Maraşta Haber
Maraşta Haber

Suriyelilerin “Diyardan Uzak” En Buruk Bayramı

İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor. İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor. Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyeliler için bu yıl Bayram biraz da hüzne dönüştü. Mutluluk, kavuşma, saygı, birlik ve beraberliği […]

Suriyelilerin “Diyardan Uzak” En Buruk Bayramı

20 Ağustos 2012 - 16:29A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor.

İsmail Hakkı Demir – Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’taki okullara yerleştirilen Suriyeliler, bayramı vatanları ve yakınlarından ayrı geçirmenin burukluğunu yaşıyor.

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyeliler için bu yıl Bayram biraz da hüzne dönüştü. Mutluluk, kavuşma, saygı, birlik ve beraberliği ifade eden bayramı Suriyeliler, yaşadıkları olaylar nedeniyle vatanlarından uzak, gözyaşı içerisinde geçiriyor. Savaşta oğlunu, kızını, torununu veya yakınlarını kaybeden mülteciler, ülkelerine dönmenin hasreti içinde Bayram gününü yaşıyor.

Her “Bayram” sözcüğünde vatanları aklına gelen, yüreklerindeki yangınla tek başına kalıveren Suriyeliler, adeta içlerine akıttıkları gözyaşlarıyla yangını söndürmek istiyor. Gözyaşlarının yangını söndürmeye yetmediği bayramda ise yüreklerdeki yangın daha da büyüyor.

Gurbette ilk bayramlarını geçiren Kahramanmaraş’taki Suriyeliler, bazen el öpecek bir büyük, ziyaret edecek bir mezar, hal hatır sorulacak arkadaş arıyor. Kimi Suriyeli mülteciler, gurbette Bayramyapmamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Türk devletinin kendilere sağladığı şefkat elinden mutlu olan mülteciler, Türkiye’yi dost biliyor ve bu dostluğun ömür boyu devam etmesini istiyor.

-“Bayramımızın adı hüzün”-

Türkiye’ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş’ta Hoca Ahmet Yesevi Lisesi’ne yerleşen 10 çocuk annesi 75 yaşındaki Meryem Sahhari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendileri için bu yıl bayramın “adının hüzün” olduğunu söyledi.

Sahhari, kalp hastası eşi ve kızlarıyla birlikte bombaların altından Türkiye’ye sığındığını belirtti.

Erkek çocuklarının Suriye’de kaldığını aktaran Sahhari, böyle bir bayramı hak etmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Çocuklarımın bir kısmı burada bir kısmı Suriye’de. Durum böyleyken nasıl Bayram geçireceğim. Bir annenin yavrularından ayrılması ne demek. Halbuki ne güzel bayramlar geçirmiştik. Ama şimdi bayramımızın adı hüzün. Herşeyi kaybettik. Mülteci durumuna düştük. Üzülüyoruz. Bir gün ülkemizde savaş sona erecek ve ülkemize geri döneceğiz. Tekrar tüm yavrularımla bir araya gelmeyi istiyorum. Allah bizim hakkımızı Esed’den alsın. Bir yönetici halkına böyle zulmeder mi-”

-Türkiye’de arkadaş oldular-

Mülteci olarak geldikleri yurtta tanışan İbrahim Iz, Ahmet Bektaş ve Abdullah Abdulgadir adlı 3 Suriyeli çocuk da bayramda çok istemelerine rağmen sokakta geçiremedikleri için üzüntülü olduklarını ifade etti.

Türkiye’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren 13 yaşındaki Münevver Sahhari de, “Ülkeme bir gün dönmeyi ümit ediyorum. Ülkemizde olsaydık akrabalarımızla bayramlaşırdık. Mezarlığa giderdik, Ülkemizden ayrı kaldığımız için ayrılık acısı çekiyoruz” dedi.

Yayıncı: Mürsel Çetin – Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ekinözü İlçesinde yılın ilk kar yağışı Ekinözü İlçesinde yılın ilk kar yağışı...

Kuzey ilçelerinden Ekinözü İlçesinde birkaç gün önce mevsimin ilk kar yağışı gerçekleşti. Birkaç saat yağan kar yağışından en çok çocuk...

Vali Coşkun’dan3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı Vali Coşkun’dan3 Aralık Dünya Engelliler...

Toplumların huzuru ve mutluluğu, tüm bireylerin doğuştan sahip oldukları haklarını kullanabilmeleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunul...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adı...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 kasım 2021 Öğretmenler günü anısına 2 klip hazırladı. Kendi imkanlarıyla, k...

Emekli Okul Müdürü Vefat Etti Emekli Okul Müdürü Vefat Etti

Kahramanmaraş’ta Eğitim alanında gayretli çalışmaları olmuş, öğretmen, müdür yardımcısı ve müdür olarak çalışmış emekli okul müdü...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
ÖYKÜ: BOZO ÖYKÜ: BOZO

Öğretmen olarak Süleymanlı’ya atandığım ilk günden ve oradan...

Ekinözü İlçesinde yılın ilk kar yağışı Ekinözü İlçesinde yılın i...

Kuzey ilçelerinden Ekinözü İlçesinde birkaç gün önce mevsimi...

Vali Coşkun’dan3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı Vali Coşkun’dan3 Aralık D...

Toplumların huzuru ve mutluluğu, tüm bireylerin doğuştan sah...

ESTETİK AMELİYET  ESTETİK AMELİYET 

Gazete ve görsel yayından öğrendiğimize göre, zamanımızda es...

Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür ...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ