Maraşta Haber
Maraşta Haber

Altın fiyatı yükselecek mi ? Düşecek mi ? İşte Altın Piyasası !

Altın fiyatları ‘nın düşmesinden dolayı altın talepleri karşılamalarda sıkıntı yaşanıyor. Altın fiyatındaki sert düşüş yatırımcılarını kara kara düşündürüyor. İşin uzmanlarına göre düşüş devam edebilir. Altında sert satışlar devam ediyor. Günü yüzde 9’a yakın eksi  kapayan parite de 1325 seviyeleri ilk destek olarak karşımıza çıkıyor.  Bu seviyenin aşağı kırılması durumunda sırasıyla 1300 ve 1280 destek  konumunda olacaktır. Yukarı yönlü olası tepki hareketlerinde ise 1350  ve 1365 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.   Altın fiyatları yüzde 9,2 […]

Altın fiyatı yükselecek mi ? Düşecek mi ? İşte Altın Piyasası !

17 Nisan 2013 - 19:10A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Altın fiyatları ‘nın düşmesinden dolayı altın talepleri karşılamalarda sıkıntı yaşanıyor. Altın fiyatındaki sert düşüş yatırımcılarını kara kara düşündürüyor. İşin uzmanlarına göre düşüş devam edebilir.

Altında sert satışlar devam ediyor. Günü yüzde 9’a yakın eksi  kapayan parite de 1325 seviyeleri ilk destek olarak karşımıza çıkıyor.  Bu seviyenin aşağı kırılması durumunda sırasıyla 1300 ve 1280 destek  konumunda olacaktır. Yukarı yönlü olası tepki hareketlerinde ise 1350  ve 1365 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

Maraşta Haber Kazançlı Günler Diler

 

Altın fiyatları yüzde 9,2 değer kaybederek son iki yılın en düşük düzeyine indi. Uzmanlara göre, düşüşe, ABD Merkez Bankası’nın uyguladığı parasal gevşeme modelini durdurup para politikasını sıkılaştıracağı beklentileri neden oluyor. Altın fiyatları yüzde 9,2 değer kaybederek son iki yılın en düşük düzeyine indi ve ons başına 1.395 dolardan işlem görmeye başladı.

Uzmanlar altın fiyatlarındaki düşüşe, Amerikan Merkez Bankası’nın uyguladığı parasal gevşeme modelini durdurup para politikasını sıkılaştıracağı beklentisinin neden olduğunu kaydediyor.

Bu da ABD’de enflasyon oranının düşeceği ve yatırımcıların altını elde tutma gerekçelerinin azalacağı tahmini yapılıyor.

Kıbrıs’ın geçen hafta altın rezervlerinden çoğunu satacağını açıklaması da, altın fiyatlarının düşüşünde etkili oldu.

Kimi gözlemciler İtalya ve İspanya gibi ekonomisi zayıf Euro bölgesi ülkelerinin de Kıbrıs’ı izleyerek altın stoklarını satarak arz fazlasını artırmasından kaygı duyuyor.

Ham petrol fiyatları da son dört ayın an düşük düzeyinde seyrediyor. Brent ham petrolü 2,29 dolar değer kaybıyla varil başına 100,75 dolardan işlem görüyor.

ABD’nin Dow Jones endeksi de % 1,8’lik bir azalmayla Kasım’dan bu yanaki en büyük düşüşünü kaydetti. Uzmanlar, Boston Maratonu’ndaki saldırının hisse senetlerindeki düşüşe yansıdığını kaydediyor.

Bakır ve alüminyum madenlerinin fiyatlarında da değer kaybı oldu; bakır son bir buçuk yılın, alüminyum da 3,5 yılın en düşük düzeyine indi.

Altın son yıllarda önemli bir yatırım aracı haline gelmiş, bir dönemde 1.800 dolardan işlem görerek rekor kırmıştı.

Altına bir başka darbe, dünyanın en büyük altın alıcısı olan Hindistan’dan geldi. Hindistan hükümetinin altına % 50 ithalat vergisi koyması, bu yılın ilk üç ayında ülkenin aldığı altın miktarında yüzde 24’lük azalma kaydedildi.

Bombay Değerli Madenler Derneği başkanı Mohit Kamboj, altın fiyatlarının daha da düşeceğini, giderek daha fazla ülkenin stoklarını azaltacağını ve altının geleceğinin zayıf olduğunu bildirdi.

Altın fiyatlarının uluslararası piyasalarda sert düşüşünün ardından iç piyasada oluşan yoğun talep çeyrek ve cumhuriyet altınında ‘yok satma’ dönemini başlattı.

Sektör temsilcileri yoğun talep nedeniyle çeyrek ve cumhuriyet altınında işçilik maliyetlerinin çok arttığı ve fiyatların şiştiği bu dönemde tasarruf etmek isteyen yatırımcıların, makinede üretilen 22 ayar bilezik ile gram altını tercih etmesi tavsiyesinde bulundu.

Hürriyet Gazetesi’nden Emek Kaplangil’in haberine göre; geçen hafta cuma gününden beri yüzde 13’e yakın değer kaybeden altına geleneksel olarak bu enstrümanı tercih eden Türk halkının gösterdiği yüksek talep adeta karaborsa etkisi yarattı.

Bu dönemde iç piyasada 90 liraya alınan gram altın 78 liraya çeyrek altın 145 liradan 127 liraya ve cumhuriyet altını da 570 liradan 506 liraya geriledi. Fiyatlardaki düşüş nedeniyle daha önce günde 10 kişi altın almaya gelirken bu sayı Kapalıçarşı esnafına göre 500’e kadar çıktı.

Fiyatların düşmesini fırsat olarak değerlendiren tasarruf sahiplerinin çeyrek ve cumhuriyet altınına olan talebiyse normal dönemlerde 3 lira olan külçeden çeyrek altını işleme maliyetini 12 ile 15 lira aralığına yükseltti. Cumhuriyet altınında ise 10 liradan 35 liraya bir işçilik maliyeti artışı yaşandı.

İşçilik ücretindeki bu artış altının maliyetine doğrudan yansıdığı için fiyatlarda suni bir şişkinlik oluştu. Kuyumcular darphanenin talebe yetişemediğini kendilerinin de yüksek maliyetli bu altını satmayı doğru bulmadıklarını belirtirken, altının yükselmesini bekleyen vatandaşların makinede basılan ve işçilik maliyeti olmayan 22 ayar bilezik ve gram altını tercih edebileceğini söyledi.

Sektör temsilcileri çeyrek ya cumhuriyet altını almak isteyenlerin ise talebin normalleştiği zamanı beklemelerini tavsiye etti.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
23 Nisan 2017 Pazar – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 23 Nisan 2017 Pazar – Dolar, Euro...

Bugün 23 Nisan 2017 Pazar günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa hiss...

14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları ...

Bugün 14 Mart 2016 Pazartesi günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa h...

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban ...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...

Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları ̵...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
2 Haziran 2020 Türkiye Koronavirüs Vaka, Ölüm, İyileşen ve Test Sayısı 2 Haziran 2020 Türkiye Ko...

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye g...

Çeker Giderim.. Çeker Giderim..

Pençe vurdun parçaladın döşümü, Dikiş tutmaz yaramı elleme d...

Bakan Ziya Selçuk Kahramanmaraş’da ki Öğretmenlerle Buluşuyor Bakan Ziya Selçuk Kahrama...

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Ziya Öğretmen ile Eğitim B...

‘LGS’ YE HAZIRLANANLAR İÇİN ‘LGS’ YE HAZIRLANANLAR İÇ...

Türkiye’de ilk KORONA vakası 11 Mart 2020 de görüldü. ...

1 Haziran koronavirüs tablosu 1 Haziran koronavirüs tab...

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,  01 Haziran 2020 tarihiyle...

İşsizlik İşsizlik

İşsiz üniversite mezunu sayımız hızla artarak 1 Milyonu aşmı...

PEYGAMBERSİZ DİN (*) PEYGAMBERSİZ DİN (*)

Diyalog’cunun dîni, ona inanan kişi Bu havayı solur mu, Muha...

Başkan Güngör: “Kahramanmaraş’ımız tarımın da başkentidir”   Başkan Güngör: “Kahramanm...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ...

Başkan Güngör: “Biber deyince akla Maraş Biberi gelir” Başkan Güngör: “Biber dey...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ...

Başkan Güngör: “Yerel Kalkınmaya destek olan projelerin arkasındayız” Başkan Güngör: “Yerel Kal...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ