Maraşta Haber
Maraşta Haber

Abdurrahim Karakoç anıldı

      07 Haziran 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Kaleminde sevda yükü biriktiren Şair Abdurrahim Karakoç Kahramanmaraş’ta  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Mehmet Gümüşer Andolu Lisesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Şiir ve Türkü Programında anıldı. Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet […]

Abdurrahim Karakoç anıldı

12 Mayıs 2013 - 16:16A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

      07 Haziran 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Kaleminde sevda yükü biriktiren Şair Abdurrahim Karakoç Kahramanmaraş’ta  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Mehmet Gümüşer Andolu Lisesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Şiir ve Türkü Programında anıldı.

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, Belediye Kültür Müdürü Serdar Yakar,  çok sayıda eğitimci, şair ve yazar ve  sanatseverin katıldığı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Abdurrahim Karakoç’u anlatan slayt gösterisi ve şiir dinletisinden sonra programın açılış konuşmasını yapan Duran Boz Abdurrahim Karakoç’u anlattı.

Abdurrahim Karakoç anma programı (14)

Boz yaptığı konuşmada şunları belirtti; “İlkini 2005-2006 öğretim yılında gerçekleştirdiğimiz şiir ve türkü programının bu yıl sekizincisini gerçekleştiriyoruz.

Başlangıçta; ülkemizin sanat hayatına, kültür hayatına katkıda bulunan yazar, şair ve sanatçıların tanıtılması amacıyla yola çıkmıştık. Önceki programlarımızda; Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Alâeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Bahaettin Karakoç, Şevket Bulut, Şevket Yücel, Tahsin Yücel gibi yazar ve şairlerimizin yazı hayatından, düşünce hayatından kesitler sunmuştuk.

Şimdi de şiir geleneğimizin önemli temsilcilerinden Abdurrahim Karakoç’u gündem konusu yapıyoruz. Onun hayatını, şiirini ve yaşadığı çevreyi sizlerin dikkatine sunuyoruz. Onun sanatına ve hayatına etki eden faktörleri anlamayı ve anlatmayı gaye ediniyoruz.

Abdurrahim Karakoç, 1932’de Celâ’da (Ekinözü)’da doğdu. 1939’da başladığı ilkokulu dört yılda bitirdi. İlkokul sonrasında ise herhangi bir okula devam etmedi. Marangozluk, kuzu çobanlığı ve bağ-bahçe işleriyle uğraştı. Bunun yanı sıra da durmadan, kesiksiz bir biçimde okudu.

Çocukluğundan itibaren Yunus Emre, Karacaoğlan, Ruhsatî, Âşık Ömer, Dadaloğlu, Köroğlu ve Seyranî Dede başta olmak üzere babası Ümmet Karakoç’tan Fuzuli, Baki, Nefî ve Nedim’in şiirlerini dinledi. Bunun yanı sıra da babasından Battal Gazi Destanı, Hazreti Ali Cenkleri, Kerem ile Aslı ve Leyla İle Mecnun dersleri aldı. Şiirin dünyasına dedesinin ve babası Ümmet Karakoç’un şiirlerini dinleyerek adım attı. Açıkçası ilk şiir derslerini babası Ümmet Karakoç’tan aldı.

1952’de askere giderek 1953’te terhis oldu. İlk şiirini ilkokul yıllarındayken kavga ettiği bir arkadaşını hicvederek yazdı. Sonrasında ise 1948’de şiir yazmaya başladı. 1954 yılına kadar yazdığı şiirlerini bir çırpıda yırtıp attı. 1955’te de Elbistan Kaymakamlığının çıkardığı Engizek gazetesinde ilk şiirini yayımladı. Hiciv şiirlerinde Seyrani Dede’yi örnek aldı.

1958’de de Ekinözü Belediyesinde Muhasip olarak işe başladı. 1982’de buradan emekli oldu. 1984’te de Ankara’ya yerleşti.

Mihriban temalı şiirler yazdı. Bu şiirleri ülke genelinde tanınmasına katkıda bulundu.

Hasan’a Mektuplar’la Anadolu insanının sevinci, üzüntüsü ve kederiyle portresini çıkardı.

Hasan’a Mektuplar, El Kulakta, Vur Emri, Kan Yazısı, Suları Islatamadım, Dosta Doğru, Gökçekimi, Beşinci Mevsim, Akıl Karaya Vurdu, Yasaklı Rüyalar, Gerdanlık I-II-III, Parmak İzi, Düşünce Yazıları ve Çoban’dan Mektupları ömrünün özeti olarak okurun beğenisine sundu.

7 Haziran 2012’de Ankara’da vefat etti” dedi

Program öğrencilerin okuduğu şiirler ve Abdurrahim Karakoç’un bestelenmiş türküleri ile devam etti.

Programın sonunda Abdurrahim Karakoç’un tablosu ağabeyi Bahaettin Karakoç’a verilmek üzere oğlu Oğuz Karakoç’a Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan tarafından, diğer bir tabloda Abdurrahim Karakoç’un ailesine verilmek üzere yeğeni Mesut Karakoç’a, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat tarafından verildi.

Program günün anısına toplu çekilen fotoğraf kareleriyle son buldu.

Abdurrahim Karakoç anma programı (20)

3

Abdurrahim Karakoç anma programı (12)224 5 6  9 10 19 20 21 22 28 30 31  Abdurrahim Karakoç anma programı (19)  DSC_0150 IMG_5877

11 12

16

18. 1871

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİNE HAZIRLANIYOR KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİNE...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tatlı bir telaşın içinde. Edebiyatçı ve şairleriyle meşhur Kahramanmaraş’ta 16-20 Kasım 2020 tarihl...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 3 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların katılımı ile gerçekleşen Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması yeni dönem de,Cemale...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 2 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların katılımı ile gerçekleşen Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması yeni dönem de,Cemale...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 1 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların katılımı ile gerçekleşen Kahramanmaraşlı Nurgül Kaynar Yüce ile Fasl-ı Muha...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİNE HAZIRLANIYOR KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDE...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tatlı bir telaşın içinde...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Cebeloğlu’na Ziyaret Kahramanmaraş İl Emniyet ...

Kahramanmaraş Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomi Derne...

Kahramanmaraş’ta Tarihi Çarşılar Dezenfekte Edildi Kahramanmaraş’ta Ta...

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu Belediyesi dezenfekte ek...

İlkokullarda Öğrencilere Covid-19 Eğitimi Yapılacak İlkokullarda Öğrencilere ...

T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birl...

2020 DGS Tercihleri 25 Eylül – 2 Ekim 2020’de yapılacak! Tercih Kılavuzu Yayınlandı mı? 2020 DGS Tercihleri 25 Ey...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Ay...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğünden Covid-19 Bilgilendirme Çalışması Kahramanmaraş İl Emniyet ...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü Covid-19 salgını mücadele...

Ali İhsan Kabakçı, Kayseri Gençlik Spor il Müdürü Oldu Ali İhsan Kabakçı, Kayser...

Kahramanmaraş Gençlik Spor il Müdürlüğününde 12 yıl başarılı...

Kahramanmaraş’ta TYP’nin kura sonucu belli oldu Kahramanmaraş’ta TYP’nin ...

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) sürdürdüğü Toplum Yararına Pro...

Kahramanmaraş’ta Yüz Yüze Eğitimde İlk Gün Kahramanmaraş’ta Yüz Yüze...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde okul Öncesi ve Birincisi ...

Kahramanmaraş’ta Aday Öğretmenlere Seminer Kahramanmaraş’ta Ad...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde Sözleşmeli Öğretmen olara...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ