Maraşta Haber
Maraşta Haber

Zina

Zina; toplumun aile yapısını bozan, kutsiyetini altüst eden ve neslin bekasını tehdit eden, bununla beraber, bel soğukluğu, frengi ve aids gibi zührevi hastalıkların yayılma kaynağı olan çirkin bir fiildir.   Haram olan zina suçunu işleyenler, nikâhlı eşlerine karşı cinsel duygularını kaybederler. Bundan dolayı ayet-i kerimede:  Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir […]

Zina

16 Kasım 2021 - 6:41A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Zina; toplumun aile yapısını bozan, kutsiyetini altüst eden ve neslin bekasını tehdit eden, bununla beraber, bel soğukluğu, frengi ve aids gibi zührevi hastalıkların yayılma kaynağı olan çirkin bir fiildir.  

Haram olan zina suçunu işleyenler, nikâhlı eşlerine karşı cinsel duygularını kaybederler. Bundan dolayı ayet-i kerimede: 

Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur. Buyrulmuştur. (İsra Suresi 17/32) 

Dikkat edildiği zaman, ayette  “zina etmeyin” denilmemiş, özellikle zinaya yaklaşmayın denilmiş, insanı zinaya götüren yollar dahi yasaklanmıştır. Çünkü zina etmek maksadıyla, cinsel arzuların peşine düşüldüğü zaman, geriye dönüş için insan iradesi yetersiz kalmaktadır. Bundan dolayı, insanoğlunun psikolojik zaaflarını da göz önünde bulunduran Yüce Rabbimiz, insanı zinaya sevk eden kötülüklerin ortadan kaldırılmasına dikkat çekmiştir.

Zinaya yaklaşmayın denilmesi, bu fiilin ahlaki, sosyal ve ruhi açıdan bozulmalara sebep olacağı içindir. Zira zina Ruhi yönden de iyi ve temiz olan her şey için duyarlılığı ortadan kaldırmaktadır. Bunun bir örneği asr-ı saadette vuku bulmuştur. Özetle şöyledir.

Bir genç Efendimizin huzuruna gelerek: 

“Ya Resulallah! Ben falanca kadın ile arkadaş olmak ve zina yapmak istiyorum dedi. Bunu duyan sahabe, genci döverek huzurdan çıkarmaya kalkıştı. Ama Efendimiz (s.a.v.), “Bırakın o genci buyurdu.”  Yanına çağırdı, dizinin dibine oturttu.  

“Ey genç, birinin annenle bu kötü işi yapmasını ister misin? Bu çirkin hareket hoşuna gider mi?” diye sordu. Genç hiddetle: 

“Hayır Ya Resulallah.” diye cevap verdi. Resulullah: 

“Öyle ise o çirkin işi yapacağın kimsenin evlatları da bundan hoşlanmazlar.” Buyurdu. Sonra: 

“Peki, bu çirkin işi senin kız kardeşinle yapmak isteseler, sever misin?”diye sorduklarında genç: 

“Hayır, asla!” diyerek hiddetleniyordu. 

“Şu halde insanlardan hiç kimse bu işi sevmez buyurdu.”  Sonra Hz. Peygamber (s.a.v.) mübarek elini bu gencin göğsüne ve omzuna koyarak:: 

“Allah’ım! Sen bu gencin kalbini temiz kıl. Namus ve şerefini muhafaza eyle ve günahlarını da bağışla.” Diye dua etti. Resulullah’ın huzurundan ayrılan bu genç bu fiili işlemediği gibi bir daha aklından da geçirmedi. (Müsned, V. ) 

Hangi insan eşi, annesi, kız kardeşi ve diğer yakanlarıyla birilerinin zina etmesine razı olabilir.  Tabiî ki razı olmaz. Eğer razı olan birileri varsa, onlar, İslamî ve insanî kimliğini kaybetmiş demektir. Bir hadis-i şerifte: 

“Zani bir kimse, zina yaptığı sırada mü’min olarak zina yapmaz,.” Denilmiştir.( Buharî, Mezalim ; Müslim, İman; ) 

Hadiste kamil bir müminin zina edemeyeceği, şayet ederse, o anda imanın kendisini terk edeceği beyan buyrulmuştur. Yani zina halindeki kişi,  göğsünden İslam gerdanlığını çıkarmış olmaktadır. 

Bu günkü toplumda, İslam’ın emrettiği edep, ahlak, namus ve nefis terbiyesinde,  sınırların kaldırılmış olduğuna şahit olmaktayız.

İnternet ve reklâm panoları gibi yollarla cinsellik teşvik edilmekte, erkekler, maalesef, Çinsel tehdit ve davete maruz kalmakta, Edep ve hayâsını korumak isteyenler de adeta ayıplanacak duruma düşmektedir.

            Başka bir hadis-i şerifte de : 

“Sizin hakkınızda en ziyade korktuğum şey, zenginlik hırsı ile karınlarınızın ve ferçlerinizin şehvetleri, bir de fitnelerin şaşırtmalarıdır.”  

 Buyrulmuştur. (Ahmed İbnu Hanbel Müsned )

Flört ve zina hadiseleri ahlaki değerleri yok etmekte,  insanı bedenî ve hayvanî hislerin esiri yapmaktadır.  Aile kavramını yıkmakta, namus ve  güven duygusunu ortadan kaldırmaktadır.  Erkeklerden şahsiyeti, kadınlardan da iffet duygusunu helak etmekte, beyinleri de cinsel organlara yönlendirmektedir. Ruhi bunalımlara yol açmakta, manevi güzelliği yok etmekte, fakirliğe sebep olmakta,  insanı İlahi azaba müstahak hale getirmektedir.  Allah müminleri bu kötü fiilden korusun.15.11.2021  

            Ali KARA

         Emekli Müftü

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
  İÇKİ KUMAR VE ŞANS OYUNLARI   İÇKİ KUMAR VE ŞANS OYUNLARI

Adı her ne olursa olsun, nasıl sonuçlanacağı önceden belli olmayan bir oyuna bağlı kalarak, para veya bir mal alıp vermeye kumar denir....

Büyük Tarihçi Mükrimin Halil Yinanç Unutulmadı Büyük Tarihçi Mükrimin Halil Yinanç Unut...

Büyük tarihçi Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç, vefatının 60. yılında Kahramanmaraş’ta düzenlenen bir panel ile anıldı. Türk Tarih Kuru...

Hemşerim Memleket Nire ? Hemşerim Memleket Nire ?

Bu soruya ritim tutuyorsanız yaşınız kırkların üzerindedir. Zira bu soru cümlesi, rahmetli Barış Manço’nun ünlü bir parçasıdır. Ayrıca ...

HASTALIK VE MUSİBET AF VESİLESİDİR  HASTALIK VE MUSİBET AF VESİLESİDİR 

Hastalık ve musibetler insanları ölçen mihenk taşlarıdır. Bazen kötü zevklerin ücreti olarak, bazen de, meşru şartlar dâhilinde tezahür...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi Başarılı öğrenciler ödüll...

Kahramanmaraş/Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta iz...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına k...

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Bilim ve Sanat Merkezleri...

BİLSEM, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel eğitim kur...

Hilanur Barut Türkiye Birincisi Oldu Hilanur Barut Türkiye Bir...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mimar Sinan İlkokulu 3/A sın...

e – SINAV UYGULAMA SINAVI e – SINAV UYGULAMA SINAVI...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü, baş...

‘MASAL GİBİ KAHRAMAN ‘MASAL GİBİ KAHRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Boğaziçi Anaokulunda yürütül...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE Zİ...

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl B...

RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLÜ RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNY...

Şehrimizin yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden eğitimci, ara...

‘MY LIFE with DRAMA’ ‘MY LIFE with DRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçesi Boğaziçi Anaokulu öğretmeni ...

Karacaoğlan Ortaokulundan Enerji Verimliliği Haftası Farkındalık Etkinliği Karacaoğlan Ortaokulundan...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Karacaoğlan Ortaokulu 11-17 Ocak ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ