Maraşta Haber
Maraşta Haber

Elbistan Temiz Nefese Seferber

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı              Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikelere, hastalıklara ve hatta ölümcül vakalara ulaşan hava kirliliğine dikkat çekmek için caddelere kurduğu stantlarla imza kampanyası başlattı. Yaklaşık bir saatte yüzlerce imza toplanması ve inanılmaz oranlarda ilgi gösterilmesi karşısında vatandaşlar, “Elbistan Temiz Nefese Seferber” […]

Elbistan Temiz Nefese Seferber

24 Aralık 2014 - 22:36A+A-

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı

             Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikelere, hastalıklara ve hatta ölümcül vakalara ulaşan hava kirliliğine dikkat çekmek için caddelere kurduğu stantlarla imza kampanyası başlattı. Yaklaşık bir saatte yüzlerce imza toplanması ve inanılmaz oranlarda ilgi gösterilmesi karşısında vatandaşlar, “Elbistan Temiz Nefese Seferber” yorumlarında bulundu. “Temiz Bir Nefer İçin Bir İmza da Sen At” kampanyasında on binlerce imza toplanması hedefleniyor.

                Daha önce Elbistan’ın merkez meydanı konumunda bulunan Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanında inanılmaz hava kirliliğini protesto etmek için maskeli eylem yapan, insanları akşam saatlerinde sokağa çıkmamaya ve mecbur hallerde maske ile çıkmaya davet ederek ilginç, ilk ve unutulmaz bir protesto sergileyen Fatih Özcan, Elbistan Caddelerine kurduğu stant ile tek başına çıktığı mücadele yolunda halktan büyük destek gördü.

                “Temiz Bir Nefes İçin Bir İmza da Sen At” kampanyası hakkında kamuoyuna açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunan Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan şunları söyledi:

                “Bizler Elbistan’da yaşamaktayız. Çevre Bakanlığı hava ölçümleri verilerine göre kirlilikte ülke genelinde 11. sırada yer aldığımız açıklanmaktadır. Bu veriler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce aylık olarak yayınlanmaktadır. Ancak, bizler bu verilere itimat etmiyoruz. Çünkü bu kirlilikte birebir yaşamaya çalışanlar bizleriz, nefes alamıyor, boğuluyoruz. Ölçümler sirkülâsyona sahip bir alanda, merkezden uzak bir yerde yapıldığından, kurulduğu günden beri kirliliğin en yoğun olduğu zamanlarda da bu cihaz arızaya geçip sonuç vermediğinden gerçek değerleri ortaya koyamamaktadır.

Diğer yandan yapılan ölçümler, sistemin kurulduğu günden beri kirliliğin zirve yaptığı her günün 17, 18, 19 ve 20:00 saatlerinde değerleri göstermemesi, arızaya geçmesi oldukça manidardır. Kirliliğin bilinçli olarak gizlendiği konusunda hiç şüphemiz yoktur. Bu arıza www.havaizleme@gov.tr adresinden online olarak yayınlandığından takip edilmesi durumunda açıkça görülecektir.

Bizler, özellikle sabah erken saatler ve akşam saat 16:00 ya doğru başlayıp gecenin geç saatlerine kadar çok kötü bir kirliliğe maruz kalıyor, evden dışarı çıkamıyor, çıkmak zorunda kalanlarımızda nefes alamıyor boğuluyoruz. Sürekli kül yağıyor. Görüş mesafesini bile düşüren bu kirlilik, hayatı olumsuz yönde etkilemekte, insanlar sokaklara çıkamamaktadır. Ağır sağlık sorunları yaşanmakta, ölümle sonuçlanan çeşitli hastalıklara maruz kalınmaktadır. Çocuklarımız da ciddi hastalık tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadırlar. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Elbistan Devlet Hastanesinden alınan hastalık verileri de bu vahim durumu gözler önüne sermektedir. Bu hastalıklar genel olarak Kanser, Kalp hastalıkları, Astım ve Bronşit ile Akciğer hastalıklarından oluşmaktadır. Cumhuriyet Mahallesi Malatya Caddesi Eski Meteoroloji binasına monte edilen Hava Kalitesi Ölçüm Cihazı ölümcül hava kirliliğini 3. derece hassas olarak tespit etmektedir. Cihazın kurulu olduğu alan hava sirkülâsyonunun bulunduğu alan olup daha kötüsü kirliliğin en hassas olduğu zamanlarda sebebi merak edilen, bilinmeyen bir şekilde arızalanmakta, doğru sonuç vatandaştan gizlenmektedir.

Öldürücü hava kirliliğinin önlenmesiyle ilgili yasa ve yaptırım mevcut olmasına rağmen uygulamada bunun önlenmesiyle ilgili fiili uygulamalar yapılmamaktadır. Konuyla ilgili görevliler görev ihmalden dolayı suç işlemektedir. Çevre uygulamalarına etkinlik kazandırmak için başta mahalli idareler olmak üzere, sürekli bir eğitim programı uygulamak, bu amaçla yapılan eğitim faaliyetlerini izlemek, desteklemek, yönlendirmek, çevre bilincini geliştirmek ve çevre problemleri konusunda kamuoyu araştırmaları yapılmalıdır.  

Görev yapmayan Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Elbistan Belediye Başkanlığı Anayasa ile de güvence altına alınan yaşam hakkı başta olmak üzere diğer haklarımızı ihlal etmekte, bizleri adeta ölüme terk etmektedir. Anayasamızın 17. maddesinde; “Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.” hükmü ile 56. maddesinde; ”Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” denilmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Elbistan Belediye Başkanlığı’nın görev ihmali yüzünden Anayasal haklarımız ihlal etmektedir.”

Elbistan Temiz 2 Elbistan Temiz 3

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Elbistan Yaşanmaz Hale Gelir” “Elbistan Yaşanmaz Hale Gelir”

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı              Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikele...

Ülkücü Şehitler Anıldı Ülkücü Şehitler Anıldı

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı              Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikele...

Hep Böyle ES: 1-0 Hep Böyle ES: 1-0

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı              Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikele...

TES İŞ’ten Zafer Halayı TES İŞ’ten Zafer Halayı

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı              Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikele...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
MHP Milletvekili Aycan, yerel sorunlara kayıtsız kalmadı MHP Milletvekili Aycan, y...

Aycan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tarafından yazılı ol...

Toplu Taşıma Otobüslerinde Yeni Fiyat Listesi Toplu Taşıma Otobüslerind...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma ücretle...

Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi Sertifika Töreni Enerji Ve Ekolojik Temell...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE bölümünün 4004 ...

GEM’de Öğretmenlerle değerlendirme Toplantısı GEM’de Öğretmenlerle değe...

Kahramanmaraş Geçici Eğitim Merkezinde (GEM) görevli öğretme...

Büyükşehir Sporcuları Başarıdan Başarıya Koşuyor Büyükşehir Sporcuları Baş...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Gençl...

Tatil Planımız Tatil Planımız

Haziran ayının başında; okulların kapanması, yaz tatilinin b...

Şahine Uzanan Eller Kırılsın! Şahine Uzanan Eller Kırıl...

Afşin’de Afşin-Elbistan B Termik Santralinde görev yapan Sal...

Boğularak Can Verdi Boğularak Can Verdi

Kandil Barajında Bir Hayat Yok oldu, Serinlemek İçin Baraja ...

Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt Yaz Spor Okullarına Rekor...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9 Mayı...

Çiçek Kana Bulandı! Çiçek Kana Bulandı!

Elbistan’ bağlı Çiçek Köyünde sürücüsünün direksiyon hakimiy...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ