Maraşta Haber
Maraşta Haber

10 Binlerce Balığın Doğum Sancısı!..

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst kısmına, doğal ve durgun bölgelere akın etmesine set engel oluyor. Termik Santrale su nakil borusunun Söğütlü çayı içinden geçtiği noktadaki bölgede oluşan yüksek şelale, balıkların üremesine izin vermiyor.                 Kaynağı Elbistan’da bulunan Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce […]

10 Binlerce Balığın Doğum Sancısı!..

01 Mayıs 2019 - 12:14A+A-

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst kısmına, doğal ve durgun bölgelere akın etmesine set engel oluyor. Termik Santrale su nakil borusunun Söğütlü çayı içinden geçtiği noktadaki bölgede oluşan yüksek şelale, balıkların üremesine izin vermiyor.

                Kaynağı Elbistan’da bulunan Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık adeta uzanacak yardım elini bekliyor. Yumurta bırakmak ve üremek için suyun kaynak ve üst bölgelerine akın eden balıklar oluşan suni sete ve şelaleye takılıyor. Kayalıklardan oluşan ve 2 metreye yaklaşan seti aşmak için inanılmaz sıçrayışlar ve hamleler gerçekleştiren sazanlar önce yüksekliği sonrada aşırı düzeyde akan suyun gücüne karşı koyamıyorlar.

                Olayı tesadüf eseri gören ve yetkili birimlere ulaşmakta zorluk çeken duyarlı vatandaşlar, Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayında yaşayan on binlerce balığa yardım çağrısında bulundular. Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi, Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü acil olarak göreve davet eden Gürsel Mıhçı, kısa sürede müdahale edilmezse büyük bir balık katliamı yaşanacağına dikkat çekti.

                Konuya duyarlı vatandaş Gürsel Mıhçı, yaşanan dramatik olayın bir insanlık görevi ile sonlandırılacağına inandığını ifade ederek şunları söyledi:

,               “Afşin Elbistan B Termik Santraline soğutma suyu borularının Söğütlü Çayının içinden geçtiği bölgede bu olay yaşanıyor. Borunun geçtiği bölge yüksekte kaldığı ve kayalarla yükseltildiği için oluşan yükseklik ve çok yüksek su gücü karşısında yumurta bırakmak için üst ve doğal bölgelere akın eden balıklar bir türlü geçiş sağlayamıyorlar.

                Engeli aşmak için saatlerdir çaresiz atlayış gerçekleştiren on binlerce balık şelale altında birikmiş durumda. Bu duruma acil olarak müdahale edilmelidir. Balıkların üreme ve yumurta bırakma zamanı geçmeden önce Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi, Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü bu duruma el atmalılar. Eğer zamanında müdahale yapılmazsa on binlerce balığın çok daha fazla sayısı yok olacak. Bu da balık neslinin üremesinin önünde çok kötü ve olumsuz engeldir.

                Yoğun su akışı ve kayalarla yükselen bölgeye acil müdahale edilmeli, balıkların geçişinin sağlanması için taş yığınıyla durgun bir geçiş olanı açılmalıdır. Eğer yardım eli uzanmazsa balıkların gelecek yıl çoğalmasını bekleyemeyiz. Balıkların çaresiz ve dramatik çabalarına insan olarak duyarsız kalmamalıyız. Yetkilileri konuya müdahil olmaya acil olarak davet ediyoruz. Doğum sancısının ölüm sancısına dönmesine insan olarak göz yumamayız. Balıkların bu çaresiz yaşam atlayışlarına yardım etmeliyiz.”

                Elbistan Gündem Haber olarak vatandaşların davetini kabul ederek gittiğimiz olay yerinde dakikalarca gözlem yaptık ve balıkların yaşam için verdiği engelli çabaya şahit olduk. Yaklaşık 5 kilo ağırlığındaki sazan balığının 2 metrelik atlayışını fotoğraf olarak kayıt altına aldık. Bir kedi, kuş, köpek için seferber olanların duyarlığını bakalım on binlerce yumurta bırakmak isteyen balıklar için gösterebilecek miyiz? Ne dersiniz?

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat Eden Önder Çiftçinin Eşine Teşekkür Plaketi Vefat Eden Önder Çiftçinin Eşine Teşekkü...

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst ...

Başkan Gürbüz’e Naçizane Tavsiyeler!. Başkan Gürbüz’e Naçizane Tavsiyeler!....

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst ...

Teşekkürler Elbistan Belediyesi Teşekkürler Elbistan Belediyesi

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst ...

Pınarbaşı Mesire Alanı Ramazana Hazır Pınarbaşı Mesire Alanı Ramazana Hazır...

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Selahaddin Uğur’un Acı Günü Selahaddin Uğur’un ...

İl Millî Eğitim Müdürlüğünde ARGE ve Aday Öğretmenler Koordi...

Ahmet Sarıtürk’ün Acı Günü Ahmet Sarıtürk’ün A...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sarıtür...

Tek Bir Karar Vardı; Hâkimiyeti Milliyeye Dayanan Bir Devlet Kurmak Tek Bir Karar Vardı; Hâki...

Kahramanmaraş Kadın Platformu Başkanı Zeynep Arıkan, 19 Mayı...

Mesleki Teknik Eğitim Andırın’da Tanıtıldı Mesleki Teknik Eğitim And...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa Duran, And...

Aday öğretmenlere gezi düzenlendi Aday öğretmenlere gezi dü...

Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesinde görevli aday öğretm...

TOKİ YILDIZ MTAL İftar Etkinliği Yaptı TOKİ YILDIZ MTAL İftar Et...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ  Yılduz Mesleki ve Teknik An...

CANIM MEHMED’İM CANIM MEHMED’İM

Tüm Mehmetçiklere   Süreyya’ya yazsam az gelir adın Meh...

“SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI MI?” “SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ...

Vali Özkan’dan Anadolu Mektebine Övgü Vali Özkan’dan Anad...

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, İl Millî Eğitim Müdürl...

Vefat Eden Önder Çiftçinin Eşine Teşekkür Plaketi Vefat Eden Önder Çiftçini...

 Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde geçtiğimiz yıl ve...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ