Maraşta Haber
Maraşta Haber

Suriyelilerin “Diyardan Uzak” En Buruk Bayramı

İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor. İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor. Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyeliler için bu yıl Bayram biraz da hüzne dönüştü. Mutluluk, kavuşma, saygı, birlik ve beraberliği […]

Suriyelilerin “Diyardan Uzak” En Buruk Bayramı

20 Ağustos 2012 - 16:29A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor.

İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor.

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyeliler için bu yıl Bayram biraz da hüzne dönüştü. Mutluluk, kavuşma, saygı, birlik ve beraberliği ifade eden bayramı Suriyeliler, yaşadıkları olaylar nedeniyle vatanlarından uzak, gözyaşı içerisinde geçiriyor. Savaşta oğlunu, kızını, torununu veya yakınlarını kaybeden mülteciler, ülkelerine dönmenin hasreti içinde Bayram gününü yaşıyor.

Her “Bayram” sözcüğünde vatanları aklına gelen, yüreklerindeki yangınla tek başına kalıveren Suriyeliler, adeta içlerine akıttıkları gözyaşlarıyla yangını söndürmek istiyor. Gözyaşlarının yangını söndürmeye yetmediği bayramda ise yüreklerdeki yangın daha da büyüyor.

Gurbette ilk bayramlarını geçiren Kahramanmaraş’taki Suriyeliler, bazen el öpecek bir büyük, ziyaret edecek bir mezar, hal hatır sorulacak arkadaş arıyor. Kimi Suriyeli mülteciler, gurbette Bayramyapmamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Türk devletinin kendilere sağladığı şefkat elinden mutlu olan mülteciler, Türkiye’yi dost biliyor ve bu dostluğun ömür boyu devam etmesini istiyor.

-“Bayramımızın adı hüzün”-

Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’ta Hoca Ahmet Yesevi Lisesi’ne yerleşen 10 çocuk annesi 75 yaşındaki Meryem Sahhari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendileri için bu yıl bayramın “adının hüzün” olduğunu söyledi.

Sahhari, kalp hastası eşi ve kızlarıyla birlikte bombaların altından Türkiye’ye sığındığını belirtti.

Erkek çocuklarının Suriye’de kaldığını aktaran Sahhari, böyle bir bayramı hak etmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Çocuklarımın bir kısmı burada bir kısmı Suriye’de. Durum böyleyken nasıl Bayram geçireceğim. Bir annenin yavrularından ayrılması ne demek. Halbuki ne güzel bayramlar geçirmiştik. Ama şimdi bayramımızın adı hüzün. Herşeyi kaybettik. Mülteci durumuna düştük. Üzülüyoruz. Bir gün ülkemizde savaş sona erecek ve ülkemize geri döneceğiz. Tekrar tüm yavrularımla bir araya gelmeyi istiyorum. Allah bizim hakkımızı Esed’den alsın. Bir yönetici halkına böyle zulmeder mi-”

-Türkiye’de arkadaş oldular-

Mülteci olarak geldikleri yurtta tanışan İbrahim Iz, Ahmet Bektaş ve Abdullah Abdulgadir adlı 3 Suriyeli çocuk da bayramda çok istemelerine rağmen sokakta geçiremedikleri için üzüntülü olduklarını ifade etti.

Türkiye’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren 13 yaşındaki Münevver Sahhari de, “Ülkeme bir gün dönmeyi ümit ediyorum. Ülkemizde olsaydık akrabalarımızla bayramlaşırdık. Mezarlığa giderdik, Ülkemizden ayrı kaldığımız için ayrılık acısı çekiyoruz” dedi.

Yayıncı: Mürsel Çetin – Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanm...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi günü, Müftülük meydanında saat: 16.30 da 89 projenin toplu açılış törenine ...

Tekstil Firmasında Yangın Tekstil Firmasında Yangın

Kahramanmara’ta , Adana yolu üzerindeki bir tekstil firmasında akşam saatlerinde meydana gelen yangın, Büyükşehir Belediyesi’ne b...

Orman Yangını Orman Yangını

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı  Çamlıbel mevkinde  henüz belirlenmeyen sebeple orman yangını çıktı. edindiğimiz bilgi...

Arslanbey Ortaokulu öğrencilerine,Telafide Ben De Varım Eğitimi Arslanbey Ortaokulu öğrencilerine,Telafi...

Telafide Ben De Varım eğitim programı bünyesinde Fen Eğitimi Uzmanı Başak Yaşar Çetin rehberliğinde Arslanbey Ortaokulu öğrencileri Fen...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ın Ekinözü İçmeleri Şifa Dağıtıyor Kahramanmaraş’ın Ek...

Şifalı maden suları ve Türk Edebiyatına yetiştirdiği şairler...

Başarılı Eğitim Yöneticisi Ertan Göl, DOĞA Koleji Eğitim Kurumlarının Başında Başarılı Eğitim Yöneticis...

Kahramanmaraş Eğitim camiasının çok yakından tanıdığı, Türk ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı ErdoğanR...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi ...

Hayırlı Olsun, Alaattin Karakuş Hayırlı Olsun, Alaattin K...

Kahramanmaraş’ta eğitime hizmetleriyle bilinen, sevile...

YANAN BENİM YANAN BENİM

Terör, mafya iş başında Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım...

GELENEK BOZULMADI GELENEK BOZULMADI

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), sonunda Kahramanmaraş Pr...

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi. İlçe Millî Eğitim Müdürle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz Başkanlığı...

İki Büyük Organizasyon İki Büyük Organizasyon

Birincisi; 11 Haziran 2021 tarihinde İtalya- Türkiye Futbol ...

BAYRAM  SABAHI  BAYRAM  SABAHI 

Mutluluk güneşi doğmaya başlar.  Dostlar bir arada bayram sa...

BAYRAM SABÂHI BAYRAM SABÂHI

Çocuk, genç, ihtiyar erkenden kalkar Camilere koşar, bayram ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ