Maraşta Haber
Maraşta Haber

Zabun: “yıllık ihracatımız 972 milyon dolar

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Zabun, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,5 artışla 97 milyon 667 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Mart ayında ihracat rakamları Türkiye’ye moral verdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde […]

Zabun: “yıllık ihracatımız 972 milyon dolar

03 Nisan 2018 - 9:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Zabun, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,5 artışla 97 milyon 667 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Mart ayında ihracat rakamları Türkiye’ye moral verdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artarak 15 milyar 106 milyon dolara yükseldi. Böylece 2018 Mart ayı, ihracat tarihindeki en çok ihracat yapılan ay olarak kayıtlara geçti. Kahramanmaraş’ta ise Mart ayında 97 milyon 667 bin dolar ihracat gerçekleştirilirken, son bir yılda ise 971 milyon 575 dolar ihracata ulaşıldı.

 

“OCAK-MART DÖNEMİ İHRACATIMIZ 276 MİLYON DOLAR”

İhracat rakamlarını değerlendiren KMTSO Başkanı Serdar Zabun “Ocak-Mart döneminde ihracatımız yüzde 9,2 artışla 276 milyon 829 bin dolara ulaşırken 12 aylık ihracatımız yüzde 9,3 artış göstererek 972 milyon dolara yaklaştı. 2018’in Ocak ayında yüzde 10, Şubat ayında yüzde 14 ve Mart ayında yüzde 4,5 büyüme gösteren ihracatımız yılsonunda 1,2 milyar dolara ulaşacaktır.” şeklinde konuştu.

 

“BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNE ÜRETİM VE İHRACAT YAPIYORUZ”

Zabun şöyle devam etti: “2018’in ilk 3 ayında İtalya, Mısır, Almanya, Portekiz ve Bulgaristan en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu. İhracatımızın yarısına yakını bu ülkelere gerçekleştirildi. 135 milyon dolar ihracat yaptığımız bu ülkeler, 3 aylık ihracatımızda %48,6 paya sahip. Tek başına İtalya’nın ihracatımızdaki payı 65 milyon dolar ile %23,3. Her geçen gün kalite bakımından öne çıkan Kahramanmaraş, İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine üretim ve ihracat yapıyor. 

“TEKSTİL SEKTÖRÜ İHRACATTA %61 PAYA SAHİP”

Sektörel açıdan baktığımızda, tekstil ve hammaddeleri 169 milyon dolar, demir ve demir dışı metaller 40 milyon dolar, kağıt 21 milyon dolar, hazır giyim ve konfeksiyon 19 milyon dolar, hububat 7 milyon dolar ve çimento 6 milyon dolar ihracat yaptı. sektörleri öne çıkmaktadır. Bu ürünler ihracatımızda %94 paya sahip.”

“ÜRETİMİN VE İHRACATIN ÖNÜNÜ AÇILDI”

Türkiye ihracatının 160 milyar dolara dayandığını söyleyen Zabun, “İhracatın artmasında reel sektöre, istihdama verilen destekler çok önemli oldu. İhracat desteklerinin artırılması, KOBİ’lere sağlanan finansal kaynaklar üretim ve ihracata canlılık kazandırdı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde odalarımızın hizmet ağının genişlemesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi, şirket kuruluşlarında odalarımızın tek durak ofisi haline gelmesi üretimin ve ihracatın önünü açacak.  

“ÜLKEMİZİN EKONOMİK BÜYÜMESİNDE ÖNEMLİ PAY SAHİBİYİZ”

En büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında 24 şirketiyle Türkiye’nin en başarılı 8. kenti olan şehrimiz, diğer yanda 19 milyar liralık ticaret hacmi ile ülkemizin önemli ticaret merkezleri arasında yer alıyor. 300 ihracatçı şirketi ile 120 ülkeye ihracat yapan, 1000 fabrika ve 150 bin kişilik istihdam ordusuyla ülkemizin ekonomik büyümesinde önemli pay sahibi bir kent Kahramanmaraş. Bu başarıyı sürdürmek ve şehrimizde daha güçlü bir üretim yapısı oluşturmak adına tüm gücümüzle çalışıyoruz. Özel sektörün önünü açacak çalışmalarımızla, sektörel faaliyetlerimizle, yeni organize sanayi bölgeleri ve ticaret merkezi projemizle ekonomik kalkınmanın altyapısını güçlendirmeye gayret ediyoruz.”

“YATIRIMCILARIMIZA, GİRİŞİMCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM.”

2017 yılında, 1,2 milyar liralık 154 adet özel sektör projesi teşvik belgesine bağlandı. Bu projeler ve geçmiş yıllardan gelen yatırımlarla 3 milyar liranın üzerinde bir yatırım potansiyeli oluştu. Bu yatırımlarla birlikte şehrimizde üretim ve ihracatta ciddi bir kalkınma olacak. Ülkemiz yüzde 7,4’lük büyüme oranıyla küresel ölçekte çok önemli bir başarı gösterdi. Burada en büyük pay sanayi sektörüne ait. Bu da bize gelecek dönemlerdeki büyüme, yatırımlar ve ihracat için güven veriyor. İhracata katkı sağlayan, üretim ve istihdamla ülkemizin kalkınmasına destek veren tüm yatırımcılarımıza, girişimcilerimize tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğin...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlü...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine ...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmaraş İl Müftülüğüne atanan Mustafa Tekin, görevine başladı. Tekin ilk mesajınd...

Yenilenen Park Yenilenen Park

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Kahramanmaraş Ofisi ve Dulkadiroğlu Belediyesi, iş birliğiyle projelendirdiği Namık Ke...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 14 Nisan 2021 günü saat 10.00’da Vali Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Salon...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Milletvekili Öçal, AKP-MKYK Üyesi Karakoç’u Ziyaret etti Milletvekili Öçal, AKP-MK...

Kahramanmaraş  Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal , Ak Parti ...

4. Sınıflara Yönelik 5 ve 6. Tema/Ünite Çalışma Fasikülleri 4. Sınıflara Yönelik 5 ve...

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü...

GÖZYAŞI   RAHMETTİR GÖZYAŞI   RAHMETTİR

Hakk’ın sevdasıyla yanan kalplerimiz, gözlerimizin okyanusun...

 ZEKÂT   ZEKÂT 

İkinci hicret yılı aylardan şevval idi.  Zekât bize farz old...

Tır, Yüksekten Evin Yakınına Uçtu Tır, Yüksekten Evin Yakın...

Göksun – Kahramanmaraş karayolu üzerinde Yeşilova et l...

MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküllerini Yayınladı MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6....

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü...

ORUCUN MANEVİ FAYDALARI  ORUCUN MANEVİ FAYDALARI ...

Oruç tutmanın temel sebebi, Allah’ın emridir. Bunun gerekçes...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camia...

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetl...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nde...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Ö...

HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN – III HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMA...

Yâ Şehr-i Ramazan! Bizler, Senin gelmenle birlikte yeniden; ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ