Maraşta Haber
Maraşta Haber

Arınç: Amacımız Üzüm Yemek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine ilişkin, “İşin sonuna bakmak lazım. Amacımıza ulaşır da Türkiye’yi terör belasından kurtarmak mümkün olursa zannediyorum ‘bugün yapılanlar çok hayırlı bir işmiş’ diye hepimiz kabul edeceğiz” dedi. Arınç, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında çözüm sürecine yönelik açıklamalarda bulundu “Çözüm süreci” olarak tasvir edilen çalışmaların yeni başladığını hatırlatan Arınç, “Silahların […]

Arınç: Amacımız Üzüm Yemek

06 Mart 2013 - 8:01A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine ilişkin, “İşin sonuna bakmak lazım. Amacımıza ulaşır da Türkiye’yi terör belasından kurtarmak mümkün olursa zannediyorum ‘bugün yapılanlar çok hayırlı bir işmiş’ diye hepimiz kabul edeceğiz” dedi.

Arınç, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında çözüm sürecine yönelik açıklamalarda bulundu

“Çözüm süreci” olarak tasvir edilen çalışmaların yeni başladığını hatırlatan Arınç, “Silahların susması, eylemlerin olmaması, kanın dökülmemesi ve Türkiye’nin canını acıtan kronik bir yara haline gelen terör meselesinin bir şekilde bitmesi konusunda yeni bir girişim başladı.

İstiyoruz ki hayırlı, verimli, güzel bir sonuca ulaşılsın, gerçekten silahlar bırakılsın, eylemler bitsin. Varsa terörist gruplar bunlar yurt dışına çıksın. Devam eden süreçte Türkiye terörden kurtulsun, büyüsün, gelişsin ve toplumsal barışını bir an evvel kurabilsin” diye konuştu.

İmralı’da hüküm giymiş birinin bulunduğunu, bu kişiyle BDP milletvekillerinin görüştüğünü ifade eden Arınç, “onlar açısından yapılan görüşmenin belki de siyasi bir görüşme olduğunu” dile getirerek, kimin İmralı’ya gideceğine Adalet Bakanı’nın karar verdiğini ve hiçbir olağanüstülük bulunmadığını vurguladı.

Arınç, ikinci görüşmeden sonra bir gazetede, “Şunlar görüşülmüş” denilerek, “Tutanak” adı altında bir konuşma metni yayımlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Oraya giden BDP milletvekillerinin karşısında Öcalan duruyor. Eskiden, yeniden, aşağıdan, yukarıdan bir şey konuşulmuş. Biz bu konuşmanın şahidi veya tarafı değiliz. ‘Şöyle konuş, böyle konuş’ noktasında bir talimat veren ya da yol gösteren konumda da değiliz.

Dolayısıyla açıklanmaması gerekirken birileri tarafında servis edilmiş olmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü bu süreç hassas bir süreç. Toplumun çok duyarlı olduğunu biliyoruz haklı olarak. Öcalan her şeyi söylerse söyler. Bazen büyük söyler, bazen küçük söyler. 12 yıldır içerde olan bir insanın haletiruhiyesi içinde neler söyleyeceğini biz bilemeyiz.

Karşısındakilere mesaj vermek için, bir yerlere haber uçurmak için kendi üslubunu kullanabilir, beğenirsiniz beğenmezsiniz. Biz bu noktada değiliz. Keşke süreç daha da ilerlese, belli bir noktaya gelseydi ondan sonra konuşulacak şeyler konuşabilirdi.”

“AMACIMIZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL”

Başbakan Yardımcısı Arınç, Öcalan’ın mesajlarına da değinerek, şunları söyledi:

“Öcalan’ın, görüşmelerde ‘orada artık silah devri bitti, biz amacımıza ulaşamadık. Bundan sonra birlikte yaşanmalı, silah bırakılmalı ellerinde kamu görevlisi ya da başkası varsa bunları teslim etmelisiniz’ şeklinde mesaj verdiyse ve böyle mesajları kendi sözünü dinleyecek kişilere göndermişse, ‘keşke daha kötü olsaydı’ diyecek halimiz yok.

Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Üzüm yemek için, iyi bir sonuca ulaşmak için çok sabırla hareket etmemiz lazım. Bırakalım bu konuşmalarının içeriğini MİT değerlendirsin. ‘Bunlar açıklandı’ diye süreç bitmeyecek gördüğüm kadarıyla. Çünkü BDP’liler ‘bunları açıklamak ahlaki değildir’ diyorlar. Bunları uzun uzadıya tartışacak değiliz.”

Bülent Arınç, Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’unda yapılan konferansa İsrail büyükelçisinin katılmamasına ilişkin soru üzerine, bu duruma üzüldüğünü ancak bu kişinin eksikliğini hiç kimsenin hissetmediğini belirtti.

Konferansa Museviliği temsilen üst düzey katılım olduğunu vurgulayan Arınç, katılmama kararının büyükelçinin takdiri olduğunu dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atom Karınca-Öztunç Soyunu Açıkladı Atom Karınca-Öztunç Soyunu Açıkladı...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine ilişkin, “İşin sonuna bakmak lazım. Amacımıza ulaşır da Türkiye’yi terör b...

İYİ Parti Adayı Bastırmacı Dur Durak Bilmiyor İYİ Parti Adayı Bastırmacı Dur Durak Bil...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine ilişkin, “İşin sonuna bakmak lazım. Amacımıza ulaşır da Türkiye’yi terör b...

ATOM KARINCA, ALÇAK TERÖR SALDIRISINI LANETLEDİ! ATOM KARINCA, ALÇAK TERÖR SALDIRISINI LA...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine ilişkin, “İşin sonuna bakmak lazım. Amacımıza ulaşır da Türkiye’yi terör b...

“Bölgedeki Projeleri Artırmak İstiyoruz” “Bölgedeki Projeleri Artırmak İstiyoruz”...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecine ilişkin, “İşin sonuna bakmak lazım. Amacımıza ulaşır da Türkiye’yi terör b...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
‘Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek: ‘Âsım’ın nesli… diyordum ...

‘Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmed...

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi Elbistan’da Açıldı Recep Tayyip Erdoğan Mill...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Elbistan’da P...

KEŞ DAĞININ İSMİ MUHSİN DAĞI OLSUN KEŞ DAĞININ İSMİ MUHSİN D...

Tarihçi Yazar Mehmet Işık, Çağlayancerit mitingi sonrası hel...

MUTLU OLMANIN SIRLARI MUTLU OLMANIN SIRLARI

TERAPİDER Genel Başkanı Psikoterapist Uzman Doktor Taner Can...

Atom Karınca-Öztunç Soyunu Açıkladı Atom Karınca-Öztunç Soyun...

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Öztunç,...

MEM’DEN SIFIR ATIK PROJE SERGİSİ         MEM’DEN SIFIR ATIK ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Sıfır Atik Projesi İ...

Başarı Yolunda “Gençlerle Başbaşa” Başarı Yolunda “Gen...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Onikişuba...

Görme Engelliler Derneğindan ,Millî Eğitim Müdürünü Ziyaret Görme Engelliler Derneğin...

Türkiye Görme Engelliler Derneği Kahramanmaraş Şube başkanı ...

Mavi Kapak Kampanyası Yüzleri Güldürdü Mavi Kapak Kampanyası Yüz...

VEPSAN Yönetim Kurulu Başkanı Akif BAKIR’ın destekleriyle ve...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-15 Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ