Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bahaettin Karakoç İçin Söyleşi Programı Yapıldı

Kahramanmaraş Büşükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında ünlü şair Bahaettin Karakoç’un vefatının birinci yıldönümü münasebetiyle “Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç” adıyla söyleşi düzenlendi. Kitap Fuarındaki söyleşi salonunda gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak Bahaettin Karakoç’un büyük oğlu Oğuz Karakoç ve Bahaettin Karakoç araştırmacısı Ramazan Avcı katıldı. Oğuz Karakoç, babasının müşfik, yardımsever, […]

Bahaettin Karakoç İçin Söyleşi Programı Yapıldı

18 Ekim 2019 - 22:24A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büşükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında ünlü şair Bahaettin Karakoç’un vefatının birinci yıldönümü münasebetiyle “Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç” adıyla söyleşi düzenlendi.

Kitap Fuarındaki söyleşi salonunda gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak Bahaettin Karakoç’un büyük oğlu Oğuz Karakoç ve Bahaettin Karakoç araştırmacısı Ramazan Avcı katıldı.
Oğuz Karakoç, babasının müşfik, yardımsever, gençlerin elinden tutan, devamlı şiiri düşünen özellikleri üzerinde durdu.

Oğuz Karakoç , “Babam son anına kadar yazdı, kalemi hiçbir zaman elinden bırakmadı. Son anına kadar Allah için yazdı. Gerek meydana getirdiği eserleri ile gerekse edebiyat dünyasına kazandırdığı insanlar ile Türk Şiirinin Beyaz Kartalı unvanını babamın fazlası ile hak ettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Gerçekleştirilen söyleşinin ardından Oğuz Karakoç katılımcıların Bahaettin Karakoç ile ilgili sorularını da yanıtladı.

Bahaettin Karakoç hakkında “Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç” isimli kitap hazırlayan yazar Ramazan Avcı da, Bahaettin Karakoç’un Türk şiirine ve Kahramanmaraş’ın edebiyat iklimine yaptığı hizmetleri anlattı.
Ramazan Avcı konuşmasında “Bahaettin Karakoç, Peygamberimizin ‘Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahret için çalışın.’ hadisine uygun bir hayat ömür sürmeye çalışmıştır. Yani bir hırka bir lokma anlayışıyla pasif, kendinden başkasına faydası olmayan bir ömür değil, sanatıyla içinde bulunduğu toplumu aydınlatmaya, yaşanabilir güzel bir dünya tesis etmeye çalışarak devamlı hareket hâlinde bir hayat yaşamıştır. Yazmış olduğu 22 eseri, Dolunay Dergisi, Dolunay Yayınları, Dolunay Şiir Şölenleri ve yetiştirdiği genç şair ve yazarlar bunun ispatıdır.
Yarına hükmüm geçmez, heybemde azığım yok
Ecel pusuda bekler ve benim acelem var
Karanlığın çiğ sesi kalkansız karşılanmaz
Çırpınır tutunacak dalı olmayan kuşlar
Benim de acelem var
Diyen şair, bu felsefeyle Allah’a fikir ve zikir aracı olarak gördüğü şiirlerinden ve icraatlarından azık hazırlamıştır.
Bahaettin icraatlarıyla, kişiliği ile, sanatıyla ve varlığıyla Kahramanmaraş’ın şairler kenti sıfatını kazanmasına en fazla hizmet eden tek başına bir okuldur: Dolunay okulu.
O, kendini bütün zamanların şairi olmaya adamış bir sanatçıdır. Düne saygılı, bugünün üzerine titreyen ve yarının inşasına maddî ve manevî bütün gücünü adayan bir şair. Edebiyattaki kırmızıçizgisi ise edeptir. Edepsiz edebiyata tahammülü yoktur.”
Ramazan Avcı, konuşmasının devamında Bahaettin Karakoç’un ilham kaynakları, şiirlerinin dil ve şekil özellikleri, şiirdeki hedefi, şiirlerinde ele aldığı temalar üzerinde durdu ve şiirlerinden örnekler okudu.
Avcı konuşmasının sonunda, “Bahaettin Karakoç; mesleği şair, atölyesi şiir, malzemesi imbikten süzülen Türkçe olan bir sanatçıdır. Eserleri, üslubu, şiir anlayışı, kişiliği ve şiiri ayağa kaldırma ülküsüyle yaptığı icraatlarıyla Türk şiirine damgasını vurmuş şiir şeyhidir. Onu özlemle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.” dedi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.GRUP ATIŞMASI Oy anam dedikçe erir ciğerim Gözüne baktıkça boyun eğerim Yanı...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi, illâ soğan dediniz.    Firavun kesiyordu tazecik bebekleri,  Korkudan tit...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar batıla kenetlendi.    Dinini bilmeyenler batılla boyalanır,  Adetleri tanı...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 35 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 220.GRUP ATIŞMASI Çok yürüdük yollar çamur Üstümüzde kar ve yağmur Tek düşünce a...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Gurbette Bayram – Dr. Mehmet Güneş Gurbette Bayram – D...

Hasret şâha kalkar, gözler nemlenir, Yürekte sızıdır gurbett...

“BAYRAM DUÂSI” “BAYRAM DUÂSI”

Gâlip Erdem Ağabeyimizin azîz hâtırasına duâlar ve Fâtihalar...

Kahramanmaraş Kamu-Sen İsrail Vahşetini Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen İs...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşet...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İs...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapm...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.G...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi...

ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluş...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kap...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimi...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdü...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar...

 ANNELERİMİZ  ANNELERİMİZ

Vatan gibi kutsal, ekmek gibi mübârek, Türkçe gibi nezih, su...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ