Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eğitimci Yazar Ramazan Avcı Üniversitelilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı   Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Abdurrahim Karakoç’u anma etkinliği için Isparta’ya davet edilen eğitimci/araştırmacı yazar Ramazan Avcı, üniversite öğrencilerine “Alevi Üşüten Şair Abdurrahim Karakoç” konulu bir konferans verdi.   ÜniversitSüleyman Demirel esi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.   Ramazan Avcı, […]

Eğitimci Yazar Ramazan Avcı Üniversitelilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

16 Mart 2013 - 15:52A+A-

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı

 

Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Abdurrahim Karakoç’u anma etkinliği için Isparta’ya davet edilen eğitimci/araştırmacı yazar Ramazan Avcı, üniversite öğrencilerine “Alevi Üşüten Şair Abdurrahim Karakoç” konulu bir konferans verdi.

 

ÜniversitSüleyman Demirel esi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

 

Ramazan Avcı, programın düzenlenmesinden dolayı üniversitenin Millî Kültür Topluluğuna teşekkür ederek başladığı konuşmasında önce Abdurrahim Karakoç’un kısa biyografisini sundu. Karakoç’un şairliğini hazırlayan ortam ve şiirlerinin oluşumunu sağlayan kültürel ögeler üzerinde durdu. Daha sonra Abdurrahim Karakoç’un halk şiiri geleneği içindeki yerini anlatan Avcı, “Karakoç, geleneğin tekrarı değil, yeni şartlar içinde devamıdır. O, halk şiirine çağdaş bir kimlik kazandırmak istemiş ve bunu başarmıştır. Yahya Kemal Beyatlı, nasıl ki “neo – klasik” kimliği ile klasik Türk şiirini modern şartlar içinde yeniden yorumlayarak yeniyi inşa etmişse Karakoç da halk şiirinde bunu gerçekleştirmiştir.” dedi.

 

Avcı, Abdurrahim Karakoç’un sanat anlayışı hakkında da “Abdurrahim Karakoç, sanatı toplum için yapmıştır. Ancak toplumundan aldığı düşünceyi sanatın imkânları içerisinde sunmasını bilmiştir. Sosyal içerikli şiirlerinde hiciv, ironi, istihza ve kıvrak bir dille halk şiiri formunda okuyucuya sunarken bir bilge kimliğinde karşımıza çıkan Karakoç, aşk, tabiat, ayrılık, gurbet konulu şiirlerinde ise çağdaş bir Kerem, Ferhat olarak çıkıyor karşımıza. Yüzyılın en güzel aşk şiiri olan “Mihriban” bile onu edebiyat dünyasının seçkin bir şairi yapmaya yeter. Abdurrahim Karakoç’u geleceğe taşıyacak, Türkçe yaşadıkça yaşatacak olan şiirleri aşk, tabiat, ayrılık, gurbet konulu şiirleridir. Çünkü gerçek sanat değeri taşıyan şiirler bu şiirlerdir.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Abdurrahim Karakoç’un halkçı bir şair olduğunu belirterek “Karakoç, millî duyarlılığı yüksek, halkçı bir şairdir. Ancak onun halkçılığı, halkı kendi düşünceleri doğrultusunda düşünmeye ve yaşamaya zorlayan, kendilerini çoban, halkı sürü gibi gören siyasî-ideolojik bir halkçılık değildir. Halkın söylemek isteyip de söyleyemediğini pervasızca, yiğitçe ve kusursuzca dile getirdiği için halkın sözcüsü olmuştur.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Karakoç’un bir dava şairi olduğunu ifade eden konuşmasında “Abdurahim Karakoç, bir dava şairidir. Tıpkı Mehmet Akif Ersoy gibi davası için yaşamış, bu uğurda eğilmemiş, bükülmemiş; söyleyeceklerini eğmeden, bükmeden dosdoğru söylemiştir.

 

Tanzimat’la başlayan kimlik bunalımı karşısında Türk milletinin millî değerlerinden uzaklaşmaması için olağanüstü bir mücadele vermiş, bu mücadele özü Türk ve Müslüman olan Anadolu insanı tarafından takdirle karşılanmıştır.” dedi.

 

Ramazan Avcı, Abdurrahim Karakoç’un şiirlerinde oluşan şiir dinletisi gerçekleştirerek salondaki dinleyicilere şiir ziyafeti sundu.

 

Konferansın sonunda Süleyman Demirel Üniversitesi Millî Kültür Topluluğu Akademik Danışmanı Önder Saatçi tarafından plaket verildi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-15 Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet G...

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı   Süleyman Demirel Üniversitesi tara...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-14 Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet G...

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı   Süleyman Demirel Üniversitesi tara...

STAR GAZETESİNDEN BAHAETTİN KARAKOÇ’A VEFA STAR GAZETESİNDEN BAHAETTİN KARAKOÇ̵...

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı   Süleyman Demirel Üniversitesi tara...

Beyaz Kartal,Bahaettin Karakoç’a Vefa Programı Beyaz Kartal,Bahaettin Karakoç’a V...

Eğitimci/Araştırmacı Yazar Ramazan Avcı Üniversiteli Öğrencilere Abdurrahim Karakoç’u Anlattı   Süleyman Demirel Üniversitesi tara...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan &...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Ana Okulu...

Ülkü Ocakları Başkanı Kayış’ın, Nevruz Bayramı Mesajı Ülkü Ocakları Başkanı Kay...

Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Kayış, 21 Mart N...

Sermet Yıldız,Siirt’te ziyaret etmedik yer bırakmadı Sermet Yıldız,Siirt’te zi...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından Siirt’te...

Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Programı Menekşe Anaokulundan Hati...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Anaokulu 18 Mart Çanakkale ...

“Beka Sorunu Bitinceye Kadar Mücadele Edeceğiz” “Beka Sorunu Bitinceye Ka...

MHP Elbistan İlçe Başkanlığı, geniş kapsamlı bir istişare bu...

‘Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek: ‘Âsım’ın nesli… diyordum ...

‘Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmed...

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi Elbistan’da Açıldı Recep Tayyip Erdoğan Mill...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Elbistan’da P...

KEŞ DAĞININ İSMİ MUHSİN DAĞI OLSUN KEŞ DAĞININ İSMİ MUHSİN D...

Tarihçi Yazar Mehmet Işık, Çağlayancerit mitingi sonrası hel...

MUTLU OLMANIN SIRLARI MUTLU OLMANIN SIRLARI

TERAPİDER Genel Başkanı Psikoterapist Uzman Doktor Taner Can...

Atom Karınca-Öztunç Soyunu Açıkladı Atom Karınca-Öztunç Soyun...

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Öztunç,...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ