Maraşta Haber
Maraşta Haber

Lider Çocuk Tarım Kampı Sona Erdi

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ortaklaşa Düzenlediği, Çocukların Keyifli Bir Yaz Tatili Geçirebilmesi Amacını taşıyan  “3. Lider Çocuk Tarım Kampı” Sona erdi. Kamp etkinliğine Kahramanmaraş Onikşubat İlçesi Albayrak İlkokulu 4G sınıfı öğrencileri, Dilek Yiğit ATCI’ öğretmenleri nezaretinde katıldılar. Kampın ilk günü öğrencilere bilinçli tüketici olma, tarladan sofraya gelen […]

Lider Çocuk Tarım Kampı Sona Erdi

06 Haziran 2016 - 14:07A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ortaklaşa Düzenlediği, Çocukların Keyifli Bir Yaz Tatili Geçirebilmesi Amacını taşıyan  “3. Lider Çocuk Tarım Kampı” Sona erdi.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Kamp etkinliğine Kahramanmaraş Onikşubat İlçesi Albayrak İlkokulu 4G sınıfı öğrencileri, Dilek Yiğit ATCI’ öğretmenleri nezaretinde katıldılar.

Kampın ilk günü öğrencilere bilinçli tüketici olma, tarladan sofraya gelen gıdaların nasıl üretildikleri hakkında bilgiler verildi. Sebze seraları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi çiçek serası gezdirilerek, TEMA vakfı ziyaret edildi. TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman AKBOLAT tarafından TEMA Vakfının çalışmaları hakkında çocuklara bilgi verilerek vakıf bahçesi gezdirildi.

Öğleden sonra kamp alanında çocuklara kekik ve biber fideleri diktirilerek, fide yetiştiriciliği hakkında bilgi verildi.

Birçok zirai konularda bilgilendirilen öğrenciler kampın ikinci gününde 

Tekir Alabalık tesisleri götürülerek su ürünleri yetiştiriciliği hakkında bilgi verildi.

2016 yılının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından “Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak ilan edilmesi sebebiyle, kamp uygulamasına katılan öğrencilerin bakliyat bilincini yükselterek bakliyatın sağlık ve beslenmedeki önemini vurgulamak, çevresel sürdürülebilirliğin de sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla teknik personellerimizce öğrencilere bilgiler verildi.

Ayrıca öğrencilere teknik elemanlarımızdan Laika KAYA’ tarafından makrome yapımı öğretildi.

Albayrak ilkokulu Öğretmeni Dilek Yiğit ATCI;  Lider çocuk tarım kampı süresince çocuklarımıza çevreye ve doğaya karşı farkındalık oluştu. Doğa ve bitkilerle olan sevgilerini perçinlediğini düşünüyorum diyerek emeği geçenlerden teşekkür ediyorum dedi.

Okul müdürü İsa YILDIZ; lider çocuk tarım kampı kapsamında öğrencilere küçük yaşta doğa bilinci ve çevre farkındalığı oluşturmuştur diyerek, projenin gerçekten amacına ulaştığının inancındayım diyen YILDIZ emeği geçen en başta İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teşekkür ederim dedi.

Onikişubat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet KORLAELÇİ; çocuklarımıza üç gün gibi kısa bir sürede olsa toprakla bitki ile hem hal olması noktasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.

Kampın üçüncü günü gerçekleştirilen katılım sertifikası töreninde konuşma yapan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet KOCABAŞ; lider çocuk tarım kampı uygulaması ile öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak ve 2016 yılının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından “Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak ilan edilmesi sebebiyle öğrencilere teknik elemanlarımızca bakliyatlar ile ilgili bilgilendirme yapıldı’ dedi.

Belge törenine konuşmacıların yansıra Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Sadık Yılmaz GÜLLÜ, Albayrak İlkokulu Müdür Yardımcıları, Öğretmenler, Öğrenciler ve veliler katıldı.

Lider çocuk Tarım Kampı ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU 3 yıldır ilköğretim çağındaki çocukları doğayla, çevreyle buluşturmak, tarımı anlatmak amacıyla Tarım Kampı uygulamasını yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Çocuklarımıza gerek bitkisel gerekse hayvansal üretimin nasıl gerçekleştiğini, yediğimiz ürünlerin nasıl elde edildiğini anlatıyoruz. Sürdürülebilir tarımın, doğayla, çevreyle dost bir uygulamanın nasıl yapılabileceğini göstermek, çocukların tarıma ilgisini sağlamak amacıyla ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerine yönelik Lider Çocuk tarım Kampı düzenlemekteyiz. İlerleyen yıllarda kampımız devam edecektir’.Dedi.

Program katılım sertifikalarının takdimi ile son buldu.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulk...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay Kadın Kolları üyeleri, Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi ve Dulkadiroğlu...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dört bir yanından ulusal katılımcı olarak EXPO 2023’de yer alacak kurum ve kur...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Gel...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, Bu akşam (30.01.2023 Pazartesi) saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de beklenen...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençl...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dulkadiroğlu Heyecan Bahçesi’nde...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ