Maraşta Haber
Maraşta Haber

KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Zor Olanı Başardı

Sıcakta tansiyonu yükselen ve buna bağlı olarak aort damarı yırtılan genç hasta, KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (Tıp Fakültesi) Hastanesi, sıcakta tansiyonu yükselen ve buna bağlı olarak aort damarı yırtılan 32 yaşındaki hastayı başarılı operasyonla sağlığına kavuşturdu.   Bir şirkette […]

KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Zor Olanı Başardı

26 Temmuz 2022 - 6:59A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Sıcakta tansiyonu yükselen ve buna bağlı olarak aort damarı yırtılan genç hasta, KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (Tıp Fakültesi) Hastanesi, sıcakta tansiyonu yükselen ve buna bağlı olarak aort damarı yırtılan 32 yaşındaki hastayı başarılı operasyonla sağlığına kavuşturdu.

 

Bir şirkette çalışan Muharrem Deligöz, aşırı terleme, göğüs ve sırt ağrısı şikâyetiyle Pazarcık Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde aort damarının yırtıldığı tespit edilen Deligöz, KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Burada ameliyata alınan Deligöz, tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Operasyonu gerçekleştiren KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Cerrahi Tıp Bilimleri Kalp Damar Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kirişçi, Deligöz’ün damar yırtılmasından kaynaklı hayati tehlikesinin çok yüksek olduğunu ve mucize eseri hayatta kaldığını söyledi.

 

“32 yaş, damar yırtılması için çok genç bir yaş”

32 yaşında birinin aort damarının yırtılmasının çok nadir olduğunu ve kendisinin de ilk defa böyle bir vaka ile karşılaştığını kaydeden Doç. Dr. Mehmet Kirişçi, “Tetkiklerde ana aort damarının kalbin çıktığı yerden kasıklarına kadar tamamen yırtıldığını, ince bir soğan zarı gibi bir zarın etrafında kanın tutunduğunu gördük. Açık ameliyat riski yüksek olduğu için kapalı yöntemle kasıktan girerek ve özel yapılan bir stent greftle yırtılan damarı kapattık. Böylece hastamız yeniden hayata tutunmuş oldu. Tabi 32 yaşında olan birinin böyle bir durumla karşılaşmış olması çok nadir bir şey. Çünkü damar yırtılması; damar yapısının bozulup, ileriki yaşlarda karşımıza çıktığı bir durum. Bu hastamızda olmasının temel sebebi, geçmişinde hipertansiyon olmasından kaynaklanıyor. Tansiyon hastalığı, beyin kanaması, damar yırtılması, ciddi kriz tablolarının oluşması gibi değişik durumlarda karşımıza gelebiliyor. Tetikleyen sebebin; tansiyon olduğunu düşünürsek, sıcaklığın bu kadar arttığı dönemde bu hastaların mutlaka kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi.

 

“Mecbur kalmadıkça sıcak havada dışarı çıkmayın”

Tansiyon hastalarının özellikle çok sıcak havada dışarı çıkmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Kirişci, aksi takdirde Muharrem Deligöz’ün yaşadığı ya da benzer sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceklerini kaydetti. Herkesin şanslı olmadığını, ölümcül tablolarla da karşılaşılabileceğini hatırlatan Doç. Dr. Kirişci, “Tansiyon hastalarının yaz aylarında, özellikle temmuz, ağustos ve eylül aylarında 11.00 ile 17.00 saatleri arasında mecbur kalmadıktan sonra dışarı çıkmamaları, kıyafet seçerken açık renk giyinmeleri, eğer kronik bir hastalıkları varsa; mutlaka doktorlarına kontrole gitmeleri, beslenmenin, özellikle sıvı takviyesinin mutlaka zamanında ve ihtiyacı olduğu kadar almaları gerekiyor. Sıcaklığa bağlı komplikasyonlar ciddi ve hayati durumlar meydana getirebilir. O yüzden tansiyon hastalarının kullandığı ilaçları mutlaka aksatmadan almaları gerekiyor. Yeterli olmadığı durumda doktorlarına başvurup, yeniden ilaçlarının düzenlenmesini öneriyoruz.” diye konuştu.

 

“Benim yaşadığım şey ihmal kaynaklı”

Muharrem Deligöz ise sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Rahatsızlanınca hemen hastaneye gittiğini ifade eden Deligöz, yaşadıklarını şöyle anlattı:

 

“Doktorlar, sıcak havadan kaynaklı tansiyon yükselmesinden dolayı damarlarımdan birinin yırtıldığını, birinin de genişlediğini söyledi. Durumumun çok ciddi ve daha önce görülmeyen bir şey olduğunu ve acil müdahale edilmesi gerektiğini söylediler. Beni buraya ambulansla Pazarcık Devlet Hastanesi’nden getirdiler. Şu an iyiyim Allah’a şükür, arada bir ağrılarım var. Doktor bunun için de biraz zaman geçmesi gerektiğini belirtip gözlem altında tutuyor. Benim bu yaşadığımın ihmal kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü tansiyon hastaları olarak bizlerin sıcak havada biraz daha dikkat etmesi, ilaçları düzgün kullanması gerekiyor.”

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fizyoterapist Emre Akben Şifa Dağıtıyor Fizyoterapist Emre Akben Şifa Dağıtıyor...

Onikişubat  Ilıca Vali Saim Çotur Kaplıcasında hizmete başlayan Fizyoterapist Emre Akben, bel ve  boyun fıtığında, diz ağrılarında amel...

Milletvekili Güvenç, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni Ziyaret etti. Milletvekili Güvenç, 112 Acil Çağrı Merk...

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünü ziyaret edip çalışanları yerinde gören Celalettin Güvenç: ÜLKEM ADINA GURUR DUYDUM, EMEĞİ GEÇENLERE ...

Akın Ozan 112 Acil Çağrı Merkezi işleyişini anlattı. Akın Ozan 112 Acil Çağrı Merkezi işleyiş...

Kahramanmaraş-Pazarcık MYO’da Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü öğrencilerine 112 Acil Çağrı Merkezi (AÇM) Müdürü Akın Ozan 112 Acil Çağr...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda Birliktelik Sergilendi Ökkaş Gümüşer Ortaokulund...

Kahramanmaraş Onikişubat Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda 24 Kasım...

Akedaş İlkokulu’nda Öğretmenler Günü Akedaş İlkokulu’nda...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Akedaş İlkokulu’nda 24...

275. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 275. Fasl-ı muhabbet Atı...

1 Acısı – tatlısı) var  niyete  tâbi, izler… Tar...

Şehit Mücahit Şimşek Bilgi ve Oyun Sınıfı Açıldı Şehit Mücahit Şimşek Bilg...

Kahramanmaraş-Onikişubat Bertiz Çatmayayla Mahallesi Yusuf K...

Yılın Öğretmeni Kadir Demirkaynak Kimdir? Yılın Öğretmeni Kadir Dem...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde, Mehmet Akif İnan İmam Ha...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ