Maraşta Haber
Maraşta Haber

Şehit Cahar Dudayev ve Şehitler Kahramanmaraş’ta Dualarla Anıldı

Çeçen Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yapmış olduğu programla Cahar Dudayev ve şehitlerini andı.   Programa Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Davut Yaşar,Ceyhan Kuzey Kafkas Kültür Derneği eski başkanı İsmail Mert, Ceyhan Kuzey Kafkas Kültür Derneği eski yönetim kurulu üyesi Cavit Berçik, Büyük Anadolu Şair Alpagutlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci Şair Yazar Erol Yorulmaz,2.Başkan […]

Şehit Cahar Dudayev ve Şehitler Kahramanmaraş’ta Dualarla Anıldı

23 Nisan 2013 - 20:15A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Çeçen Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yapmış olduğu programla Cahar Dudayev ve şehitlerini andı.

 

Programa Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Davut Yaşar,Ceyhan Kuzey Kafkas Kültür Derneği eski başkanı İsmail Mert, Ceyhan Kuzey Kafkas Kültür Derneği eski yönetim kurulu üyesi Cavit Berçik, Büyük Anadolu Şair Alpagutlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci Şair Yazar Erol Yorulmaz,2.Başkan Tufan Yorulmaz, Sevinç Yağmuru Özel Rehabilitasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demir, Mustafa Özgür, Selahaddin Uğur, Orhan Gazi İnce, Çardak, Gücük ve Sisne’den birçok kişi katıldı.

Anma programı Kahramanmaraş Çeçen Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Demirci’nin açılış konuşmasıyla başladı. Davut Yaşar’ın konuşmasıyla devam eden program Kuran-ı Kerim okunması ve dualarla devam etti. Sinevizyon gösterileriyle biten programın ardından sohbet yapıldı.

Kahramanmaraş Çeçen Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Demirci;

“Değerli basın mensupları çok kıymetli hemşerilerim ve Adana’dan gelerek aramıza katılan çok kıymetli misafirlerimiz.

Bugün burada dünya nimetlerini zevk ve sefalarını elinin tersiyle iterek 2000 li yıllara çeyrek kala dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir avuç Müslüman’ın şahadete yürüyüş destanını anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Hepinize hoş geldiniz diyor ve saygılar sunuyorum.

Evet, bugün 21 Nisan büyük bir lider büyük bir savaşçı üniformam kefenim ben şahadete talibim diyen iman abidesi Cahar Dudayev’in şehit edilişinin 17. yıldönümünü anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Allah hepimizi o şehitlerin şefaatine layık etsin inşallah.

Değerli misafirler Kafkasya mücadelesi 400 yıldır süregelen bir mücadeledir. İmam Mansur, İmam Gazi Muhammet, Şeyh Şamil ile başlayan ve devam eden bu mücadele en son 2 binli yılların başında Cahar Dudayev ve bir avuç mücahit Müslüman’la devam edecekti.

Evet, 1989 yılların sonuna gelindiğinde komünist Sovyet sistemi çatırdamaya başlamıştı. Gorbaçov’un glasnost ve perestroyka politikaları komünizme gün saydırıyordu. 1991 yılının sonlarında beklenen son geldi ve komünizm çöktü.

Bu süreçte birçok Sovyet Rusya’ya bağlı cumhuriyetler hareketlenmeye ve bağımsızlık mücadelesine giriyordu. Çeçenistan’da da hareketli günler yaşanıyordu.

Zelimhan Yandarbiyev önderliğinde kurulan Çeçen Halk Kongresi Hareketi Sovyet kalıntısı yönetimi sarsıyordu. Zelimhan General Cahar Dudayev’i ülkesini bu mücadelede başında olmasını isteyerek davet etti ve o büyük komutan da hiç düşünmeden ülkesine geldi ve halkın %90 ın üzerinde oyunu alarak devlet başkanı seçildi. Halk Kongresi 6 Eylül 1991 yılında Dudayev’in başkanlığında bağımsızlığını ilan etti.

Bundan sonraki süreçte tarihi kan vahşet soykırımla sabıkalı olan Rusya devleti kendi vatanlarında sadece özgür ve bağımsız yaşamaktan başka hiç bir isteği olmayan bir avuç Müslüman çeçen kardeşlerimizin üzerine vahşice saldırdı. onların hesabı 24 saat içinde Çeçenistan’ı işgal edip büyük bir zafer kazanıp Slav ırkı içinde kendi iç politikalarını ve prestijlerini güçlendireceklerini düşünüyorlardı. Âmâ hesap etmedikleri bir şey vardı:

Hani diyor ya şair Mehmet Akif

“Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar

Benim iman dolu göğsün gibi serhattim var

Ulusun korkma nasıl böyle bir imanı boğar

Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar”

Evet değerli dostlar bu tek dişi kalmış canavarların hesap edemedikleri

Vatanı milleti dini ve namusu için bağımsızlık mücadelesine giren bu bir avuç Müslüman’ın iman dolu göğüslerini hiç hesaba katmamışlardı.

Onlar şahadete susamıştı ve büyük komutan şöyle diyordu; “üzerimdeki üniformam kefenim, şahadete talibim. Şehitliği rütbe ve şeref kabul ediyorum. Kanımın son damlasına kadar ülkemin bağımsızlığı ve milletimin hürriyeti için savaşmaya hazırım.

Ve savaştı da …

24 saatte Çeçenistan’ı işgal edecek olan süper güç Rusya tüm dünya önünde rezil olacak bir avuç Müslüman dünyanın en güçlü donanımlı süper gücünü önünde diz çöktürecekti. Onların hesap edemedikleri iman ve Allah aşkına vatanı için savaşanların karşısında Allah’ın yardımıyla en güçlü silahlarında çaresiz kalacağıydı. Bu savaş da 45 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 350 bin insanın şehadetiyle sonuçlandı.

Bakara suresi 154.ayet ne diyor: “ve Allah yolunda öldürülen kimseler için “ölüler demeyin. Hayır, onlar diridirler. Farkında olmazsınız.

Bizde Allah’ın kelamına iman ediyoruz ve diyoruz ki onlar ölmediler şehid oldular ve Allah katındalar. Allah bizleri de onların şefaatine layık kılsın inşallah.

Değerli misafirler

Bugün bu anma programında bir araya gelmişken son günlerde Amerika’da Boston şehrinde meydana gelen terör hadiseyle de ilgili konuşmak istiyorum:

Gerçi henüz kesin hukuki delillerle ispatlanmamış olmakla beraber basında alığımız haberlere dayanarak bir açıklamada bulunmak istiyorum.

Biz Kahramanmaraş Çeçen Kültür Derneği olarak terörün dininin milliyetinin ırkının olmadığını beyan ediyor terörün her türlüsünü kınıyoruz.

Bu ferdi olayda da bir milletin adının karıştırılmasını ve bir milletin mensuplarının topyekûn teröristmiş gibi lanse edilmesini de kabul edilemez olarak görüyor ve kınıyoruz

Şu noktayı tüm kamuoyunun ayırt etmesini istiyoruz.

1990 lı yıllarda Çeçenistan’da bir savaş verildi. Onlar vatanı için savaşan bir avuç Müslüman’dı ve asla terörist değillerdi asıl terör o yıllarda Çeçen milletinin topraklarına kast eden ve saldıran Rusya’nın eseridir ve asıl teröristte onlardır.

Tekrar herkese teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum” dedi.

DAVUT YAŞAR

20130421_140312 CAHAR DUDAYEV ANMA PROGRAMI MURAT DEMİRCİ MUSTAFA ÖZGÜR,SELAHADDİN UĞU,TUFAN YORULMAZ,OSMAN DEMİRCİ

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vali Mükerrem Ünlüer, Basınevi’ni ziyaret etti Vali Mükerrem Ünlüer, Basınevi’ni ziyare...

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Basınevi’ni ziyaret ederek ilimizde görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya ...

Kahramanmaraş Valisi Ünlüer, Kaza Yerinde İncelemelerde Bulundu Kahramanmaraş Valisi Ünlüer, Kaza Yerind...

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Andırın ilçemizde freni boşalan kamyonun, ceneze defini gerçekleştiren vatandaşlarımıza çarpması ...

Malik Eşter Cami ve Külliyesinin yapımı Hızlı bir şekilde devam ediyor. Malik Eşter Cami ve Külliyesinin yapımı ...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Üngüt Mahallesinde yapımına başlanan 3 bin kişlik külliye şeklinde ve Kahramanmaraş’ta bir ilk ol...

Gözde Akademi Ağız ve Diş Sağlığı  Polikliniğinin TOGG’una Büyük İlgi Gözde Akademi Ağız ve Diş Sağlığı  Polik...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde hizmet veren Gözde Akademi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tarafından alınan Türkiye’nin yerli...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sümeyye ve Ahmet Güneçıkan’ın mutlu günü Sümeyye ve Ahmet Güneçıka...

Selahattin ve Aliye Güneçıkan’ın güzel ve hanımefendi kızlar...

Vali Mükerrem Ünlüer, Basınevi’ni ziyaret etti Vali Mükerrem Ünlüer, Bas...

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Basınevi’ni ziyaret ed...

Kahramanmaraş Onikişubat Robotik Takımları MEB Robot Yarışmasında Fırtına Estirdi Kahramanmaraş Onikişubat ...

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürl...

MESDER “Deprem” konulu “Ulusal Öykü Yarışması ” düzenledi MESDER “Deprem̶...

Kısa adı MESDER olan Kahramanmaraş Sanat- Edebiyat Derneği &...

Hacı Mehmet Narlı İlkokulu ve Ortaokulu törenle açıldı Hacı Mehmet Narlı İlkokul...

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi Çakallı Hasanağa Maha...

Mobil Çocuk Kütüphanesi, Görev Başında Mobil Çocuk Kütüphanesi, ...

Büyükşehir Belediyesi’nin örnek projesi Mobil Çocuk Kütüphan...

Dostlarla Birada Olmak Dostlarla Birada Olmak

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize v...

Onikişubat Belediyesi Bunu hep Yapıyor Onikişubat Belediyesi Bun...

91 milyon TL’lik eğitim yatırımıyla tüm Türkiye’ye mod...

Asrın Felaketini Yaşayan Şehirde İlköğretim Haftası Kutlandı Asrın Felaketini Yaşayan ...

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen “Asrın felaketi&#...

Ömer Farık Arıkan Ortaokulunda Akademik Başarıyı Artırma Toplantısı Ömer Farık Arıkan Ortaoku...

Kahramanmaş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kahramanmaraş Ölçme De...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ