Maraşta Haber
Maraşta Haber

Türkiye Dil Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şubesi Açıldı !

Kahramanmaraş II. Şiir Festivali etkinlikleri kapsamında Türkiye Dil Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şubesi törenle hizmete açıldı. Dedeoğlu Şairler ve Yazarlar Evi önünde düzenlenen açılış törenine Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Belediye Başkan Yardımcıları Cevdet Kabakcı, Av. Hasan Kara, Mustafa Uzunlar, Türkiye Dil Edebiyat Derneği Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir İlbak, AK parti İl Başkanı Fatih Erkoç, Merkez […]

Türkiye Dil Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şubesi Açıldı !

01 Haziran 2013 - 0:17A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş II. Şiir Festivali etkinlikleri kapsamında Türkiye Dil Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şubesi törenle hizmete açıldı.

Dedeoğlu Şairler ve Yazarlar Evi önünde düzenlenen açılış törenine Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Belediye Başkan Yardımcıları Cevdet Kabakcı, Av. Hasan Kara, Mustafa Uzunlar, Türkiye Dil Edebiyat Derneği Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir İlbak, AK parti İl Başkanı Fatih Erkoç, Merkez İlçe Başkanı Necati Okay,İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Özsoy,  Kent  Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, festival için ilimize gelen şairler, yazarlar, mahalle muhtarları ile belediye birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmalarında kürsüye ilk gelen Türkiye Dil Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı, derneğin ilk olarak 2008 yılında kurulduğuna işaret ederek: “Derneğimiz 2008 yılında kurulmuş ve bugün şube sayısı 16’ya yükselmiştir.

Milletleri bir araya getiren dinleri ve dilleridir. Dilleri de yok olduğu zaman o millet yok olmaya mahkum olur. Türkçemiz her geçen gün biraz daha bozulmaktadır. Bugün üniversite gençliği 300 kelime ile konuşmaktadır. Ayrıca işletmelerin ürettikleri ürünlere yabancı isimler vermeleri de güzel dilimizin bozulmasına zemin hazırlamaktadır.

Oysa en güzel eğitim kendi diliyle yapılan eğitimdir. Bu konuda basın yayın organlarından başlamak üzere, haber spikerlerine kadar bütün bir alanda Türkçe üzerine eğitim verilmelidir” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Dil Edebiyat Derneği Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir İlbak, genel başkanları Ekrem Erdem’in selamını getirdiklerine işaret ederek: “ Bugün bizim için çok önemli bir gündür. ‘Bir gülle kelimeler ülkesine gidelim’ diyen Sezai Karakoç adına düzenlenen II. Şiir Festivali’nde derneğimizin şubesini açmak bizi fazlasıyla mutlu etmiştir. Bu derneğimizin açılışında emek verenlere teşekkür ediyorum. Bu tür sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesi ile toplumlar güçlenir ve ayakta durur. Bugün ne acıdır ki kendi dilinde yazılan kitapları tercüme eden bir ülkeyiz. 50-100 sene önce yazılan ve basılan kitapları tercüme ederek, sadeleştirerek tekrar tekrar bastırıyoruz. Bu bizim için çok acı bir durumdur. Bunun için dilimizin kıymetini bilmemiz ve sahip çıkmamız gerektiğini buradan hatırlatıyor hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Şairler ve Yazarlar Evi ile Türkiye Dil Edebiyat Derneği’nin yan yana olduğuna işaret ederek: “Bildiğiniz gibi restorasyon çalışmalarını tamamladığımız Dedeoğlu Konakları üç tane idi. Birincisini Şairler ve Yazarlar Evi olarak düzenledik ve hizmete sunduk. İkinci konak ise Maraş Mutfağı olarak düzenlenecek. Üçüncü konağımızda ise Türkiye Dil Edebiyat Derneği olarak hizmet verecek.

Kahramanmaraş Belediyesi olarak 10 yıldan beri düzenlediğimiz sempozyumlar, konferanslar, panellerle, şehrimizin muhtelif yerlerine açtığımız kütüphanelerle kültür, sanat ve edebiyat alanında bir çok başarılı çalışmalara imza attık.

Yollar bozulur ama yeniden yapılabilir. Oysa bir nesil bozulur ve yıkılırsa bir daha geri gelmez. Geri getiremezsiniz. Onun için gerek şehrimizin gerekse ülkemizin değerli düşünürlerine şairlerine, yazarlarına, fikir adamlarına sahip çıkmak bizim asli görevimiz olmalıdır.

Bu vesile ile davetimize icabet ederek gerek yurt dışından gerek yurt içinden gelen değerli misafirlerimize bir kez daha hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerek Türkiye Dil Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şubesi hizmete açılarak dernek binası gezildi.

flash copy STC_5708 copy STC_5710 copy STC_5712 copy STC_5714 copy STC_5715 copy STC_5717 copy STC_5727 copy STC_5737 copy STC_5764 copy STC_5769 copy STC_5778 copy STC_5804 copy STC_5812 copy STC_5836 copy STC_5854 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ