Maraşta Haber
Maraşta Haber

Küçük Ensarlar, Küçük Muhacir Kardeşleriyle Buluştu

Temiz ve körpe yürekli küçük ensarlar , küçük muhacir kardeşleriyle Dulkadiroğlu-Namık Kemal Mahallesi Melek İpek İlkokulunda buluştu Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü KADEP Projesi kapsamında Aralık ayı değeri “Misafirperverlik” olması nedeniyle Onikişubat İlçesinin gözde okullarından Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu Okul Müdür Yardımcısı Seher İlhan Kurt, Okul Psikolojik Danışmanı Ömer Faruk Hozulu, bu projeyi hazırlayıp hayata geçiren […]

Küçük Ensarlar, Küçük Muhacir Kardeşleriyle Buluştu

02 Ocak 2016 - 20:07A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Temiz ve körpe yürekli küçük ensarlar , küçük muhacir kardeşleriyle Dulkadiroğlu-Namık Kemal Mahallesi Melek İpek İlkokulunda buluştu

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü KADEP Projesi kapsamında Aralık ayı değeri “Misafirperverlik” olması nedeniyle Onikişubat İlçesinin gözde okullarından Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu Okul Müdür Yardımcısı Seher İlhan Kurt, Okul Psikolojik Danışmanı Ömer Faruk Hozulu, bu projeyi hazırlayıp hayata geçiren 1-I sınıfı Öğretmeni Nermin Yorulmaz, sınıf öğrencileri ve bir grup velisiyle birlikte Dulkadiroğlu İlçesinde farklı projelere imza atan Namık Kemal Mahallesi Melek İpek İlkokulunda eğitim öğretim görmekte olan Suriyeli küçük muhacir kardeşlerinin ikinci sınıflarını ziyaret ettiler.

1-I Sınıf Öğretmeni Nermin Yorulmaz’ın KADEP Projesi ve ayın değerinin “Misafirperverlik” olması sebebiyle projelendirdiği ve duyarlı velilerinin de sınırsız maddi ve manevi destek vermesiyle, Onikişubat İlçemizde “Eğitimin İncisi” sloganıyla yola çıkan Okul Müdürü Mehmet Sarı’nın da bu projeyi sahiplenmesi ile ortaya güzel bir faaliyet çıktı.

Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu kafilesi saat ikide okula giriş yaptılar. Okula gelen kafileyi ve kendileri küçük ama yaptıkları davranışları büyük olan küçük ensarları kapıda karşılayarak küçük muhacir kardeşlerinin sınıflarına kısa bir ziyarette bulunarak programın sunulacağı Melek İpek Konferans Salonuna davet edildiler.

Açılış konuşmasını ev sahibi olarak Namık Kemal Mahallesi Melek İpek İlkokulu Müdürü Erol Yorulmaz yaptı. Okul Müdürü Erol YORULMAZ yaptığı konuşmasında ; “Necip Fazıl Kısakürek İlkokulumuzun okulumuza yapmış olduğu bu ziyaretle çok büyük bir misyonu gerçekleştirdiğini belirterek okul idaresine, etkinliğe bizzat katılan okul müdür yardımcısı Seher İlhan Kurt’a, bu projeyi gerçekleştiren 1-I sınıf öğretmeni Nermin Yorulmaz’a, velilerine ve öğrencilerine, okul psikolojik danışmanı Ömer Faruk Hozulu’ya teşekkür ederek sözlerine başladı.”

Yorulmaz;”Muhacir: Mekke’nin fethine kadar geçen süre içinde, dini uğruna, evini-barkını, malını-mülkünü, âilesini, kabîlesini, akrabasını, bütün varlığını Mekke’de bırakarak peygamber efendimizin  izniyle Medine’ye göç eden Mekke’li Müslümanlara “Muhâcirler” adı verilmiştir.

Ensar: Ensar, Arapçada “yardım edenler, yardımcılar” demektir  Mekkeli Müslümanlara yardım eden Medineli Müslümanlara da Ensar denir.

Ebu Said radıyallahu anh anlatıyor: ““Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:”Benim kendisine sığındığım sırdaşım ehl-i Beyt’imdir, dayanağım da Ensar’dır. Öyleyse onların (Ehl-i Beyt ve Ensâr’ın) kusurlularını affedin, faziletli olanlarına da sarılın.”

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Allah’a ve ahirete iman eden kimse Ensâr’a buğzetmesin.”

Sehl İbnu Sa’d radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Ensâr iç gömlek, insanlar da dış gömlek (mesabesinde)dirler.”

Amr İbnu Avf radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm: “Allah, Ensarı, Ensarın oğullarını, Ensarın oğullarının oğullarını rahmetine bandırsın” buyurdular. “  Bugün yaptığınız bu ziyaretle ve olanı paylaşımınızla, küçük ensarlarımızla küçük muhacir kardeşlerimizin arasında kurduğunuz bu gönül bağı ile aynı zamanda büyük yeni Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun ve ilanının ilk temel taşıdır” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu Müdür Yardımcısı Seher İlhan Kurt “Okul Müdürü Sayın Mehmet Sarı’nın bu programa toplantısının olması nedeniyle katılamadığını belirterek, selamlarını iletip konuşmasına devam etti.

Seher İlhan Kurt “Bizde bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Bu atasözünü bizim öğrencilerimiz çok iyi bilir. Biz KADEP projesi kapsamında Aralık ayı değerimizin “Misafirperverlik” olması sebebiyle bu ziyareti anlamlı kılmanın şu an iç huzurunu yaşıyoruz. Sizleri ziyaret etmek ve var olanımızı paylaşmak için bugün buraya geldik. Geldiğimize sizleri gördükten sonra daha da mutlu olduk. Bu projeyi hazırlayan ve gerçekleşmesine sebep olan Nermin Yorulmaz’a  ve velilerine, bizi ağırlayan Namık Kemal Mahallesi Melek İpek İlkokulu idaresine ve çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

 Bu projeyi velileri ile güzel bir koordinasyon kurarak hazırlayan ve tüm öğrencileriyle katılan 1-I sınıf öğretmeni Nermin Yorulmaz yaptığı konuşmasında:” Ben aslında öğrencilerimle bir köy okulumuza ziyarette bulunmak istiyordum. Ama Dulkadiroğlu İlçemizde eşimin görev yaptığı okulda eğitim öğretim görmekte olan Suriyeli kardeşlerimizin olduğunu biliyordum. Bu nedenle bu ziyaretin daha anlamlı olacağına karar verdim. Böyle bir etkinliği ilk düşündüğümde eşim ve okul müdürümle paylaştım. Çok memnun oldular. Daha sonra öğrencilerim ve velilerimle bu projeyi paylaşarak neler yapabiliriz noktasında paylaşımlarda bulunduk. Bu ziyareti gerçekleştirirken elimiz boş gitmek olmazdı. Çam sakızı çoban armağanı hediyeler götürdük. Bu ziyaretimizde çok güzel bir şekilde karşılanmamız ve ağırlanmamız bizleri çok mutlu etti. İyi ki gelmişiz” dedi.

Okul Müdürü Erol Yorulmaz “Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu Ailesine bu anlamlı ziyaretleri için teşekkür etti. Misafirlerimizi uğurladıktan sonra gelen hediyeleri muhacir kardeşlerimize dağıttık. Gözlerindeki sevinç ve mutluluk bizleri de mutlu etti. Biz bir sınıf düşünürken çok sağ olsunlar 5-6 sınıfımızı birden sevindirdiler” dedi.

necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (4) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (8) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (9) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (14) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (16) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (17) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (20) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (22) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (23) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (24) copy necip fazıl kısakürek ilkokulu etkinlik haberi (25) copy

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kaymakam Serkan Keçeli’ye Ziyaret Kaymakam Serkan Keçeli’ye Ziyaret

“Vişne Reçelini Hiç Sevmem” isimli  kitabın yazarı eğitimci yazar Zekeriya Çakabey (Çakabey Hoca) Onikişubat Kaymakamı Serkan Keç...

Kahramanmaraş ta Kar Yağışı Kahramanmaraş ta Kar Yağışı

Meteroloji günler öncesi Kahramanmaraş ta kuvvetli sağnak yağış ve 1300 m. yükseltilerde kar yağışına dikkat çekmişti. 13 Ocak akşamı b...

İstiklal Marşımız Okullarımızda Yankılandı İstiklal Marşımız Okullarımızda Yankılan...

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un çağrısıyla Ülke genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da tüm okul bahçelerinde saat 10....

Milletvekili Güvenç, Çağlayancerit ilçesinde Milletvekili Güvenç, Çağlayancerit ilçes...

TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Çağlayancerit ilçesinde tamamlanan ve devam eden ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kaymakam Serkan Keçeli’ye Ziyaret Kaymakam Serkan Keçeli...

“Vişne Reçelini Hiç Sevmem” isimli  kitabın yazarı eği...

Kahramanmaraş ta Kar Yağışı Kahramanmaraş ta Kar Yağı...

Meteroloji günler öncesi Kahramanmaraş ta kuvvetli sağnak ya...

TOKİ 21. Yüzyıl MTAL’nin Projeleri Üretim Sağlıyor TOKİ 21. Yüzyıl MTAL̵...

KAHRAMANMARAŞ DULKADİROĞLU TOKİ 21.YÜZYIL MESLEKİ TEKNİK ANA...

SAĞLIKLI BESLENME SEMİNERİ SAĞLIKLI BESLENME SEMİNER...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Yaşar Gölcü İlkokulu, pandemi dön...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 19 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 204.G...

Ne yapmalıyız? Telegram whatsapp’ı bipler mi? Ne yapmalıyız? Telegram w...

Haber sitemiz yazar kadrosunda bulunan İl Millî Eğitim Müdür...

Milletvekili Öçal’dan MEM’e 75 Tablet bağışı Milletvekili Öçal’d...

Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, İlimizde uzaktan eği...

Sosyal Medya Kuralları Herkese Lazım Sosyal Medya Kuralları He...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Basın ve Halkla İliş...

Eğitimci Çakabey, imzalı kitabını takdim ediyor Eğitimci Çakabey, imzalı ...

Kısa bir süre önce okul müdürü olarak kamu hizmetini tamamla...

İstiklal Marşımız Okullarımızda Yankılandı İstiklal Marşımız Okullar...

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un çağrısıyla Ülke gen...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ