Maraşta Haber
Maraşta Haber

Başkan Gürbüz’e Naçizane Tavsiyeler!.

NEDEN?                 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürütürken, kendisine Elbistan Belediye Başkan Adaylığı görevinin tevdi edilmesinin ardından gerçekleşen 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde bu göreve seçilen Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz’e 40 yıllık gazeteci ve 60 yıllık Elbistanlı olarak naçizane tavsiyelerde bulunmak zorunda kaldım. Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz, bu naçizane […]

Başkan Gürbüz’e Naçizane Tavsiyeler!.

16 Mayıs 2019 - 3:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

NEDEN?

                Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürütürken, kendisine Elbistan Belediye Başkan Adaylığı görevinin tevdi edilmesinin ardından gerçekleşen 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde bu göreve seçilen Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz’e 40 yıllık gazeteci ve 60 yıllık Elbistanlı olarak naçizane tavsiyelerde bulunmak zorunda kaldım.

Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz, bu naçizane tavsiyelerimi ister tavsiye, ister uyarı isterse bir vatandaş eleştirisi olarak kabul etsin. Ben kendimi bir Elbistanlı olarak tespit, öneri ve düşüncelerimi geleceğe not düşmek adına sorumlu hissediyorum. Kendisine yönelteceğim soruları “ NEDEN?” ifadesi ile yöneltiyorum.

Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz, yoğun, zorlu ve hatta bıçak sırtı bir seçim sonrasında Elbistan dışından gelen bir Elbistanlı olarak, iktidarın, yerel idarenin, Kahramanmaraş İl Yönetimi ve parti il başkanlığının ve hatta Ankara merkezli Sayın Mahir Ünal destekli etkin bir kampanya ile seçimlerden yaklaşık 7 bin fark oyla Elbistan Belediye Başkanı seçilmiştir. Kendisini kutluyor ve bir kez daha Elbistan için büyük vaatlerini Elbistan’a hizmet olarak beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

Seçimler sonrasında Elbistan Belediye Başkanlığı görevine seçilen Sayın Gürbüz, şartlar ne olursa olsun en az bir yıl alışma, tanışma, kavrama, tespit ve gözlemler sonucu hizmet ve proje sunucu konuma gelecektir. Bu gayet doğaldır. Yani Gürbüz’ün bir yıllık tecrübe edinme sürecine ihtiyacı vardır. Bekleyeceğiz, göreceğiz.

Ancak seçimlerden sonra büyük hizmetler ve projeleri beklerken atılan küçük adımların büyük yankılar ve eleştirileri beraberinde getirdiğini kendisine ifade etmek istiyorum. “Balıkesir Kadrosu” ve “Elbistan Kadrosu” arasında yaşanan gel gitlerin ve uzlaşmazlıkların bir an önce noktalanması dilek ve temennisiyle;

  • Elbistan’da yaklaşık 25 yıldır yani çeyrek asırdır süregelen her ramazanda uygulanan geleneksel iftar sofraları kaldırıldı. Bunun ekonomik, israf ve tasarruf düşüncesiyle gerçekleştiği yönündeki gerekçeler ne kadar doğrudur? En zor zamanlarda ve en kötü imkânsızlıklar zamanında hayat bulunan ramazan iftar sofralarına nokta koymakla binlerce yoksul ve sıcak yemeğe ihtiyaç duyan insanlar iftar sofralarından mahrum kaldı. Her ne kadar tespit edilen ihtiyaç sahiplerine sıcak iftar yemeği servis ediliyor ama daha önceki 25 yılda da hem iftar sofraları hem de iftar yemeği servisleri aksamadan yapılıyordu. Elbistan’da bu yükü 25 yıldır taşıyan hayırsever Elbistan halkı ve esnafı gururla yükleniyordu. Kimse kalmadı mı? Gerçekten bunun adı tasarruf mu? Bu uygulama son buldu. NEDEN?
  • Yine mübarek ramazan ayında Elbistan Köprübaşı Şehit Mehmet İnan Parkında ramazan etkinlikleri düzenleniyordu. Bu etkinliklerde bıçak gibi kesildi. Elbistan halkı bu etkinliklere layık değil mi? İstemiyor mu? Yoksa bu tür kutsal etkinlikler tasarruf mu gerektiriyor. Geçmiş yıllarda öylesine güzel ve yoğun katılımlar ile gerçekleşen geleneksel ramazan etkinlikleri bu yıl yapılmıyor. NEDEN?
  • Geçmiş dönemlerde kutsal günlerde özellikle mübarek gece ve kandillerde yatsı namazı ve kandil ibadetleri sonucu kandil ekmekleri, keteleri halka ikram edilir, kutsal paylaşımın güzelliği yaşanırdı. Un, su ve yağ ile Elbistan Halk Ekmek Fabrikasında kendi personelleri ile hazırlanan ketelerde tasarrufun kurbanı mı oldu. Bu maddi değeri küçük, manevi değeri büyük kutsal paylaşım ne oldu da durdu. NEDEN?
  • Yine ramazan aylarında yüzyılların geleneği olan iftar ve sahur topu atılmaz oldu. Bu da mı tasarruf Sayın Başkan, bu damı tasarruf. Görevim gereği her iftar bir mekânda veya evimde iftarı ve ezanı beklerken insanların ezanı duyamaması gayet normal. İftar topu oruç açmaya sesli bir işarettir. Acaba uçan kuşların sağlığı mı düşünülüyor? Çok uzaklardan su deposundan atılan bir topun veya havavi fişeğin maliyeti ne kadar olabilir ki? Sahurda belki ses kirliliği var diyelim ama ezanı duymakta zorluk çeken ve ezanı bekleyen on binlerce insan için bu uygulama başlayamaz mı? Her iftar bir sesli havai fişek ücreti ödeyecek bir hayırsever bulunamaz mı? Bu beklentiyi halk sorguluyor: NEDEN?
  • Diğer bir konuda Elbistan’ın 50 yılı yani yarım asrı aşkın bir geleneği vardı! Elbistan vefat ilanlarına ve duyurularına büyük hassasiyet gösterir ve müsamaha göstermez. Elbistan Belediyesi hoparlöründen vefat ilanları kim tarafından ve neden kesildi. Bu da mı tasarruf Sayın Başkan bu da mı tasarruf? İmkânı olmayan yüzlerce vatandaş cami cami gezecek araca ve imkâna sahip olmaya bilir. Gücü ve imkânı bir veya iki camiye gidecek durumda olabilir. Hâlbuki belediye anonsları ile tek adresten tüm Elbistan halkı yaşanacak bir acıya ortak olabilmek için bu ilanları dinliyordu. Bu işgüzarlık kimin eseri? Geri dönülemez mi? Halk bu durumu da size bizim aracılığımızla soruyor. NEDEN?

 Şu da bir gerçek Elbistan Belediye Başkan Vekili görevini 4 ay yürüten ve aktif çalışmaları ile adı seçim sürecinde hizmette olsa Ahmet Tıraş, yükünüzü hafifletti. Size uzun bir süre kazandırdı. Sizin yaptığınız çalışmaları da aksatmadan gazetemde, internet sitemde ve facebook sayfamda binlerce okuyucuya aktarıyorum. Aktarmaya da devam edeceğiz. Ancak devede kulak gibi kalacak tavsiye ve uyarılarımızı lütfen dikkate alın. Elbistan kozmopolittik ve yüksek oranda muhafazakâr bir yapıya sahip. Sizin de inanç ağırlığınızın yoğunluğunu biliyorum. Küçük ama önemli olduğuna inandığım halkın bu hassasiyetlerine lütfen kulak verin. Devasa projelerle, dev bütçelerle ve siyasi iktidarın gücüyle geldiğiniz hizmet makamında böylesine küçük olayların akla bile gelmemesi gerekmez miydi?

Başarılı gelecek ve takdir küçük ayrıntılarda gizlidir. Bu gizliliği size ve kamuoyuna aktarmayı görev olarak kabul ediyorum. Başarılı hizmetler dileğiyle. (Özel Not: Lütfen yerel basının başarılarını, sizlere verdiği değeri ve katkıyı göz ardı etmeyin. Dünya sadece sosyal medya değildir. Öncelikle yerel medyadır. Saygılarımla. Elbistan Halkı Adına: Elbistan Gündem Haber HASANAKİ.)

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kaza Hayat Dolu Gülüşü Yok Etti! Kaza Hayat Dolu Gülüşü Yok Etti!

Sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği aracın tarlaya girdikten sonra direğe çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında Elb...

Unutulmaz Acıdan geriye 2 mezar kaldı Unutulmaz Acıdan geriye 2 mezar kaldı

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde yaşanan aile faciasında hayatlarını kaybeden karı-koca yan yana toprağa verildi. Unutulmaz ac...

Bu Kanal Can Aldı Bu Kanal Can Aldı

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesine bağlı kırsal Izgın Mahallesi’nde sulama kanalına düşen 2 yaşındaki Abdulsamet Yüksel isimli ço...

Sır Cinayet Aydınlanıyor Sır Cinayet Aydınlanıyor

Elbistan’da 9 gündür kayıp olarak aranan 28 yaşındaki genci silahla vurduktan sonra çuvala koyduğu cesedini ormanlık alandaki molozları...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
LGS ve YKS ‘de Değişiklik Söz Konusu mu? LGS ve YKS ‘de Deği...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir yazılı açıklama...

YARDIMCIOĞLU’NDAN BORSA İSTANBUL AÇIKLAMASI YARDIMCIOĞLU’NDAN BORSA İ...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr....

Özel İdare İş Merkezi Dönüştürülür mü? Özel İdare İş Merkezi Dön...

İşte Kahramanmaraşlı mimardan örnek bir dönüşüm projesi Kahr...

Faturalar Vatandaşı Yakıyor! Faturalar Vatandaşı Yakıy...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, dağıtıcı elektrik dağıtı...

Uyuşturucu Tacirleri Cezaevine Gönderildi Uyuşturucu Tacirleri Ceza...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde,  İlçe Emniyet Müd...

Kış lastiği kullanmama cezası 776 TL Kış lastiği kullanmama ce...

Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 13 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 198.G...

Uzaktan Eğitim Süreci Değerlendirildi Uzaktan Eğitim Süreci Değ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Ku...

Ekinözü Öğrencilerine 150 adet tablet hediye edildi Ekinözü Öğrencilerine 150...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, ...

Bu Kararları Okumadan Sokağa Çıkmayın Bu Kararları Okumadan Sok...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 01 Aralık 2020 gü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ