Maraşta Haber
Maraşta Haber

“Mülteci kadınlar” konulu panel

Daire Başkanı Bekiroğlu; “SURİYELİ ÇOCUĞUN KÖMÜR GÖZÜNDEKİ IŞIĞI CANLI TUTMALIYIZ” Müftü Gevher; “Kadına şiddet eğilimliyi İhbar edin” Kahramanmaraş İl Müftülüğü tarafından 8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla “Mülteci kadınlar” konulu panel gerçekleştirildi.  Panele Anakara Diyanet İşleri başkanlığından daire başkanı haydar Bekiroğlu panelist olarak katıldı. Necip fazıl Kültür merkezinde bayanların katılımıyla yapılan panele ilgi büyük oldu. […]

“Mülteci kadınlar” konulu panel

10 Mart 2015 - 17:31A+A-

Daire Başkanı Bekiroğlu; “SURİYELİ ÇOCUĞUN KÖMÜR GÖZÜNDEKİ IŞIĞI CANLI TUTMALIYIZ”

Müftü Gevher; “Kadına şiddet eğilimliyi İhbar edin”

Kahramanmaraş İl Müftülüğü tarafından 8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla “Mülteci kadınlar” konulu panel gerçekleştirildi.  Panele Anakara Diyanet İşleri başkanlığından daire başkanı haydar Bekiroğlu panelist olarak katıldı.

Necip fazıl Kültür merkezinde bayanların katılımıyla yapılan panele ilgi büyük oldu. Kuran Kursu öğreticisi Nurhayat Hacıbebekoğlu’nun sunumuyla başlayan program İstiklal marşı, saygı duruşu ardından Ulu Camii İmam Hatibi Fatih Çetinkurt’un okuduğu kuran tilaveti dinleyenleri mest etti.

Daha sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) temsilcisi Sosyal çalışmacı Asiye Bekârcı Şen, Suriye iç savaşı sonrasında ülkemizin tarihi süreçte yaşadığı en büyük göç olaylarından birine şahit olduklarını ve bu durumda en çok kadınların ve çocukların etkilendiği söyledi. 4. Yılına girilen iç savaşta 10 İlde 16 çadır kentteki kadınlar için aile eğitim programlarının yanında sosyal içerikli kursların verildiğini sunum eşliğinde anlattı.

ProgramaDiyanet İşleri Başkanlığı adına katılan Daire Başkanı Haydar Bekiroğlu, “Şimdi Ensar Olma Zamanı” başlıklı etkili bir konuşmayaptı. Bekiroğlu Suriyeli mültecilerinin durumunun kendilerine “Ensar” ve “Muhacir” kavramlarını yeniden düşünmeyi hatırlattığın altını Daire başkanı Haydar Bekiroğlu konuşmasında şöyle dedi: “Ensar, yardımcı olan kişi demektir. Ensar, kucak aşan kişi demektir. Ensar, kalbini ve gönlünü açan kişi demektir. Ensar, dert ortağı, gönül yoldaşı demektir. Hz Efendimizde bir muhacirdi. Ona ensar olan kişi Türkiye’mizin topraklarında medfundur. İstanbul da kabri bulunan Hz. Ebu Eyüp el-Ensari bugün manevi varlığıyla bizlerin misafiridir. O, evinde sevgili Peygamberimiziailesiyle birlikte misafir kabul etmişti.  Hz. Peygamberi misafir etmek onun için büyük bir onurdu, muhacirleri konuk etmek bizim için onur sebebi sayılmalıdır. Ebu Eyyub, konukseverliğiyle “Ensari” oldu, Yardımsever Ensar’ı temsil eden Ebu Eyyub’a milletimiz de gönlünü açtı ve “Eyüp Sultan” dedi. Bu gün bizim hemen yanıbaşımızda komşu topraklardan Suriye ve Irak’tan Ülkemize gelen misafirleride biz,Eyüp Sultan’ın gönlüyle ve misafirperverliğiyle karşılamakla imtihan ediliyoruz. Bu imtihanı başarı ve muvaffakiyetle başarabilmek milletçe hepimizin sürur kaynağı olacaktır.”

Daire başkanı Haydar Bekiroğlu, konuşmasında sığınmacılarla kardeşlik ahlakı içerisinde yaşanan birlikte yaşama örneklerinden rahatsız olanların da olduğunu anlattı. Sahabe döneminde de Ensar ve Muhacir kardeşliğinden rahatsızlık duyanların bulunduğunu ifade etti. “Muhacirler Medine ye geldikleri zaman elbette onların Medine de bulunmasından rahatsız olanların bulunduğu gibi bu gün ülkemize gelen mültecilerden de rahatsızlık duyanlar var. Medine’de nifak tohumu saçmak isteyenler muhacir ve ensar arasında ırk, mekân, maddi imkânlar, soy ve benzeri farklılıkları ön plana çıkararak kavgalar, çatışmalar üretmek istediler.Ancak Hz. Peygamberin de müdahaleleri ve başarılı örnekliğiyle muhacir ve ensar tarihe ışık tutacak bir şekilde birlikte yaşama ahlakını bizlere gösterdiler. Bizler de bugün, ülkemize misafir olan muhacirlerle aramızda nifak, çatışma, ayrışma üretmek isteyenlerin bu amaçlarını gerçekleştirmelerine fırsat vermemeli, muhacirlerle kardeşlik ahlakı içerisinde paylaşabileceğimizi insanlığa örnek olarak sunmalıyız. Bu, insani, dini, vicdani görevimizdir. Kıymetli misafirler Peygamber efendimiz (s.a.v) bizlere ensar ile ilgili yani muhacirlere yardımcı olan insanlarla ilgili çok kıymetli sözler kullandı. O Medine de muhacirlere yardım eden insanlara dönerek, “Siz benim en sevdiğim insanlarsınız”, “Ensar, ahirette cennetteki Kevser havuzunun başında benimle buluşacaktır”, “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kişi Ensar’a kin tutamaz” buyurmuşlar

Haydar Bekiroğlu konuşmasının; “Bu gün ensar olmak, yurtlarından ayrılmak durumunda kalmış annelerin babaların çocukların geleceklerinden duydukları endişeye ortak olmak, muhacirlerin hamisi ve dostu olmak, şen şakrak düşler bile kuramayan muhacir çocukların kömür gözlerindeki ışıltıyı canlı tutmak için yanmak ve tutuşmaktır. Kendi ihtiyacınız olsa bile şefkatinize sığınan yurtsuz yuvasız muhacirleri kendimize tercih ederek, Kerim Kitabımızın ifadesiyle Allahın razı olduğu kullar arasına girmek için çabalamaktır.”şeklindeki sözleriyletamamladı.

 Suriyeli misafir MuneŞiveki konuşmasında savaşın ve bombaların altından kaçarak geldiklerini,  kendilerine kapıları açan Cumhurbaşkanı ve Başbakana şükran borçlu olduklarını söyledi. Salondaki ilgi ve samimiyet nedeniyle duygulu anlar yaşayan Şiveki, konuşmasını tamamlamakta güçlük çekti ve “Allah, Türkiye Cumhuriyeti Devletinden razı olsun” ifadesiyle konuşmasını tamamladı.

Paneli yöneten Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher de burada yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddete meyilli insanların toplum tarafından Emniyet birimlerine bildirilmesini istedi, duyarlı olunmasının altını çizdi. Müftü Gevher şöyle dedi; “Şu ana kadar hunharca katledilen, hükmen şehit sayılan hanımlara Allahtan rahmet diliyoruz. Bu tip olayların Ülkemizde, dünya da, İslam âleminde bir daha yaşanmaması için her kesimden yardım diliyorum. Dünya kadınlar gününün ihya edilmesi açısından fevkalade önemli bir yer tutmaktadır. Burada bu olayların tekerrür etmemesi için çok duyarlı olmamız lazımdır. İslam, kadınları insanlara Allahın bir emaneti olarak vermiştir. Bu, altı çizilmesi gereken bir durumdur. Kadına yönelik şiddete eğimli, etrafımızda bu tip insanların var ise bu tip insanları devletimizin ilgili kurumlarına mutlaka bildirmeliyiz. Günümüzde kadına yönelik yapılan vahşet, cahiliye dönemini dahi aşmıştır. Bu tür programların şiddet ve nefrete karşı halkımızın duyarlılığını geliştirmesini umuyorum.”

Program İl Müftüsü Muhammed Gevherin duası ardından sürpriz olarak çadır kentte Kuran eğitimi alan Suriyeli çocuk Yahya Musa’nın okuduğu güzel Kuran tilaveti oldu.

Programa, Kahramanmaraş Vali yardımcısı Ferhat Kurtoğlu, Aile ve Sosyal politikalar il Müdürü Mehmet Sertpolat, İl Müftü yardımcısı DavutPolat, Türkoğlu İlçe Müftüsü Abdussamed Pat, İl Müftülüğü şube Müdürü İlyas Hannep, Din Hizmetleri Uzmanı Ayşe Mernuş Tepebaşı katıldı.

Haber- Kamera: HACI ALİ GÜNEÇIKAN

DSC_7624 copy DSC_7643 copy DSC_7647 copy DSC_7651 copy DSCF6059 copy DSCF6073 copy DSCF6077 copy

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2. Kafkas Gençlik Kar Festivaline Davetlisiniz 2. Kafkas Gençlik Kar Festivaline Davetl...

Daire Başkanı Bekiroğlu; “SURİYELİ ÇOCUĞUN KÖMÜR GÖZÜNDEKİ IŞIĞI CANLI TUTMALIYIZ” Müftü Gevher; “Kadına şiddet eğilimliyi İhbar edin” ...

Milletvekili Güvenç, İstiklal Üniversitesinde Milletvekili Güvenç, İstiklal Üniversite...

Daire Başkanı Bekiroğlu; “SURİYELİ ÇOCUĞUN KÖMÜR GÖZÜNDEKİ IŞIĞI CANLI TUTMALIYIZ” Müftü Gevher; “Kadına şiddet eğilimliyi İhbar edin” ...

Kahramanmaraşlı Kurtuluşun 99.Yıldönümünü Kutladı Kahramanmaraşlı Kurtuluşun 99.Yıldönümün...

Daire Başkanı Bekiroğlu; “SURİYELİ ÇOCUĞUN KÖMÜR GÖZÜNDEKİ IŞIĞI CANLI TUTMALIYIZ” Müftü Gevher; “Kadına şiddet eğilimliyi İhbar edin” ...

MARAŞ’IN KURTULUŞU TÜM TÜRKİYE’DE KUTLANMALI MARAŞ’IN KURTULUŞU TÜM TÜRKİYE’DE KUTLAN...

Daire Başkanı Bekiroğlu; “SURİYELİ ÇOCUĞUN KÖMÜR GÖZÜNDEKİ IŞIĞI CANLI TUTMALIYIZ” Müftü Gevher; “Kadına şiddet eğilimliyi İhbar edin” ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
İYİ PARTİ SEÇİM BÜROSUNU AÇTI İYİ PARTİ SEÇİM BÜROSUNU ...

İyi Parti, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere kadar k...

2. Kafkas Gençlik Kar Festivaline Davetlisiniz 2. Kafkas Gençlik Kar Fes...

BU YIL 2.sini DÜZENLEYECEĞİMİZ 2.KAFKAS GENÇLİK KAR FESTİVAL...

Milletvekili Güvenç, İstiklal Üniversitesinde Milletvekili Güvenç, İsti...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu Başka...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, BİLSEM’de Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, 2005 yılı...

Kurtuluş Bayramı Kurtuluş Bayramı

Kurtuluş denildiğinde akıllara 12 Şubat tarihi ve Maraş’ın K...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması- 10 Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

http://marastahaber.com/ olarak “Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl...

Kahramanmaraş Anaokulundan  İki Etkinlik Kahramanmaraş Anaokulunda...

Kahramanmaraş’ta ilk müstakil  okul öncesi okul olma ö...

“Türkiye’ye Elbistan’a Göz Dikenin Gözünü Oyarız” “Türkiye’ye Elbistan’a Gö...

           Beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahi...

Kahramanmaraşlı Kurtuluşun 99.Yıldönümünü Kutladı Kahramanmaraşlı Kurtuluşu...

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yı...

MARAŞ’IN KURTULUŞU TÜM TÜRKİYE’DE KUTLANMALI MARAŞ’IN KURTULUŞU TÜM TÜ...

Kahramanmaraş Akdeniz Gazeteciler Derneği tarafından yayımla...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ