Maraşta Haber
Maraşta Haber

Son dakika haberleri neden önemli

Gündem haberlerini takip etmek, hele hele Türkiye’de gündeme dair son gelişmeleri kaynağından tarafsız olarak almak zorlaşıyor. Hızla değişen gündem, bazen çok önem verdiğimiz konuların üstünü örtüyor. Tarafsızlığa gölge düşüren haberler, çoğu zaman güvendiğimiz kaynaklar içerisinde yer alınca şüpheye düşüyoruz. Habercilik dijital teknoloji ile birlikte farklı bir anlam kazandı. Daha çok mecrdan ulaşabileceğimiz haberlerin doğruluğu ve […]

Son dakika haberleri neden önemli
Bu yazı advertorialdir.

22 Haziran 2015 - 4:24A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Gündem haberlerini takip etmek, hele hele Türkiye’de gündeme dair son gelişmeleri kaynağından tarafsız olarak almak zorlaşıyor. Hızla değişen gündem, bazen çok önem verdiğimiz konuların üstünü örtüyor. Tarafsızlığa gölge düşüren haberler, çoğu zaman güvendiğimiz kaynaklar içerisinde yer alınca şüpheye düşüyoruz.

Habercilik dijital teknoloji ile birlikte farklı bir anlam kazandı. Daha çok mecrdan ulaşabileceğimiz haberlerin doğruluğu ve tarafsızlığını sorgulamak okur için daha kolay, ancak zamana karşı yarışan habercilerin zaman kaybına asla tahammülü yoktur.

Kervan Yolda Düzülür; Doğrulama, en azından haber içindeki bilgileri basit bir yöntemle ‘sağlama’ zamana bırakılır. İşte Son Dakika Haber, Yeni Haber, kavramı ilerleyen süreç içinde kendini gösterir.

Kısacık zaman dilimi içerisinde önümüzdeki haberin birkaç ayrı versiyonu, zengin medya içeriğiyle birlikte karşımıza çıkabilir.

Haberciliğin yerelikten küresel bir nitelik kazanması bu zaman dilimi içerisinde gerçekleşir. Habere adeta ruh veren editörün gücü buruda görülür. Okuduğumuz, izlediğimiz, fotoğrafları arasında dolaştığımız haberin süreç içerisindeki canlılığı iyigunler.net için son derece önemlidir.

Okur yorumları Son Dakika Gelişmelere büyük anlam katar. Habere zenginlik veren okurun, habere tanıklık eden yorumcuların verdiği bilgilerdir.

Okurun kurguladığı haber analizi ile editörün ekran gerisinden verdiği haber arasındaki fark da burada kendini gösterir.

Haber siteleri asla bir haberin tarafı değildir. Kamu yararı gözetilerek verilen haberler bazen bir taraf gibi görünse de, bu habercinin asli görevidir. Muhalif bakış açısı kelimenin iktidar karşıtı olarak yorumlanmasına neden olsa da, bu durum pratikte önemsizdir. Kamu yararı gözeten muhalif bakış açısı gazeteciliğin ta kendisidir. iyigunler.net, okurlarına ilettiği haberlerde en çok buna özen gösterir.

Habercinin yarışı sadece zamanla değildir.  Yarış aynı zamanda farklı mecralar bile olsa TV kanalları, Radyolar ve basılı gazetelerle de amansız bir şekilde sürmektedir. Bu yarışın ödülü okunma oranı, bir haberci için tek tesellidir.

Okurun son dakika haberlere gösterdiği tepki, sosyal medya sitelerindeki paylaşım oranı, haberin aldığı okur yorumlarının sayısı habercinin başarı grafiğinin en önemli göstergesidir.

Bilinçli okurlara kurulan tuzaklar da yok değil. Bazen Son Dakika Haber, flaş haber, Beklenen gün geldi, Flaş Açıklamalar, Yer yerinden oynayacak, Emekli Maaşlarına büyük zama, yeni zam oranları ne oldu, Çalışanlara büyük müjde, KPSS sınavlarına girenlere büyük müjde, Hangi Kamu Kurumu Ne kadar Elaman alıyor, İşsizler bu habere dikkat, Karısını kurşunlayan adamın son sözü, Karısını aldatan kadın kendini böyle savundu, Genç kız sevgilisini neden bıçakladı gibisinden atılan başlıkların birbiri ardına sıralanmış boş foto galeriden ibaret olduğunun farkedilmesi hiç te zor değil.

Bilinçli haber okurları bu tuzağa artık fazla düşmüyor. Okur için en itici şey aradığı kesin, net ve doğru bilgi karşılığında bazen  bir haber okumak için üyelik ya da sosyal medya takipçiliğine zorlanmak sadece okurun zamanını çalıyor.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : | Bu yazı advertorialdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ