Maraşta Haber
Maraşta Haber

Türk Şiirinin Çınarı Bahaettin Karakoç Söyleşi Programı

KSÜ GÜZEL SANATLAR FAKÜLSETİNDE SANAT ADINA TARİHE NOT DÜŞÜLECEK BİR SÖYLEŞİ: “TÜRK ŞİİRİNİN ÇINARI BAHAETTİN KARAKOÇ SÖYLEŞİ PROGRAMI” KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından, sanatseverleri ve gençleri sanatın zirveleriyle buluşturmak,  yaşayan anıt sanatçılara vefa duygusunu ifade etmek amacıyla  “Türk Şiirinin Çınarı Bahaettin Karakoç Söyleşi Programı” düzenlendi. KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Salonunda gerçekleştirilen söyleşi programına KSÜ Rektörü […]

Türk Şiirinin Çınarı Bahaettin Karakoç Söyleşi Programı

17 Aralık 2016 - 9:45A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

KSÜ GÜZEL SANATLAR FAKÜLSETİNDE SANAT ADINA TARİHE NOT DÜŞÜLECEK BİR SÖYLEŞİ: “TÜRK ŞİİRİNİN ÇINARI BAHAETTİN KARAKOÇ SÖYLEŞİ PROGRAMI”

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından, sanatseverleri ve gençleri sanatın zirveleriyle buluşturmak,  yaşayan anıt sanatçılara vefa duygusunu ifade etmek amacıyla  “Türk Şiirinin Çınarı Bahaettin Karakoç Söyleşi Programı” düzenlendi.

KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Salonunda gerçekleştirilen söyleşi programına KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fatih Kıllı, KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Coşkun, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Şair-Yazar İnci Okumuş, araştırmacı/yazar Serdar Yakar, çok sayıda sanatsever ve öğrenciler katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, üniversite ve fakülte olarak amaçlarının öğrencileri ülkemizin yaşayan en büyük şairlerinden biri olan Bahaettin Karakoç ile bir araya getirip onun şiir ve sanat alanındaki engin birikimlerinden istifade etmek olduğunu belirterek konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Biz güzel sanatlar fakültesi olarak sadece plastik sanatlarda eğitim vermiyoruz. Siz sevgili gençlerimizi sanatımızın diğer şubeleriyle de diğer güzellikleriyle de bir araya getirmek istiyoruz.

Bugün hiçbir insan düşünülemez ki benim şiire karşı ilgim yoktur desin. Her insanın mutlaka şiire karşı ilgisi vardır. Çünkü hepimizin zevkle dinlediği şarkıların, türkülerin kaynağı şiirdir.

Okuduğumuz şiirlerdeki kelimeleri tek tek düşünürsek aslında hepsini günlük konuşmalarımızda kullanıyoruz. Ama şiirdeki söz dizimini yapamıyoruz. İşte burada yetenek ve ustalık gerekiyor. Bunu da Bahaettin ağabeyimiz gibi usta şairlerimiz yapabiliyorlar.

Şunu da ifade edeyim ki toplumumuzda sanatçılar genellikle öldükten sonra hatırlanır. Ama bize düşen o insanlara hayatta iken layık oldukları değeri vermek ve saygımızı göstermektir. Bu programla bunu gerçekleştirmek istiyoruz.

Üniversite en yüksek eğitim kurumudur. Bundan sonra bir üst eğitim kurumu yoktur. Üniversite öğreniminde sınıf ortamında gördüğümüz bilgiyle yetinirsek sadece kuru bir diploma alır gideriz. Üniversitemizin düzenlemiş olduğu sosyal, kültürel, bilimsel etkinliklere ne kadar çok zaman ayırıp katılabilirsek kendimizi o kadar iyi yetiştirmiş oluruz.” dedi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci de katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada üniversite olarak sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi. Söyleşi etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Rektör Deveci, Türk şiirinin Beyaz Kartalı, yaşayan çınarı Bahaettin Karakoç’a hayırlı ve sağlıklı ömürler diledi.

Açış konuşmalarının ardından eğitimci- yazar Ramazan Avcı’nın hazırlayıp seslendirdiği Bahaettin Karakoç’un biyografi sunusu izlendi.

Tanıtım sunusundan sonra Bahaettin Karakoç ile eğitimci-yazar Ramazan Avcı’nın sanat eksenli doyumsuz söyleşisi başladı. Bahaettin Karakoç, Ramazan Avcı’nın şiir, şiirde anlam, şiir-musiki ilişkisi, şiirde şekil, şiirde gelenek, şiir- tabiat ilişkisi, şiirin ilham saatleri, şiir-din ilişkisi gibi konulardaki sorularına verdiği samimi ve çarpıcı cevaplar dinleyiciler tarafından ilgi ve beğeniyle dinlendi.

Söyleşi sırasında Bahaettin Karakoç sorulara cevaben, “Şiire başlarken ‘Allah’ım beni utandırma, ben şairim ve daha iyi bir şair olmam için gücümü artır. Sana söz veriyorum, senin rızan dışında hiçbir şey yazmayacağım.’ dedim. Cenabı Allah o günden bugüne ne istediysem hepsini bana verdi. Ama verdiğim sözü hiçbir zaman unutmadım.”, “Şiir bir kültür işidir. Felsefe kadar güçlü, matematik kadar oynak olmalıdır.” “Şiir, insanın iç ve dış âlemini arılaştırır, durulaştırır, güzelleştirir. İnsanı insan yapar, o insanı da Allah’a yakın yapar.”, “Allah beni tekrar yer yüzüne gönderse yemin ederim ki tekrar şair olarak gelmek isterim.”, “Geleneksiz şiir, başıboş uydu gibidir, sağa sola çarpar durur. Sanat geleneklerden miras alınarak geliştirilir.”, “86 yaşımda bile şiir yazmayı dilime ve kültürüme borçluyum.”, “İnsanı, onu yaratanı ve doğayı yani bu üçayaklı sehpayı sağlam kuramazsanız şiirin bir tarafı göçer. Tabiat Allah’ı da, insanı da anlatır.”, “Bir şiirde felsefe yoksa, resim yoksa, musiki yoksa, matematik yoksa, orada şiir aramayın.” “Yürek, bir enstrüman gibidir. Sazın belli sayıda telleri vardır ve onunla belli nağmeler çalınır. Fakat yürekte sonsuz teller vardır ve her biri bir başka anlama gelir.” “Gençler, alanı boş bırakmayın,  çabuk pes etmeyin, çok okuyun.” dedi.

Ramazan Avcı’nın söyleşi arasında Bahaettin Karakoç’a ait şiirlerinden örnekler okuması dinleyicilerden büyük beğeni ve alkış topladı.

Avcı, Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman adlı şiiri seslendirdikten sonra KSÜ Avşar Kampusünde “Bahaettin Karakoç Ihlamur Bahçesi” oluşturarak sanata ve sanatçıya gösterdiği duyarlılığından dolayı Rektör Durmuş Deveci’ye sanatseverler adına teşekkür etti.

Söyleşi arasında KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Seher Atmaca’nın, sözleri Bahaettin Karakoç’a ait iki şiiri sazı ve sesiyle ve Azeri edasıyla türkü formunda yorumlaması dinleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Programın sonunda Cuma Özcan adlı üniversite öğrencisi Bahaettin Karakoç’un bir şiirini, Ebru Aksak adlı üniversite öğrencisi de Bahaettin Karakoç ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dile getiren yazısını okudu. Ebru Aksak, konuşmasında “’Öyle bir abdest al ki su bile sarhoş olsun’ dizesi ile tanımıştım Sayın Bahaettin Karakoç’u. Bu dizeler ile araladım onun ilim sayfalarını, araladıkça kayboldum bin bir odalı şiirlerinde. Her bir dizenin, her bir kelimenin kapısını çaldığınızda bambaşka isimler çıkar karşınıza. ‘En güzel mektep tabiattır.’ sözündeki gibi dağlar hane olur duygularınıza, kuşlar kanadında taşır vuslatı, kadife çiçeği al al olur sevgilinin yanaklarında, güneş iki söz arasındaki gönül yarasıdır.” dedi

Programın sonunda soru-cevap bölümü gerçekleştirildi.

Söyleşiden sonra KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci tarafından Bahaettin Karakoç’a ve söyleşinin gerçekleşmesindeki emeklerinden dolayı Ramazan Avcı ve Seher Atmaca’ya birer plaket takdim edildi.

Üniversite öğrencileri üstat şair ile bol bol fotoğraf çektirme imkânı buldular.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 7 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 192.GRUP ATIŞMASI Dedim: Dost olana mertlik yakışır Dedi: Gıpta ile millet bakış...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 6 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 191.GRUP ATIŞMASI   Doğaya sahip çık görevini yap Tehlikeye atmak bize yakı...

Kahramanmaraş Önemli Bir Değerini Daha Kaybetti Kahramanmaraş Önemli Bir Değerini Daha K...

Kahramanmaraş’ta kültür, edebiyat ve sanat adına bir çok değerli eserleri, makaleleri bulunan köşe yazarı, yapıcı, birleştirici ve hoş ...

Kahramanmaraşlı Emir Kaplan, sesi ile büyüledi Kahramanmaraşlı Emir Kaplan, sesi ile bü...

Müzik camiasına “İstanbul Uyanmışım´´ adlı ilk single şarkısı ile bomba gibi bir giriş yapan Kahramanmaraşlı Emir Kaplan, sesiyle...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu Kahramanmaraş’ta PKK/KCK ...

Kahramanmaraş’ta jandarma ekipleri tarafından silahlı terör ...

ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Ka...

Onikişubat MEM ve Doğa Kolejinden Farklı Bir Şiir Yarışması Onikişubat MEM ve Doğa Ko...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğa...

Onikişubat İlçe MEM’den Müdürler Kurulu Toplantısı Onikişubat İlçe MEM’...

Kahramanmaraş Onikişubat İLçe Millî Eğitim Müdürlüğünde göre...

Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinde...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü...

Sır Cinayet Aydınlanıyor Sır Cinayet Aydınlanıyor...

Elbistan’da 9 gündür kayıp olarak aranan 28 yaşındaki genci ...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Ge...

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaat...

KMESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Geçkil’e Ziyaret KMESOB Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikc...

Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST’te başarıyla temsil ettiler Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST...

TEKNOFEST-2020 festivaline katılan Kahramanmaraş Necmettin E...

Onikişubat İlçe MEM’de Akademik Başarı Çalışmaları Onikişubat İlçe MEM’de Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ