Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eğitimci Yazar Ramazan Avcı Üniversitelilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı   Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Abdurrahim Karakoç’u anma etkinliği için Isparta’ya davet edilen eğitimci/araştırmacı yazar Ramazan Avcı, üniversite öğrencilerine “Alevi Üşüten Şair Abdurrahim Karakoç” konulu bir konferans verdi.   ÜniversitSüleyman Demirel esi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.   Ramazan Avcı, […]

Eğitimci Yazar Ramazan Avcı Üniversitelilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

16 Mart 2013 - 15:52A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

 

Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Abdurrahim Karakoç’u anma etkinliği için Isparta’ya davet edilen eğitimci/araştırmacı yazar Ramazan Avcı, üniversite öğrencilerine “Alevi Üşüten Şair Abdurrahim Karakoç” konulu bir konferans verdi.

 

ÜniversitSüleyman Demirel esi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

 

Ramazan Avcı, programın düzenlenmesinden dolayı üniversitenin Millî Kültür Topluluğuna teşekkür ederek başladığı konuşmasında önce Abdurrahim Karakoç’un kısa biyografisini sundu. Karakoç’un şairliğini hazırlayan ortam ve şiirlerinin oluşumunu sağlayan kültürel ögeler üzerinde durdu. Daha sonra Abdurrahim Karakoç’un halk şiiri geleneği içindeki yerini anlatan Avcı, “Karakoç, geleneğin tekrarı değil, yeni şartlar içinde devamıdır. O, halk şiirine çağdaş bir kimlik kazandırmak istemiş ve bunu başarmıştır. Yahya Kemal Beyatlı, nasıl ki “neo – klasik” kimliği ile klasik Türk şiirini modern şartlar içinde yeniden yorumlayarak yeniyi inşa etmişse Karakoç da halk şiirinde bunu gerçekleştirmiştir.” dedi.

 

Avcı, Abdurrahim Karakoç’un sanat anlayışı hakkında da “Abdurrahim Karakoç, sanatı toplum için yapmıştır. Ancak toplumundan aldığı düşünceyi sanatın imkânları içerisinde sunmasını bilmiştir. Sosyal içerikli şiirlerinde hiciv, ironi, istihza ve kıvrak bir dille halk şiiri formunda okuyucuya sunarken bir bilge kimliğinde karşımıza çıkan Karakoç, aşk, tabiat, ayrılık, gurbet konulu şiirlerinde ise çağdaş bir Kerem, Ferhat olarak çıkıyor karşımıza. Yüzyılın en güzel aşk şiiri olan “Mihriban” bile onu edebiyat dünyasının seçkin bir şairi yapmaya yeter. Abdurrahim Karakoç’u geleceğe taşıyacak, Türkçe yaşadıkça yaşatacak olan şiirleri aşk, tabiat, ayrılık, gurbet konulu şiirleridir. Çünkü gerçek sanat değeri taşıyan şiirler bu şiirlerdir.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Abdurrahim Karakoç’un halkçı bir şair olduğunu belirterek “Karakoç, millî duyarlılığı yüksek, halkçı bir şairdir. Ancak onun halkçılığı, halkı kendi düşünceleri doğrultusunda düşünmeye ve yaşamaya zorlayan, kendilerini çoban, halkı sürü gibi gören siyasî-ideolojik bir halkçılık değildir. Halkın söylemek isteyip de söyleyemediğini pervasızca, yiğitçe ve kusursuzca dile getirdiği için halkın sözcüsü olmuştur.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Karakoç’un bir dava şairi olduğunu ifade eden konuşmasında “Abdurahim Karakoç, bir dava şairidir. Tıpkı Mehmet Akif Ersoy gibi davası için yaşamış, bu uğurda eğilmemiş, bükülmemiş; söyleyeceklerini eğmeden, bükmeden dosdoğru söylemiştir.

 

Tanzimat’la başlayan kimlik bunalımı karşısında Türk milletinin millî değerlerinden uzaklaşmaması için olağanüstü bir mücadele vermiş, bu mücadele özü Türk ve Müslüman olan Anadolu insanı tarafından takdirle karşılanmıştır.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Abdurrahim Karakoç’un şiirlerinde oluşan şiir dinletisi gerçekleştirerek salondaki dinleyicilere şiir ziyafeti sundu.

 

Konferansın sonunda Süleyman Demirel Üniversitesi Millî Kültür Topluluğu Akademik Danışmanı Önder Saatçi tarafından plaket verildi.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yazarlar Mustafa Okumuş’un Davetinde Bir Araya Geldi Yazarlar Mustafa Okumuş’un Davetinde Bir...

Kahramanmaraş’ın tanınmış eğitimci, araştırmacı, yazar ve şairi Mustafa Okumuş’un; şehrin ileri gelen yazarları arasında dayanışmayı ve...

Örnek Bir Etkinlik: Yazar Mustafa Okumuş’a Saygı Programı Örnek Bir Etkinlik: Yazar Mustafa Okumuş...

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği güzide eğitimci, şair ve yazar,  “Hocaların Hocası” olarak tanınan Mustafa Okumuş adına Onikişubat Beledi...

Bine Yakın İnsan “Delibahar”Oyununu İzledi Bine Yakın İnsan “Delibahar”...

Emektar Eğitimci Salman Kapaoğlu’nun yazıp, yönettiği “DELİBAHAR” oyununu izlemek için  vatandaşlar Mehmet Akif Ersoy...

İsmail Yaray’dan makale: ANA İsmail Yaray’dan makale: ANA

Doğa anayla başlar. Kâinatın var oluşu anayladır. Ana; üretkendir. Üretir yok etmez. Ana; merkezdir, Doğada her şey onun çevresinde şek...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Yazarlar Mustafa Okumuş’un Davetinde Bir Araya Geldi Yazarlar Mustafa Okumuş’u...

Kahramanmaraş’ın tanınmış eğitimci, araştırmacı, yazar ve şa...

Aşk Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-ı Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR: MUSTAFA ZİNCİRKIRAN) Bilemedim bu nasıl, b...

CİĞERLERİMİZ YANIYOR CİĞERLERİMİZ YANIYOR

Ormanlar sadece ağaçlardan oluşan bir alan değil; aynı zaman...

İl HBÖ Halk Eğitimi Merkezleri Planlama ve değerlendirme toplantısı İl HBÖ Halk Eğitimi Merke...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Merkezleri ...

Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinde mezuniyet töreni Necmettin Erbakan Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hati...

Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Yusuf Baran çocuğumuza um...

Haydi Türkiye’m Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Bu...

Keçeci ve Güneş Ailesinin Mutlu Günü Keçeci ve Güneş Ailesinin...

Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yemek Bizden” etkinliği Muhteşem oldu Kahramanmaraş’ta “Ç...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye...

Babalar Günü Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Babalar Günü Konulu Fasl-...

( EV SAHİBİ ŞAİR: ÂDEM YAZAR) Kimsenin varına minnet etmedi ...

BANKA PROMOSYONLARI BANKA PROMOSYONLARI

            Bu günlerde banka promosyonlarını soranlar çoğal...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ