Maraşta Haber
Maraşta Haber

   İSLAMDA KÂR HATTI VAR MIDIR? 

       İslam dini, alım satım işlerindeki kâr payını tespit etmemiş,  onu piyasa şartlarına bağlamıştır. Fiyatlar artmaya başladığı zaman Efendimizden piyasaya müdahale etmesi istendiğinde:   “Fiyatları koyan Allah’tır. Rızkı veren, artırıp eksilten de O’dur. Ben ise, hiç kimse benden ne kan ne de mal hususunda hak talebinde bulunmaz olduğu halde Allah’a kavuşmamı diliyorum.” Buyurmuş, piyasaya müdahale […]

   İSLAMDA KÂR HATTI VAR MIDIR? 

14 Eylül 2021 - 17:40A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

       İslam dini, alım satım işlerindeki kâr payını tespit etmemiş,  onu piyasa şartlarına bağlamıştır. Fiyatlar artmaya başladığı zaman Efendimizden piyasaya müdahale etmesi istendiğinde: 

 “Fiyatları koyan Allah’tır. Rızkı veren, artırıp eksilten de O’dur. Ben ise, hiç kimse benden ne kan ne de mal hususunda hak talebinde bulunmaz olduğu halde Allah’a kavuşmamı diliyorum.” Buyurmuş, piyasaya müdahale etmemiştir.  (Ebu Dâvud, Büyû; Tirmizî, Büyû  

Helal yollardan iş ve ticaret yaparak kazanç elde etmek, İslam’ın takdir ettiği bir davranıştır. Ancak bir tarafı harama dayanan ticaretin her çeşidi, dinimizce yasaklanmıştır. Bir hadis-i şerifte:

“Dürüst ve güvenilir tüccar, peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir.” Buyrulmuştur. (Tirmizi Büyu; ibn-i Mace ticaret) 

            Yani işlerinde güveni esas alan tacirler, insanların en üstün tabakasını teşkil eden zevatın içerisinde yer alabilirler. Çünkü bir memleketin iktisadi kalkınması, doğruluk ve güven esasına dayanmaktadır. 

 Bazı zamanlarda Efendimiz(s.a.v.), Medine pazarına gider ve kontrol ederdi. Bir defasında kuru görünen buğday yığınını eli ile karıştırmış, alt kısmının yaş olduğunu görünce satıcıya sormuş, satıcıda yağmurdan ıslandığını söylediği zaman, ıslak kısmının üstte olması gerektiğini bildirdikten sonra “Bizi aldatan bizden değildir “ buyurmuş ve satıcının dikkatini çekmiştir.( Müslim iman)  

Ticarette önemli olan, kazancın helal olmasıdır. Yani tüccarın, helal olan ikinin, haram olan dörtten daha hayırlı olduğuna inanması, hırs, tamah ve servet düşkünü olmaması gerekir. Aksi halde ticarete şeytani duygular karışır. Bir hadis-i şerifte: 

 “Bir Müslüman’ın kusurlu bir malı, kusurunu açıklamadan satması helâl değildir.” Buyrulmuştur. ( İbn Mâce, Ticâret, 45.) 

Yani İslam’ da ayıplı malın ayıbını saklayarak satmak caiz değildir. Çünkü satışta aldatma olduğu takdirde, aldanan tarafın akdi feshetme hakkı vardır. (İbn Abidin II, Mecelle, md. 356) 

Bir defasında Efendimiz, kurbanlık bir koyun almak üzeri, sahabeden Hakim b. Hizam’ı pazara göndermişti. Hakim, ticaret ehlidir. Kendisine verilen bir dinar ile bir koyun almış, onu  aynı pazarda iki dinara satmak suretiyle, bir koyun yerine iki koyun almıştı. Bu durumu öğrenen Efendimiz, Hakim(r.a)i kınamamış, bilakis takdir ederek dua etmiştir. (Ebû Dâvûd, Büyû; Tirmizî, Büyû). 

Ancak piyasada özellikle gıda maddelerinde halkı mağdur edecek karaborsacılık baş gösterdiği zaman, kamudaki yetkili makamların, bilir kişiler vasıtasıyla fiyatlara müdahale etme yetkisi de vardır. 

Ticarette hile yapanların akıbetini özet olarak Kur’an’dan öğrenelim. 

Hz. Şuayb (a.s) Eyke mevkiinde yaşayan Medyen halkına peygamber olarak gönderilmişti. Onlar bağlık bahçelik ve balta girmemiş ağaçlık olan, Akabe Körfezi civarında, Hicaz ile Filistin arasında yaşıyorlardı.

Hz. Şuayb onlara çağrı yaparken,  

“Ölçüyü tastamam yapın insanların hakkını eksik verenlerden olmayın. Doğru terazi ile tartın İnsanların hakkı olan şeyleri kısmayın yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın. Diyordu. Şuara Suresi 26/181-182-183 

Onlar: “Ey Şuayb! Söylediklerinin çoğunu anlamıyoruz ve içimizde seni cidden zayıf (âciz) görüyoruz! Eğer kabilen olmasa, seni mutlaka taşlayarak öldürürüz. Sen bizden üstün değilsin”. Diyorlardı Hud Suresi 11/91 

“Sen büyüye çarpılmış birisin. “Sen de sadece bizler gibi bir insansın. Senin kesinlikle yalan söylediğin kanısındayız. “” Eğer doğru söylüyorsan başımıza gökten azap yağdır.”   Diyor ve Peygambere meydan okuyorlardı Şuara Suresi 26/185-186-187 

Onlar ticarete hükmediyor, ölçü ve tartıda hile yapıyor, ucuz alıp, fahiş fiyatla satıyor ve Hakka davet eden peygamberlerine isyan ediyorlardı. Bunun üzerine aşırı, boğucu bir sıcaklık onları yakaladı. Sonra bir bulut gördü ve Onun gölgesine sığındılar. Sonra o bulut her tarafı titreten bir çığlık ve ateş haline dönüştü ve onları yerle bir etti.  

Şimdi kar hattını misallerle açıklayalım.  

Bir hububat tüccarı pirinç fabrikasına gitse, peşin para ile on ton pilavlık baldo pirinç bağlantısı yapsa. Bu kişi pilavlık pirincin kilosunu beş liradan almış olsa. 

Bir başka tüccarda aynı fabrikadan aynı baldo pirinçten, iki ton bağlantı yapsa, bedelini altı ay sonra öderim dese. Bu kişiye de aynı pirincin kilosunu on liradan vermiş olsalar. İkiside aynı olan pirincin piyasa fiyatı da on iki lira olsa.  

Peşin olarak kilosunu beş liraya alan kişi, beş ile on iki lira arasında istediği fiyata satabilir. Ama on iki lirayı geçerse, gabn-ı fahiş yapmış, kâra haram karıştırmış olur.  

Borç olarak kilosunu on liraya alan kişi de, on iki lirayı geçemez. Çünkü geçerli olan piyasa on iki liradır. Ben borca aldığım için pahalı aldım, pahalı satarak piyasayı yükseltirim deme hakkı yoktur.  

Yani İslam’a göre herkes sermayesi kadar iş yapmalıdır.  Yüz bin lirası olan onunla iş yapmalı, bir milyarı olanda onunla ticaret yapmalıdır. Yüz bin lirası olan kişi, dokuz yüz lirada faizli para bulup, bir milyar ile işe başlarsa, hem kazanca haram katmış, hem de enflasyonu körüklemiş olacaktır.  

İkinci misal: Bir zücaciyeci elli liraya bir kaşık takımı alsa. Saklamamak şartıyla, dükkânda iki sene beklese. İki sene sonra bir müşteri onu istese. O zaman o takımın fiyatını araştırır. Mesela bu takım fabrikada iki yüz lira olmuş, piyasada da iki yüz elli liradan satılıyor ise, bu kişi kaşığını iki yüz elli liraya kadar istediği fiyattan satabilir Ama iki yüz elli lirayı geçememesi gerekir. Bu misaller, her konu için geçerlidir. 12.09.2021 

                          Ali    KARA  

                        Emekli Müftü  

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
283. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 283. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Dünyada yol bilmez erkan ne gezer. Laf anlamaz insan çok kişi üzer. Sarraf altın, insan insanı süzer. Yalan ,dolan, fesat, kir para e...

282. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 282. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Heyecanla indim gönül bağına Anlamadan düştüm aşkın ağına Özendim birazcık gençlik çağına Sevdayı saracak kolum kalmadı… İsmail...

281. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 281. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Diline sahip ol kırma kimseyi. Eline sahip ol vurma kimseyi. Beline sahip ol görme kimseyi; Kötülüğü sakın gütmeye oğul. ANKARA MEHME...

Kahramanmaraş Büyükşehir’in Resim Sergisine Yoğun İlgi Kahramanmaraş Büyükşehir’in Resim Sergis...

Büyükşehir Belediyesi, Berhan ve İbrahim Yılmazoğlu’nun eserlerinden oluşan Bi’ temalı yağlı boya resim sergisini NFK Kültür Merkezi’nd...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

Kahramanmaraş’ta “Beden dili ve etkili iletişim kursu” tamamlandı Kahramanmaraş’ta &#...

Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğü öğretmen yetiştirme ...

Eğitimcilere “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verildi Eğitimcilere “Bağım...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürl...

6. “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” Kitap Dağıtımı 6. “Kahramanmaraş B...

“KAHRAMANMARAŞ BİLGİ İLE BULUŞUYOR PROJESİ” KİTAP DAĞITIM TÖ...

DYK kurslarında ki öğrencilere TYT ve AYT hazırlık kitapları dağıtıldı DYK kurslarında ki öğrenc...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdülhakim Bilgili ...

Hırsızlık Suçundan Aranan Şahıs Yakalandı Hırsızlık Suçundan Aranan...

Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliğine bağlı ...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıy...

Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 3 Kişi Yakalandı Uyuşturucu Ticareti Şüphe...

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince ...

Yalnız Ardıç Millet Bahçesi Kahramanmaraş’a Değer Katacak Yalnız Ardıç Millet Bahçe...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, yapımı tamamlanan...

Özel Yıldız yarıyıl tatiline sportif dereceler ile başladı. Özel Yıldız yarıyıl tatil...

        2022-2023 Okul Sporları faaliyetleri kapsamında yapı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ