Maraşta Haber
Maraşta Haber

EN BÜYÜK VİRÜS “TEHLİKELİ İNSAN VİRÜSÜ” DÜR

CORONA SENDROMUNDAN KORO HALİNDE KORUNMA Temizlik imandan gelir… Aslan yatağından belli olur… Kolektif bilinçaltına temiz olmanın başta insan sağlığına olan etkileri olmak üzere olması gerekliliği kazınan bir toplumuz. İlkokul öğretmenlerimizin tırnak kontrolleri hemen aklıma geldi bile.  Her gün yemekten önce ve sonra altı kez ellerimizi yıkayalım, dişlerimizi sabah akşam fırçalayalım “tam iki dakika” kamu spotlarını […]

EN BÜYÜK VİRÜS “TEHLİKELİ İNSAN VİRÜSÜ” DÜR

13 Mart 2020 - 12:12A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

CORONA SENDROMUNDAN KORO HALİNDE KORUNMA

Temizlik imandan gelir…

Aslan yatağından belli olur…

Kolektif bilinçaltına temiz olmanın başta insan sağlığına olan etkileri olmak üzere olması gerekliliği kazınan bir toplumuz.

İlkokul öğretmenlerimizin tırnak kontrolleri hemen aklıma geldi bile.  Her gün yemekten önce ve sonra altı kez ellerimizi yıkayalım, dişlerimizi sabah akşam fırçalayalım “tam iki dakika” kamu spotlarını on yaşımdan beri süregelmekte. Annelerin çocuklarını hiç olmazsa hafta bir banyoya koyma savaşlarını da hatırlarsınız. Özellikle de ergen ve erkek çocuklarını.

Literatürdeki ömrü daha uzun olmakla birlikte ülkemizde yaklaşık elli yıl öncesinden başlayarak günümüze artarak gelen ve tanımlanmış ismi ile temizlik OKB durumlarını da toplumsal bünyemize kabullendik diyebiliriz.  Dünya toplumlarının da benzer durumlarda olduğunu az gelişmiş bazı istisnai toplumlar dışında söylemek mümkündür kanımca.

Hal böyleyken son iki aydır dünyada dolayısı ile ülkemizde de gündemin en birinci maddesinin Corona olmasını nasıl açıklamalıyız. İnsanlığın varoluşundan beri hastalık salgınlarıyla ilgili birçok durum yaşanmıştır ve bu durumlarla ilgili birçok kitap yazılmasının yanı sıra filmler belgeseller çekilmiştir. Aklımız ilk gelen de “cüzzam” “veba” olmuştur büyük olasılıkla.

Teknolojinin hem genel anlamda hem de spesifik olarak sağlık alanında  büyük bir ilerleme kaydetmesine rağmen bu  tür salgın hastalıklar olma ihtimal ve durumunu yok edememektedir.

Önce sağlık sonra yaşamın dinamiği düsturuyla hareketle herkes hepimiz elbette sağlığımızı düşünmeliyiz öncelikle. Buna bir itirazım yok.

Ancak, özellikle ve maalesef yine sosyal medya sanki karamsar bir “sağlık senfoni orkestrası korosu” veya “şom ağızlı gizli istihbarat ajanları (CR0019)”  ya da “birleşmiş virüsler” topluluğu olarak önünüze gelene “virüslü” muamelesi yapın ve kaçın mesajları yaymakta.

Bu gidişle herhangi bir virüs insanı değil ama insanların birbirine şüpheli yaklaşmasından ötürü insanlığı yok edecek.

Teknolojik hayatın insan zihnini, algısını ve dolayısı ile psikolojisini ve davranışlarını olumsuz etkilediğini biliyoruz.  Ancak yine de bu duruma müdahale becerilerimizde eksiklikler olduğunu söyleyebiliriz.  Ki corona salgını gerçekliği olmasına rağmen bu algı operasyonunda insanların korku kaygı ve endişelerine yönelik – maalesef temeli yine ekonomik rant olan – süreç yönetimini bir çok kişi yapamamaktadır.

OKB , Kaygı bozukluğu, kaybetme anxiyetesi, panik atak vb durumları olan bireyler bu fütursuz sosyal medya paylaşımlarıyla daha da ağırlaşabilecekler, asosyal, sosyal fobik, anti sosyal, şizoid yapıda olan bireyler hem kendi durumlarından ötürü hem de çevresindeki insanların salgın süreçlerini yönetememelerinden dolayı ilişkilerini kesmeleriyle daha da yalnızlaşabileceklerdir.

Bu durumun endişe ve kaygı boyutlarının temellendireceği depresyonel, paranoid, somatik yakınmaların da olabileceği aşikârdır.  Özetle işin biyolojik sağlık sürecinin önemi olduğu kadar özellikle insanları korku kaygı ve endişeye bunların sonucu olarak da patolojik yakınmalara götürecek anlamsız bilgi kirliliklerinin olması itibarı ile psikolojik sağlık süreçlerinin de olduğunu görelim fark edelim ve fark ettirelim.

Fizyolojik mikrop ve virüslere karşı tıp ve sağlık uzmanları yoğun bir biçimde çalışırken biz kendi ellerimizle kendimizi yok etmeyelim…  Unutmayalım en riskli virüs “Tehlikeli İnsan Virüsü”dür. 

Dr. Öğretim Üyesi Yunus Emre AYNA

Dicle Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Gelişim Psikolojisi ABD Başkanı

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EŞİNİ KISKANMA HASTALIĞI  EŞİNİ KISKANMA HASTALIĞI 

Her Müslüman’ın namusunu kıskanması dini bir görevdir. Onu koruma uğruna ölen kimse de şehit sevabı kazanır.   Zira ayet-i kerimede ...

Zina Zina

Zina; toplumun aile yapısını bozan, kutsiyetini altüst eden ve neslin bekasını tehdit eden, bununla beraber, bel soğukluğu, frengi ve a...

Şair ve Yazar Selma Dolgun Kitap Fuarında Şimal’i İmzaladı! Şair ve Yazar Selma Dolgun Kitap Fuarınd...

Kahramanmaraşlı Şair ve Yazar Selma Dolgun, 7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’nda, okurları için şiir kitabı Şimal’i ...

Kitap, Okuyucu ve Yazar Üçlemesinin Birleşmesi Çok Önemli! Kitap, Okuyucu ve Yazar Üçlemesinin Birl...

Kahramanmaraş’ta bu sene 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda Yediveren ve Mihenk Yayınevlerinin standında okurlar...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

Akedaş İlkokulunda Öğretmenler Günü Kutlandı Akedaş İlkokulunda Öğretm...

Kahramanmaraş Onikişubat AKEDAŞ İlkokulunda 24 Kasım öğretme...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ