Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kütüphaneler Haftası Kutlandı

    Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezindeki kütüphaneleri haftası kutlama programı 25 Mart 2013 Pazartesi günü saat:14.00’te İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.   “Eski çağlardan beri insanlığın hizmetinde olan bilgi kaynağı Kütüphaneler, yazılı ve basılı her tür yayınları toplayan, düzenleyen, onlardan yararlanma imkânı sağlayan kuruluşlardır. Ülkemizin tarihi, kültürel ve bilimsel birikimini yazılı belgeleriyle sistematik olarak […]

Kütüphaneler Haftası Kutlandı

25 Mart 2013 - 16:10A+A-

 

 

Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezindeki kütüphaneleri haftası kutlama programı 25 Mart 2013 Pazartesi günü saat:14.00’te İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

 

“Eski çağlardan beri insanlığın hizmetinde olan bilgi kaynağı Kütüphaneler, yazılı ve basılı her tür yayınları toplayan, düzenleyen, onlardan yararlanma imkânı sağlayan kuruluşlardır. Ülkemizin tarihi, kültürel ve bilimsel birikimini yazılı belgeleriyle sistematik olarak bize ulaştıran kütüphaneler, aynı zamanda sağlam bir geleceğin de temel taşıdır. Gelecek nesillerin tarihi ve kültürel bilgiler ışığında milli şuura ulaşması, pozitif bilimlere hâkim, gelişime ve modernleşmeye açık birer fert olarak yetişmesinde de kütüphanelerin katkısı büyüktür.” Diyerek açılış konuşmasına başlayan Kahramanmaraş Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı daha sonra konuşmasına şöyle devam etti.

 

“Sosyal ve ekonomik açıdan gelişmek, üretken bir toplum olmak, insanlık tarihini ve kültürümüzü iyi bilmekle mümkündür. Bu sebeple okuma ve eğitim düzeyinin yükseltilmesi gerekmektedir ki, bunun da kaynağı kitaplardır. Bu bakımdan kitap okuma ve kütüphanelerden yararlanma alışkanlığının arttırılması, bilgi dağarcığının geliştirilmesi, milli ve evrensel değerlerin öğrenilmesi açısından çok önemlidir.

Tarihin başlangıcından günümüze birçok medeniyete beşiklik eden bu topraklarda yaşayan insanımızın, kütüphaneler aracılığıyla bilgiye ulaşmasını sağlamak görevlerimizin başında gelmektedir. Bu amaçla; İlimiz İlçe ve Beldelerinde yeni kütüphaneler açılarak halkın hizmetine sunulması, mevcut kütüphanelerin fiziksel şartlarının iyileştirilmesi, teknolojik altyapı ve donanımının modernleştirilmesi, kitap koleksiyonlarının nitelik ve nicelik olarak zenginleştirilmesi, okuma alışkanlığının geliştirilmesi, halkın kütüphaneler ile pozitif iletişim kurması, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından sağlanan desteklerle kütüphanelere sahiplenme duygusunun pekiştirilmesi hedeflenmiştir. Bugün itibarı ile yaklaşık 35.000′ i İl Halk Kütüphanesinde olmak üzere ilimiz halk kütüphanelerindeki toplam kitap sayısı 130.000″ i aşmıştır.

DSC_0068

2012 yılında SODES programı kapsamında gerçekleştirilerek hizmete sunulan “Gezici Kütüphane”nin amacı; kütüphane bulunmaması nedeniyle bilgiye ulaşmada sıkıntı çeken merkeze uzak mahalle ve yakın köylerde yaşayan öğrenci ve halka kitap ulaştırmak suretiyle okuma oranını artırmaktır.

 

“Işıktan elleriniz siler karanlıkları, Sizinle yakınlaşır ümit dolu uzaklar, Kitapsız bir milletin, kurur kan damarları, Kilitlenmiş gibidir okumayan dudaklar”

 

Toplumumuzda İlgili ve duyarlı okuyucu kitlesinin artması dileğiyle kütüphaneler haftasının hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla.. “ dedi.

 

Bu konuşma sonrasında kitap ve kütüphanenin önemini anlatan bir sunu izletildi.

IMG_5449

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erşahin yaptığı konuşmasından kitap ve okumanın önemini dile getirdi.

Vali Yardımcısı Tuncay Akkoyun tarafından kütüphanede en çok kitap okuyanlara çeşitli ödüller verildi. Program hatıra fotoğrafının çektirilmesiyle son buldu.

Programa Vali Yardımcısı Tuncay Akkoyun, Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakçı, KSÜ Rektör yardımcısı Prof.Dr. Sinan Baş, İl Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, İl Sağlık Müdürü İlker Çitil, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

IMG_5435

 

IMG_5458

 

IMG_5456

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TBB’den Elbistan Belediyesine Sağlık Hibesi TBB’den Elbistan Belediyesine Sağlık Hib...

    Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezindeki kütüphaneleri haftası kutlama programı 25 Mart 2013 Pazartesi gün...

Ülkü Ocakları Başkanı Kayış’ın, Nevruz Bayramı Mesajı Ülkü Ocakları Başkanı Kayış’ın, Ne...

    Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezindeki kütüphaneleri haftası kutlama programı 25 Mart 2013 Pazartesi gün...

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi Elbistan’da Açıldı Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi Elbi...

    Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezindeki kütüphaneleri haftası kutlama programı 25 Mart 2013 Pazartesi gün...

KEŞ DAĞININ İSMİ MUHSİN DAĞI OLSUN KEŞ DAĞININ İSMİ MUHSİN DAĞI OLSUN

    Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezindeki kütüphaneleri haftası kutlama programı 25 Mart 2013 Pazartesi gün...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bu Sevgi Karşılıksız Kalmayacak” “Bu Sevgi Karşılıksız Kal...

Millet İttifakı İYİ Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Abd...

Ali Kınık ve Mümin Sarıkaya Elbistan’ı Salladı Ali Kınık ve Mümin Sarıka...

Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehm...

Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı Kardeş Okullar Nevruzu Bi...

Kardeş olan iki okul Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesin...

TBB’den Elbistan Belediyesine Sağlık Hibesi TBB’den Elbistan Belediye...

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Elbistan Belediyesi’ne va...

Ne ilk ne de son serzenişimdir! Ne ilk ne de son serzeniş...

Bin bir zulüm ve haksızlıkla kalplerini tarumar ettiğiniz, h...

Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan &...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Ana Okulu...

Ülkü Ocakları Başkanı Kayış’ın, Nevruz Bayramı Mesajı Ülkü Ocakları Başkanı Kay...

Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Kayış, 21 Mart N...

Sermet Yıldız,Siirt’te ziyaret etmedik yer bırakmadı Sermet Yıldız,Siirt’te zi...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından Siirt’te...

Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Programı Menekşe Anaokulundan Hati...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Anaokulu 18 Mart Çanakkale ...

“Beka Sorunu Bitinceye Kadar Mücadele Edeceğiz” “Beka Sorunu Bitinceye Ka...

MHP Elbistan İlçe Başkanlığı, geniş kapsamlı bir istişare bu...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ