Maraşta Haber
Maraşta Haber

İNSAN 

Allah (c.c.) insanoğlunu yeryüzünün halifesi yapmış, Ona kendi irade­sinden de cüz-i irade vermiştir. Bu durum diğer yaratıklarda yoktur. An­cak, insanoğlunun gurur ve kibre kapılmaması için, yaratılışındaki ana maddeyi de, âleme ibret olacak şekilde, basit maddelerden yaratmıştır.  İnsanoğlu kıymetli bir şey yapacak olsa, yeryüzünün en pahalı mad­delerini kullanır. Meselâ bir kalp kapağını düşünün. Bulunan mad­delerin en […]

İNSAN 

21 Mart 2021 - 12:25A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Allah (c.c.) insanoğlunu yeryüzünün halifesi yapmış, Ona kendi irade­sinden de cüz-i irade vermiştir. Bu durum diğer yaratıklarda yoktur. An­cak, insanoğlunun gurur ve kibre kapılmaması için, yaratılışındaki ana maddeyi de, âleme ibret olacak şekilde, basit maddelerden yaratmıştır. 

İnsanoğlu kıymetli bir şey yapacak olsa, yeryüzünün en pahalı mad­delerini kullanır. Meselâ bir kalp kapağını düşünün. Bulunan mad­delerin en pahalısıdır. Hâlbuki Allah (c.c.)’ın mükemmeli yaratmak için, iyi şey­lere ihtiyacı yoktur. Çünkü yaratan O’dur. Değerleri tespit etme yetkisi de O’na aittir. O neye değer verirse, insan­oğlu onun peşinden koşar.  

İnsanoğlu’nun yaratılışı, aşağıdaki ayet’i kerimede şöyle anlatılır. 

 “O, sizi (önce) topraktan, sonra az bir sudan (meniden) yara­tandır.” (Mü’minSuresi 40/ 67) 

 Yani yaratılışın hammaddesi topraktır, İlk insan, Hz. Âdem (a.s.)’de top­raktan yaratılmıştır. O’nun neslinin yaratılışına sebep olan şeyde spermdir.  

Ondan sonraki insanların spermden yaratılmış olması, topraktan yara­tılmadıkları anlamına gelmez. Çünkü ilk maya topraktır. Her iki madde de insanlar için değersizdir. Hatta meni, fiziki olarak, tiksindirici bir şey­dir. 

İnsanoğlu yaşadığı müddet içerisinde, maddi vücudu bakımından, güzel şeyleri çirkin hâle getiren pislik makinesi gibi çalışır. Allah (c.c.)’ın ya­rattığı güzel şeyleri yer, işe yaramaz hâle getirdikten sonra, dışarıya atar. 

İnsanoğlu öldüğü zaman, başkalarını korkutacak hale gelir. Başka canlıların eti, derisi ve kemiğinden faydalanıldığı halde, in­sanoğlunun hiçbir şeyinden faydalanılmaz. Hatta korkunç duruma düşer.  

Yıllarca koynunda sakladığı, uğruna her şeyini feda ettiği eşine, “Bu ce­nazeyi sana bir hafta misafir edelim” denilecek olsa, onun korkutucu şeklinden korunmak için, başka yakınlarını da kendisine bekçi yapar. 

İnsan hayatını bir cümlede özetlemek gerekirse: 

Var oluşunun sebebi pislik, yaşadığı müddetçe pislik makinesi görevi yapar, öldüğü zaman da, çabucak defnedilmezse leş haline gelir. 

Yukarıda yaptığımız inceleme, insanoğlunun maddi yapısı içindir. Manevi yapısı ise, ayet-i kerimede şöyle beyan edilmiştir. 

 “Gerçekten biz insanı en güzel bir biçimde yarattık”( Tin suresi 95/4) 

Yani insanoğlu, yaratılış ve biçimlendirme ba­kımından, en güzel şekilde yaratılmıştır. Üstün sı­fatlarla teçhiz edilmiş, yeryüzünün halifesi sayılmış, diğer yaratılanların tamamı da onun emrine verilmiştir.  

 insan, Allah (c.c.)’ın severek yarattığı ve güvendiği bir canlıdır. Bundan dolayı, mevcudu birleştirip yapma veya mevcut olanı yok etme gücüne sahiptir. Bu yönüyle meleklerden de üstündür. 

İnsanoğlu basit şeylerden yaratılmış, vasıfları bakımından da diğer canlıların en güzeli ve en üstünü olarak takdim edilmiştir. Bu durum yüce Allah’ın ya­ratıcılık gücünü göstermektedir. Bu üstünlüğün şartını tespit eden ayette ise:   

 “Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz.”Buyrulmuştur.( Âl-i İmrân 3/110) 

Yani insanoğlu Allah (c.c.)’a iman eder, imanının gereği olarak, insanlara iyili­ği emreder, kötülükten sakındırırsa, hayırlı ümmet vasfını kazanmış olur.  

Yeryüzünde milyarlarca insan vardır. İman etmeyenlerin Allah (c.c.) katında hiç­bir değeri yoktur. Zira İnsan, yeryüzüne sorumsuz bir varlık olarak gönderilmiş değildir, Her canlının görevi olduğu gibi, insanın da görevi vardır. O da, önce Allah (c.c.)’ı tanımak, O’na itaat ve ibadet etmek, etrafındaki insanlara da iyiliği emretmektir.  

Bu görevi yaptığı takdirde, hayırlı ümmet olma vasfını muhafaza etmiş olacaktır. 

 Onların durumunu anlatan ayetlerde:  

 “Ey huzura kavuşmuş insan!. Sen O’ndan hoşnut, O da senden hoşnut olarak Rabbine dön.  (Seçkin) kullarım arasına katıl.  Ve cennetim gir.” Denilmektedir. (Fecir Suresi 89/ 27-30)
            Yani, “Ey huzura kavuşmuş insan” huzur ortamında Rabbine dön ve yeryüzünün meşakkatinden kurtul. Gerçeği akletmeyen insanların, keşke bende iman ve itaat etseydim diyerek feryat ettikleri bir anda,  sen Rabbinden hoşnut, Rabbinde senden hoşnut olarak; samimi bir şekilde, bana ibadet eden salih kullarımın zümresine katıl, onlarla birlikte cennetime gir denilecektir. 21.03.2021

                       Ali KARA     

                   Emekli müftü

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlüne akar Sanki bahçivandır, güzel söz eker Bahçeye tohumlar atıyor kızım̷...

283. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 283. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Dünyada yol bilmez erkan ne gezer. Laf anlamaz insan çok kişi üzer. Sarraf altın, insan insanı süzer. Yalan ,dolan, fesat, kir para e...

282. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 282. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Heyecanla indim gönül bağına Anlamadan düştüm aşkın ağına Özendim birazcık gençlik çağına Sevdayı saracak kolum kalmadı… İsmail...

281. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 281. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Diline sahip ol kırma kimseyi. Eline sahip ol vurma kimseyi. Beline sahip ol görme kimseyi; Kötülüğü sakın gütmeye oğul. ANKARA MEHME...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ