Maraşta Haber
Maraşta Haber

RAMAZANA HAZIR MIYIZ? 

Cennetin kapısını açacak, koruyucu ve kuşatıcı olan mübarek iklime çok az bir zaman kaldı.  Rahmet sağanağının üzerimize akacağı, itaat edip, saygı gösterenlerin bağışlanacağı, mağfiret iklimine hazır mıyız?  Yüce Rabbimizin, kullarını cehennemden kurtarmak için, sevabını gizli tuttuğu, “Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun” buyurduğu kurtuluş müjdesine hazır mıyız? (Bakara Suresi 2/185)  Sevgili Peygamberimizin(s.a.v.) “Cennette Reyyân […]

RAMAZANA HAZIR MIYIZ? 

08 Nisan 2021 - 6:50A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Cennetin kapısını açacak, koruyucu ve kuşatıcı olan mübarek iklime çok az bir zaman kaldı. 

Rahmet sağanağının üzerimize akacağı, itaat edip, saygı gösterenlerin bağışlanacağı, mağfiret iklimine hazır mıyız? 

Yüce Rabbimizin, kullarını cehennemden kurtarmak için, sevabını gizli tuttuğu, “Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun” buyurduğu kurtuluş müjdesine hazır mıyız? (Bakara Suresi 2/185) 

Sevgili Peygamberimizin(s.a.v.) “Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer..” Dediği Reyyan kapısına, o kapıdan ben gireceğim demeye   hazırmıyız?. ( Buharî, Savm, Müslim, Sıyâm; Tirmizî, Savm ) 

  Hata ve eksiklerimizi zihnimizde canlandırıp, Rabbimizin önünde eğilip, hürmet ve tazimle, oruçla affına sığındım Rabbim demeye hazır mıyız?
         Ramazan gecelerini gizlice kundaklayan, eğlence ve tombalacıları reddederek, geceleri ibadetle geçirip, dünyanın dört bir yanında, işkence çeken kardeşlerimiz için, dua etmeye hazır mıyız?
        Manevi yönden çürümeye terkedilmiş zihinlerimizi, oruçla canlandırmaya, Ramazan ayına mahsus gıda maddelerini alıp, buzdolaplarımızı doldururken, yetim, yoksul, garip ve fakirlerin dolaplarını da doldurmaya hazır mıyız.?  

Pandemi dolayısıyla, iftar sofrası yerine, fakirleri evlerinde ziyaret edip, zekât ve sadakalarımızı da, tevazu ile takdim edip, güler yüz ve tatlı dil ile onları sevindirmeye hazır mıyız? 

Emeklilikte yaşa takılıp, yardım eden yakını da olmayan, edebinden dolayı dilenmeyen, sefalet çukuruna düştüğü için, ailesi dağılıp, çocukları perişan olan, sessiz çığlığını yüreğine gömüp, için için ağlayan biçareleri de, zekât, sadaka ve fitrelerimizle sevindirmeye hazır mıyız? 
        Ramazan gecelerini evlerimizde teravih ve diğer nafile ibadetlerle süsleyip, gündüzleri de boş şeylerle meşgul olmadan, Kur’an’ı Kerimi en az bir defa hatmedip, geçmişlerimize takdim etmek suretiyle, onlarında ruhunu şad etmeye hazır mıyız?
         Sevgili Peygamberimiz(s.a.v.) in “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş”dediği, Kur’an ile taçlandırılıp, bin aydan hayırlı olan, Kadir Gecesiyle süslenen bu ayda, cebimize bir ilaç koyup, hasta numarası yapmadan, daha doğrusu görenleri kandırdığımızı zannederek, kendimizi aldatmadan, bu ayda oruç tutmanın palanlarını yapmaya hazır mıyız? (İbn-i Huzeyme, Sahîh)
         Bu ay’a bir daha yetişme imkânımızın olmayacağını düşünerek, akrabalarla sıla-i rahim yapıp, uzakta olanları da bir telefonla arayıp, gönüllerini almaya, o beni arasın diyerek, gurur ve kibir bataklığına düşmeden, sadece Allah rızası için, küskün olduklarımızla barışıp, ruhumuzu şad etmeye hazır mıyız?
        Mazeretimiz olsa bile açıktan oruç yiyerek, Müslümanların nefretini kazanmamaya, gündüz vakti sigara içerek, tiryakilere işkence etmemeye ve inananlara saygı göstermeye hazır mıyız?
        Bu ayda “Cennet kapılarının açılıp, cehennem kapılarının kapandığını, şeytanların bile bu ayda bağlandığını,” düşünerek oruç tutmaya hazır mıyız.? ( Buhari, Savm , Müslim, Sıyâm)  

Mazeretsiz olarak oruç yemenin büyük günah olduğunu düşünerek, nefsimizi günah olan fiil ve davranışlara karşı frenleyip, mağfiret kapısına doğru koşmaya hazır mıyız? 

Sevgili Peygamberimizin, “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” Dediği için oruçla müşerref olmaya  hazır mıyız.? (Buhârî, Îmân 28, Savm 6)

Orucumuzu açarken duyduğumuz sevinci, Rabbimize kavuştuğumuz zaman da yaşamaya hazır mıyız.? (Buhârî, Savm; Müslim, Sıyâm)
        Gerçek anlamda oruç tutarak, ahlakımızın güzelleşmesine, sorumluluk duygularımızın aktif hale gelmesine, gözlerimizi harama bakmaktan, dilimizi yalan ve çirkin sözlerden, kulaklarımızı haram şeyleri dinlemekten, midemize haram rızıkları doldurmaktan, ellerimizi kötü işler yapmaktan, ayaklarımızı da kötü yerlere gitmekten alıkoymaya hazır mıyız?
       Oruç tutarak, sağlığımızı korumaya, sindirim sistemimizi dinlendirmeye ve nefsimize sabretmesini öğretmeye hazır mıyız?
         Oruçla merhamet duygularımızı geliştirmeye, fakirlerin çektiği açlığın ne demek olduğunu, hakkalyakin derecesinde öğrenmeye, nimetlerin kıymetini bilmeye ve bundan sonra hiçbir nimeti israf etmemeye, bize nimet veren yüce Rabbimize daha çok şükretmeye hazır mıyız?
         Rahmeti ve bereketi bol olan, iyilikleri çoğaltıp, kötülükleri azaltan, fakir ve yoksullara yardım ellerini uzattıran, diğer aylara göre yapılan yardımların sevabını kat kat artıran bu ayda, nefsimizi tezkiye etmeye hazır mıyız?
         İbadet iyilik ve manevi mutluluk mevsimi olan bu ayda, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın güçlenerek pekiştirilmesine, farklı toplum katmanları ile yakınlaşmaya, aramızdaki sevgi ve saygı bağlarının kuvvetlenmesine hazır mıyız?
         Bu ayda kendimizi hesaba çekmeye, hatalarımızı itiraf ederek, ruhumuzu ve nefsimizi tövbe eğitiminden geçirmeye hazır mıyız?
        Merhameti sonsuz olan Yüce Rabbim. Her ibadetim eksik. Ama sevabını gizli tuttuğun samimi bir oruçla geldim. Beni de onunla affet demeye hazır mıyız.? 

         Allah(c.c.) bir aylık misafiri heyecanla bekleyenlerin zümresine bizleri de ilhak eylesin. 07.04.2021

         Ali KARA 

         Emekli Müftü 

                                                                   

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KADİR GECESİNE HAZIR MIYIZ?  KADİR GECESİNE HAZIR MIYIZ? 

Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece, Kadir gecesidir.   Kadir Gecesi’nin tespiti ile ilgili olarak, birçok rivayet bulunmaktadı...

Kahramanmaraşlı Şairlerden Baharla Gelen Şiir Dinletisi Kahramanmaraşlı Şairlerden Baharla Gelen...

Şair Celalettin Kurt’un organizesinde, Eğitimci Salman Kapanoğlu Moderatörlüğünde, Final Kolejinin ev sahipliğinde Kahramanmaraşl...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 31 Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle F...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 216.GRUP ATIŞMASI Yaradan kulunu bak ikaz eder Bela oldu virüs, yayılır gider İl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir’le Ulaşıma Açık Tutuluyor Kahramanmaraş’ta Yo...

Büyükşehir Belediyesi; Dulkadiroğlu, Göksun ve Çağlayancerit...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin ...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yar...

Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

Kahramanmaraş’ta “Beden dili ve etkili iletişim kursu” tamamlandı Kahramanmaraş’ta &#...

Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğü öğretmen yetiştirme ...

Eğitimcilere “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verildi Eğitimcilere “Bağım...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürl...

6. “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” Kitap Dağıtımı 6. “Kahramanmaraş B...

“KAHRAMANMARAŞ BİLGİ İLE BULUŞUYOR PROJESİ” KİTAP DAĞITIM TÖ...

DYK kurslarında ki öğrencilere TYT ve AYT hazırlık kitapları dağıtıldı DYK kurslarında ki öğrenc...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdülhakim Bilgili ...

Hırsızlık Suçundan Aranan Şahıs Yakalandı Hırsızlık Suçundan Aranan...

Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliğine bağlı ...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıy...

Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 3 Kişi Yakalandı Uyuşturucu Ticareti Şüphe...

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ