Maraşta Haber
Maraşta Haber

Elbistan Rüyasına Kavuşuyor, Doğalgaz için Dev Adım !

Elbistan, Afşin, Termik Santraller adına her alanda büyük önem taşıyan, sağlıklı yaşam, temiz çevre ve ekonomi adına üst düzey kazanımların sağlanacağı Afşin-Elbistan ve Divriği Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için ilk adım atıldı ve taraflar arasında gerçekleşen törenle resmi imza atıldı. İmza törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı konuşmada, “Elbistan ve […]

Elbistan Rüyasına Kavuşuyor, Doğalgaz için Dev Adım !

13 Mayıs 2015 - 13:12A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Elbistan, Afşin, Termik Santraller adına her alanda büyük önem taşıyan, sağlıklı yaşam, temiz çevre ve ekonomi adına üst düzey kazanımların sağlanacağı Afşin-Elbistan ve Divriği Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için ilk adım atıldı ve taraflar arasında gerçekleşen törenle resmi imza atıldı.

İmza törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı konuşmada, “Elbistan ve Afşin bölgesi uluslar arası yatırımcıların ilgilendiren önemli bir bölgedir. Bölge insanımız bu yatırımları hak ediyor” dedi.

Afşin-Elbistan A Termik Santralinde gerçekleşen Afşin-Elbistan ve Divriği Doğal Gaz Boru Hattı Projesi resmi imza törenine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Alb. Coşkun Doğan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Afşin Kaymakamı Fatih Akgül, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Botaş Genel Müdürü Mehmet Konuk, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Siyasi parti temsilcileri, sendika, oda ve dernek başkanları, kurum amirleri ve çok sayıda santral personeli katıldı.

Rüyadan Geleceğe 2

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan resmi imza töreninde ilk konuşmayı yapan BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Konuk, doğal gaz yatırımının bölgeye birçok alanda önemli değerler katacağını ifade ederek, “Konut, sanayi ve termik santrallerin ihtiyacı gelecek olan doğal gaz ile karşılanacak. AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Mahir Ünal, projenin gerçekleşmesi için ilk güden itibaren destekçisi ve takipçisi oldu” şeklinde konuştu.

Daha sonra katılımcılara hitap eden AK Parti Grup Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle Sayın Bakanımıza destekleriyle birçok ilimizde olmayan doğalgaz Elbistan’a ve Afşin’e geliyor. Bu kazanç sağlam iradeli siyasetin sonucudur. Ama yıllardır siyasetin dışında yapılanma oluşturdular. Milletin iradesi devletin her noktasına yansımalıdır. Millet bize iradesini temsil etme yetkisini verdikçe milletin hizmetkârı olmaya devam edeceğiz. Siyasetin gücünü artırmak zorundayız. Şehirlerimizi, ilçelerimizi birbirine rakip etmeyeceğiz. Elbistan-Afşin, Kahramanmaraş-Gaziantep birbirine rakip olmamalı, kardeş olmalı. Birlikte büyümeli.

İmza törenini de özellikle Elbistan ve Afşin’in ortak bir merkezinde gerçekleştiriyoruz. Bölgeye doğal gaz gelmesi konusunda bizim dışımızda gelişen 2 ihale iptali zaman kaybına neden oldu. Ancak bu zaman kaybı ilgili firma ile anlaşılarak öne alınmalı. Sürecin zamanından daha önce bitmesini istiyoruz. Sayın Enerji Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle Çöllolar Kömür Havzasında hayatını kaybeden ve toprak altında kalan maden işçilerimizi bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyorum. milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Bu yatırım istihdam demektir. Grup Başkanvekilimiz Sayın Mahir Ünal ve Kahramanmaraş Milletvekilleri bu projenin gerçekleşmesi için başımın etini didik didik yediler. Kahramanmaraş Milletvekillerinin ilk projesi doğal gaz projesidir. Bu ısrarla istendi. Bu yatırımın bölgeye kazandırılmasında Elbistan ve Afşin Belediyelerinin yanında olacağız.

Rüyadan Geleceğe 3

Afşin ve Elbistan bölgesi uluslar arası yatırımcıları ilgilendiren büyük bir bölgedir. Japon, Katar, Güney Kore’den birçok kişi bu bölgeyi çok iyi biliyor. Burada 10 milyar dolarlık bir yatırım hayata geçecek. 360 megavatlık 2 yeni termik santral daha kuracağız. Türkiye’nin büyük bir miktardaki linyit rezervi Afşin-Elbistan’da bulunmaktadır. Bu yerli ve yenilenebilir kaynakları ekonomiye kazandıracağız.

Afşin-Elbistan Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüklerinin özelleştirilmesinden dolayı işçilerin duyduğu endişeye ve içinde bulunduğu duruma da değinen Bakan Yıldız, “Hiçbir işçimizi kapı dışarı bırakmadık, bırakmayacağız. İsterlerde özelde çalışabilirler. İstemezlerse EÜAŞ’de başımızın üzeride yerleri var. İşçi kardeşlerimiz mağdur edilmeyecek. İşçiler, aileleri tedirgin olmasın. Özel sektör çalıştırdığında işimi kaybederim diye bir şey yok. Çalışkan insanlarsınız. Alın teri döküyorsunuz. Endişeniz olmasın” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Konuk ve ilgili firma yetkilisi arasında resmi imza töreni alkışlar arasında gerçekleşti. Bakan Taner ve AK Parti Grup Başkanvekili Ünal’ın ısrarlı teklifleri ve pazarlığı karşısında 640 gün sürecek boru hattı ihale projesi 500 güne indirildi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’a Mayıs Ayında Kar Yağdı Kahramanmaraş’a Mayıs Ayında Kar Y...

Sıcakların başladığı, yaz ayının sıcaklarının hissedilmeye başladığı Mayıs ayı sonlarına doğru Kahramanmaraş’ın özellikle kuzey i...

Afşin’de bulunan kuşu görenler hayran kaldılar Afşin’de bulunan kuşu görenler hay...

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesinde Türkiye’de nadir görülen ve dünya da da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Hint...

Makam Arabasını Yaralı Köpeğe Tahsis Ettİ Makam Arabasını Yaralı Köpeğe Tahsis Ett...

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet, hasta yavru köpeği makam arabası ile veterinere götürdü. Elbistan Belediyesi hayvan barınağında tedav...

“Yeni Plan Elbistan’ı Geleceğe Taşıyacak” “Yeni Plan Elbistan’ı Geleceğe Taşıyacak...

Kahramanmaraş’ın Elbistan Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Alper Akbaş, Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısı ile kabul edi...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
28 Mayıs 2020 Türkiye Koronavirüs vaka, ölüm ve iyileşen hasta açıklandı! 28 Mayıs 2020 Türkiye Kor...

Sağlık Bakanlığı, 28 Mayıs 2020 Perşembe günü Türkiye’...

Erdoğan, Yeni Normalleşen Türkiye için Koronavirüs Tedbirlerini Açıkladı! Erdoğan, Yeni Normalleşen...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı ardınd...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-47 (Sezon Finali) Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

#SezonFinali   Kanayan yaraya merhem sürelim Dostlar ba...

265 özel gereksinimli öğrencinin velilerine telefonla konuk olundu 265 özel gereksinimli öğr...

Tüm dünyayı saran Covid 19 salgın hastalığı ülkemizi de etki...

Onikişubat İlçesinde, 46 Camide Cuma Namazı Kılınabilecek Onikişubat İlçesinde, 46 ...

Normalleşme süreci kapsamında, İçişleri Bakanlığı, 81 il val...

İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR...

OKUL MÜDÜRÜMÜZDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ...

Koronavirüs’te en son durum Koronavirüs’te en s...

Sağlık Bakanı  Dr.Fahrettin Koca ,Twitter hesabından paylaşt...

Kahramanmaraş’ta 20 Yaş Altı’nın Yasak Durumu Kahramanmaraş’ta 20...

Sosyal Medya üzerinden Coronavirüsle ilgili birçok yasağın k...

65 Yaş Üstünün Bayram Hediyesi, Bilal Akoğlu’ndan 65 Yaş Üstünün Bayram Hed...

Göksun Halk Eğitimi Merkezine müdür olarak atandığı andan it...

ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Ka...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ