Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin Torunu dedesinin Baba Ocağı Afşin’e geldi.

Kayseri’de medfun bulunan şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş ve İşadamı M.Sat Tahiroğlu’nun misafiri olarak dedesinin Baba ocağı Afşin’e gelerek Kaymakam Fatih Aksoy,Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven’i makamında ziyaret etti. Protokol ziyaretlerinin ardından Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret eden Rıfat Güpgüpoğlu ve beraberinde Sadullah Kavak Eshab-ı Kehf’e olan hayranlıklarını […]

Şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin Torunu dedesinin Baba Ocağı Afşin’e geldi.

17 Eylül 2014 - 20:47A+A-


Kayseri’de medfun bulunan şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş ve İşadamı M.Sat Tahiroğlu’nun misafiri olarak dedesinin Baba ocağı Afşin’e gelerek Kaymakam Fatih Aksoy,Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven’i makamında ziyaret etti.

Protokol ziyaretlerinin ardından Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret eden Rıfat Güpgüpoğlu ve beraberinde Sadullah Kavak Eshab-ı Kehf’e olan hayranlıklarını dile getirdi.

Daha sonra Tanır’a geçen şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Dedesinin doğduğu toprakları inceledi.

 TANIR HAYRAN BIRAKTI.

Bölgede şairler ve Ozanlar yatağı olarak bilinen Beldemiz Tanır’da Ayrandede Şelalesini gezen Güpgüpoğlu burada Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada, Dedesi şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin aslen Tanır’lı olduğunu ve şimdi Kayseri de Şeyh İbrahim Tennuri Türbesinde medfun bulunduğunu söyledi.

 TANIR’DA OKUL VE CAMİ ONARIMI YAPTIRACAK.

şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Tanır’ı gezdiği esnada rastladığı Tanırlı vatandaşlarla sohbet etti,Şadırvan kenarında çay içip sohbet etti ve Ayrandede Şelalesini gezdi.

Ayrandede de Toprağı içerisine attığında suyun beyaza dönüşümünü izleyen ve hayranlığını ifade eden Güpgüpoğlu Tanır’da tadilat ihtiyacı duyan Okul,Cami ve buna benzer yapıların tadilatını üstlendi.

 VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREV YAPIYOR.

şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Vakıflar Genel Müdürlüğü,Vakıflar Meclis üyesi olarak görev yapıyor ve Ankara’da İşadamı olarak tanınıyor.Güpgüpoğlu’nun Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş ve İşadamı M.Sat Tahiroğlu’nun misafiri olarak Afşin’e geldiği ve Dedesi Şeyh İbrahim Tennuri hazretlerinin doğduğu,yaşadığı toprakları görmek istediği bildirildi.

 ŞEYH İBRAHİM TENNURİ HAZRETLRİ HAKKINDA!

Sivas Kapısı yakınında, Cumhuriyet Mahallesi’nde Şeyh Camii olarak bilinen caminin bitişiğindedir. Ünlü gezgin Evliya Çelebi, Kayseri hakkında bilgi verirken, bu Şehirde bulunan büyük evliya kabirleri arasında Şeyh Hazreti İbrahim Tennuri’yi de saymaktadır. Türbe, klasik Selçuklu devri kümbetlerinin son örneklerindendir. 

Şeyh İbrahim Tennuri Türbesi, Kayseri’de örnekleri çok görülen klasik Selçuklu kümbetleri benzeri bir türbedir. Altıgen planlı ve tek katlı olup, üzeri içten kubbe, dıştan altıgen külahla örtülüdür. Kümbetin üç yüzünde alt, dört yüzünde üst penceresi bulunmaktadır. Kuzeye bakan kapısı bugün pencere haline getirilmiş olup, etrafı; kitabeyi de içine alacak şekilde (10 cm’lik) girme ile çerçevelenmiştir. Kapı üzerinde bulunan kitabenin soluna sekizgen, sağına altıgen yıldız oyulmuş olup, bu oyuklar içine yerleştirildiği anlaşılan çini veya renkli taşlar dökülerek yerleri boş kalmıştır.

 Türbe içinde tezyinatsız üç ahşap sanduka bulunmaktadır. Girişte sağdan sola doğru Şeyh İbrahim Tennuri (1482), Şeyh Lütfullah Tennuri (1508), Şeyh Ali Sultan (1515) yer almaktadır.

Mermer kitabesinde bu türbenin Sultan Mehmed Han oğlu Sultan Bayezid Han tarafından 889 (1484) yılında bina edilip şereflendirildiği yazılmaktadır. Sultan II.Bayezid Han bu türbe’yi yaptırırken, Kayseri’de mevcut Selçuklu, Danişmedli ve Eratnalı hatıralarına saygılı olarak Selçuklu mimarî üslubunu tercih etmiş görünmektedir.

Türbe içinde hüsn-i hat ile yazılmış Kur’an ayetleri bulunmaktadır. Bunlardan birinin anlamı şudur: “İyi biliniz ki Allah’ın Dostlarına korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir de. Onlar Allah’a inanmış ve O’na karşı gelmekten sakınmışlardır.”

tanır (111) copy tanır (118) copy tanır (125) copy

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şampiyon Öğrencilerden Kaymakam Fatih Aksoy’a Ziyaret. Şampiyon Öğrencilerden Kaymakam Fatih Ak...

Kayseri’de medfun bulunan şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş ve...

Afşin Belediyesi tarafından ‘Hemşeri Buluşmaları’ başlatıldı. Afşin Belediyesi tarafından ‘Hemşeri Bul...

Kayseri’de medfun bulunan şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş ve...

Afşin’e Sağlık Yüksekokulu Kuruldu Afşin’e Sağlık Yüksekokulu Kuruldu...

Kayseri’de medfun bulunan şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş ve...

Halk Ozanları ve Şairler Unutulmaz bir gece yaşa Halk Ozanları ve Şairler Unutulmaz bir g...

Kayseri’de medfun bulunan şeyh İbrahim Tennuri Hazretlerinin torunu Rıfat Güpgüpoğlu Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş ve...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Nuri Pakdil Ortaokulundan Teknoloji Tasarım Sergisi Nuri Pakdil Ortaokulundan...

Onikişubat İlçesi Nuri Pakdil Ortaokulu olarak 8. sınıfların...

TEÇ-SEN’den Harun Kurt’a Hayırlı Olsun Ziyareti TEÇ-SEN’den Harun Kurt’a ...

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TRÇ-SEN)  Kahramanmaraş Şu...

Astropay Nedir Nasıl İşler Astropay Nedir Nasıl İşle...

Hızlı ilerleyen teknolojiye ayak uydurmak için sizde geç kal...

TOKİ Yıldız Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde Resim Sergisi TOKİ Yıldız Mesleki Ve Te...

Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu TOKİ Yıldız Mesleki Ve Teknik Ana...

Rehberlik çalıştayları 1. Dönem sonu değerlendirme toplantısı yapıldı Rehberlik çalıştayları 1....

2017-2018 Eğitim – Öğretim yılı 1. dönem sonu çalıştay...

Öğrencilerine Karne Hediyesi : “Sinema Günleri” Öğrencilerine Karne Hediy...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi Ökkaş Gümüşer Ortaokulu Oku...

Millî Eğitim Müdürü Akkurt Kürtül Ortaokulunu Ziyaret Etti Millî Eğitim Müdürü Akkur...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt başl...

İl Millî Eğitim Müdürü Akkurt’tan, Harun Kurt’a ziyaret İl Millî Eğitim Müdürü Ak...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dul...

KSÜ, Somali’de Susuzlara Su Kuyusu Açtı KSÜ, Somali’de Susu...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), açlık ve son yı...

Evde Eğitim Gören Öğrenci Ziyaret Edildi Evde Eğitim Gören Öğrenci...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Ökkaş Gümüşer Ortaokulu idar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ