Maraşta Haber
Maraşta Haber

OSGB Nasıl Kurulur? OSGB İzni Nasıl Alınır?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi yani OSGB’lerin açılabilmesi için bazı yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekir. Bu alana yatırım yapmak isteyen herkese OSGB firması açma yetkisi sunulmamaktadır. OSGB firması açabilmek için özel niteliklerle donatılmış çalışanların bulunması, resmi evrakların tamamlanması, işyeri olarak kullanılacak mekanın fiziksel şartlarının yönetmeliklere uygun olması gerekmektedir.   OSGB olarak faaliyet göstermek isteyen kişiler […]

OSGB Nasıl Kurulur? OSGB İzni Nasıl Alınır?
Bu yazı advertorialdir.

21 Ocak 2019 - 12:40A+A-

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi yani OSGB’lerin açılabilmesi için bazı yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekir. Bu alana yatırım yapmak isteyen herkese OSGB firması açma yetkisi sunulmamaktadır. OSGB firması açabilmek için özel niteliklerle donatılmış çalışanların bulunması, resmi evrakların tamamlanması, işyeri olarak kullanılacak mekanın fiziksel şartlarının yönetmeliklere uygun olması gerekmektedir.

 

OSGB olarak faaliyet göstermek isteyen kişiler gerekli şartları karşıladıkları takdirde bu şartları karşıladıklarını belgelediklerinde OSGB firmaları arasında yer alabilmektedir.

 

OSGB İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 

OSGB açmak içi gerekli şartlar; resmi evraklar, fiziki şartlar ve personel şartları olmak üzere üç temel başlıkta incelenebilir.

 

OSGB’lerin Karşılaması Gereken Fiziki Şartlar

 

OSGB  işyeri olarak kullanılacak işletmelerin binasının havalandırması yeterli olmalıdır. Pencereler ve kapılar risk barındırmamalı; olası yangınlar durumunda OSGB’lerin bulunduğu binalarda tedbirlerin alınmış olması gerekmektedir.

 

Binanın iskân kaydının olması ve tapuda yalnızca işyeri olarak geçmesi de yerine getirilmesi gereken şartlar arasında bulunmaktadır. OSGB binasında işyeri hekiminin odası için minimum 10m2’lik bir alanın olmasının yanı sıra acil müdahale için de minimum 15 m2 bir yer bulunmalıdır. İş güvenliği uzmanının odasının da yasal olarak 10 m2’nin altında olmaması sağlanmalıdır. Tüm bu şartların yerine getirilmesi OSGB binası seçim kriterinin yerine getirilmesi için yetmez; bekleme salonu, tuvalet, lavabo ve arşiv odasının da OSGB işletmesinde bulunma şartı karşılanmalıdır.

OSGB Açmak İçin Karşılanması Gereken Diğer Şartlar

 

OSGB açmak için fiziki şartların yanı sıra personel ve resmi evrak tedarikinin de karşılanması gerekir. Tam zamanlı iş sözleşmesi yapılan işyeri hekimi, C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personellerinin evrakları da sunulmalıdır.

 

Bu belgelerle birlikte personellerin uzmanlık belgeleri, faaliyet binasının ölçüleri, ölçekli planlar ve ticaret sicil gazetesinin ilgili kısmı da resmi makamlara ibraz edilmelidir.

 

OSGB Firmalarının Sorumlulukları Nelerdir?

 

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunuile işverenlere getirilen yükümlülüklerin hafifletilmesi; iş sağlığının arttırılması ve iş kazalarının önlenmesi için OSGB’lere büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

İşyerlerinde sağlık koşullarının iyileştirilmesi, güvenlik risklerinin işverenle koordineli çalışılarak ortadan kaldırılması, çalışanların iş kazasına ve meslek hastalığına yakalanmasının önlenmesi adına eğitim verilmesi, işyerlerinde oluşması muhtemel kaza ve yangın gibi durumlarda uygulanması için iş planının hazırlanması OSGB’lerin en büyük sorumlulukları arasında yer alır.

Detaylı bilgi için: Güneşli OSGB

Etiketler : | Bu yazı advertorialdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yuvalarından Koparılan 4 Aslan Tekrar Eve Döndü Yuvalarından Koparılan 4 Aslan Tekrar Ev...

Ukrayna’da bir sirkte sahneye çıkarılan ve performans için kullanılan dört aslan kurtarıldıktan sonra, Tukish Cargo uçağıyla Güney Afri...

Matcha Premium Japanese Satış Matcha Premium Japanese Satış

E-ticaret sektörü özellikle son yıllarda oldukça hız kazanmış ve hemen her gün binlerce sipariş alır duruma gelmiştir. Farklı ürünler i...

Maydonoz Kürü Nedir? Maydonoz Kürü Nedir?

Günümüzde zayıflamak, kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Sağlıksız zayıflama ilaçları ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Menekşe Ana Okulu’nun Aşure Günü Menekşe Ana Okulu’n...

Kahramanmaraş’ın  Onikişubat İlçesinde Okul öncesi oku...

Boynuna 30 santimlik Kazık Saplandı Boynuna 30 santimlik Kazı...

Boynuna 30 santimlik Kazık Saplanan Hasta KSÜ Tıp’ta Gerçekl...

İlköğretim Haftası Kapsamında Makam Ziyareti İlköğretim Haftası Kapsam...

Kahramanmaraş’ta 2019-2020 Eğitim-öğretim yılı İlköğre...

Esin – Ergün Bodur İlkokulu’nun açılışı yapıldı Esin – Ergün Bodur ...

Kahramanmaraş’ta hayırsever iş insanları Esin-Ergün Bodur ta...

BEYAZ TABAK ödülü MADO’nun BEYAZ TABAK ödülü MADO’nu...

Kahramanmaraş’tan tüm dünyaya ürün gönderen kentin dünyaca ü...

Bayanlar İçin Mükrime Hatun Kültürevi Hizmete Açıldı Bayanlar İçin Mükrime Hat...

Kahramanmaraş’ın Elbistan Belediyesi tarafından Pınarb...

BU İLÇEDE KORSAN TABELAYA AF YOK! BU İLÇEDE KORSAN TABELAYA...

Kahramanmaraş’ta Elbistan Belediyesi, kentte görsel ve...

Kahramanmaraş’ta Liselerde İlk Ders KSÜ’den Kahramanmaraş’ta Li...

Kahramanmaraş’ta, Lise öğrencilerinin vizyonlarını gel...

Eğitimci Huzeyfe Tahiroğlu Babasını Kaybetti Eğitimci Huzeyfe Tahiroğl...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ Kazımkarabekir Mesleki ve Te...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ