Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eğitimci Yazar Ramazan Avcı Üniversitelilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı   Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Abdurrahim Karakoç’u anma etkinliği için Isparta’ya davet edilen eğitimci/araştırmacı yazar Ramazan Avcı, üniversite öğrencilerine “Alevi Üşüten Şair Abdurrahim Karakoç” konulu bir konferans verdi.   ÜniversitSüleyman Demirel esi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.   Ramazan Avcı, […]

Eğitimci Yazar Ramazan Avcı Üniversitelilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

16 Mart 2013 - 15:52A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

 

Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Abdurrahim Karakoç’u anma etkinliği için Isparta’ya davet edilen eğitimci/araştırmacı yazar Ramazan Avcı, üniversite öğrencilerine “Alevi Üşüten Şair Abdurrahim Karakoç” konulu bir konferans verdi.

 

ÜniversitSüleyman Demirel esi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

 

Ramazan Avcı, programın düzenlenmesinden dolayı üniversitenin Millî Kültür Topluluğuna teşekkür ederek başladığı konuşmasında önce Abdurrahim Karakoç’un kısa biyografisini sundu. Karakoç’un şairliğini hazırlayan ortam ve şiirlerinin oluşumunu sağlayan kültürel ögeler üzerinde durdu. Daha sonra Abdurrahim Karakoç’un halk şiiri geleneği içindeki yerini anlatan Avcı, “Karakoç, geleneğin tekrarı değil, yeni şartlar içinde devamıdır. O, halk şiirine çağdaş bir kimlik kazandırmak istemiş ve bunu başarmıştır. Yahya Kemal Beyatlı, nasıl ki “neo – klasik” kimliği ile klasik Türk şiirini modern şartlar içinde yeniden yorumlayarak yeniyi inşa etmişse Karakoç da halk şiirinde bunu gerçekleştirmiştir.” dedi.

 

Avcı, Abdurrahim Karakoç’un sanat anlayışı hakkında da “Abdurrahim Karakoç, sanatı toplum için yapmıştır. Ancak toplumundan aldığı düşünceyi sanatın imkânları içerisinde sunmasını bilmiştir. Sosyal içerikli şiirlerinde hiciv, ironi, istihza ve kıvrak bir dille halk şiiri formunda okuyucuya sunarken bir bilge kimliğinde karşımıza çıkan Karakoç, aşk, tabiat, ayrılık, gurbet konulu şiirlerinde ise çağdaş bir Kerem, Ferhat olarak çıkıyor karşımıza. Yüzyılın en güzel aşk şiiri olan “Mihriban” bile onu edebiyat dünyasının seçkin bir şairi yapmaya yeter. Abdurrahim Karakoç’u geleceğe taşıyacak, Türkçe yaşadıkça yaşatacak olan şiirleri aşk, tabiat, ayrılık, gurbet konulu şiirleridir. Çünkü gerçek sanat değeri taşıyan şiirler bu şiirlerdir.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Abdurrahim Karakoç’un halkçı bir şair olduğunu belirterek “Karakoç, millî duyarlılığı yüksek, halkçı bir şairdir. Ancak onun halkçılığı, halkı kendi düşünceleri doğrultusunda düşünmeye ve yaşamaya zorlayan, kendilerini çoban, halkı sürü gibi gören siyasî-ideolojik bir halkçılık değildir. Halkın söylemek isteyip de söyleyemediğini pervasızca, yiğitçe ve kusursuzca dile getirdiği için halkın sözcüsü olmuştur.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Karakoç’un bir dava şairi olduğunu ifade eden konuşmasında “Abdurahim Karakoç, bir dava şairidir. Tıpkı Mehmet Akif Ersoy gibi davası için yaşamış, bu uğurda eğilmemiş, bükülmemiş; söyleyeceklerini eğmeden, bükmeden dosdoğru söylemiştir.

 

Tanzimat’la başlayan kimlik bunalımı karşısında Türk milletinin millî değerlerinden uzaklaşmaması için olağanüstü bir mücadele vermiş, bu mücadele özü Türk ve Müslüman olan Anadolu insanı tarafından takdirle karşılanmıştır.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Abdurrahim Karakoç’un şiirlerinde oluşan şiir dinletisi gerçekleştirerek salondaki dinleyicilere şiir ziyafeti sundu.

 

Konferansın sonunda Süleyman Demirel Üniversitesi Millî Kültür Topluluğu Akademik Danışmanı Önder Saatçi tarafından plaket verildi.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EŞİNİ KISKANMA HASTALIĞI  EŞİNİ KISKANMA HASTALIĞI 

Her Müslüman’ın namusunu kıskanması dini bir görevdir. Onu koruma uğruna ölen kimse de şehit sevabı kazanır.   Zira ayet-i kerimede ...

Zina Zina

Zina; toplumun aile yapısını bozan, kutsiyetini altüst eden ve neslin bekasını tehdit eden, bununla beraber, bel soğukluğu, frengi ve a...

Şair ve Yazar Selma Dolgun Kitap Fuarında Şimal’i İmzaladı! Şair ve Yazar Selma Dolgun Kitap Fuarınd...

Kahramanmaraşlı Şair ve Yazar Selma Dolgun, 7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’nda, okurları için şiir kitabı Şimal’i ...

Kitap, Okuyucu ve Yazar Üçlemesinin Birleşmesi Çok Önemli! Kitap, Okuyucu ve Yazar Üçlemesinin Birl...

Kahramanmaraş’ta bu sene 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda Yediveren ve Mihenk Yayınevlerinin standında okurlar...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür ...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ