Maraşta Haber
Maraşta Haber

Başkan Gürbüz’e Naçizane Tavsiyeler!.

NEDEN?                 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürütürken, kendisine Elbistan Belediye Başkan Adaylığı görevinin tevdi edilmesinin ardından gerçekleşen 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde bu göreve seçilen Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz’e 40 yıllık gazeteci ve 60 yıllık Elbistanlı olarak naçizane tavsiyelerde bulunmak zorunda kaldım. Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz, bu naçizane […]

Başkan Gürbüz’e Naçizane Tavsiyeler!.

16 Mayıs 2019 - 3:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

NEDEN?

                Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürütürken, kendisine Elbistan Belediye Başkan Adaylığı görevinin tevdi edilmesinin ardından gerçekleşen 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde bu göreve seçilen Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz’e 40 yıllık gazeteci ve 60 yıllık Elbistanlı olarak naçizane tavsiyelerde bulunmak zorunda kaldım.

Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz, bu naçizane tavsiyelerimi ister tavsiye, ister uyarı isterse bir vatandaş eleştirisi olarak kabul etsin. Ben kendimi bir Elbistanlı olarak tespit, öneri ve düşüncelerimi geleceğe not düşmek adına sorumlu hissediyorum. Kendisine yönelteceğim soruları “ NEDEN?” ifadesi ile yöneltiyorum.

Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz, yoğun, zorlu ve hatta bıçak sırtı bir seçim sonrasında Elbistan dışından gelen bir Elbistanlı olarak, iktidarın, yerel idarenin, Kahramanmaraş İl Yönetimi ve parti il başkanlığının ve hatta Ankara merkezli Sayın Mahir Ünal destekli etkin bir kampanya ile seçimlerden yaklaşık 7 bin fark oyla Elbistan Belediye Başkanı seçilmiştir. Kendisini kutluyor ve bir kez daha Elbistan için büyük vaatlerini Elbistan’a hizmet olarak beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

Seçimler sonrasında Elbistan Belediye Başkanlığı görevine seçilen Sayın Gürbüz, şartlar ne olursa olsun en az bir yıl alışma, tanışma, kavrama, tespit ve gözlemler sonucu hizmet ve proje sunucu konuma gelecektir. Bu gayet doğaldır. Yani Gürbüz’ün bir yıllık tecrübe edinme sürecine ihtiyacı vardır. Bekleyeceğiz, göreceğiz.

Ancak seçimlerden sonra büyük hizmetler ve projeleri beklerken atılan küçük adımların büyük yankılar ve eleştirileri beraberinde getirdiğini kendisine ifade etmek istiyorum. “Balıkesir Kadrosu” ve “Elbistan Kadrosu” arasında yaşanan gel gitlerin ve uzlaşmazlıkların bir an önce noktalanması dilek ve temennisiyle;

  • Elbistan’da yaklaşık 25 yıldır yani çeyrek asırdır süregelen her ramazanda uygulanan geleneksel iftar sofraları kaldırıldı. Bunun ekonomik, israf ve tasarruf düşüncesiyle gerçekleştiği yönündeki gerekçeler ne kadar doğrudur? En zor zamanlarda ve en kötü imkânsızlıklar zamanında hayat bulunan ramazan iftar sofralarına nokta koymakla binlerce yoksul ve sıcak yemeğe ihtiyaç duyan insanlar iftar sofralarından mahrum kaldı. Her ne kadar tespit edilen ihtiyaç sahiplerine sıcak iftar yemeği servis ediliyor ama daha önceki 25 yılda da hem iftar sofraları hem de iftar yemeği servisleri aksamadan yapılıyordu. Elbistan’da bu yükü 25 yıldır taşıyan hayırsever Elbistan halkı ve esnafı gururla yükleniyordu. Kimse kalmadı mı? Gerçekten bunun adı tasarruf mu? Bu uygulama son buldu. NEDEN?
  • Yine mübarek ramazan ayında Elbistan Köprübaşı Şehit Mehmet İnan Parkında ramazan etkinlikleri düzenleniyordu. Bu etkinliklerde bıçak gibi kesildi. Elbistan halkı bu etkinliklere layık değil mi? İstemiyor mu? Yoksa bu tür kutsal etkinlikler tasarruf mu gerektiriyor. Geçmiş yıllarda öylesine güzel ve yoğun katılımlar ile gerçekleşen geleneksel ramazan etkinlikleri bu yıl yapılmıyor. NEDEN?
  • Geçmiş dönemlerde kutsal günlerde özellikle mübarek gece ve kandillerde yatsı namazı ve kandil ibadetleri sonucu kandil ekmekleri, keteleri halka ikram edilir, kutsal paylaşımın güzelliği yaşanırdı. Un, su ve yağ ile Elbistan Halk Ekmek Fabrikasında kendi personelleri ile hazırlanan ketelerde tasarrufun kurbanı mı oldu. Bu maddi değeri küçük, manevi değeri büyük kutsal paylaşım ne oldu da durdu. NEDEN?
  • Yine ramazan aylarında yüzyılların geleneği olan iftar ve sahur topu atılmaz oldu. Bu da mı tasarruf Sayın Başkan, bu damı tasarruf. Görevim gereği her iftar bir mekânda veya evimde iftarı ve ezanı beklerken insanların ezanı duyamaması gayet normal. İftar topu oruç açmaya sesli bir işarettir. Acaba uçan kuşların sağlığı mı düşünülüyor? Çok uzaklardan su deposundan atılan bir topun veya havavi fişeğin maliyeti ne kadar olabilir ki? Sahurda belki ses kirliliği var diyelim ama ezanı duymakta zorluk çeken ve ezanı bekleyen on binlerce insan için bu uygulama başlayamaz mı? Her iftar bir sesli havai fişek ücreti ödeyecek bir hayırsever bulunamaz mı? Bu beklentiyi halk sorguluyor: NEDEN?
  • Diğer bir konuda Elbistan’ın 50 yılı yani yarım asrı aşkın bir geleneği vardı! Elbistan vefat ilanlarına ve duyurularına büyük hassasiyet gösterir ve müsamaha göstermez. Elbistan Belediyesi hoparlöründen vefat ilanları kim tarafından ve neden kesildi. Bu da mı tasarruf Sayın Başkan bu da mı tasarruf? İmkânı olmayan yüzlerce vatandaş cami cami gezecek araca ve imkâna sahip olmaya bilir. Gücü ve imkânı bir veya iki camiye gidecek durumda olabilir. Hâlbuki belediye anonsları ile tek adresten tüm Elbistan halkı yaşanacak bir acıya ortak olabilmek için bu ilanları dinliyordu. Bu işgüzarlık kimin eseri? Geri dönülemez mi? Halk bu durumu da size bizim aracılığımızla soruyor. NEDEN?

 Şu da bir gerçek Elbistan Belediye Başkan Vekili görevini 4 ay yürüten ve aktif çalışmaları ile adı seçim sürecinde hizmette olsa Ahmet Tıraş, yükünüzü hafifletti. Size uzun bir süre kazandırdı. Sizin yaptığınız çalışmaları da aksatmadan gazetemde, internet sitemde ve facebook sayfamda binlerce okuyucuya aktarıyorum. Aktarmaya da devam edeceğiz. Ancak devede kulak gibi kalacak tavsiye ve uyarılarımızı lütfen dikkate alın. Elbistan kozmopolittik ve yüksek oranda muhafazakâr bir yapıya sahip. Sizin de inanç ağırlığınızın yoğunluğunu biliyorum. Küçük ama önemli olduğuna inandığım halkın bu hassasiyetlerine lütfen kulak verin. Devasa projelerle, dev bütçelerle ve siyasi iktidarın gücüyle geldiğiniz hizmet makamında böylesine küçük olayların akla bile gelmemesi gerekmez miydi?

Başarılı gelecek ve takdir küçük ayrıntılarda gizlidir. Bu gizliliği size ve kamuoyuna aktarmayı görev olarak kabul ediyorum. Başarılı hizmetler dileğiyle. (Özel Not: Lütfen yerel basının başarılarını, sizlere verdiği değeri ve katkıyı göz ardı etmeyin. Dünya sadece sosyal medya değildir. Öncelikle yerel medyadır. Saygılarımla. Elbistan Halkı Adına: Elbistan Gündem Haber HASANAKİ.)

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’a Mayıs Ayında Kar Yağdı Kahramanmaraş’a Mayıs Ayında Kar Y...

Sıcakların başladığı, yaz ayının sıcaklarının hissedilmeye başladığı Mayıs ayı sonlarına doğru Kahramanmaraş’ın özellikle kuzey i...

Afşin’de bulunan kuşu görenler hayran kaldılar Afşin’de bulunan kuşu görenler hay...

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesinde Türkiye’de nadir görülen ve dünya da da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Hint...

Makam Arabasını Yaralı Köpeğe Tahsis Ettİ Makam Arabasını Yaralı Köpeğe Tahsis Ett...

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet, hasta yavru köpeği makam arabası ile veterinere götürdü. Elbistan Belediyesi hayvan barınağında tedav...

“Yeni Plan Elbistan’ı Geleceğe Taşıyacak” “Yeni Plan Elbistan’ı Geleceğe Taşıyacak...

Kahramanmaraş’ın Elbistan Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Alper Akbaş, Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısı ile kabul edi...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Memurlarla İlgili Genelge Cumhurbaşkanı ErdoğanR...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, COVID-19 Kapsamında Kamu...

BİR RÜYAM VAR BENİM… BİR RÜYAM VAR BENİM…

Biz bu Ülkenin Zencileriyiz…Beyazlara Selam olsun.. ABD deki...

KABİNE TOPLANTISI’NDA ALINAN YENİ KARARLAR KABİNE TOPLANTISI’NDA ALI...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir aydır, normalleşmeye ili...

28 Mayıs 2020 Türkiye Koronavirüs vaka, ölüm ve iyileşen hasta açıklandı! 28 Mayıs 2020 Türkiye Kor...

Sağlık Bakanlığı, 28 Mayıs 2020 Perşembe günü Türkiye’...

Erdoğan, Yeni Normalleşen Türkiye için Koronavirüs Tedbirlerini Açıkladı! Erdoğan, Yeni Normalleşen...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı ardınd...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-47 (Sezon Finali) Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

#SezonFinali   Kanayan yaraya merhem sürelim Dostlar ba...

265 özel gereksinimli öğrencinin velilerine telefonla konuk olundu 265 özel gereksinimli öğr...

Tüm dünyayı saran Covid 19 salgın hastalığı ülkemizi de etki...

Onikişubat İlçesinde, 46 Camide Cuma Namazı Kılınabilecek Onikişubat İlçesinde, 46 ...

Normalleşme süreci kapsamında, İçişleri Bakanlığı, 81 il val...

İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR...

OKUL MÜDÜRÜMÜZDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ...

Koronavirüs’te en son durum Koronavirüs’te en s...

Sağlık Bakanı  Dr.Fahrettin Koca ,Twitter hesabından paylaşt...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ