığında ödeme tipi ne olursa olsun (kredi kartı, nakit) hem slip fişi hem de mali fiş üretecekti.

Ancak böylesine bütünleşik çalışacak bir cihaz, henüz piyasada yoktu. Yazarkasa firmaları ve bankaların kısa bir sürede gerekli ArGe çalışmalarını yapması, mevcut yazarkasalardan daha fazla teknik özelliğe ve yüksek güvenirliğe sahip, yeni bir cihaz üretmesi gerekiyordu.

Yapılan çalışmalarla hedeflenen; akıllı yeni nesil yazarkasaların,  çoklu banka POS yazılımı ile entegre olması, IP tabanlı iletişim yapısı sayesinde de sürekli olarak Maliye Bakanlığı ve bankalar arasındaki veri alışverişi sağlayabilmesiydi. Bu sistemle birlikte her cihaz, tek bir elektronik yapı altında toplanacak, senkronize  ve  mali denetim adı altında sorunsuz olarak çalışarak iş yerlerine zaman ve maliyet kazandıracaktı. Üstelik, ‘taşınabilirlik’ özelliği sayesinde, iş yeri dışında da kullanımı da mümkün olacaktı.

Yazarkasa firmaları ile bankalar yoğun bir ArGe süreci sonunda; ‘yazarkasa firması, banka ve Gelir İdaresi Bakanlığı’ ile eş zamanlı çalışacak YENİ NESİL YAZAR KASA ürünlerini sektöre sundular. Bu arada bilinen  yazarkasa markalarına ek olarak yeni markalar da sektöre girdi.

Gelir İdaresi Bakanlığı, mükelleflere, akıllı yeni nesil yazarkasalara geçiş için son tarihi 1 Ocak 2016 olarak belirledi ve sektör ayırımı olmaksızın bu tarih itibariyle yeni nesil yazarkasa pos kullanımını zorunlu hale getirdi.  Ayrıca, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, malî hafızaları dolan ödeme kaydedici cihazlara, yeni malî hafıza takılmama, yeni nesil cihaz alınma ve kullanma mecbur kılındı. Dolayısıyla ‘eski tip’ yazarkasası olanlar da yazarkasalarını hurdaya ayırmaya başlayacaklardı.

Yeni Nesil yazarkasa kısaca şu özellikleri içermektedir;

  • Mobil banka POS’ları ile eski tip yazarkasalar kaldırıldı, söz konusu cihazlara ait fonksiyonlar, tek bir cihazda toplandı.
  • Bu yeni cihazlara, internet üzerinden çalışabilme özelliği eklendi.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın istediği an, yeni nesil ödeme kaydedici cihazların içeriğine ulaşarak, istediği formatta mali rapor alabileceği bir sistem haline getirildi.
  • Yeni nesil yazarkasaların mali hafızalarındaki bilgilerin hiçbir şekilde silinememesi ve değiştirilememesi kuralı getirildi; dışarıdan gelebilecek her türlü müdahaleye karşı koruma sağlayan bir sistem oluşturuldu.
  • Mükellefler, çalıştıkları bankalara ait mobil POS terminallerinden birer adet işletmesinde bulundurmak yerine, yeni nesil yazarkasa ile birlikte bu yazılımların tek bir cihaz üzerinde çalışmasını sağlayacaktır.

ARKHE YAZILIM HAKKINDA

Arkhe Yazılım Teknolojileri, Konuk Ağırlama Sektörüne yönelik çözümler sunmak üzere 2005 yılında kurulmuştur. Geliştirmekte olduğu uzman sistemler sayesinde, farklı özelliklerde ve boyutlardaki birçok konuk ağırlama işletmesi tarafından tercih edilmektedir. Arkhe ekibi, sahip olduğu sektörel deneyimle, ürettiği özgün çözümleri, Arkhe’den DENGE markasıyla pazara sunmaktadır.

Restoranlar, oteller, gece kulüpleri, pastaneler, zincir işletmeler ve benzeri konuk ağırlama işletmeleri Arkhe çözümleriyle yönetilmektedir. Arkhe Yazılım Teknolojileri üretim yönetimi ve denetimi konusundaki tecrübelerini kullanarak, fabrikasyon üretim yapan gıda işletmelerine yönelik projeler de sunmaktadır. Bu kapsamda piyasada Adisyon Otomasyon Programı veya Restoran Otomasyon Sistemi olarak bilinen, Yazar Kasa Pos entegrasyonlu DENGE markalı restoran, lokanta ve toplu yemek üreten şirketlere özel yazılım çözümleri üretmektedir.

Bugün, “sektörel uzmanlık” ve “yeni teknoloji” bakış açısıyla bir yazılım firması olma özelliğini hiç kaybetmeyen Arkhe; geniş, tam donanımlı ve sürekli büyüyen yazılım ve destek ekibiyle müşterilerine en iyi çözümü üretmek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : | Bu yazı advertorialdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cam Kavanoz Cam Kavanoz

Yiyecek saklamak için tercih ettiğiniz cam kaplar, hava almadığı sürece uzun süre dayanıklıdır ve özellikle konserve ve benzeri gıdalar...

Yuvalarından Koparılan 4 Aslan Tekrar Eve Döndü Yuvalarından Koparılan 4 Aslan Tekrar Ev...

Ukrayna’da bir sirkte sahneye çıkarılan ve performans için kullanılan dört aslan kurtarıldıktan sonra, Tukish Cargo uçağıyla Güney Afri...

Matcha Premium Japanese Satış Matcha Premium Japanese Satış

E-ticaret sektörü özellikle son yıllarda oldukça hız kazanmış ve hemen her gün binlerce sipariş alır duruma gelmiştir. Farklı ürünler i...

Maydonoz Kürü Nedir? Maydonoz Kürü Nedir?

Günümüzde zayıflamak, kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Sağlıksız zayıflama ilaçları ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

Akedaş İlkokulunda Öğretmenler Günü Kutlandı Akedaş İlkokulunda Öğretm...

Kahramanmaraş Onikişubat AKEDAŞ İlkokulunda 24 Kasım öğretme...

Gününüz Kutlu Olsun Canlar Gününüz Kutlu Olsun Canla...

 24 Kasım 2021 Çarşamba. Yani Öğretmenler Günü. Bende emekli...

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Yapıldı. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ...

Kahramanmaraş Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku 4006 TÜBİT...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ