Maraşta Haber
Maraşta Haber

10 Binlerce Balığın Doğum Sancısı!..

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst kısmına, doğal ve durgun bölgelere akın etmesine set engel oluyor. Termik Santrale su nakil borusunun Söğütlü çayı içinden geçtiği noktadaki bölgede oluşan yüksek şelale, balıkların üremesine izin vermiyor.                 Kaynağı Elbistan’da bulunan Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce […]

10 Binlerce Balığın Doğum Sancısı!..

01 Mayıs 2019 - 12:14A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst kısmına, doğal ve durgun bölgelere akın etmesine set engel oluyor. Termik Santrale su nakil borusunun Söğütlü çayı içinden geçtiği noktadaki bölgede oluşan yüksek şelale, balıkların üremesine izin vermiyor.

                Kaynağı Elbistan’da bulunan Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık adeta uzanacak yardım elini bekliyor. Yumurta bırakmak ve üremek için suyun kaynak ve üst bölgelerine akın eden balıklar oluşan suni sete ve şelaleye takılıyor. Kayalıklardan oluşan ve 2 metreye yaklaşan seti aşmak için inanılmaz sıçrayışlar ve hamleler gerçekleştiren sazanlar önce yüksekliği sonrada aşırı düzeyde akan suyun gücüne karşı koyamıyorlar.

                Olayı tesadüf eseri gören ve yetkili birimlere ulaşmakta zorluk çeken duyarlı vatandaşlar, Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayında yaşayan on binlerce balığa yardım çağrısında bulundular. Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi, Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü acil olarak göreve davet eden Gürsel Mıhçı, kısa sürede müdahale edilmezse büyük bir balık katliamı yaşanacağına dikkat çekti.

                Konuya duyarlı vatandaş Gürsel Mıhçı, yaşanan dramatik olayın bir insanlık görevi ile sonlandırılacağına inandığını ifade ederek şunları söyledi:

,               “Afşin Elbistan B Termik Santraline soğutma suyu borularının Söğütlü Çayının içinden geçtiği bölgede bu olay yaşanıyor. Borunun geçtiği bölge yüksekte kaldığı ve kayalarla yükseltildiği için oluşan yükseklik ve çok yüksek su gücü karşısında yumurta bırakmak için üst ve doğal bölgelere akın eden balıklar bir türlü geçiş sağlayamıyorlar.

                Engeli aşmak için saatlerdir çaresiz atlayış gerçekleştiren on binlerce balık şelale altında birikmiş durumda. Bu duruma acil olarak müdahale edilmelidir. Balıkların üreme ve yumurta bırakma zamanı geçmeden önce Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi, Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü bu duruma el atmalılar. Eğer zamanında müdahale yapılmazsa on binlerce balığın çok daha fazla sayısı yok olacak. Bu da balık neslinin üremesinin önünde çok kötü ve olumsuz engeldir.

                Yoğun su akışı ve kayalarla yükselen bölgeye acil müdahale edilmeli, balıkların geçişinin sağlanması için taş yığınıyla durgun bir geçiş olanı açılmalıdır. Eğer yardım eli uzanmazsa balıkların gelecek yıl çoğalmasını bekleyemeyiz. Balıkların çaresiz ve dramatik çabalarına insan olarak duyarsız kalmamalıyız. Yetkilileri konuya müdahil olmaya acil olarak davet ediyoruz. Doğum sancısının ölüm sancısına dönmesine insan olarak göz yumamayız. Balıkların bu çaresiz yaşam atlayışlarına yardım etmeliyiz.”

                Elbistan Gündem Haber olarak vatandaşların davetini kabul ederek gittiğimiz olay yerinde dakikalarca gözlem yaptık ve balıkların yaşam için verdiği engelli çabaya şahit olduk. Yaklaşık 5 kilo ağırlığındaki sazan balığının 2 metrelik atlayışını fotoğraf olarak kayıt altına aldık. Bir kedi, kuş, köpek için seferber olanların duyarlığını bakalım on binlerce yumurta bırakmak isteyen balıklar için gösterebilecek miyiz? Ne dersiniz?

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’a Mayıs Ayında Kar Yağdı Kahramanmaraş’a Mayıs Ayında Kar Y...

Sıcakların başladığı, yaz ayının sıcaklarının hissedilmeye başladığı Mayıs ayı sonlarına doğru Kahramanmaraş’ın özellikle kuzey i...

Afşin’de bulunan kuşu görenler hayran kaldılar Afşin’de bulunan kuşu görenler hay...

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesinde Türkiye’de nadir görülen ve dünya da da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Hint...

Makam Arabasını Yaralı Köpeğe Tahsis Ettİ Makam Arabasını Yaralı Köpeğe Tahsis Ett...

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet, hasta yavru köpeği makam arabası ile veterinere götürdü. Elbistan Belediyesi hayvan barınağında tedav...

“Yeni Plan Elbistan’ı Geleceğe Taşıyacak” “Yeni Plan Elbistan’ı Geleceğe Taşıyacak...

Kahramanmaraş’ın Elbistan Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Alper Akbaş, Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısı ile kabul edi...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
265 özel gereksinimli öğrencinin velilerine telefonla konuk olundu 265 özel gereksinimli öğr...

Tüm dünyayı saran Covid 19 salgın hastalığı ülkemizi de etki...

Onikişubat İlçesinde, 46 Camide Cuma Namazı Kılınabilecek Onikişubat İlçesinde, 46 ...

Normalleşme süreci kapsamında, İçişleri Bakanlığı, 81 il val...

İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR...

OKUL MÜDÜRÜMÜZDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ...

Koronavirüs’te en son durum Koronavirüs’te en s...

Sağlık Bakanı  Dr.Fahrettin Koca ,Twitter hesabından paylaşt...

Kahramanmaraş’ta 20 Yaş Altı’nın Yasak Durumu Kahramanmaraş’ta 20...

Sosyal Medya üzerinden Coronavirüsle ilgili birçok yasağın k...

65 Yaş Üstünün Bayram Hediyesi, Bilal Akoğlu’ndan 65 Yaş Üstünün Bayram Hed...

Göksun Halk Eğitimi Merkezine müdür olarak atandığı andan it...

ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Ka...

29 Mayıs 2020 Kahramanmaraş’ta Cuma Namazı Kılınacak Camilerin Listesi 29 Mayıs 2020 Kahramanmar...

İçişleri Bakanlığı’nın Koronavirüs salgınıyla ilgili m...

Kahramanmaraş’a Mayıs Ayında Kar Yağdı Kahramanmaraş’a May...

Sıcakların başladığı, yaz ayının sıcaklarının hissedilmeye b...

Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenme için bu habere dikkat edin! Ramazan Bayramı’nda sağlı...

Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Indrani Kalkan, bu y...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ