Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eğitimci Zekeriya Çakabey’in İlk Kitabı Okuyucularıyla Buluştu

Kahramanmaraş eğitim camiasının yakından tanıdığı, yıllarca eğitimin çeşitli kademelerinde görev yapan Hartlap Çok Programlı Lisede( ÇPL) müdür iken emekli olan, Zekeriya Çakabey’in “Vişne Reçelini Hiç Sevmem” isimli hikâye kitabı okuyucu ile buluştu. “Vişne Reçelini Hiç Sevmem” isimli hikâye kitabı Kırmızı Leylek yayınları arasında bulunuyor, baskısı Millî Basım ve Yayın tarafından yapılmış. 143 sayfadan oluşan kitapta […]

Eğitimci Zekeriya Çakabey’in İlk Kitabı Okuyucularıyla Buluştu

28 Kasım 2020 - 19:28A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş eğitim camiasının yakından tanıdığı, yıllarca eğitimin çeşitli kademelerinde görev yapan Hartlap Çok Programlı Lisede( ÇPL) müdür iken emekli olan, Zekeriya Çakabey’in “Vişne Reçelini Hiç Sevmem” isimli hikâye kitabı okuyucu ile buluştu.

“Vişne Reçelini Hiç Sevmem” isimli hikâye kitabı Kırmızı Leylek yayınları arasında bulunuyor, baskısı Millî Basım ve Yayın tarafından yapılmış. 143 sayfadan oluşan kitapta bizzat yazarın yaşadığı, tanık olduğu olaylar mizah türünde akıcı bir şekilde işlenmiş ve kitapta 20 ayrı hikaye yer alıyor.



ZEKERİYA CAKABEY KİMDİR?

01.01.1955 Yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Çocukluk yıllarını  Kahramanmaraş  merkezde  geçiren  Zekeriya  Çaka,  daha sonra ailesinin köye göçmesinden dolayı önce Kısık İlkokulunda daha sonra Tekir ilkokulunda öğrenimine devam etti. İlkokuldan sonra köylerde ortaokul olmadığından dolayı Kahramanmaraş merkez ortaokulunda ortaokulu bitirdi.

Kahramanmaraş Lisesinde iki yıl okuduktan sonra lise son sınıfını Gaziantep Lisesi sayısal bölümünde okuyarak mezun oldu. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü kazandı. Öğrencilik süresince  Diyarbakır’da  Otel  Saraç’ta resepsiyon  memurluğu, Pilmen Restoran’da kasiyerlik yaptı. Kitap okurken arkadaşlarıyla birlikte edebi çalışmalar da yapıyorlardı.

Öğretmenliğe 1977 yılında Andırın Lisesinde başladı. Sosyal ve aktif bir öğretmenlik mücadelesi verirken 1979 yılında siyasi nedenler yüzünden il dışına çıkarıldı. İki ay süren sürgün hayatından sonra tekrar okuluna döndüğünde Kayseri’ye sürgün olarak gönderildi. Kayseri Taşhan Ortaokulunda üç ay çalıştıktan sonra kısa dönem askere gitti. Askerlik dönüşü okulu kapanmış ve Pınarbaşı Lisesine tayini çıkmıştı.

Yorulmuştu, istifa ederek Tekire döndü ve yol boyu lokantacılığına başladı. Tam kendini kabul ettirmişti ki sıkıyönetim yeniden içeri aldı. Bir yıl cezaevinde yattıktan sonra çıkarak yol boyunda tesis çalıştırmaya devam etti. Önce Aygün Tesislerinde ortaklık daha sonra da mülkiyeti özel idareye ait olan Tekir Turistik Tesislerini kiraladı ve dokuz yıl devam etti.

1987 Yılında geçirdiği trafik kazasından sonra eski düzenini bulamadı. Dokuz ay Kuşadası’na gitti. Daha sonra yeniden öğretmenliğe dönerek Tekir Orta Okulunda göreve başladı. Bir gün köylülerle birlikte Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam’ın yolunu çevirerek lise talebinde bulundular. Konuşmayı Zekeriya Çaka yaptı. 1996 yılında yapılan görev değişikliğiyle Tekir Çok Programlı Lisesine kurucu müdür olarak atandı. Lise binasının yeri, araç- gereç ve tiyatro salonu için çok mücadele verdi. “Kel Tepe Yok, Gültepe var” adlı orman ağırlıklı oyunu yazarak  oynattı. 2010 Yılında rotasyonla Hartlap ÇPL. Müdürü olarak atandı. Aynı mücadelesini orada da sürdürdü. Ortak alanda eğitim yapan İlköğretim ve lise için yeniden mücadeleye girdi. İlk ve ortaokul olan ilköğretime yeni bir bina yapılmasının ve yerinin mücadelesini verdi. Onlar yeni binaya taşınırken, lise eski yerinde kaldı. Aynı saha içinde yeni bir atölye binası ve yine iyi bir salon yapılması için söz aldı, uğraştı ve yapılmasına sebep oldu. “Uçurumun Ucundan” adlı ikinci tiyatrosunu yazdı. Yazdığı şiirleri öğrencileriyle paylaştı, görüşlerini aldı, yeniden yapılandırdı. Kahramanmaraş Tekir’de bulunan bahçesindeki çınara “Şairler Çınarı” adını verdiklerinden orada şair ve yazarlarla birlikte şiir dinletisi düzenledi.

2020  Ocak  ayında emekli oldu.  Kahramanmaraş Sanat ve Edebiyat Derneğinin denetleme kurulunda görev aldı. Virüs nedeniyle evde kapalı kaldığı günlerde sevdası olan mizah tarzı hikâyelerini yazma çalışmalarına başladı. Çeşitli edebi türlerde çalışmaları devam etmektedir. Gençliğinden beri çok sevdiği ve mahlas olarak kullandığı “Çakabey” ismini soy ismi olarak değiştirdi.

 

Zekeriya Çakabey

www.cakabeyhoca.com

cakabeyzekeriya@gmail.com

05336115563

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 20 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 205.GRUP ATIŞMASI Bu sene havalar çok iyi gitti Kış kışa benzesin yaz güzel olsu...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 19 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 204.GRUP ATIŞMASI Bizler şaşar beşeriz aciz naçar kullarız Hiç ahireti takmaz, u...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 18 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 203.GRUP ATIŞMASI Dört ismi var idi: Mustafa, Ahmet Hem de Mahmut idi, olsun bol...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 17 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 202.GRUP ATIŞMASI Yanlış biliniyor zaferde vardı Lâkin mevzi yanlış alanda dardı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kaymakam Hersanlıoğlu’na Ziyaret Kaymakam HersanlıoğluR...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal YILMAZ, Türkoğlu ...

5,6,7 ve 8. sınıfların 4. Üniteleri Hazırlandı 5,6,7 ve 8. sınıfların 4....

Millî Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde zengin kayn...

Gelin/kaynana geçimsizliğine; reçete Gelin/kaynana geçimsizliğ...

Genelde kayınvâlide ile gelin birbirleriyle bir türlü geçine...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 20 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 205.G...

Kahramanmaraş Merkez de Kar Yağışı Kahramanmaraş Merkez de K...

Birkaç gündür etkili olan yağış şehir merkezine yağmur, çevr...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’ in e-Twinning Başarısı Dulkadiroğlu İlçe MEM’ in...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt, eTwinning ...

Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı Yapıldı Hayat Boyu Öğrenme Toplan...

Millî Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünd...

OKULÖNCESİNDE OYUN KAVRAMI VE ÇOCUK OKULÖNCESİNDE OYUN KAVRAM...

Eğitim Danışmanı Metin Acıpayam, Onikişubat Menekşe Anaokulu...

  ŞEHİT NEJDET KOÇAK   ŞEHİT NEJDET KOÇAK

41 YIL ÖNCE UÇMAĞA VARAN VE KERKÜK’TE DALGALANAN BİR BAYRAK:...

Yüzbaşıoğlu, Herkesi CovidVac aşısı olmaya davet ediyorum! Yüzbaşıoğlu, Herkesi Covi...

Kahramanmaraş Özel Sular Vatan Hastanesi başhekimi Dr. Kemal...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ