Maraşta Haber
Maraşta Haber

Maraş Kırmızı Biberin Tanıtımı yapıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 80 hibe desteği ile çiftçilere dağıtılan ve 167 dönüm alanda fideden kurulan tarlalarda yetiştirilen Maraş Kırmızı Biberi’nin basına tanıtımı yapıldı. Türk Patent Enstitüsü tarafından Maraş Kırmızı Biberi olarak tescillendirilen ürünün fide olarak çiftçilere dağıtımını gerçekleştiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki yıllarda salçalık biber üretimi için de destek çalışmaları yapacak. DESTEKLERİMİZ HER […]

Maraş Kırmızı Biberin Tanıtımı yapıldı

11 Ağustos 2018 - 8:00A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 80 hibe desteği ile çiftçilere dağıtılan ve 167 dönüm alanda fideden kurulan tarlalarda yetiştirilen Maraş Kırmızı Biberi’nin basına tanıtımı yapıldı.

Türk Patent Enstitüsü tarafından Maraş Kırmızı Biberi olarak tescillendirilen ürünün fide olarak çiftçilere dağıtımını gerçekleştiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki yıllarda salçalık biber üretimi için de destek çalışmaları yapacak.

DESTEKLERİMİZ HER ZAMAN SÜRECEK

Çiftçilere verilen fide desteği ile kurulan tarlalarda incelemelerde bulunarak basına tanıtımını gerçekleştiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Pişkin, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un direktifleri ve destekleri doğrultusunda çiftçilerin yanında yer alamaya devam edeceklerini söyledi.

Daire Başkanı Pişkin konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak ilimiz için önem arz eden tarım ürünlerine destek veriyoruz. Daha önce ceviz, çilek, zeytin, elma gibi ürünlere destek vermiştik 2018 yılında da bunlara ilaveten Maraş Kırmızı Biberi de ekledik. Maraş Kırmızı Biberde en büyük sorun, çiftçilerimiz tohumdan ekim yapıyordu. Tohum da doğa şartlarına bağlı olarak fide veriyor veya vermiyordu. Vermişse de yabancı otla mücadele konusunda bir hayli sıkıntı yaşanıyordu. Büyükşehir Belediyesi olarak fide ile tarla kuran çiftçilerimize yüzde 80 hibe desteği ile çiftçilerimize fide desteğinde bulunduk. Toplamda 16 çiftçimiz 167 dönüm alanda fideden tarla kurdu. Bunun yanı sıra çiftçilerimize fide dikim mibzeri de alarak çiftçilerimizin işçi maliyetini düşürmesini sağladık. Şu anda yaptığımız gözlemlerde tohumdan ekim yapılan tarlaya nazaran iki kat ürün verimine ulaşılmış durumda.  İlimiz için önem arz eden Maraş Kırmızı Biberimize böylelikle destek vererek sahip çıktık ve bundan sonra da tarımsal alanlarda desteklerimiz devam edecektir. Ayrıca önümüzdeki yıl ilimize dışarıdan getirilen salçalık kaypa biber için de çalışmalarımız olacak. Bu ürüne de çiftçilerimizin yoğun ilgi göstereceğine inanıyoruz.

Biz Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu gücümüzü bizlerin her zaman yanında olan ve desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’tan alıyoruz. Onun bize verdiği destekler sayesinde çiftçilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DÜNYADA 8. SIRADAYIZ

Kahramanmaraş Tarım İl Müdürü Mustafa Bozkurt ise yaptığı açıklamada: “Kahramanmaraş’ta biber üretim olayını iyi irdeleyebilmek için öncelikle ülkemizin geneline bakmak gerekir. Biz Türkiye olarak yıllık üretimimiz 2,5 milyon ton. Bunun dış pazarda satımı ile 100 milyon dolar getiri var. 90-97 bin ton ihracatımız var. Dünya sıralamasına baktığımızda da biber üretim bakımından 8. Sıradayız. Dünyada ihracat yapan ülkeler sıralamasında da 7 veya 8. Sıradayız.

Kahramanmaraş’ımızda da yıllara bağlı olarak değişmekle beraber çiftçi alışkanlıkları, pazar değeri ve çiftçinin maddi durumu gibi konuları da göz önüne aldığımızda 20-22 bin dönüm alanda biber yetiştiriciliği yapıyoruz. Bunun yarısı kurutmalık dediğimiz pul ve toz biber üretimi için, diğer yarısı da dolmalık, turşuluk, salçalık olarak tüketiliyor.

İlimizde bugüne kadar yaşanan sorunların başında çiftçilerimizin tohum bulma, tohum üretme, tarlanın tava gelmeden ekimi gibi bir takım sıkıntılar mevcuttu. Biz fide üretimi konusunda çiftçilerimize gerekli desteği sağlamak suretiyle bu çalışmayı yaptık.

Büyükşehir Belediyemizin çiftçilerimize sağladığı bu destek sayesinde üretimin tohumdan değil de fideden yapılmasını sağladık. Yine büyükşehir belediyemizin desteği ile makine temini suretiyle dikimin de makine ile yapılmasını sağladık. Bunun faydası nedir diye baktığımızda hem fazla tohum israfının önüne geçilmiş oldu hem de ürün hasadı 15-20 gün öne geldi. Bunun yanı sıra çiftçilerimizin yabancı ot mücadelesi konusunda herbisit kullanımının önüne geçildi. Ayrıca ülkemiz genelinde ortalama bir dönümden 1700-1800 kg civarında ürün alınırken, büyükşehir belediyemizin destekleri ile kurulan fide tarlalarında bu rakamın 2 tona yakın olduğunu tahmin ediyoruz, belki de daha fazla olur. Bu bir deneme idi, inşallah bundan sonraki dönemlerde de Büyükşehir Belediyemizin destekleri doğrultusunda çiftçilerimize fide ve fidan desteklerimiz devam edecektir” dedi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğin...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlü...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine ...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmaraş İl Müftülüğüne atanan Mustafa Tekin, görevine başladı. Tekin ilk mesajınd...

Yenilenen Park Yenilenen Park

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Kahramanmaraş Ofisi ve Dulkadiroğlu Belediyesi, iş birliğiyle projelendirdiği Namık Ke...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 14 Nisan 2021 günü saat 10.00’da Vali Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Salon...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküllerini Yayınladı MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6....

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü...

ORUCUN MANEVİ FAYDALARI  ORUCUN MANEVİ FAYDALARI ...

Oruç tutmanın temel sebebi, Allah’ın emridir. Bunun gerekçes...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camia...

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetl...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nde...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Ö...

HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN – III HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMA...

Yâ Şehr-i Ramazan! Bizler, Senin gelmenle birlikte yeniden; ...

Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir”inci” Yahya Kemal’de Poli...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Yahya Kemal İlkokulu’...

Hasan & Meral Mutluluğa Koştular Hasan & Meral Mutlul...

Mehmet ve  Ayşe Gören Çifti’nin beyefendi oğullar  Hasan ile...

21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik...

İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Görev Değişikliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Müdür yardımcılar...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa T...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmara...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ