Maraşta Haber
Maraşta Haber

Örnek Bir Etkinlik: Yazar Mustafa Okumuş’a Saygı Programı

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği güzide eğitimci, şair ve yazar,  “Hocaların Hocası” olarak tanınan Mustafa Okumuş adına Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneği tarafından “Mustafa Okumuş’a Saygı Programı” düzenlendi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programa Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, yazar ve […]

Örnek Bir Etkinlik: Yazar Mustafa Okumuş’a Saygı Programı

19 Haziran 2022 - 21:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği güzide eğitimci, şair ve yazar,  “Hocaların Hocası” olarak tanınan Mustafa Okumuş adına Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneği tarafından “Mustafa Okumuş’a Saygı Programı” düzenlendi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programa Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, yazar ve şairlerle çok sayıda sanatsever katıldı.

 

ETKİNLİKLE İLGİLİ FOTOĞRAF VİDEOSUNU GÖRMEK İÇİN ALTTA Kİ LİNKE TIKLAYIN

https://www.youtube.com/watch?v=y27NyolyFhs

 

Sunuculuğunu Salman Kapanoğlu’nun yaptığı “Mustafa Okumuş’a Saygı” programı, araştırmacı-yazar Ramazan Avcı’nın hazırlayıp seslendirdiği, Mustafa Okumuş’un hayatını ve eserlerini tanıtan “Bir Kılavuz İnsan Mustafa Okumuş” adlı video gösterimi ile başladı. Daha sonra Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, selamlama konuşması yaptı. Başkan Hanifi Mahçiçek, “Toplumun yetiştirdiği sanatçılara, bilim insanlarına onlar hayattayken kıymetlerini hissettirmek gerekir. Bu bakımdan saygı niteliği taşıyan bu etkinliğin çok güzel olduğunu düşünüyorum ve böylesi etkinlerin devam etmesini ümit ediyorum. Mustafa Okumuş eğitim, düşünce ve edebiyat alanında bizlere ve gelecek nesillere çok değerli hazineler bırakan bir hocamızdır. Kendisine sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.” dedi.

Ramazan Avcı’nın yorumlayıp seslendirdiği Mustafa Okumuş’un “Yaşama Sevinci” adlı şiirin videosunun izlenmesinden sonra panele geçildi.

Kahramanmaraş Edebiyat-Sanata Derneği Başkanı araştırmacı/yazar Ramazan Avcı’nın yönettiği panelde eğitimci/yazar İbrahim Gülsu Mustafa Okumuş’un kişiliğini, araştırmacı/yazar Serdar Yakar Mustafa Okumuş’un çevre duyarlılığı ve doğa sevgisini, araştırmacı-yazar Ramazan Avcı da Mustafa Okumuş’un sanatını anlattı.

Eğitimci/yazar İbrahim Gülsu konuşmasında “Yaşayan bir değeri, huzurunda anlatmaya çalışarak şehirde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Mustafa Okumuş, bu coğrafyanın yetiştirdiği çok değerli eğitimci ve kültür insanıdır. Üretkenliği ve pozitif enerjisiyle bize rehber olmuştur.” dedi.

Araştırmacı/yazar Serdar Yakar, Mustafa Okumuş’un Gâvur Gölü Havzası’nı koruma ve kurtarma mücadelesini anlattı. Gâvur Gölü’nün ne zaman ve niçin kurutulduğunu, bunun sonuçlarını ve Mustafa Okumuş’un Gâvur Gölü’nün yaşatılmasına dair görüşlerini dile getirdi.

Kahramanmaraş Edebiyat Sanat Derneği Başkanı araştırmacı/yazar Ramazan Avcı; şiirleri,  hikâyeleri ve denemelerinden hareketle Mustafa Okumuş’un sanatını ve edebî kişiliğini anlattı.

Ramazan Avcı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Mustafa Okumuş’un hikâyelerinde onun eğitimci ve araştırmacı kimliğinin izlerini görüyoruz. Olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisi ve yanlış davranışların doğurduğu pişmanlıkların okura hayat dersi veren bir çeşni taşıması Mustafa Okumuş’un eğitimci yanının izlerini taşırken olayların geçtiği mekânların ekolojik özelliklerini, o yıllarda yapılan kaşıkçılık, avcılık, değirmencilik gibi meslekleri gözümüzde canlandıracak derecede etkili anlatımı da onun araştırmacı kimliğini yansıtmaktadır.

Mustafa Okumuş’u farklı kılan, saygın kılan özelliklerinden biri de umutsuzluğa yer vermemesidir. Onun deneme yazılarında ahlara, vahlara pek yer yoktur. Karamsarlıktan geçinen yazarlara ve şairlere inat yazılarında mavi hâkimdir. Bu özelliği ile o ‘Karanlıktan şikâyet edeceğine bir mum yak.’ felsefesinin en başarılı uygulayıcısıdır.

Mustafa Okumuş yaşadığı çevrenin daha yaşanılır, içinde bulunduğu toplumun daha medenî, daha hoşgörülü ve erdemli olması için kendini adayan bir eylem insanı; geçmiş, bugün ve gelecek arasındaki kültürel köprünün kurulması için çalışan bir araştırmacı; güçlü bir deneme yazarı, olgun bir şair ve hikâyecidir. Bu vasıflarını eğitimciliği ile birleştirerek yaşantısı ve eserleriyle bizlere kılavuzluk yapmaktadır.”

Panelden sonra bir teşekkür konuşması yapan Mustafa Okumuş “Etkinliği düzenleyen Onikişubat Belediyesi ile Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneğine ve bizlere içi dolu bir kültür-edebiyat ziyafeti çeken panelistlere çok teşekkür ediyorum. Bu etkinlik her ne kadar şahsım için düzenlenmişse de ben bunu kültür ve sanat adına düzenlenen önemli bir program olarak görüyorum. Sizler bizlere destek verdiğiniz ölçüde bu ülke sanatçılarını, şairlerini daha iyi noktalara taşıyacaktır.” dedi.

Program, Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek’in Mustafa Okumuş’a hediye takdimi ve Mustafa Okumuş’un kitaplarını davetlilere imzalamasıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
316. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri. 316. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri....

1 Vatanım kutsaldır taşıysa altın Tarih kokan toprak, hazine altın Şehidi bilmezsen, bu senin haltın Bayrağımın rengi alı unutmam.. Kem...

315. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 315. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri...

1 Hayat güzel ömür kısa kardeşim Rızık için etme tasa kardeşim Kur-an’dır en büyük yasa kardeşim Hak sözünden ibret alan var mıdı...

314. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 314. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 En güzel günleri harcadım boşa İstersen elli ister yüz yaşa Güvendiğim haktır gittim gardaşa Yarın hak divanda sorulur bir gün Samet ...

313. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 313. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Yanık sesli türküyle bağrını deleceğim Bir oyalı mendille yaşını sileceğim Yıldızlardan süs yapıp kapına geleceğim Gönlümdeki cennett...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Cumhuriyet’e Doğru” tiyatro oyununa Kahramanmaraşlılar davet edildi “Cumhuriyet’e...

Bora Severcan’ın yazdığı ve yönettiği, Do. Dr.İbrahim ...

316. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri. 316. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Vatanım kutsaldır taşıysa altın Tarih kokan toprak, hazine...

Onikişubat ilçe milli eğitim müdürü Enver  Gökşen için veda yemeği Onikişubat ilçe milli eği...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçe milli eğitim müdürü Enver  Gök...

Satrançta Aziz Sancar Anadolu Lisesine 2.lil ve 4. lük ödülü Satrançta Aziz Sancar Ana...

Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi öğrencileri, Gençlik S...

Nuri Pakdil Ortaokulunda Şair –Yazar Kadriye KIRDÖK’le söyleşi gerçekleştirdi. . Nuri Pakdil Ortaokulunda ...

Kahramanmaraş Onikişubat Nuri Pakdil Ortaokulunda “İçimizden...

Necip Fazıl Koleji ev sahipliğinde Enver Gökşen’ le Özel Okul İdarecilerinin veda yemeği. Necip Fazıl Koleji ev sah...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökş...

Sevim Şirikçi MTAL’den Resim Sergisi Sevim Şirikçi MTAL’...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Sevim Şirikçi Mesleki ve T...

Kahramanmaraş ‘ta Özel Öğretim Kurumlarına Yönelik Seminer Kahramanmaraş ‘ta Ö...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafın...

Kahramanmaraş – Dulkadiroğlu İlçesinde okul müdürü görevden uzaklaştırıldı. Kahramanmaraş – Dul...

Dulkadiroğlu ilçesinde bir ilkokulda görev yapan kadın öğret...

315. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 315. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Hayat güzel ömür kısa kardeşim Rızık için etme tasa kardeş...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ