Maraşta Haber
Maraşta Haber

10 Binlerce Balığın Doğum Sancısı!..

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst kısmına, doğal ve durgun bölgelere akın etmesine set engel oluyor. Termik Santrale su nakil borusunun Söğütlü çayı içinden geçtiği noktadaki bölgede oluşan yüksek şelale, balıkların üremesine izin vermiyor.                 Kaynağı Elbistan’da bulunan Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce […]

10 Binlerce Balığın Doğum Sancısı!..

01 Mayıs 2019 - 12:14A+A-

Kahramanmaraş-Elbistan İlçesinin Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık, yumurtalarını bırakmak için su kaynaklarının üst kısmına, doğal ve durgun bölgelere akın etmesine set engel oluyor. Termik Santrale su nakil borusunun Söğütlü çayı içinden geçtiği noktadaki bölgede oluşan yüksek şelale, balıkların üremesine izin vermiyor.

                Kaynağı Elbistan’da bulunan Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayındaki on binlerce balık adeta uzanacak yardım elini bekliyor. Yumurta bırakmak ve üremek için suyun kaynak ve üst bölgelerine akın eden balıklar oluşan suni sete ve şelaleye takılıyor. Kayalıklardan oluşan ve 2 metreye yaklaşan seti aşmak için inanılmaz sıçrayışlar ve hamleler gerçekleştiren sazanlar önce yüksekliği sonrada aşırı düzeyde akan suyun gücüne karşı koyamıyorlar.

                Olayı tesadüf eseri gören ve yetkili birimlere ulaşmakta zorluk çeken duyarlı vatandaşlar, Ceyhan Nehri ve Söğütlü Çayında yaşayan on binlerce balığa yardım çağrısında bulundular. Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi, Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü acil olarak göreve davet eden Gürsel Mıhçı, kısa sürede müdahale edilmezse büyük bir balık katliamı yaşanacağına dikkat çekti.

                Konuya duyarlı vatandaş Gürsel Mıhçı, yaşanan dramatik olayın bir insanlık görevi ile sonlandırılacağına inandığını ifade ederek şunları söyledi:

,               “Afşin Elbistan B Termik Santraline soğutma suyu borularının Söğütlü Çayının içinden geçtiği bölgede bu olay yaşanıyor. Borunun geçtiği bölge yüksekte kaldığı ve kayalarla yükseltildiği için oluşan yükseklik ve çok yüksek su gücü karşısında yumurta bırakmak için üst ve doğal bölgelere akın eden balıklar bir türlü geçiş sağlayamıyorlar.

                Engeli aşmak için saatlerdir çaresiz atlayış gerçekleştiren on binlerce balık şelale altında birikmiş durumda. Bu duruma acil olarak müdahale edilmelidir. Balıkların üreme ve yumurta bırakma zamanı geçmeden önce Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi, Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü bu duruma el atmalılar. Eğer zamanında müdahale yapılmazsa on binlerce balığın çok daha fazla sayısı yok olacak. Bu da balık neslinin üremesinin önünde çok kötü ve olumsuz engeldir.

                Yoğun su akışı ve kayalarla yükselen bölgeye acil müdahale edilmeli, balıkların geçişinin sağlanması için taş yığınıyla durgun bir geçiş olanı açılmalıdır. Eğer yardım eli uzanmazsa balıkların gelecek yıl çoğalmasını bekleyemeyiz. Balıkların çaresiz ve dramatik çabalarına insan olarak duyarsız kalmamalıyız. Yetkilileri konuya müdahil olmaya acil olarak davet ediyoruz. Doğum sancısının ölüm sancısına dönmesine insan olarak göz yumamayız. Balıkların bu çaresiz yaşam atlayışlarına yardım etmeliyiz.”

                Elbistan Gündem Haber olarak vatandaşların davetini kabul ederek gittiğimiz olay yerinde dakikalarca gözlem yaptık ve balıkların yaşam için verdiği engelli çabaya şahit olduk. Yaklaşık 5 kilo ağırlığındaki sazan balığının 2 metrelik atlayışını fotoğraf olarak kayıt altına aldık. Bir kedi, kuş, köpek için seferber olanların duyarlığını bakalım on binlerce yumurta bırakmak isteyen balıklar için gösterebilecek miyiz? Ne dersiniz?

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Bölge İnsanına Ölüm ve Zehir Hak Görülüyor” “Bölge İnsanına Ölüm ve Zehir Hak Görülü...

Atom Karınca Öztunç, Afşin-Elbistan A Termik Santralinin Kül Kusmasına İsyan Etti CHP Kahramanmaraş Milletvekili ve PM Üyesi Ali Öztunç...

Kaldırım İşgallerine Sıkı Denetim Kaldırım İşgallerine Sıkı Denetim

Kahramanmaraş’ta Elbistan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kaldırım işgali yapan esnaflarla ilgili denetimlerini artırdı. Uy...

Av tüfeği ateş alan çocuk hayatını kaybetti. Av tüfeği ateş alan çocuk hayatını kaybe...

Av Tüfeği ile Oyun Ölüm Getirdi! Genç ve Acı Ölüm Büyük Üzüntü Yarattı. Elbistan’da yaşanan acı ve üzücü olayda oynadığı av tüfeği ateş...

Bu kaza anne, baba ve evlada mezar oldu Bu kaza anne, baba ve evlada mezar oldu

Kazada Hayatını Kaybeden Anne Baba ve Oğul Yan Yana Toprağa Verildi Elbistan’da meydana gelen trafik kazasında takla atarak tarlaya yuv...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
MÂZİMİZ BİZİM MÂZİMİZ BİZİM

Eldeki veriler, haber veriyor Mâziden de parlak, âtimiz bizi...

Avrupa’nın en büyük yatırımı Kipaş’tan Avrupa’nın en büyük yatır...

Türkiye’nin tekstil devi Kipaş, Kâğıt üretiminde de dünyanın...

Enver Gökşen’in Acı Günü Enver Gökşen’in Acı...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökş...

Zengin ve Gümük Ailesinin Mutlu Günü Zengin ve Gümük Ailesinin...

Ferik ve Yunus Zengin ailesinin hanımefendi kızları Öğretmen...

Afşin – Elbistan A Termik Santraline Filtre takılacak Afşin – Elbistan A ...

Kahramanmaraş’ın Afşin ve Elbistan ilçeleri arasında b...

Göksun’da Ölümlü Trafik Kazası Göksun’da Ölümlü Tr...

Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesinde otomobil taşıyan çek...

Celalettin Güvenç: Taleplerinizi Yetkili Makamlara Taşıyacağım Celalettin Güvenç: Talepl...

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Mi...

Doru ve Karatay’ın Maceraları Piazza’da  Doru ve Karatay’ın Macera...

TRT Çocuk kanalının sevilen kahramanı Doru, arkadaşı Karatay...

Tuncay Akkoyun ELOFF’u Ağırladı Tuncay Akkoyun ELOFF’u Ağ...

Elbistan Alternatif Doğa Sporları ve Offroad Kulübü (ELOFF) ...

Mado dünya damak tadına hitap ediyor Mado dünya damak tadına h...

Kahramanmaraş dondurmasının ününü dünyaya duyuran ve 36 ülke...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ